Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 23:58 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 11 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Διακοπες κινητηρα σε χαμηλες στροφες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 17 Οκτ 2011, 17:26 
Άβαταρ μέλους
Καλησπερα παιδια

εχω ενα c4 vts 2.0 μοντελο 2005 με 91.000 χλμ. Εδω και αρκετο καιρο οταν παω να ξεκινισω με πρωτη το αυτοκινητο δεν ανεβαζει στροφες.. δεν εχει σημασια αν ειναι κρυο η ζεστο αν και οταν ειναι κρυο το προβλημα ειναι μεγαλυτερο. Μερικες φορες παει να σβησει και κανει εναν δυνατο θορυβο σαν σκασιμο εξατμισης... στις ψηλες στροφες δεν υπαρχει κανενα απολυτος προβλημα.
εχω διαβασει τα περισσοτερα ποστ στο φορουμ και εχω βγαλει πολους απο μπαταρια μπας και συνελθει αλλα δεν ειδα καποια διαφορα... εκτος απο ολα αυτα εχω τα κλασσικα προβληματα με τα xenon, cruise control error, esp/asr faulty κτλ κτλ.
γενικα ειμαι ευχαριστημενος απο το αμαξι αλλα το επομενο θα ειναι Γερμανικο. (χωρις παρεξηγηση και το λεει αυτο καποιος που ειχε saxo vts, C5, xantia, bx, axel)
ευχαριστω για την φιλοξενια
Κωστας


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διακοπες κινητηρα σε χαμηλες στροφες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 17 Οκτ 2011, 18:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
Λυπάμαι πολύ. Εμένα με 94.000χλμ δεν έχει τίποτα τέτοιο. Τα σερβίς τα κανείς κανονικά ? Καθαρισμό πεταλούδας κ αλλαγή μπουζί έχεις κάνει ?

Sent from my Desire HD using Tapatalk


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διακοπες κινητηρα σε χαμηλες στροφες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 17 Οκτ 2011, 18:47 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16612
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
μπουζι, πεταλουδα,μπεκ,λ.. Και περνα και απο κανα συνεργειο με lexia γιατι εχεις διαφορα θεματα απ οτι διαβαζω..

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 148.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διακοπες κινητηρα σε χαμηλες στροφες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 17 Οκτ 2011, 18:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
anubiss έγραψε:
Καλησπερα παιδια

εχω ενα c4 vts 2.0 μοντελο 2005 με 91.000 χλμ. Εδω και αρκετο καιρο οταν παω να ξεκινισω με πρωτη το αυτοκινητο δεν ανεβαζει στροφες.. δεν εχει σημασια αν ειναι κρυο η ζεστο αν και οταν ειναι κρυο το προβλημα ειναι μεγαλυτερο. Μερικες φορες παει να σβησει και κανει εναν δυνατο θορυβο σαν σκασιμο εξατμισης... στις ψηλες στροφες δεν υπαρχει κανενα απολυτος προβλημα.
εχω διαβασει τα περισσοτερα ποστ στο φορουμ και εχω βγαλει πολους απο μπαταρια μπας και συνελθει αλλα δεν ειδα καποια διαφορα... εκτος απο ολα αυτα εχω τα κλασσικα προβληματα με τα xenon, cruise control error, esp/asr faulty κτλ κτλ.
γενικα ειμαι ευχαριστημενος απο το αμαξι αλλα το επομενο θα ειναι Γερμανικο. (χωρις παρεξηγηση και το λεει αυτο καποιος που ειχε saxo vts, C5, xantia, bx, axel)
ευχαριστω για την φιλοξενια
Κωστας



Θεωρώ οτι πρέπει να κοιτάξεις και τον map.
Μην αγοράζεις Γερμανικά προιόντα.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διακοπες κινητηρα σε χαμηλες στροφες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 17 Οκτ 2011, 20:30 
Άβαταρ μέλους
Τα service γινονται στην ωρα τους αλλα οχι σε εξουσιοδοτημενους απατεωνες!! Γνωμη μου ειναι οτι αμα ηταν μπουζι θα ειχα προβλημα σε ολο το φασμα των στροφων και οχι μονο χαμηλα. Προβληματα σε πεταλουδα ειχα και στο Saxo μου... το κλασσικο που ειχε με map sensor. Υπαρχει περιπτωση να ειναι κανας λ ή καταλυτης??
Να σημειωσω οτι στο αυτοκινητο φοραω την χοανη της KN. Aνα 5000χλμ το πλενω. Αλλα το εχω πανω απο οταν το αμαξι ειχε 20.000χλμ και τωρα εχει 90.000


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διακοπες κινητηρα σε χαμηλες στροφες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 17 Οκτ 2011, 21:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Ιαν 2010, 11:20
Δημοσιεύσεις: 2125
Τοποθεσία: Λάρισα
197.652κμ και τετοιο προβλημα δεν ειχα! μια φορα ειχα με την πεταλουδα πηγαινε να παρει μπροστα και εκανε σαν να μην μπορει να αναπνευσει την καθαρισα την εκανα ενα reset και ολα οκ. και 3 φορες αλλαξα δισκο. απο μηχανικα αυτα. και δεν καιει σταγονα λαδι ζωη να εχει. μαλλον για καποιον αισθητηρα το κοβω.

υ.γ: τα μονα γερμανικα εξαρτηματα που ειχα πανω ηταν τους υαλοκαθαριστηρες και τα μπουζι (bosch) τα οποια βεβαια και αντικατασταθηκαν.

_________________
Ζούμε σε μια κοινωνία που η πίτσα φτάνει στο σπίτι σου πριν από την αστυνομία

προσεχε οταν περνω απο κει
και μαζεψε το μπρικι
γιατι συνηθως βιαζομαι
και κανω παντιλικι

parakalo min grafete me agglikous xaraktires apagoreyete apo toys kanones tou forum


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διακοπες κινητηρα σε χαμηλες στροφες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 22 Οκτ 2011, 00:26 
Άβαταρ μέλους
πηγα σε μια αντιπροσοπεια citroen εδω στο βερολινο που μενω να κανουν ενα ελενγχο με lexia. Απο τα λιγα που καταλαβα επειδη δεν μιλαω ακομα καλα γερμανικα, μου ειπαν οτι φταει η χοανη της ΚΝ που εχω. μου ειπε μετρησε καποια πιεση αερα και αντι για 500mbar πιεση ειχε 700mb...αν καποιος ξερει τι εννοουσε θα με διευκολυνε πολυ.
Το περιεργο ειναι ομως οτι το κιτ της KN to εχω πανω περιπου 4 χρονια.... Επισης μου ειπαν οτι εχει ερθει ανακληση για τα C4 vts 2.0 2005 σαν το δικο μου. Προκειτε για ενα καλωδιο στο πορτ μπαγαζ... αλλα δεν καταλαβα καλα και παλι.
Οταν μου παρεδωσαν το αυτοκινητο και το οδηγησα παρατηρησα οτι δεν κανει διακοπες .... κατι επαιζε με τον εγκεφαλο μαλλον και λογω lexia και πιθανως καποιου reset η update εφτιαξε....
Οταν ρωτησα για το failure στα xenon μου απαντησε πως εμενα το αυτοκινητο μου δεν εχει xenon.......βγαλε συμπερασμα τωρα για τι ανθρωπους μιλαμε....και εδωσα και 51 euro για να το ελενξουν... το τρελο ειναι οτι τελικα λυθηκε το προβλημα αλλα αυτοι δεν το ξερουν..μου ειπαν να το ξαναπαω σε μια βδομαδα...οτι να ναι και εδω στη γερμανια..


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διακοπες κινητηρα σε χαμηλες στροφες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 22 Οκτ 2011, 15:03 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Ιαν 2010, 11:20
Δημοσιεύσεις: 2125
Τοποθεσία: Λάρισα
anubiss έγραψε:
Οταν ρωτησα για το failure στα xenon μου απαντησε πως εμενα το αυτοκινητο μου δεν εχει xenon.......βγαλε συμπερασμα τωρα για τι ανθρωπους μιλαμε...


ευτυχως που δεν ειπε το δικο μου δεν ειναι γαλλικο. σχετικα με την ανακληση εχει βγει για την πισω καλωδιωση του πορτ παγκαζ γιατι καπου στην γωνια με το ανοιξε κλεισε υπηρχε προβλημα. αλλα θα ειδοποιηθεις η σε ειδοποιησαν οταν ειναι να την αλλαξεις. για το κιτ της kn μου φαινεται απλα απιστευτο να ειναι αυτο το προβλημα. αναμενω νεοτερα γιατι με ενδιαφερει και εμενα αυτο το θεμα ποτε δεν ξερεις.

_________________
Ζούμε σε μια κοινωνία που η πίτσα φτάνει στο σπίτι σου πριν από την αστυνομία

προσεχε οταν περνω απο κει
και μαζεψε το μπρικι
γιατι συνηθως βιαζομαι
και κανω παντιλικι

parakalo min grafete me agglikous xaraktires apagoreyete apo toys kanones tou forum


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διακοπες κινητηρα σε χαμηλες στροφες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 24 Οκτ 2011, 13:43 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Τελικά τυχερός είσαι αν λύθηκε έστω και χωρίς να συνενοηθείς. Δε μιλάει αγγλικά κανένας στο συνεργείο;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διακοπες κινητηρα σε χαμηλες στροφες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 24 Οκτ 2011, 14:05 
Άβαταρ μέλους
Αστειευεσαι φανταζομαι... Οι Γερμανοι ειναι γνωστοι σοβινιστες.... και να ξερει αγγλικα δεν μιλαει..... επισης η γερμανικη γλωσσα εχει δικια της ορολογια για ολα!!! οποτε τρεχα γυρευε...
Προς το παρον το προβλημα λυθηκε τουλαχιστον τις 2 φορες που εχω οδηγησει το αυτοκινητο απο τοτε... εχω να κανω ενα μεγαλο ταξιδι στο τελος της βδομαδας οποτε βλεπουμε....
Παντως η απολυτη κ....α Autobahn!!!!! πας και πας...... μακαρι να ειχα κανα εργαλιο καλο γιατι το c4 στα 200-230 κανει σαν τρενο δεν μπορεις να διατηρησεις ταχυτητα για πολυ ωρα..


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διακοπες κινητηρα σε χαμηλες στροφες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 24 Οκτ 2011, 19:20 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Ιαν 2010, 11:20
Δημοσιεύσεις: 2125
Τοποθεσία: Λάρισα
ε καλα ενα απλό ατμοσφαιρικο δυλιτρο ειναι αυτοι οι δρομοι ειναι για rs4 m3 gt3 και αστα να καταπινουν χιλιομετρα.

_________________
Ζούμε σε μια κοινωνία που η πίτσα φτάνει στο σπίτι σου πριν από την αστυνομία

προσεχε οταν περνω απο κει
και μαζεψε το μπρικι
γιατι συνηθως βιαζομαι
και κανω παντιλικι

parakalo min grafete me agglikous xaraktires apagoreyete apo toys kanones tou forum


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 11 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

ΒΑΣΕΙΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑ?
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: antonios16v
Απαντήσεις: 26
ΠΑΡΑΞΕΝΟΣ ΗΧΟΣ ΑΠΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: AGGELOS
Απαντήσεις: 9
προβλημα με ρελντι και σβησιμο του κινητηρα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 4
C3 1.1 2012 πρόβλημα στην εκκίνηση κινητήρα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: tasos_vl
Απαντήσεις: 27
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ