Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 14:18 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ - SERVICE
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 06 Απρ 2008, 20:48 
Άβαταρ μέλους
Γεια σε όλους
Είμαι νέος και πολυ ευχαριστιμένος έως τώρα χρήστης του C5 Comfort.
Το αγόρασα τον Ιανουάριο από την Χανιαδάκη στην Ι. Οδό και την περασμένη εβδομάδα του έκανα το πρώτο service στα 10.000 χλμ.
Τα πρώτα τρία service μου τα κάνει δώρο η εταιρία και δεν με ανησυχεί το κόστος αλλά με τον ρυθμό που κάνω χιλιόμετρα υπολογίζω ότι στα τέλη του 2008 θα χρειαστώ service στα 40.ooo χλμ και ρώτησα πόσο στοιχίζει το απλό κάθε 10.000 (λάδια φίλτρο) και μου είπαν 125 ευρώ!!
Κλοπή δηλαδή!!
Θα ήθελα να ρωτήσω "παλιούς" χρήστες του C5 τι κάνου σε αντίστοιχες περιπτώσεις και τι τιμές έχουν άλλες αντιπροσωπίες ή εξουσιοδοτημένα συνεργεία.
Ευχαριστώ πολύ



Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 06 Απρ 2008, 21:26 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 20 Φεβ 2007, 21:04
Δημοσιεύσεις: 3526
Τοποθεσία: GoodView
Εικόνες: 33
hydro_chris μέσα στο Πάσχα θα ρωτήσω να μάθω πόσο κόστισε το service στα 40.000km στο οικογενειακό c5.

Μπορείς πάντως να απευθυνθείς τηλεφωνικά σε διάφορες αντιπροσωπείες και να ρωτήσεις τιμές.

_________________
Εικόνα Εικόνα
"Tρακτερισμός": Κατάσταση κατά την οποία κινητήρας THP γουργουρίζει σαν αγροτικό όχημα κατά την πρωινή εκκίνησή του!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 06 Απρ 2008, 21:33 
Άβαταρ μέλους
prokopas έγραψε:
hydro_chris μέσα στο Πάσχα θα ρωτήσω να μάθω πόσο κόστισε το service στα 40.000km στο οικογενειακό c5.

Μπορείς πάντως να απευθυνθείς τηλεφωνικά σε διάφορες αντιπροσωπείες και να ρωτήσεις τιμές.



Τις αντιπροσωπείες μπορώ να τις ρωτήσω. Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω τα εξουσιωδοτημενα.
Ευχαριστω για την απαντηση


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 07 Απρ 2008, 16:07 
Άβαταρ μέλους
οταν το αγορασες πρεπει να σου εδωσαν μια λιστα με τα συνεργια. ριξε μια ματια στα χαρτια σου. Εμας μας εδωσαν.
Τι λεει το C5? κανενα προβλημα?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 07 Απρ 2008, 20:58 
Άβαταρ μέλους
nikodoc έγραψε:
οταν το αγορασες πρεπει να σου εδωσαν μια λιστα με τα συνεργια. ριξε μια ματια στα χαρτια σου. Εμας μας εδωσαν.
Τι λεει το C5? κανενα προβλημα?


Όλα καλα μέχρι τώρα.
Κανένα πρόβλημα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ - SERVICE
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 19 Φεβ 2010, 13:54 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιαν 2009, 21:47
Δημοσιεύσεις: 13647
Τοποθεσία: Πειραιας
Εικόνες: 0
Εχθες πηγα για service των 30000km!Αλλαξα λαδια 5w-40 total,φ. λαδιου,φ αερος, φ.καμπινας,μπουζι,αντιπαγογικο υαλοκαθαριστηρων,ζυγοσταθμιση και ελεγχος με lexia συν εργατικα!Συνολο 248€.Εμενα μου φανηκε πολυ καλη τιμη και για την κατηγορια που ειναι η c5.....

_________________
C5 exclusive-C4 vtrs


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ - SERVICE
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 22 Φεβ 2010, 10:36 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 08 Φεβ 2008, 08:40
Δημοσιεύσεις: 208
Τοποθεσία: ΓΙΑΝΝΕΝΑ
Ενθαρρυντικό το post σου Νεκτάριε γιατί σε καμμιά 200ριά χιλιόμετρα έχω και εγώ το ίδιο service :)
Φαντάζομαι στη Citroen το έκανες;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ - SERVICE
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 22 Φεβ 2010, 12:04 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιαν 2009, 21:47
Δημοσιεύσεις: 13647
Τοποθεσία: Πειραιας
Εικόνες: 0
Ναι φιλε στον Χανιαδακη!!

_________________
C5 exclusive-C4 vtrs


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ - SERVICE
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 27 Φεβ 2010, 00:12 
Άβαταρ μέλους
Φιλε πολλα δια αυτα που εκανε 5 λιτ λαδι χ7=35 φιλτρο λαδιου 5 φιλτρο αερος 7 φιλτρο καμπινας 20 και αντιπαγοκικο 2 μπουζι δεν γνωριζω πες 10 και ζηγοσταθμηση 20 δια το λεξια δεν γνωριζω μπορει 30 .Συν127 σχετο γδαρσιμο 160 και πολλα ειναι.
Μελη του κλαμπ να κανετε παζαρια.
και να περνετε και απο εξω τα υλικα θα ελθη 25% πιο φθηνω


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ - SERVICE
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 27 Φεβ 2010, 00:31 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιαν 2009, 21:47
Δημοσιεύσεις: 13647
Τοποθεσία: Πειραιας
Εικόνες: 0
Καταρχας μην συγκρινεις τιμες ιμιτασιον ανταλλακτικων με γνησια οπως μην συγκρινεις τιμες εργατικων της αντιπροσωπιας με τον μπαρμπαμητσο μαστορα της γειτονιας!!τωρα αν ειναι γδαρσιμο τα 248€ στην citroen τοτε τραβα ενα passat στην vw να σου παρει 700€ με 800€ και μετα ελα να μιλησουμε για γδαρσιμο.....

_________________
C5 exclusive-C4 vtrs


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ - SERVICE
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 01 Μαρ 2010, 18:54 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 20 Φεβ 2010, 23:55
Δημοσιεύσεις: 10
Κοίτα NEKTARIOS C5, δεν αμφιβάλλω ότι το service του VW GROUP είναι πανάκριβο. Τα συνεργεία αυτά δεν θα έπρεπε να λέγονται συνεργεία αλλά ΦΑΡΜΑΚΕΙΑ!!!!!!!!!!!!! Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι πριν από καμιά πενταετία ο πατέρας ενός φίλου μου που είχε ένα παλιό PASSAT '91, σε service με αλλαγή τακάκια και ιμάντα χρονισμού πλήρωσε πάνω από 250 Ε. Πάρα πολλά χρήματα για ένα αρκετά παλιό αυτοκίνητο. Τώρα, όσον αφορά το service της Citroen, τι να πω? Πανάκριβο!!!!!!! Έχω κι εγώ ενα C5 σαν το δικό σου (C5 mkII 1800 cc 2008) εδώ και δύο χρόνια. Πιο πολύ δεν με σόκαρε η τιμή του service των 30000 km, όπως ανέφερες, μιας και για μένα ήταν αναμενόμενο! Αλλά η αλλαγή λαδιών και φίλτρου κάθε 10000 km είναι σκέτο γδάρσιμο! Ακούς εκεί.......(?) 100 Ε? Για τι? Δηλαδή πόσο βαθιά πρέπει να βάλεις το χέρι στην τσέπη για το service των 60000 km? Άνοιξε το βιβλίο service να δεις και σύγκρινέ το με την αντίστοιχη σελίδα του service που έκανες! Αλλά λογικά πρέπει να στην έκοψαν αυτή τη σελίδα. Τέλος πάντων σύγκρινέ το με το service των 90000 km. Θα δεις πόσους παραπάνω ελέγχους (άρα περισσότερα εργατικά, ίσως και αντικαταστάσεις) και περισσότερες αντικαταστάσεις περιλαμβάνει το service των 60000 km! Τότε δηλαδή τι πρέπει να γίνει? Να πουλήσω τις ζάντες αλουμινίου για να το πληρώσω? (Πλάκα κάνω, έτσι κι αλλιώς για μένα οι εργοστασιακές ζάντες αλουμινίου είναι ένα must για το αυτοκίνητό μου!) Δεν έχω κάποια προκατάληψη με τη φίρμα αλλά μιας και δεν είσαι τόσο δημοφιλής στην Ελλάδα, γιατί έχεις βρε Citroen τόσο ακριβό κόστος συντήρηρης? Για να διώξεις και τους πιστούς οπαδούς σου? Μου φαίνεται το παρατράβηξα λίγο!!!!!!! Εμένα πάντως που με πήρανε τηλέφωνο από τα κεντρικά της Citroen μετά το service των 20000 km τον περασμένο Οκτώβριο, όταν με ρωτήσανε αν έχω κάποια παράπονα όσον αφορά την εξυπηρέτηση ή ότιδήποτε άλλο τους τα έψαλα κανονικά για το θέμα του κόστους!!!!!! Αν είναι να δώσω 100 για λάδια και φίλτρο λαδιού, γιατί να μην τα αλλάξω σε κανένα βενζινάδικο (που λέει ο λόγος) και να βάλω και ARAL (όχι TOTAL)!!!!!!! Τους είπα ότι αν η Citroen δεν έρθει στα σύγκαλά της και δεν αλλάξει την τιμολογιακή της πολιτική, το πιο πιθανό είναι να με χάσει από τακτικό πελάτη της και να με κερδίσει κανένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο εκτός Citroen Hellas (όχι τώρα που το θεωρώ ακόμα καινούργιο αλλά σε 2-3 χρόνια............... Να 'σαι σίγουρος!!!!!!!!!).

_________________
distinguez-vous!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ - SERVICE
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 02 Μαρ 2010, 07:51 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 13:04
Δημοσιεύσεις: 7375
Τοποθεσία: αθηνα
σαν τιμη η αλαγη λαδιων εινε πανακριβη.τοσα μου πηραν και εμενα τα πρωτα 2 στο ηδιο μαγαζι.το εργοστασιακο φ.λαδιου εχει 11 ευρω και τα λαδια οπως ειπες.μου χρεωσανε εργασια τα υπολιπα και οταν παραπονεθικα μου ειπαν οτι δεν εινε αλαγη λαδιων αλα σερβις.δεν ξαναπατησα ουτε απ εξω.....νεκταριε εχεις απολητο δηκιο οτι οι γερμανοι αλα και οι γιαπωνεζοι εχουν σαφως ακριβοτερα σερβις.παντος νεκταριε αφου εισε και club member γιατι δεν πας σε καποιον απο τους σηνεργατες μας να εκμεταλευτεις και τις εκπτωσεις?

_________________
SAY YES TO A SAFE RACE
SAY NO TO A STREET RACE!!!
CITROEN ZX COUPE 2000 EE11
CITROEN BERLINGO MULTISPACE
CITROEN C3 FURIO
Εικόνα Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ - SERVICE
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 02 Μαρ 2010, 09:09 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιαν 2009, 21:47
Δημοσιεύσεις: 13647
Τοποθεσία: Πειραιας
Εικόνες: 0
Καταρχας Πανο δεν μου εχετε δωσει ακομα την καρτα!!! :lol Τωρα για το service παω στην αντιπροσωπια γιατι εχω 5 χρονια εγγυηση και εκτος αυτου εγω ειμαι ευχαριστημενος εκει που παω οπως και οτι μου κανουν 15% εκπτωση σε εργατικα & ανταλλακτικα για παντα!!

_________________
C5 exclusive-C4 vtrs


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ - SERVICE
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 02 Μαρ 2010, 10:23 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 14:24
Δημοσιεύσεις: 5576
Τοποθεσία: Τρίπολη
Μερικές φορές το "After sales service" και η δουλειά που κάνουν οι μηχανικοί είναι λόγος να τους προτιμήσεις και να μην πάς αλλού!

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ - SERVICE
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 14 Μάιος 2010, 07:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 08 Δεκ 2008, 12:58
Δημοσιεύσεις: 2218
Xτές έκανα και εγώ το σερβις των 20000 , ακριβώς στον 1 χρόνο του αυτοκινήτου .
Το κόστος όπως το αναφέρουν και οι άλλοι .

Μόνο γιά σύγκριση θα σας πω ότι φίλος μου πήγε και άλλαξε λάδια φίλτρο σε σμάρτ εκτός αντιπροσωπείας , σε 123 και πλήρωσε 90 ευρώ .
Οπότε τα 128 μαζί με κάρτα καυσαερίων γιά το μέγεθος του αυτοκινήτου ψιλολογικά μου μοιάζουν . Εχω βέβαια μιά έκπτωση στα ανταλλακτικά και έχω και 5ετή εγγύηση .

Εκείνο που θέλω να ρωτήσω είναι ότι 6-7000 χλμ θα χρειαστώ τακάκια . Μου είπαν ότι αλλάζουμε μπρός πίσω , ενώ παλιά στην Ξαντιά αλλάζαμε 3 φορές εμπρός μία πίσω .
Τώρα μου είπαν ότι πάνε πακέτο . Ξέρει κανείς γιατί ?

_________________
Citroen Pony 1981 , Citroen BX atout 1987 , Citroen BX 1.4 i 1991 , Citroen ZX Avantage 1991 , Citroen ZX Havai 1997 , Citroen Xantia II 1.8 16V 1998 , Citroen C4 1.6 exclusive 2005 ,Citroen C5 2.0 exclusive 2009 ,Citroen C3 Aircross Shine 1.2 EAT6 2018, Citroen C3 Aircross Business 1.5 EAT6 2020Εικόνα


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 3 [ 44 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο



Συναφή θέματα

Συντηρηση εξωτερικων πλαστικων και λαστιχων παραθυρων
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: Costasonou
Απαντήσεις: 20
Έλεγχος Ανάρτησης στο service των 10.000 χλμ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4 Picasso
Συγγραφέας: ΛΑΜΠΡΟΣ ΤΙΜΟΘΕΟΥ
Απαντήσεις: 7
Service C4 60.000km - Αλλαγή ιμάντα;
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: fadeaway
Απαντήσεις: 21
Συντηρηση πετρελαιοκινητου... προσεχω για να εχω!
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: InsertCoinToJoin
Απαντήσεις: 182
service citroen ax
Δ. Συζήτηση: AX
Συγγραφέας: steliosg
Απαντήσεις: 7
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια