Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 13:05 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ESP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 03 Μάιος 2010, 16:51 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 29 Ιούλ 2007, 13:44
Δημοσιεύσεις: 540
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
Επειδή μου το κάνει κι εμένα τώρα τελευταία, ρώτησα στην Ωμέγα Ελλάς και η τιμή είναι 22 για την πλεξούδα, και 8 για τον αισθητήρα stop.

_________________
Εικόνα
C4 2.0lt 2007-2012
C3 Diesel 2012-.....


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ESP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 05 Μάιος 2010, 13:52 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
agiorgitis έγραψε:
Για τον mpompio το έλεγα. Γιατί μάλλον κατάλαβε οτι είναι ξεχωριστοί αισθητήρες...!

Τελοσπάντων, σας ανέβασα και την οδηγία
Εικόνα


Πράγματι λέει για λαμπάκι abs/esp. Στο δικό μου που είχε αυτό το πρόβλημα για αρκετό καιρό (δεν είχαν ανταλλακτικό) ποτέ δεν μου άναψε το λαμπάκι. Μυστήρια πράγματα έχουν γίνει πλέον τα αυτοκίνητα... :scratch


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ESP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 05 Μάιος 2010, 14:01 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Δλδ ενω σου παρουσιαζε προβλημα (δλδ δεν δουλευε το ABS;) δεν σου αναψε το λαμπακι;

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ESP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 05 Μάιος 2010, 14:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Οχι δεν είχε πρόβλημα το ABS, μόνο ο αισθητήρας είχε πρόβλημα και δεν άναβε τα πίσω στόπ (και δεν έπαιρνε και μπροστά λόγω sensodrive). Είναι ακριβώς αυτό που γράφει στο inforapid, αλλά χωρίς να ανάβει το λαμπάκι abs. Τα φρένα λειτουργούσαν κανονικά.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ESP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 21 Ιούλ 2010, 20:03 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 21 Ιαν 2007, 19:39
Δημοσιεύσεις: 530
Τοποθεσία: Πάτρα-Θεσσαλονίκη
mpompio έγραψε:
mpompio έγραψε:
Xθες χρειαστηκε να φρεναρω με σχετικα μεγαλη πιεση και αμεσως αναψαν στο καντραν τα κιτρινα λαμπακια των ABS και ESP... Φυσικα μου εβγαλε και μηνυματα ABS/ASR faulty & ESP faulty...
Eιναι η δευτερη φορα που μετα απο ζορικο φρεναρισμα αναβουν αυτες οι ενδειξεις. Εσβησαν οταν ξανα εβαλα μπροστα τη μηχανη.

Αυτό έγινε πέρσι τον Απρίλη. Φέτος άρχισε πάλι, πιο συχνά, και σε κάθε σχεδόν φρενάρισμα να το ξανακάνει. :confused Λέτε το Μάη να σταματήσει; :scratch
Στο συνεργείο πέρσι μου είπαν ότι "δεν είναι τίποτα". Καμιά καινούρια ιδέα μέχρι να τους το ξαναπάω;

Φυσικά το έχω αφήσει όπως ήταν και θέλω να ενημερώσω ότι δεν έφτιαξε μόνο του όπως άλλες βλάβες. :mrgreen Σε κάθε γερό φρενάρισμα, ειδικά αν είμαι φορτωμένος (καλοκαίρι-εκδρομές) ανάβουν τα λαμπάκια άρα δεν έχω ABS και ESP...
Με το σέρβις των 40k, σε 600 περίπου χλμ θα πρέπει να αλλάξω τους αισθητήρες...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ESP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 21 Ιούλ 2010, 20:47 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 14:24
Δημοσιεύσεις: 5576
Τοποθεσία: Τρίπολη
Εμείς πάντως σου έχουμε πει επανηλειμένα τη λύση του προβλήματος και οτι δεν πρεπει να το αφήνεις έτσι γιατί υπάρχει κίνδυνος...!

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ESP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 21 Ιούλ 2010, 20:57 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 21 Ιαν 2007, 19:39
Δημοσιεύσεις: 530
Τοποθεσία: Πάτρα-Θεσσαλονίκη
agiorgitis έγραψε:
Εμείς πάντως σου έχουμε πει επανηλειμένα τη λύση του προβλήματος και οτι δεν πρεπει να το αφήνεις έτσι γιατί υπάρχει κίνδυνος...!

Σωστά. Απλά περιμένω να πάω μια και καλή στο συνεργείο και να τα φτιάξω όλα μαζί.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ESP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 22 Ιούλ 2010, 09:39 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
agiorgitis έγραψε:
Εμείς πάντως σου έχουμε πει επανηλειμένα τη λύση του προβλήματος και οτι δεν πρεπει να το αφήνεις έτσι γιατί υπάρχει κίνδυνος...!

Φτιαξε το Βαγγελη, γιατι βαζεις ακι το παιδακι σου μεσα......

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ESP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 22 Ιούλ 2010, 11:31 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 21 Ιαν 2007, 19:39
Δημοσιεύσεις: 530
Τοποθεσία: Πάτρα-Θεσσαλονίκη
billaras έγραψε:
agiorgitis έγραψε:
Εμείς πάντως σου έχουμε πει επανηλειμένα τη λύση του προβλήματος και οτι δεν πρεπει να το αφήνεις έτσι γιατί υπάρχει κίνδυνος...!

Φτιαξε το Βαγγελη, γιατι βαζεις ακι το παιδακι σου μεσα......

Ε, καλά δεν είναι και του θανατά... Εsp και abs δεν έχω, κι αυτά, κάποιες φορές. Έτσι κι αλλιώς όλα τα αυτοκίνητα που είχα ως τώρα, ήταν με συμβατικά φρένα και χωρίς esp. Άσε που, για να καταλάβεις πώς οδηγώ, δεν έχει ενεργοποιηθεί ποτέ το esp για να δω πώς είναι βρε αδερφέ...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ESP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 22 Ιούλ 2010, 13:32 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Και εγώ αυτοκίνητα χωρίς ABS οδηγούσα και μια φορά στην κατηφόρα της πανεπιστημιούπολης με γλίτσα αναγκάστηκα να κάνω ποδοκίνητο ABS γιατί αλλιώς έκανα τσουλήθρα και θα τράκαρα πάνω στους μπροστινούς που είχαν τρακάρει και αυτοί...
Το ABS είναι χρήσιμο εκεί που δεν το περιμένεις. Στο κάτω κάτω τα 600 στα 40.000 είναι 1,5%. Άνετα το κάνεις και αύριο το service.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ESP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 22 Ιούλ 2010, 16:35 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
aiolos έγραψε:
Και εγώ αυτοκίνητα χωρίς ABS οδηγούσα και μια φορά στην κατηφόρα της πανεπιστημιούπολης με γλίτσα αναγκάστηκα να κάνω ποδοκίνητο ABS γιατί αλλιώς έκανα τσουλήθρα και θα τράκαρα πάνω στους μπροστινούς που είχαν τρακάρει και αυτοί...
Το ABS είναι χρήσιμο εκεί που δεν το περιμένεις.


Και εγω την εχω πατησει και με το ΒΧ (που κοντεψα να μαζεψω εναν φιλο μου με Golf II) με καινουρια λαστηχα κι ολας 1 μηνα σε καταρρακτωδη βροχη στην Πατρα πανω σε γυαλι οδοστρωμα (το ABS θα με εσωζε), αλλη μια φορα που καβαλησα ενα πεζοδρομιο στην Πρυτανεια ενα βραδυ πανω σε γλιτσα και εσπασα ενα ρουλεμαν γεφυρας του δεξιου ψαλιδιου (εδω θα με εσωζε το ESP γιατι εφευγα με το πλα'ι'), και φυσικα με το Megane του πατερα μου που επεσα σε πολυ κατηφορικο δρομο με γλιτσα πανω σε μια καινουρια E220 CDi και της απενεργοποιησα εναν αισθητηρα παρκαρισματος πριν 3 χρονια. Αυτα.....

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ESP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 23 Ιούλ 2010, 15:59 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
έχω την εντύπωση, μην πω την βεβαιώτητα, οτι το ESP στις χαμηλές ταχύτητες είναι θάνατος...
Εχω 2 παραδείγματα να αναφέρω, ενα προσωπικό και ένα ενος... γνωστού οδηγού supercar. Καταρχας να διευκρινήσω κάτι : Το πρόβλημα που βγάζει το Esp (γενικά το ESP και όχι του ανυτοκινήτου μου), φαίνεται σε περιπτώσης επιτάχυνσης με μικρές ταχύτητες, και αμέσως ακαριαίας επιβράδυνσης.
Προσωπικό περιστατικό : οδηγούσα σε εναν κεντρικό δρόμο στη Θεσσαλονίκη. Ταχύτητες μέχρι 30-35χλμ. Πατησα να επιταχύνω, όμως ακαριαία είδα κόκκινο σηματοδότη. Φρέναρα με όλη μου τη δύναμη. Το ESP δούλεψε, άκουσα το χαρακτηριστικό τακ - τακ -τακ στο φρένο και το ένιωσα στο πόδι. Το αυτοκίνητο δεν σταμάτησε.... και συνέχισε μέχρι που ακινητοποιήθηκε στην διάβαση πεζών. Θα είχαμε δράματα δλδ αν περνούσαν πεζοί. Οταν το αυτοκίνητο κινείται με 30-40χλμ και πατήσεις τέρμα και με δύναμη το φρένο, εκει κοκκαλώνει και σταματάει αμέσως. Αρα κάτι παίζει όταν είσαι σε επιτάχυνση.

Και το 2ο παράδειγμα : Τότε που τράκαρε ο Γιώργος Γεωργίου, με μια M3 κολωφτιαγμένη 400-500 άλογα. Ηταν σε ένα φανάρι πίσω απο ενα φορτηγό. Ξεκινάει να φύγει, ξαφνικά το φορτηγό κοκκαλώνει. Πατάει φρένο με δύναμη, ενεργοποιείται το ESP, και "μπαμ" παρε μεσα το ιντερκούλερ. Αυτό το περιστατικό το άκουσα... "με τ'αυτιά μου" να το λέει στο ραδιόφωνο.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ESP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 23 Ιούλ 2010, 20:40 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιαν 2009, 21:47
Δημοσιεύσεις: 13647
Τοποθεσία: Πειραιας
Εικόνες: 0
Φιλε Δημητρη οταν φρεναρεις και παραστει αναγκη οπως σε εσενα στο φαναρι τοτε ενεργοποιειται το abs και οχι το esp!!Επισης αν δεν σου ειχε μπει το abs τοτε θα πηγαινες τσουληθρα μεχρι την διαβαση και θα σταματαγες πιο μακρια!!το esp παρεμβαινει οταν το αυτοκινητο ερθει σε φαση υποστροφης η υπερστοφης τοτε αυτο ειτε θα σου φρεναρει οποιον τροχο χριαστει ειτε θα μειωσει την δυναμη του κινητηρα σου ολα αυτα σε κλασματα δευτερολεπτου ετσι αποφευγεις την εξοδο απο την πορεια σου!!!

_________________
C5 exclusive-C4 vtrs


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ESP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 23 Ιούλ 2010, 21:57 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Ναι αυτο ειναι σωστο. :thumb Μονο που αν ειναι γλιστερο το οδοστρωμα καλοκαιρι με πολυ ζεστη, το ABS εχει περιεργη αποδοση.... :s Αλλα και παλι σωζει.

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ESP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 23 Ιούλ 2010, 22:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
ω ναι, εκανα λαθος. ABS εννούσα σε όλο το κείμενο :)
τι βλακας που είμαι....


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 5 από 7 [ 102 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο





Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια