Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Τρί 19 Μαρ 2024, 11:43 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Αλλαγη σε λαμπες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 26 Φεβ 2013, 17:21 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 01 Ιαν 2013, 20:51
Δημοσιεύσεις: 150
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ
Καλό απόγευμα
μια σκέψη που έκανα για βελτίωση των φώτων είναι να βγάλω αυτές που φοράει η c5 και να της
τοποθετήσω καποιες με λευκο χρώμα.Τι λέτε αξίζει τον κόπο μιας και xenon δεν θέλω να βάλω
γιατί εχω πικρή γευση από μια τέτοια αλλαγη σε ένα αλλο :gflag


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγη σε λαμπες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 26 Φεβ 2013, 17:27 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Ναι, αξίζει.

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγη σε λαμπες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 26 Φεβ 2013, 17:30 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 19:54
Δημοσιεύσεις: 8614
...εάν δέν είσαι ευχαριστημένος απο τα φώτα που έχεις, σίγουρα θα δείς κάποια βελτίωση.
Άν είσαι ευχαριστημένος, μπορείς να περιμένεις ώστε όταν καεί κάποια λάμπα (που μπορεί και να πάρει χρόνια αυτό...) τότε κάνεις μια αναβάθμιση σε ότι καλύτερο κυκλοφορεί εκείνη τη στιγμή.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγη σε λαμπες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 26 Φεβ 2013, 17:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 01 Ιαν 2013, 20:51
Δημοσιεύσεις: 150
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ
Απλά εδω Κρήτη δεν έχουμε και ότι καλύτερο σε οδικό φωτισμό και θα τολμούσα μια αλλαγη ακόμα και σε xenon αλλα
το έκανα αυτό σε ενα grand vitara που είχα και πηγαινα κανένα κυνηγι και εκτός του ότι μου κόστισαν 750 ευρώπουλα
το 2008 εκείνη η υστέρηση που είχαν στις αλλαγες μικρα μεγάλα μου έρχονταν να τα σπάσω!!!!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγη σε λαμπες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 26 Φεβ 2013, 18:14 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 19:54
Δημοσιεύσεις: 8614
Εγώ φίλε μου στο saxo είχα βάλει τα φθηνά, με 150 ευρώ, δέν είχαν καμία καθυστέρηση στην αλλαγή, δέ μου παρουσίασαν κανένα πρόβλημα 5-6 χρόνια μέχρι που πούλησα το αυτοκίνητο, το μόνο ήταν ότι λιγάκι στράβωνα τους άλλους.
Νομίζω αυτός που μου τα έβαλε, τα εμπορεύεται ακόμα.
Έβλεπα πάρα πολύ καλά, απλά δέν θα τα ξανάβαζα γιατί στην ομίχλη αποδείχθηκαν μάπα τελείως, και κάποιες φορές στο πολύωρο ταξίδι με κούραζε αυτή η έντονη φωτεινότητα.
Με πρώτη ευκαιρία όμως, θα βάλω στο C3 λάμπες ομίχλης όπως είχα παλιά στο saxo.
Άν θυμάμαι καλά, τις έλεγαν "παντός καιρού ή 4 εποχών".


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγη σε λαμπες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 27 Φεβ 2013, 17:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 01 Ιαν 2013, 20:51
Δημοσιεύσεις: 150
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ
diesoulas έγραψε:
Εγώ φίλε μου στο saxo είχα βάλει τα φθηνά, με 150 ευρώ, δέν είχαν καμία καθυστέρηση στην αλλαγή, δέ μου παρουσίασαν κανένα πρόβλημα 5-6 χρόνια μέχρι που πούλησα το αυτοκίνητο, το μόνο ήταν ότι λιγάκι στράβωνα τους άλλους.
Νομίζω αυτός που μου τα έβαλε, τα εμπορεύεται ακόμα.
Έβλεπα πάρα πολύ καλά, απλά δέν θα τα ξανάβαζα γιατί στην ομίχλη αποδείχθηκαν μάπα τελείως, και κάποιες φορές στο πολύωρο ταξίδι με κούραζε αυτή η έντονη φωτεινότητα.
Με πρώτη ευκαιρία όμως, θα βάλω στο C3 λάμπες ομίχλης όπως είχα παλιά στο saxo.
Άν θυμάμαι καλά, τις έλεγαν "παντός καιρού ή 4 εποχών".


Το μόνο που θα σου πω είναι οτι εδω εχουμε τον λεγόμενο βορειο οδικο αξονα ο θεός να τον κάνει δρόμο
δεν λεω προσπαθούν εδω και 40 χρόνια να τον φτιαξουν μεσος ορος ανθρωπινων απωλειων το χρονο 60 ατομα
και εαν βγαλεις εξω καααποιους κομβους που και εκει δεν αναβουν ολα τα φωτα ολο το αλλο κοματι περιπου 320 χιλιομετρα ΤΟ σκοταδι.Γιαυτο εαν υπαρχει φιλος να τοποθετει εδω xenon με αυτα τα ποσα να παω αυριο κιολας
να τα βαλω


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγη σε λαμπες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 27 Φεβ 2013, 17:25 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 19:54
Δημοσιεύσεις: 8614
Δυστυχώς τα xenon τα έιχα βάλει στο μέρος καταγωγής μου, δέν είναι στην Κρήτη δηλαδή αυτός ο φίλος μου.
(...άν κατέβει διακοπές το καλοκαίρι... θα του πώ να έχει ένα σέτ μαζί του.. :D :D :D )

Πάντως να ξέρεις, η τοποθέτηση δέν είναι ακριβή. Το πακέτο με τα φώτα είναι θέμα πόσο στοιχίζει.
Εγώ περισσότερο σου έγραψα για να σου πώ ότι παρ'όλο που ήταν τα "φθηνά", δέν μου κάηκε ποτέ λάμπα, μετασχηματιστής κλπ... και είχαν και εγγύηση. Στο δρόμο δέ... άπαιχτα! Πολύ δυνατά!

Άν μπορώ να σε εξυπηρετήσω σε τίποτα, π.χ. να τον ρωτήσω άν έχει ακόμα την ίδια μάρκα, τιμή, να σου στείλει έστω το πακέτο, να τα κάνεις σε κάποιον ηλεκτρολόγο τοποθετηση... πές μου. :thumb


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγη σε λαμπες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 27 Φεβ 2013, 17:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 01 Ιαν 2013, 20:51
Δημοσιεύσεις: 150
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ
Άν μπορώ να σε εξυπηρετήσω σε τίποτα, π.χ. να τον ρωτήσω άν έχει ακόμα την ίδια μάρκα, τιμή, να σου στείλει έστω το πακέτο, να τα κάνεις σε κάποιον ηλεκτρολόγο τοποθετηση... πές μου.

ΟΚ ευχαριστω θα σου πω


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγη σε λαμπες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 28 Φεβ 2013, 20:49 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 17 Απρ 2012, 08:31
Δημοσιεύσεις: 222
Τοποθεσία: Σέρρες
Εγώ δεν τολμώ πάλι να βάλω xenon γιατί έτσι όπως παίζει η ανάρτηση φοβάμαι μην στραβώσω κανένα αντίθετα ερχόμενο.
Ίσως αλλάξω τις λάμπες με ποιό φωτεινές και καλύτερης ποιότητας.
Θα ρωτήσω όταν βρεθώ Θεσσαλονίκη, φίλο ηλεκτρολόγο εξειδικευμένο στο PSA.

_________________
Racing because all other sports requires one ball..


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγη σε λαμπες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 28 Φεβ 2013, 22:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ 2011, 23:15
Δημοσιεύσεις: 1004
ρε παιδια μη φορατε αυτα τα xenon που στραβωνουνε τους απεναντι...
πονανε τα ματακια μου λεμε.. θα καψουμε κανα αμφιβληστροειδη

_________________
Ηλίας
http://www.flickr.com/photos/kilomeater/


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγη σε λαμπες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 28 Φεβ 2013, 22:16 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιαν 2009, 21:47
Δημοσιεύσεις: 13647
Τοποθεσία: Πειραιας
Εικόνες: 0
:agree

Για δες και εδω κατι αντιστοιχο Χρηστο,παρομοια φαναρια εχουνε!! :thumb

viewtopic.php?f=54&t=9341

_________________
C5 exclusive-C4 vtrs


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγη σε λαμπες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 01 Μαρ 2013, 13:01 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 25 Οκτ 2009, 02:28
Δημοσιεύσεις: 1485
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Αν ασχοληθείς και ρυθμίσεις σωστά τα ΚινεζοΖήνον, δε στραβώνεις κανέναν.
Επιπλέον, στη C5 υπάρχει και το θετικό της υδροπνευματικής που κρατάει το αυτοκίνητο στην ευθεία ανεξάρτητα από τον τρόπο φόρτωσης.

Καθώς γράφω πολλά χιλιόμετρα νύχτα, τα φώτα της C5 αλλάχθηκαν την πρώτη εβδομάδα.

Είχαν αυτή τη γαλλική φιλοσοφία που συνοψίζεται στη φράση "τα φτιάχνουμε να είναι σχετικά αδύναμα ώστε να μη συνηθίζει το μάτι σου σε πολύ φωτισμό, έχεις και το κουμπί black panel για να μη στραβώνεσαι εκ των έσω, οπότε μπορείς να βλέπεις καλύτερα μακριά", που μπορεί να βολεύει σε επαρχιακές διαδρομές χωρίς κίνηση αλλά είναι σχεδόν πρόβλημα πχ σε Εγνατία Οδό με ομίχλη.

Τα ΚινεζοΖήνον έδωσαν πράγματι εντυπωσιακό φως, αλλά ο διαστρικός φωτισμός που εξέπεμπε η σιτροενάρα στράβωνε τους πάντες. Αν τα ρύθμιζες να χτυπάνε χαμηλότερα είχες το πρόβλημα οτι σου παρείχαν τεράστιες ποσότητες φωτός μπροστά σου μέχρι 20μέτρα, προσαρμοζόταν το μάτι στον πολύ φωτισμό, και δεν έβλεπες καλά εκεί που έπρεπε να βλέπεις, μακριά.

Αλλάχθηκαν οι λάμπες και το μπάλαστ με άλλα μικρότερα, και μετά από αρκετούς πειραματισμούς έφτασα σε σωστό αποτέλεσμα.

Απλά -κατόπιν εορτής- πιστεύω πως δεν άξιζε τον κόπο η όλη διαδικασία.

Οπότε φίλε τραπεζίτη, θα σου πρότεινα 2 τινά:
- Μεταχειρισμένα φανάρια C5 με εργοστασιακά ξένον, τραμπάλα με τα δικά σου και τη διαφορά τιμής.
- Ένα σετάκι σοβαρές λάμπες αλογόνου osram nightbreaker / Phillips και καθάρισμα τα φανάρια πριν από κάθε νυχτερινή διαδρομή.

_________________
Όταν όλα πάνε κατά διαόλου, βρίσκεις να παρκάρεις!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγη σε λαμπες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 01 Μαρ 2013, 13:12 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 19:54
Δημοσιεύσεις: 8614
Βαγγέλη εμένα στην ομίχλη ήταν ό'τι χειρότερο μπορούσα να έχω! Τότε είπα μέσα μου ...ποτέ ξανά!΄ :angr


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγη σε λαμπες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 01 Μαρ 2013, 14:34 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Πολύ έντονος λευκός φωτισμός στην ομίχλη είναι οτι χειρότερο. Αντανακλάται όλο το φώς στα μάτια σου και δεν βλέπεις στα 10 μέτρα. Το ίδιο συμβαίνει και με τις δυνατές λάμπες αλογόνου αλλά σε μικρότερο βαθμό γιατί δεν είναι τόσο λευκές ούτε τόσο δυνατές όσο τα xenon. Εγώ στην Αθήνα δεν έχω τέτοιο θέμα με τα extreme power αλλά έχω αφήσει τα προβολάκια εργοστασιακά μήπως χρειαστούν σε κανα ταξίδι.

Γενικά πάντως δεν έχω δει και πολλά xenon after market που να είναι σωστά ρυθμισμένα. Η μπορεί να μην γίνεται να ρυθμιστούν και απλά φωτίζουν όπου να ναι οτι και να κάνεις. Για να μην πω για τα smart που 9/10 σε στραβώνουν όταν είναι πίσω σου οτι φώτα και να έχουν.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγη σε λαμπες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 01 Μαρ 2013, 15:47 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 19:54
Δημοσιεύσεις: 8614
aiolos έγραψε:
Πολύ έντονος λευκός φωτισμός στην ομίχλη είναι οτι χειρότερο. Αντανακλάται όλο το φώς στα μάτια σου και δεν βλέπεις στα 10 μέτρα.


Ποιά 10 μέτρα...??? Ούτε στα 3 μέτρα δέν έβλεπα!!!! Βλαστήμησα!!!
(...μιλάμε για πυκνή ομίχλη στην Αράχωβα και σε κάποιο σημείο της εθνικής... περίπου στο 90)

Όσο για το πόσο ενοχλητικό είναι για τους άλλους, πιστεύω ότι αυτοί που ενοχλούν είναι αυτοί που υπερβάλλουν, δηλαδή ...μπλέ-μώβ xenon και σηκωμένα ψηλά.
Εγώ είχα το πιό άσπρο που υπήρχε και ρυθμισμένα ώστε να βλέπω το δρόμο μου. Ναί μέν ήταν δυνατά σε ένταση αλλά δέ στράβωνα! Απλώς καμιά φορά μου έκαναν σινιάλο νομίζοντας ότι ήταν τα μεγάλα.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 4 [ 51 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο



Συναφή θέματα

Αλλαγή μηχανής Citroen C5 2007 Facelift
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C5
Συγγραφέας: pikos2000gr
Απαντήσεις: 8
Αλλαγή μεγαφώνων
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό C1
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 4
Αλλαγη κινητηρα σε Berlingo
Δ. Συζήτηση: Επαγγελματικά μοντέλα
Συγγραφέας: john
Απαντήσεις: 12
Βάρος ζαντών και αλλαγή τους με ελαφρύτερες
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό C4
Συγγραφέας: MeddlingMageGR
Απαντήσεις: 16
Ξαφνική αλλαγή γωνίας κάμερας οπισθοπορείας
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C3
Συγγραφέας: The Ace
Απαντήσεις: 8
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ