Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 23:16 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Πρόβλημα με περίεργο ήχο.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 14 Ιουν 2012, 13:02 
Άβαταρ μέλους
Καλησπέρα έχω ένα C4 μοντέλο 1.6cc και χρονολογία Δεκέμβριος του 7.

Εδώ και αρκετό καιρό έχω κάποια μικρο προβληματάκια όπως με το μπροστινό παράθυρο του οδηγού (κάνει ότι του καπνίσει), το κυριότερο όμως είναι ένας θόρυβος που ακούγεται από το πίσω μέρος και δεξιά, απ ότι έχω καταλάβει προέρχεται από την ανάρτηση. Είναι πραγματικά πολύ ενοχλητικό και ενώ στην αρχή το άκουγα ελάχιστα και μόνο σε μεγάλες λακκούβες τώρα έχει αρχίσει και δυναμώνει και ακούγεται ακόμα και σε ελάχιστα ανώμαλο δρόμο.


Είναι ένας θόρυβος σαν τρίξιμο να το πω? Κάτι τέτοιο.

Δώστε μου καμία συμβουλή γιατί σε έναν μάστορα που το πήγα το θεώρησε φυσιολογικό. Και αυτό μόνο φυσιολογικό δεν ακούγεται.

Ευχαριστώ, ότι απορία έχετε ρωτήστε.

Εdit: Επίσης αν κάποιος ξέρει κάποιο καλό συνεργείο citroen κοντά στην Καλλιθέα ας μου το πει να πάω να ρωτήσω και εκεί...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με περίεργο ήχο.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 14 Ιουν 2012, 21:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Τα πίσω αμορτισέρ είναι.
Αργυρούπολη,βολεύει?

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με περίεργο ήχο.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 15 Ιουν 2012, 03:08 
Άβαταρ μέλους
M.M έγραψε:
Τα πίσω αμορτισέρ είναι.
Αργυρούπολη,βολεύει?


Και εγώ για αμορτισέρ έλεγα, το θέμα είναι...διορθώνεται? η πρέπει να γίνει κάποια αντικατάσταση? Αν ναι με τι κόστος?

Αν μπορείς στείλε μου με ΠΜ πληροφορίες για το συνεργείο στην Αργυρούπολη. Ευχαριστώ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με περίεργο ήχο.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 19 Ιουν 2012, 15:26 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 23 Σεπ 2007, 14:38
Δημοσιεύσεις: 917
Τοποθεσία: PALLHNH
Εικόνες: 3
κοιτα μηπως εχουν πεσει τα καλυματα των πισω αμορτισερ

_________________
Xsara 1.6. 16v


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με περίεργο ήχο.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 19 Ιουν 2012, 23:05 
Άβαταρ μέλους
gregoC4 έγραψε:
κοιτα μηπως εχουν πεσει τα καλυματα των πισω αμορτισερ


Όχι δεν είναι αυτό, τα είχε πιάσει λέει με κάτι βιδούλες ο τύπος στο συνεργείο που το πάω, για να μην κοπανάνε...(Δεν ξέρω αν έκανε καλά η όχι)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με περίεργο ήχο.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Ιουν 2012, 00:27 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Ιαν 2010, 11:20
Δημοσιεύσεις: 2125
Τοποθεσία: Λάρισα
εγω αν ακουγα κατι ξεχωριστο παθαιναν τα ψυχολογικα μου. τωρα πλεον με 202.000κμ και χαμηλωμενο τριζουν τα παντα. περιεργοι θορυβοι απο παντου. ανεβαζω την μουσικη και ολα ειναι μελωδια. το μονο που θελω να ακουγεται σαν την πρωτη μερα που βγηκε απο το εργοστασιο ειναι ο κινητηρας οπως και ειναι. απο πισω πολλα μπορει να ακους. κανε εναν ελεγχο στην ρεζερβα και στα εργαλια της αν ειναι καλα δεμενα.

_________________
Ζούμε σε μια κοινωνία που η πίτσα φτάνει στο σπίτι σου πριν από την αστυνομία

προσεχε οταν περνω απο κει
και μαζεψε το μπρικι
γιατι συνηθως βιαζομαι
και κανω παντιλικι

parakalo min grafete me agglikous xaraktires apagoreyete apo toys kanones tou forum


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με περίεργο ήχο.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Ιουν 2012, 03:05 
Άβαταρ μέλους
dimitrisc4vts έγραψε:
εγω αν ακουγα κατι ξεχωριστο παθαιναν τα ψυχολογικα μου. τωρα πλεον με 202.000κμ και χαμηλωμενο τριζουν τα παντα. περιεργοι θορυβοι απο παντου. ανεβαζω την μουσικη και ολα ειναι μελωδια. το μονο που θελω να ακουγεται σαν την πρωτη μερα που βγηκε απο το εργοστασιο ειναι ο κινητηρας οπως και ειναι. απο πισω πολλα μπορει να ακους. κανε εναν ελεγχο στην ρεζερβα και στα εργαλια της αν ειναι καλα δεμενα.


Έχεις απόλυτο δίκιο, μόνο που εγώ έχω κάτι λιγότερο από 17 χιλιάδες χιλιόμετρα...όσο να'ναι το αμάξι είναι σχετικά καινούριο ακόμα και θα το ήθελα όσο πιο αθόρυβο γίνεται! :D

Ακόμη και ένα peugeot 206 9ετίας που έχουμε λιγότερο θόρυβο κάνει. Και το θέμα δεν είναι ότι είναι ένας απλός θόρυβος. Ο συγκεκριμένος είναι εξαιρετικά εκνευριστικός. Σαν να σφάζουν μικρά γατάκια στο πίσω μέρος...χαχα

Anyway, όταν το πάω για έλεγχο θα ενημερώσω. :hmm


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με περίεργο ήχο.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 22 Ιούλ 2016, 20:24 
Άβαταρ μέλους
NickosFo έγραψε:
dimitrisc4vts έγραψε:
εγω αν ακουγα κατι ξεχωριστο παθαιναν τα ψυχολογικα μου. τωρα πλεον με 202.000κμ και χαμηλωμενο τριζουν τα παντα. περιεργοι θορυβοι απο παντου. ανεβαζω την μουσικη και ολα ειναι μελωδια. το μονο που θελω να ακουγεται σαν την πρωτη μερα που βγηκε απο το εργοστασιο ειναι ο κινητηρας οπως και ειναι. απο πισω πολλα μπορει να ακους. κανε εναν ελεγχο στην ρεζερβα και στα εργαλια της αν ειναι καλα δεμενα.


Έχεις απόλυτο δίκιο, μόνο που εγώ έχω κάτι λιγότερο από 17 χιλιάδες χιλιόμετρα...όσο να'ναι το αμάξι είναι σχετικά καινούριο ακόμα και θα το ήθελα όσο πιο αθόρυβο γίνεται! :D

Ακόμη και ένα peugeot 206 9ετίας που έχουμε λιγότερο θόρυβο κάνει. Και το θέμα δεν είναι ότι είναι ένας απλός θόρυβος. Ο συγκεκριμένος είναι εξαιρετικά εκνευριστικός. Σαν να σφάζουν μικρά γατάκια στο πίσω μέρος...χαχα

Anyway, όταν το πάω για έλεγχο θα ενημερώσω. :hmm

Φιλε Νικο καλησπερα,επαναφερω το θεμα μετα απο πολυ καιρο,ειμαι παθων ακριβως του προβληματος που περιγραφεις και ειμαι ενα βημα απ'το να το ξηλωσω ολο πισω.Εχω αλλαξει πισω σινεμπλοκ,βαση αμορτισερ+βιδες στα καπακια για να μην χτυπαν,ελατηρια,αμορτισερ τελευταια ελπιζοντας οτι ειναι απο κει γιατι το πισω δεξια συγκεκριμενα ειχε πεταξει λαδια,αλλα τπτ...το προβλημα παραμενει και αναρωτιεμαι,αν μπορεις η καποιος αλλος φιλος που συναντησε το εν λογω προβλημα,να βοηθησει εφοσον και καταφερε να βγαλει ακρη...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με περίεργο ήχο.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 24 Δεκ 2018, 11:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Νοέμ 2018, 13:47
Δημοσιεύσεις: 30
Τοποθεσία: Πάτρα
Εικόνες: 0
καλημερα και χρονια πολλα , για να μην ανοιγω νεο νημα θελω να ρωτησω το εξης, εχω ενα c4 coupe
την τελευταια εβδομαδα ακουω εναν περιεργο ηχο στον μπροστινο τροχο αριστερα,ειδικα σε λακκουβα κατι σαν να εχει ξεκολλησει και να παιζει , ειχα κανει σερβις πριν 2 μηνες, λετε να ειναι το σινεμπλοκ;;;
επισης το radio-cd σταματησε ξαφνικα να παιζει, το πηγα σε 2 ηλεκτρολογεια και μου ειπαν οτι τα ηλεκτρολογικα ειναι οκ,αρα θελω αλλαγη
γυρω στα 70 ευρω μου ειπαν μπορω να βρω καλο +90 ευρω το τσιπακι για να επικοινωνει με το τιμονι, τα θεωρειτε λογικα αυτα;;
ευχαριστω


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με περίεργο ήχο.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 24 Δεκ 2018, 13:40 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Eυχέλαιο θέλουν παιδια τα συγχρονα Citroen.
Tριζουν τα κοκκαλα του Andre με τα καρα με ημιάκαμπτους που φτιαχνει η Πεζω και κοτσαρει το σημα του Andre επανω τους... :laugh
Μη χαλατε τα λεφτα σας...ετσι κανουν ολες! :love :laugh :laugh :love :angr :angr :angr

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με περίεργο ήχο.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 24 Δεκ 2018, 20:11 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 25 Αύγ 2015, 22:56
Δημοσιεύσεις: 2772
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 0
alympe12 έγραψε:
καλημερα και χρονια πολλα , για να μην ανοιγω νεο νημα θελω να ρωτησω το εξης, εχω ενα c4 coupe
την τελευταια εβδομαδα ακουω εναν περιεργο ηχο στον μπροστινο τροχο αριστερα,ειδικα σε λακκουβα κατι σαν να εχει ξεκολλησει και να παιζει , ειχα κανει σερβις πριν 2 μηνες, λετε να ειναι το σινεμπλοκ;;;
επισης το radio-cd σταματησε ξαφνικα να παιζει, το πηγα σε 2 ηλεκτρολογεια και μου ειπαν οτι τα ηλεκτρολογικα ειναι οκ,αρα θελω αλλαγη
γυρω στα 70 ευρω μου ειπαν μπορω να βρω καλο +90 ευρω το τσιπακι για να επικοινωνει με το τιμονι, τα θεωρειτε λογικα αυτα;;
ευχαριστω

Για τον θορυβο σε συνεργειο για μπροστινα συστηματα να το σηκωσει και να το ελενξει.
Για το ραδιο-σιντι, αγορασε ενα μεταχειρισμενο mp3 player παλι απο citroen c4, ή πεζω (θα διαφερει λιγο στο χρωματιμο-κοκκινο) κουμπωσε το στην θεση του, δηλωσε το με lexia και εισαι οκ και καλυτερα.

_________________
Εικόνα
C4 Coupe 1.6 16V LPG *253000 km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με περίεργο ήχο.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 24 Δεκ 2018, 20:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
τα χρηματα που σου ζητανε ειναι οκ
βρες ενα που να παιζει εστω και με χαλασμενο μηχανισμο cd και παρε μια συσκευη για usb και εισε οκ

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με περίεργο ήχο.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 02 Ιαν 2019, 00:40 
Άβαταρ μέλους
Καλησπέρα και καλή χρονιά παιδιά ! Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με τον ήχο απο πίσω δεξιά κυρίως . Μήπως κάποιος βρήκε απο που έρχεται ο ήχος ;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με περίεργο ήχο.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 02 Ιαν 2019, 01:09 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 25 Αύγ 2015, 22:56
Δημοσιεύσεις: 2772
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 0
Καλη χρονια. Θα σου πω το ιδιο που ειπα και στον προγουμενο φιλο. Το σηκωνουμε και το ελεγχουμε σε συνεργειο. Απλα περιγραφεις το ποτε ακους τον ηχο. Σε σαμαρακια; Στην κυληση του αυτοκινητου ή στο φρεναρισμα;
Αυτο βοηθα στην διαγνωση, ακομα κι εμας για να δωσουμε ιδεα τι μπορει να φταιει, αλλα οπωσδηποτε οχι για να κανουμε διαγνωση του προβληματος.

_________________
Εικόνα
C4 Coupe 1.6 16V LPG *253000 km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με περίεργο ήχο.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 02 Ιαν 2019, 01:35 
Άβαταρ μέλους
Θάνος έγραψε:
Καλη χρονια. Θα σου πω το ιδιο που ειπα και στον προγουμενο φιλο. Το σηκωνουμε και το ελεγχουμε σε συνεργειο. Απλα περιγραφεις το ποτε ακους τον ηχο. Σε σαμαρακια; Στην κυληση του αυτοκινητου ή στο φρεναρισμα;
Αυτο βοηθα στην διαγνωση, ακομα κι εμας για να δωσουμε ιδεα τι μπορει να φταιει, αλλα οπωσδηποτε οχι για να κανουμε διαγνωση του προβληματος.


Σε σαμαρακια και όχι συνέχεια .κυρίως στα πιο έντονα .ακούγεται ενα χτυπημα σαν γδουποσ. Ξεχωριστοσ ήχοσ απ αυτόν της απόσβεσησ των αμορτισερ.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 2 [ 24 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο



Συναφή θέματα

Led στη πλαφονιερα - προβλημα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: sv8iik
Απαντήσεις: 28
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΙΜΟΝΙ SAXO VTS
Δ. Συζήτηση: Τα πρώτα σας βήματα!
Συγγραφέας: zeon44
Απαντήσεις: 9
Προβλημα στην πορτα πισω
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 0
Πρόβλημα εξάτμισης
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Bill30f
Απαντήσεις: 33
Πρόβλημα με την όπισθεν
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 9
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια