Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 21:07 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: DEPOLLUTION SYSTEM FAULTY ΣΕ C4- ΚΩΔΙΚΟΣ ΛΑΘΟΥΣ P2191
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 11 Φεβ 2012, 20:59 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 11 Φεβ 2012, 20:06
Δημοσιεύσεις: 7
Καλησπέρα σε όλους,
είμαι κάτοχος c4 1,6 και έχω τοποθετήσει σύστημα υγραεριοκίνησης στην karellis group(viagas)-Λαμία.
Λίγες ημέρες μετά την τοποθέτηση του συστήματος μου άναψε το λαμπάκι με την ένδειξη depollution system faulty. Σε διαγνωστικό BOSCH(ιδιωτικό συνεργείο) ανιχνεύτηκε κωδικός σφάλματος P2191. Την ίδια διάγνωση είχαν και στην αντιπροσωπεία της Λαμίας(Κarellis group).Ενώ μου είπαν ότι διόρθωσαν την βλάβη ενισχύοντας την παροχή αερίου(πιο πλούσιο το μίγμα) μετά από 24 ώρες μου εμφανίστηκε πάλι αυτό το μήνυμα. Θα τους το πάω πάλι πίσω αλλά θα ήθελα να μου πει κάποιος εαν έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα ή έχει κάποια λύση-απάντηση στο πρόβλημα μου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: DEPOLLUTION SYSTEM FAULTY ΣΕ C4- ΚΩΔΙΚΟΣ ΛΑΘΟΥΣ P2191
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 12 Φεβ 2012, 11:41 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 01 Αύγ 2011, 09:33
Δημοσιεύσεις: 198
Καλήμερα, εμένα μου εμφάνισε το συγκεκριμένο πρόβλημα σε c5 μετά από λάθος καθαρισμό πεταλούδας από μηχανικό που δεν ήξερε από citroen μετά από σωστό καθαρισμό και επαναπρογραμματισμό στο lexia σταμάτησε το μήνυμα και το κοπάνημα του κινητήρα.

Θεωρώ ότι στην δική σου περίπτωση το μιγμα δεν είναι σωστό και δεν σβήστηκε σε lexia το πρόβλημα.

Σάκης

_________________
2CV - SAXO 1,4 VTS - XSARA 1400 VTR[/color]
Παρών αυτοκίνητο: Citroen C5 Exclusive 2000 cc - mod 2005


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: DEPOLLUTION SYSTEM FAULTY ΣΕ C4- ΚΩΔΙΚΟΣ ΛΑΘΟΥΣ P2191
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 13 Φεβ 2012, 09:10 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 11 Φεβ 2012, 20:06
Δημοσιεύσεις: 7
Σάκης ευχαριστώ, και θα ήθελα επίσης να επισημάνω ότι κατά την εκκίνηση το πρωί ή μετά από πολλές ώρες ακινητοποίησης δυσκολεύει ν α πάρει μπροστά(μόνο με ταυτόχρονο πάτημα του γκαζιού και γύρισμα της μίζας). Κατά τ' άλλα κανένα άλλο πρόβλημα στην απόδοση του αυτοκινήτου(είτε με βενζίνη είτε με υγραέριο).Σε ιδιώτη που απευθύνθηκα σήμερα μόνο κουβεντιάζοντας το μου ανέφερε για πιθανό πρόβλημα στο μπέκ του υγραερίου. Ευχαριστώ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: DEPOLLUTION SYSTEM FAULTY ΣΕ C4- ΚΩΔΙΚΟΣ ΛΑΘΟΥΣ P2191
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 13 Φεβ 2012, 09:59 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 01 Αύγ 2011, 09:33
Δημοσιεύσεις: 198
Καλημέρα Γιώργο, εάν τα μπεκ υγραερίου συνδέονται με κάποιο τρόπο με κάποιον αισθητήρα μέτρησης καύσιμου είναι πολύ πιθανό να ευθυνετε για το πρόβλημα σου, αλλά δεν θα έπρεπε κατά την εκκίνηση να σου το κάνει αυτό μιας και το αμάξι περνει μπροστά με βενζίνη στην αρχή και μετά γυρνάει σε υγραέριο. Θα σου έλεγα όμως να το πήγαινες το αμάξι σε κάποιο συνεργείο με πείρα σε αυτά τα θέματα και να στο περάσει από lexia και να σου σβήσει το κωδικό και ίσως δεν σου το παρουσιάσει ξανά.
Μου κάνει όμως εντύπωση που δεν σου παρουσιάζει κανένα άλλο πρόβλημα στην απόδοση του αυτοκινήτου όπως σκορτσαρισματα, μειωμένη απόδοση σαν να δουλεύει με λιγότερους κυλίνδρους κ.λ.π το δικό μου από τα σκορτσαρισματα έσπασε βάση κινητήρα. Επίσης δεν μου είπες τι χρονολογία είναι το αμάξι σου? Σου είπε ποτέ κανένας πριν βάλεις το γκάζι ότι το πιο μικρο πρόβλημα στον κινητήρα σου, πρόβλημα που δεν σου ήταν ορατό πριν με το γκάζι πολλαπλασιάζεται? Από Λαμία είσαι?

Σακης

_________________
2CV - SAXO 1,4 VTS - XSARA 1400 VTR[/color]
Παρών αυτοκίνητο: Citroen C5 Exclusive 2000 cc - mod 2005


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: DEPOLLUTION SYSTEM FAULTY ΣΕ C4- ΚΩΔΙΚΟΣ ΛΑΘΟΥΣ P2191
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 13 Φεβ 2012, 16:10 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 11 Φεβ 2012, 20:06
Δημοσιεύσεις: 7
Σάκη καλησπέρα από Λαμία, το αυτοκίνητο είναι 4/2005. Ένα μήνα πριν βάλω υγραέριο το λαμπάκι άναψε και αλλάζοντας αισθητήρα λ(68, 5 ευρώ BOSCH) το πρόβλημα λύθηκε. Βάζοντας υγραέριο το λαμπάκι άναβε με σφάλμα P2191(φτωχό μείγμα σε κάποιο κύλινδρο). Σήμερα πήρα τηλέφωνο την αντιπροσωπεία στη Λαμία και μιλώντας με τον ηλεκτρολόγο μου είπε ότι θ' αυξήσει την παροχή του υγραερίου και δεν θ’ ανάψει ξανά. Τώρα όσον αφορά την έναρξη του αυτοκινήτου όντως μου είπαν ότι είναι ανεξάρτητο από την φωτεινή ένδειξη. Πάντως πριν βάλω υγραέριο δεν είχα πρόβλημα με την εκκίνηση του αυτοκινήτου. Τυχαίο……μπορεί. Αύριο 14/2 θα το πάω και ο θεός βοηθός. Σάκη το lexia τι είναι; Όπως σου είπα και παραπάνω το αμάξι δεν έχει κανένα πρόβλημα είτε με βενζίνη είτε με υγραέριο. Πάντως πρίν βάλω υγραέριο δεν μου είχε πει κάποιος εάν τα αφανή προβλήματα ενός αυτοκινήτου όχι μόνο εμφανίζονται αλλά και πολλαπλασιάζονται με την χρήση υγραερίου. Βασικός λόγος όπως και πολλών άλλων φαντάζομαι που έβαλαν υγραέριο ήταν το οικονομικό.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: DEPOLLUTION SYSTEM FAULTY ΣΕ C4- ΚΩΔΙΚΟΣ ΛΑΘΟΥΣ P2191
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 13 Φεβ 2012, 19:39 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 01 Αύγ 2011, 09:33
Δημοσιεύσεις: 198
Καλησπέρα Γιώργο, το Lexia είναι το διαγνωστικά εργαλείο της Citroen, χωρίς αυτό μπορεί να βρεις βλάβες με κάποιο άλλο αλλά δεν μπορείς να σβήσεις τις βλάβες.. Εάν σου αυξήσει την παροχή δεν θα δημιουργήσει αλλα προβλήματα ? όπως υπερβολική κατανάλωση, δεν το είχε ελέγξει πριν στο παράδοση? Ένας λόγος που δεν βάζω υγραεριο ακόμα είναι η πιθανότητα οτι θα μου βγάλει προβλήματα το αμάξι τα οποια τώρα δεν τα καταλαβαίνω. Ένας φιλος Μηχανικος απο το φόρουμ λέει οτι το αέριο δεν λιπαινει αρκετά τους κυλινδρους με αποτέλεσμα αργά η γρήγορα να χτυπήσουν. Φυσικα ο λογος που θα έβαζα και μάλλον θα βάλω στο άμεσο μέλλον είναι η οικονομία.

Σακης

_________________
2CV - SAXO 1,4 VTS - XSARA 1400 VTR[/color]
Παρών αυτοκίνητο: Citroen C5 Exclusive 2000 cc - mod 2005


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: DEPOLLUTION SYSTEM FAULTY ΣΕ C4- ΚΩΔΙΚΟΣ ΛΑΘΟΥΣ P2191
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 13 Φεβ 2012, 19:39 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 01 Αύγ 2011, 09:33
Δημοσιεύσεις: 198
Το έσβησα λόγω διπλού μηνύματος.

_________________
2CV - SAXO 1,4 VTS - XSARA 1400 VTR[/color]
Παρών αυτοκίνητο: Citroen C5 Exclusive 2000 cc - mod 2005


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: DEPOLLUTION SYSTEM FAULTY ΣΕ C4- ΚΩΔΙΚΟΣ ΛΑΘΟΥΣ P2191
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 13 Φεβ 2012, 21:13 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 11 Φεβ 2012, 20:06
Δημοσιεύσεις: 7
Σάκη στον επίσημο αντιπρόσωπο CITROEN στη Λαμία που παράλληλα είναι και της VIAGAS έκανα την τοποθέτηση υγραερίου. H ίδια η VIAGAS θεωρεί ότι δεν χρειάζεται να τοποθετηθεί λαδιέρα σε citroen c4. Το λαμπάκι μου ανάβει περίπου 60 με 70 χλμ μετά το σβήσιμο. Για το lexia δεν το ήξερα. Πρίν το πάω την πρώτη φορά στη citroen το είχα μηδενίσει τουλάχιστον 3 φορές με διαγνωστικό BOSCH συναδέλφου(στρκός) που είναι ψώνιο με τα αυτοκίνητα και το service τους. Τώρα το πόσο θα αντέξει ένας κινητήρας που φτιάχτηκε να λειτουργεί με βενζίνη αλλά που ορισμένοι ειδικοί με ή χωρίς εισαγωγικά η λέξη σου λένε ότι λειτουργεί και με υγραέριο δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη γιατί δεν είμαι ειδικός. Όντως για την κατανάλωση μου είπε ότι θ' αυξηθεί(το πόσο θα το μάθω αύριο πιστεύω όχι δραματικά). Εξάλλου όπως σου είπα και παραπάνω το αυτοκίνητο είναι 4/2005 και το χρειάζομαι τουλάχιστον μέχρι το 2017 που θα βγώ στη σύνταξη οπότε με το εφάπαξ(εάν δίνεται ακόμη) υπάρχει σκέψη για αντικατάσταση με πετρελαιοκίνητο. Καλό βράδυ και εις αύριο τα σπουδαία.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: DEPOLLUTION SYSTEM FAULTY ΣΕ C4- ΚΩΔΙΚΟΣ ΛΑΘΟΥΣ P2191
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 13 Φεβ 2012, 21:36 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 01 Αύγ 2011, 09:33
Δημοσιεύσεις: 198
Καλό βράδυ Γιώργο, μια λαδιερα δεν θα έκανε κακό πάντως πες στους ειδικούς, το κόστος είναι πολυ μικρό και εάν κολλήσει η μηχανή δεν θα την πληρώνουν αυτή αλλα εσύ. Προσπαθηες να προστάτευσεις τον κινητήρα όσο μπορείς για να την βγάλεις μέχρι τότε, 12 χρόνια δεν είναι πολλά θεωρώ για τα Citroen, το δικό μου xsara που έδωσα για να πάρω την c5 ήταν tou 2001 και είχε πάνω απο 130.000 χλμ όταν την έδωσα.
Σακης

_________________
2CV - SAXO 1,4 VTS - XSARA 1400 VTR[/color]
Παρών αυτοκίνητο: Citroen C5 Exclusive 2000 cc - mod 2005


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: DEPOLLUTION SYSTEM FAULTY ΣΕ C4- ΚΩΔΙΚΟΣ ΛΑΘΟΥΣ P2191
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 13 Φεβ 2012, 21:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
Μια λαδιέρα θα έκανε κακό διότι τα καμμένο λάδι και οι αναθυμιάσεις του δεν ξέρεις που μπορεί να κάτσει. Στους κυλίνδρους? Στον καταλύτη ?. Εκτός αυτού η μόνη βοήθεια που προσφέρει είναι ψυχολογική. Σκέψου το λίγο : Έστω ότι η λαδιέρα στάζει λαδάκι 1 σταγόνα ανά Χ δευτερόλεπτα. Οι θερμοκρασίες στις βαλβίδες είναι εκατοντάδων βαθμών. Πόσο μπορεί αυτή η μοναδική σταγόνα να ρίξει την θερμοκρασία ? Αφού στο επόμενο δευτερόλεπτο της επόμενης καυσης η θερμοκρασία θα επανέλθει στα προηγούμενα επίπεδα. Πιστεύω ότι αν ένας κινητήρας έχει πρόβλημα με το υγραέριο, αυτό θα φανεί είτε βάλεις είτε δεν βάλεις λαδιέρα. Απλά θα παραταθεί η χρονική στιγμή του προβλήματος. Αντί να την πατήσεις στα 30.000 χλμ, θα την πάθεις στα 35.000. Άρα αυτό δεν σώζει τον φίλο που θέλει να κρατήσει για πολλά χρόνια το αμάξι του.

Sent from my HTC Desire HD A9191 using Tapatalk


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: DEPOLLUTION SYSTEM FAULTY ΣΕ C4- ΚΩΔΙΚΟΣ ΛΑΘΟΥΣ P2191
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 13 Φεβ 2012, 22:25 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 30 Μαρ 2011, 01:13
Δημοσιεύσεις: 1541
http://www.youtube.com/watch?v=H2-1NJgt ... re=related δειτε αυτο ο βιντεακι,θα σας λυθουν ολες οι αποριες περι λαδιερας,με τον συγκεκριμενο ανθρωπο εχω μιλησει και στο τηλεφωνο,αν ηταν Αθηνα θα ειχα βαλει υγραεριο 100% απ αυτον.

_________________
1.4 - 102 hps VTRS
Peugeot 508 1.5 130hp bluehdi eat8 Gt-line
Citroen c3 1.4 75hp 402.000 χλμ


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: DEPOLLUTION SYSTEM FAULTY ΣΕ C4- ΚΩΔΙΚΟΣ ΛΑΘΟΥΣ P2191
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 20 Φεβ 2012, 20:16 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 11 Φεβ 2012, 20:06
Δημοσιεύσεις: 7
Παιδιά sorry που δεν ενημέρωσα για την εξέλιξη αλλά μου προέκυψε άλλο πρόβλημα που ονομάζεται δίσκος – πλατώ. 320 ευρώ ( 100 η εργασία + 200 τ’ ανταλλακτικά VALEO + 20 οι βαλβολίνες ) και το πρόβλημα λύθηκε σήμερα. Να δώ πως θα βγει ο μήνας μέχρι να πληρωθούμε. Anyway το depollution system faulty προς το παρόν έχει διευθετηθεί και λέω προς το παρόν γιατί εάν το αμάξι δεν γράψει τουλάχιστον 70 χιλιόμετρα μετά την τελευταία ρύθμιση στην παροχή του υγραερίου και το σβήσιμο του μηνύματος δεν μπορώ να κοιμάμαι ήσυχος. To be continued………….


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: DEPOLLUTION SYSTEM FAULTY ΣΕ C4- ΚΩΔΙΚΟΣ ΛΑΘΟΥΣ P2191
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 06 Μαρ 2012, 17:02 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 11 Φεβ 2012, 20:06
Δημοσιεύσεις: 7
Κύριοι φαίνεται πως το πρόβλημα μου με τον κωδικό λάθους P2191 λύθηκε. Η απάντηση στο πρόβλημα μου ήταν η σωστή παροχή του υγραερίου η οποία επιτεύχθηκε ύστερα από 3 επισκέψεις στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο. Μέχρι τώρα έχω πραγματοποιήσει 700 Km και όλα πάνε καλά.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: DEPOLLUTION SYSTEM FAULTY ΣΕ C4- ΚΩΔΙΚΟΣ ΛΑΘΟΥΣ P2191
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 06 Μαρ 2012, 17:56 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
:clap :clap

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: DEPOLLUTION SYSTEM FAULTY ΣΕ C4- ΚΩΔΙΚΟΣ ΛΑΘΟΥΣ P2191
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 06 Μαρ 2012, 21:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 01 Αύγ 2011, 09:33
Δημοσιεύσεις: 198
:clap μπράβο Γιώργο, καλοταξιδο με το γκάζι. :clap :clap

_________________
2CV - SAXO 1,4 VTS - XSARA 1400 VTR[/color]
Παρών αυτοκίνητο: Citroen C5 Exclusive 2000 cc - mod 2005


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 2 [ 26 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο



Συναφή θέματα

Fuel system decarbonization
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Πράκτορας
Απαντήσεις: 18
c3 picasso hdi 2011: Power Steering Faulty
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: mpapagian
Απαντήσεις: 17
ESR/ASP System Faulty - Engine fault Repair needed
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4 Picasso
Συγγραφέας: gkra
Απαντήσεις: 0
Anti pollution system faulty
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C5
Συγγραφέας: trapezitis
Απαντήσεις: 0
Gearbox faulty, depollution system faulty, αλλά όλα καλά
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4 Picasso
Συγγραφέας: karas
Απαντήσεις: 43
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ