Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 01:01 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 11 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Παράξενος ήχος σε c4 μπροστά από την θέση του συνοδηγού !!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 27 Μάιος 2012, 17:54 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 23 Μάιος 2008, 22:48
Δημοσιεύσεις: 33
Τοποθεσία: ΑΓΡΙΝΙΟ
Έχω ένα C4 Coupe VTR 1600 μοντέλο του 2009 το πρόβλημα μου , παρουσιάστηκε χθες το βράδυ μετά από μια επιστροφή κατά την διάρκεια σταματήματος σε φανάρια και βάζοντάς κενή για να περιμένω το φανάρι ακούγεται ένα ξέρω τρίξιμο το οποίο προέρχεται από μπροστά από την θέση του οδηγού είναι ο ήχος σαν και αυτός που κάνουν τα αμάξια όταν υπάρχει πολύ κρύο , ακούγεται σαν κάτι να μην μπορεί να γυρίσει καλά και να τρίβεται το παράξενο είναι ότι όταν είμαι στην πρώτη η κενή ακούγεται ο ήχος ενώ όταν βάζω όπισθεν εξαφανίζεται στην διάρκεια της πορείας δεν το ακούω καθόλου !!!

Τα χιλιόμετρα του αυτοκινήτου είναι 26 562 !!!!
Σκέφτομαι να πάω στο συνεργείο αύριο αλλά επειδή υπάρχει οικονομική στενότητα αρκετά μεγάλη σκέφτηκα πρώτα να ρωτήσω εδώ στο Forum για να μην πάω τελείως άσχετος !!!
Τι μπορεί να είναι ?

Σας ευχαριστώ !!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Παράξενος ήχος σε c4 μπροστά από την θέση του συνοδηγού !!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 27 Μάιος 2012, 18:01 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 06 Ιούλ 2009, 12:29
Δημοσιεύσεις: 1252
Ίσως να είναι το ρουλεμάν του συμπλέκτη, πόσα άτομα το οδηγούν αυτό το αμάξι????


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε MAKRY...MALLIS για την δημοσίευση του/της: netheodw
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Παράξενος ήχος σε c4 μπροστά από την θέση του συνοδηγού !!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 27 Μάιος 2012, 18:03 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 23 Μάιος 2008, 22:48
Δημοσιεύσεις: 33
Τοποθεσία: ΑΓΡΙΝΙΟ
Μόνο εγώ όταν λες το ρουλεμάν του συμπλέκτη τι είναι πρέπει να το αλλάξω και αν ναι πόσο κοστίζει περίπου δεν έχω ιδέα ?

Σε ευχαριστώ !!!


Κορυφή 
 
 
ΔημοσίευσηΑυτή η δημοσίευση διαγράφηκε μέσω netheodw στις Κυρ 27 Μάιος 2012, 18:04.
Αιτία: Λάθος
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Παράξενος ήχος σε c4 μπροστά από την θέση του συνοδηγού !!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 27 Μάιος 2012, 18:11 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 06 Ιούλ 2009, 12:29
Δημοσιεύσεις: 1252
Βασικά πάει όλο το σετ μαζί, δίσκος-πλατώ-ρουλεμάν συμπλέκτη, έχω ακούσει περιπτώσεις που αλλάζουν μόνο το ρουλεμάν, αλλά αφού θα ανοιχτεί το σασμάν καλύτερα άλλαξε το όλο. Αν και τα χιλιόμετρα που έχεις δεν δικαιολογούν αυτή τη φθορά, είναι πολύ λίγα. Μήπως δεν πατάς καλά συμπλέκτη και τον έφαγες???
Από την άλλη μπορεί να θέλει συμπλήρωμα βαλβολίνη. Πάνε σε ένα συνεργείο να στο δουν αυτοί ξέρουν καλύτερά. Για τον θόρυβο που λες τον έχω κι εγώ και μου είπαν ρουλεμάν και μάλλον θα τον αλλάξω όλο τον συμπλέκτη.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Παράξενος ήχος σε c4 μπροστά από την θέση του συνοδηγού !!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 27 Μάιος 2012, 18:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 23 Μάιος 2008, 22:48
Δημοσιεύσεις: 33
Τοποθεσία: ΑΓΡΙΝΙΟ
Μπορεί να έχω κάνει και εγώ το έγκλημα να μην πατάω μέχρι τέρμα το συμπλέκτη μερικές φορές , όλο μαζί το Σετ μπορεί να κοστίζει και ένα 300€ από ότι έχω ακούσει μαζί με εργασία ?
Τώρα αυτό θέλει άμεση αλλαγή η μπορώ να το κάνω μετά από 3 μήνες μαζί με το Service ?

Σίγουρα αύριο θα πάω στο συνεργείο να το ρίξουμε μια ματιά !!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Παράξενος ήχος σε c4 μπροστά από την θέση του συνοδηγού !!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 27 Μάιος 2012, 18:27 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 06 Ιούλ 2009, 12:29
Δημοσιεύσεις: 1252
Μια χαρά είναι 300 euros μαζί με την εργασία, αφού παίρνει όλες τις ταχύτητες κανονικά μπορείς να το αλλάξεις και σε 2 χρόνια, αν όμως δεν κουμπώνουν όλες οι ταχύτητες άλλαξε το όσο πιο σύντομα γίνεται.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Παράξενος ήχος σε c4 μπροστά από την θέση του συνοδηγού !!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 27 Μάιος 2012, 18:44 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Μηπως ειναι το ζουαν της εξατμησης; Πολλα C4 το εχουν βγαλει αυτο της πρωτης γενιας.
Δοκιμασε να δεις αν μισοπατας τον συμπλεκτη αν σταματα.

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε billaras για την δημοσίευση του/της: netheodw
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Παράξενος ήχος σε c4 μπροστά από την θέση του συνοδηγού !!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 27 Μάιος 2012, 18:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 23 Μάιος 2008, 22:48
Δημοσιεύσεις: 33
Τοποθεσία: ΑΓΡΙΝΙΟ
O ήχος ακούγεται όταν είναι στην κενή και όταν βάζω πρώτη ν όταν είμαι κάπου λίγο στην αρχή του συμπλέκτη δεν ακούγεται τίποτε , και όταν βάζω όπισθεν δεν ακούω πάλι τίποτε !!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Παράξενος ήχος σε c4 μπροστά από την θέση του συνοδηγού !!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 27 Μάιος 2012, 19:34 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 14 Απρ 2009, 19:53
Δημοσιεύσεις: 7471
Τοποθεσία: Βόλος
Επίσης αν όταν αφήνεις με πιο πολλές στροφές το συμπλέκτη ή ανεβαίνεις με όπισθεν ανηφόρα και ακούγεται σαν σκούξιμο τότε είναι σίγουρα ζουάν και το κόστος είναι γύρω στα 35 ευρώ.Αλλιώς μάλλον είναι ρουλεμάν.

_________________
Αν ο παράδεισος είχε στροφές ο θεός θα είχε vts
ΕικόναΕικόνα
My Citroen C4


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Παράξενος ήχος σε c4 μπροστά από την θέση του συνοδηγού !!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 28 Μάιος 2012, 21:23 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 24 Ιουν 2007, 00:50
Δημοσιεύσεις: 2141
Εικόνες: 3
Κάνε το εξής τεστ:
Βάλε μπρος το αυτοκίνητο και άκου αν κάνει το θόρυβο.
Πάτα συμπλέκτη χωρίς να κάνεις τίποτε άλλο.Ακου προσεκτικά αν ο θόρυβος σταματάμει στο πάτημα του συμπλέκτη.
Αν σταματάει τότε είναι ρουλεμάν.Δεν είναι κάτι τραγικό ασ'το λίγο καιρό μήπως στρώσει.Αν παραγίνει το κακό και διαπιστώσεις κάποια δυσκολία στο σαζμάν άλλαξε σετ με 300 ευρώ.
Θα μου πεις το αμάξι καινούργιο είναι και με λίγα χλμ..Εχω ακούσει πως το ίδιο έχει συμβεί σε κάποια colt και corolla να τρίζει δηλ το ρουλεμάν κ ας είναι καινούργιο το αυτοκίνητο μοντ. 05- 06

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 11 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Κάθισμα οδηγού-συνοδηγού
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση Xsara
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 20
c3 2002 παίρνει μπροστά και σβήνει
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 7
Περίεργος ήχος από την μπροστινή μεριά (πειρακια?)
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: christospan
Απαντήσεις: 0
Πλαφονιερα - φως συνοδηγου
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C1
Συγγραφέας: Incantations2085
Απαντήσεις: 32
περιεργο σκουξιμο απο τον τροχο στην μερια του συνοδηγου
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: GREGPEK
Απαντήσεις: 7
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια