Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 22:20 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 11 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Πρόβλημα Μίζας C4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 02 Σεπ 2012, 12:36 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 02 Σεπ 2012, 12:11
Δημοσιεύσεις: 171
Καλησπέρα σε όλους

Είμαι κάτοχος Citroen C4, 1600 κυβικών κ 11 ίππων του 2006.
Μετά από ψάξιμο έπεσα στο συγκεκριμένο forum και διαβάζοντας διάφορα post διαπιστώνω πως προβλήματα που έχω αντιμετωπίσει εως τώρα με το αυτοκίνητο αυτό, είναι προβλήματα που παίζουν γενικότερα στο μοντέλο αυτό (φουσκάλες στην ταπετσαρία της πόρτας, πρόβλημα στην κλειδαριά με το πορτ-παγκαζ κτλ).

Το κύριο πρόβλημα που αντιμετωπίζω τώρα είναι η ελατωματική μίζα του αυτοκινήτου μου.
Χτες με άφησε για 4τη φορά μέσα σε ένα χρόνο.
Συγκεκριμένα πρώτη φορά με άφησε τον Δεκέμβρη. Τότε το πήγα στον ηλεκτρολόγο μου (όχι στη citroen αλλά ηλεκτρολόγο που οικογενειακός έχουμε χρόνια) και μου είπε πως έφτιαξε το βαρελάκι της μίζας. Μετά απο ένα μήνα το αυτοκίνητο με ξαναφήνει αλλά αλλάξαμε την ασφάλεια κ όλα πάλι καλά. Με αφήνει τρίτη φορά τον Φεβρουάριο κ τότε μου αλλάζει την μίζα με μία μεταχειρισμένη (δεν ξέρω τι έβαλε ακριβώς..).
Όντας αγανακτισμένος πέρασα και απο τη Citroen όπου μου επιβεβαίωσαν πως τα C4 έχουν θέμα με τη μίζα και μου αντικατέστησαν την ασφάλεια με μία 15ρα ή 20ρα αν δεν κάνω λάθος γιατί έχει δοθεί τέτοια οδηγία απο τη Citroen (το διάβασα κ κάπου εδώ αυτό).
Χτες 1/09 το αυτοκίνητο με ξαναφήνει στην μπάρα του σπιτιού μου με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Άλλαξα την ασφάλεια με κάποιες που έχω αλλά δεν άλλαξε κάτι. Ήρε η ΕΛΠΑ το βάλαμε στην κατηφόρα, πήρε μπρος κ το πήγα στον ηλεκτρολόγο για να το δούμε αύριο το πρωί.

Γνωρίζει κάποιος που μπορεί να οφείλετε αυτό το πρόβλημα και γιατί σκάει ανά διαστήματα συνέχεια;
Μήπως πρέπει να το πάω τελικά στην αντιπροσωπία; Δεν θα έδινα τσάμπα λεφτά για να πάρω την ίδια απάντηση (είναι γεγονός πως έχω μία προκατάληψη με τις αντιπροσωπίες..);
Τι ενδείκνυται να κάνω για να ξεπεράσω το πρόβλημα αυτό οριστικά; Αλλαγή της Μίζας με καινούρια θα άξιζε κ πόσο θα κόστιζε;
Κάποιος μου είπε (νομίζω ηλεκτρολόγος αλλά κ αντιπροσωπία) ότι είναι η φτιαξιά του C4 περίεργη κ δημιουργεί πρόβλημα ούτοσι άλλος.

Για το πρόβλημα αυτό έως τώρα έχω δώσει 120 ευρώ (την πρώτη φορά για το βαρελάκι) κ εκ τότε δεν με έχει χρεώσει κάτι.
Δεν είμαι όμως καθόλου σχετικός με το αντικείμενο κ δεν μπορώ να ξέρω τι μπορεί ο μάστορας να μου κρύβει (αν όντος φτιάχνει κάτι ή αν απλά αλλάζει καμία ασφάλεια). Δεν λέω πως δεν έχω εμπιστοσύνη αλλά το πρόβλημα παραμένει. Σίγουρα τη μίζα τη δεύτερη φορά την άλλαξε διότι έχει διαφορετική χροιά όταν δίνει μπρος.

Είμαι σίγουρος πως το πρόβλημα αυτό στους σχετικούς του forum θα είναι γνωστό, οπότε θα χαρώ να ακούσω γνώμες κ προτάσεις.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα Μίζας C4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 03 Σεπ 2012, 19:51 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Κι όμως φίλε,πρώτη φορά ακούω για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο θέμα μίζας.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα Μίζας C4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 03 Σεπ 2012, 23:34 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 08 Νοέμ 2009, 19:48
Δημοσιεύσεις: 4375
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Κι εγώ δε θυμάμαι κάποιον να γράφει κάτι τέτοιο. Πόσο μάλλον κάποιο από τα παιδιά της Θεσσαλονίκης που τα συζητάμε κιόλας. Είσαι σίγουρος ότι είναι κοινό πρόβλημα στα C4; Χωρίς να θέλω να μειώσω τον ηλεκτρολόγο σου, έχει ασχοληθεί ποτέ ξανά με το συγκεκριμένο μοντέλο;

_________________
Εικόνα

-C4 1.6 THP
-C3 1.4 diesel


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα Μίζας C4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Σεπ 2012, 08:59 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Καλα, 120 ευρω για το μπουτον της μιζας (το βαρελακι που λες); Ελεος. Ουτε γνησιο να εβαζες. Ακομα και Valeo να βαλεις πανω απο 50-55 δεν εχει, σιγα την μιζα Valeo D6G3...

Δλδ γυρνας τον διακοπτη και δεν ακουγεται τιποτα, ακουγεται ενα τακ και τιποτε αλλο ή ακουγεται σαν κατι να ξυνεται;

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα Μίζας C4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Σεπ 2012, 17:26 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 02 Σεπ 2012, 12:11
Δημοσιεύσεις: 171
Καλησπέρα κ πάλι

Όπως σας είχα πει η μίζα μετά την αλλαγή στο βαρελάκι και αφού με ξανάφησε, αντικαταστάθηκε χωρίς χρέωση. Δεν αμφιβάλω ότι τα 120 ηταν πολλά αλλά ως άσχετος δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό κ ποία είναι η πραγματική/αντικειμενική του αξία. Η μεταχειρισμένη μίζα τα έφτυσε εκ νέου μετά απο 6 μήνες.

Εν τέλη η μίζα αντικαταστάθηκε με μίζα valeo, υποτίθεται καινούρια.
Δεν είμαι σε θέση να ξέρω τι σκατά βάζει ο μάστορας αφού δεν έχω τι δυνατότητα να μείνω εκεί κ να παρακολουθήσω τη διαδικασία.
Έδωσα 230 ευρώ για εξάρτημα κ εργατικά. Πολλά τα βρίσκω κ δεν έχω ιδέα τι πραγματικά πλήρωσε για τη μίζα αυτή. Φαντάζομαι

Το να είσαι άσχετος κ να έχεις αμάξι στο οποίο σκάνε προβλήματα είναι θέμα.
Θα προσπαθήσω λοιπόν μέσω αυτού του forum να παίρνω μια ιδέα του τι παίζει γενικά.

Η citroen κ όχι ο ηλεκτρολόγος μου επιβεβαίωσαν ότι σε πολλά c4 έχει σκάσει πρόβλημα στη μίζα.
Σημειώνω πως το αυτοκίνητο είναι του 2006 κ έχει περίπου 56.500 km. Μπορεί να θεωρείται λογικό να σκάει η μίζα σε ένα τέτοιο διάστημα. Δεν το ξέρω αν κ το βρίσκω λίγο περίεργο να είναι λογικό.

Απ'οτι κατάλαβα η ιδιαιτερότητα του c4 είναι πως η μίζα είναι συνδεδεμένη με τον πίνακα με τις ασφάλειες κ ηλεκτρονικό βαρελάκι, κάτι που το καθιστά ποιο ευαίσθητο.

Επίσης αν γνωρίζετε αξιόπιστα κ έντιμα ηλεκτρολογία προς τα βόρεια προάστια να γίνει μια ενημέρωση!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα Μίζας C4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Σεπ 2012, 17:27 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 02 Σεπ 2012, 12:11
Δημοσιεύσεις: 171
Η μίζα στο τέλος κλαταρε τελείως.
Έκανε ένα τσακ κ τίποτα άλλο. Άκρα του τάφου σιωπή μετα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα Μίζας C4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Σεπ 2012, 17:29 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 02 Σεπ 2012, 12:11
Δημοσιεύσεις: 171
Η μίζα υποτίθετε πως κόστισε 180 ευρώ. Ποίος μου λέει όμως πως την πείρε όντος τόσο....


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα Μίζας C4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Σεπ 2012, 20:02 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Οι τιμές στο συγκεκριμένο εξάρτημα είναι 80,100,120,150,αναλόγως την ποιότητα.

Το θέμα όμως είναι οτι η δική σου επισκευαζότανε.

Την πήρες πίσω τουλάχιστον?

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα Μίζας C4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Σεπ 2012, 20:13 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Και 45 ευρω εχω παρει μιζα αλλα ηθελε ανοιγμα, ελεγχο, καρβουνα και καθαρισμα-γρασαρισμα το πλανητικο και το μπουτον. :P

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα Μίζας C4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Σεπ 2012, 20:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 02 Σεπ 2012, 12:11
Δημοσιεύσεις: 171
Σίγουρα ο τύπος με έκλεψε...
Όχι δεν την πείρα πίσω, διότι αυτήν που χάλασε αρχικά (πριν 7 μήνες) την αλλάξαμε με αυτή που χάλασε τώρα κ ήταν δικιά του.
Το θέμα είναι πως σίγουρα 50 τα εργατικά κ 180 που μου χρέωσε την valeo είναι πολλά κ δεν μπορώ να ξέρω 100% ότι η valeo που μου έβαλε ότι είναι του κουτιού....

Την πάτησα γιατί έχει τύχει να χρησιμοποιώ εδω και χρόνια ακριβό ηλεκτρολόγο που πουλάει και καλά το ότι με ξέρει χρόνια κ τέτοιες μπούρδες.

Έχω είδη ψάξει αριστερά/δεξιά κ σίγουρα η δουλειά με μίζα & εργατικά θα μου κόστιζε 50 ευρώ λιγότερο (180 με valeo μίζα κ 30 τα εργατικά).


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα Μίζας C4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Σεπ 2012, 20:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 02 Σεπ 2012, 12:11
Δημοσιεύσεις: 171
Το μόνο καλο στην υπόθεση είναι πως ότι κ αν συμβεί με μίζα ξανά θα είναι υποχρεωμένος να το φτιάξει χωρίς αμοιβή (μου το είπε κ όλας).
Εμένα με ένοιαζε να ξεμπλέξω με τον μπελά αυτό γιατί με ταλαιπώρησε πολύ.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 11 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Πρόβλημα air condition.
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C5
Συγγραφέας: MeddlingMageGR
Απαντήσεις: 22
προβλημα με το βεντιλατερ του c3
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 11
Πρόβλημα ηλεκτρικά παραθυρα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: koslinx
Απαντήσεις: 1
Προβλημα με οπισθεν !!!
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: nikoslykos
Απαντήσεις: 6
ΣΟΒΑΡΟ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Saxo
Συγγραφέας: Andreas81
Απαντήσεις: 10
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ