Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 01:46 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 11 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Μπεκ βενζίνης - Αισθητήρας Λ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 09 Σεπ 2014, 17:11 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 18 Μαρ 2013, 17:04
Δημοσιεύσεις: 21
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα στο φόρουμ. Χθες το βράδυ όταν έβαλα μπρος το αυτοκίνητο έπεζαν λίγο οι στροφές στο ρελαντί, μύριζαν κάπως εντονα τα καυσαέρια και μου έβγαλε σφάλμα στην μηχανή. "Engine Failure".
Το έσβησα, το ξαναναψα και δεν εφευγε το μήνυμα. Τελικά αποφάσισα να γυρίσω σπίτι με το αυτοκίνητο. Στο δρόμο δεν κατάλαβα να μου κάνει "νερά".
Σήμερα το πήγα για έλεγχο στην αντιπροσωπία και μου είπαν για ένα μπεκ βουλωμένο και για κολλημένο αισθητήρα Λ. Κόστος μαζί με εργασία κοντά στα 500€. Τρελάθηκα.
Τους είπα να μου σβήσουν την βλάβη και αν το ξαναεμφάνιζε θα έβλεπα τι θα έκανα. Έκανα άλλα πενήντα χιλιόμετρα και δεν διαπίστωσα κάποια δυσλειτουργία.
Αν είχα βουλωμένο μπεκ δεν θα είχα απώλεια ισχύος ή δεν θα έκανε ο κινητήρας σαν να έχει λόξιγκα.
Αυτό που ζητάω τώρα είναι κάποιο έμπιστο συνεργείο οπουδήποτε στην Θεσσαλονίκη, που να ξέρει την δουλεία του ο μάστορας να το πάω για νέο τσεκ απ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μπεκ βενζίνης - Αισθητήρας Λ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 09 Σεπ 2014, 17:35 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
viewtopic.php?f=100&t=9593

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μπεκ βενζίνης - Αισθητήρας Λ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 09 Σεπ 2014, 23:13 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Ο κινητήρας με βουλωμένο μπέκ(λάθος περιγραφή,απλά τη λέω όπως τη λές εσύ),δεν έχει λόξυγκα,πάρκινσον έχει.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μπεκ βενζίνης - Αισθητήρας Λ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 10 Σεπ 2014, 10:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 19:27
Δημοσιεύσεις: 2688
Μάλλον πρόκειται για κάποια σποραδική δυσλειτουργεία του συστήματος ψεκασμού αλλά ένας έλεγχος θα είναι το καλύτερο προτού προβείς σε οτιδήποτε :thumb

_________________
ο έξυπνος παραδέχεται,ο πονηρός δικαιολογείται,ο βλάκας επιμένει


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μπεκ βενζίνης - Αισθητήρας Λ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 10 Σεπ 2014, 12:39 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Προσωπικά η ψήφος μου πάει σε κακό καύσιμο. Ρίξε μια ματιά σε μπεκ και χρονισμό κινητήρα.

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μπεκ βενζίνης - Αισθητήρας Λ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 10 Σεπ 2014, 13:19 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Βενζινη δεν ειναι η C5 σου? σε αυτη την περιπτωση θα πρεπε να ηταν πολυ πολυυυ κακο το καυσιμο, κατι που εμενα προσωπικα δε μου κολλαει λιγο αλλα ας εχει..
Τον αισθητηρα Λ αν τον πηρες στο χερι, λογικα θα το γραφει και στη διαγνωση..
Να βουλωσε το μπεκ σε νεο αυτοκινητο..επισης δε μου κολλαει. Μεχρι να φτασει η βενζινη στο μπεκ εχει περασει απο καπου..αυτο το καπου λεγεται και φιλτρο βενζινης, αντλια βενζινης κτλ..γτ να βουλωσε το μπεκ?
Ο αισθητηρας Λ? ο map sensor? δεν ξερω, αλλα πονταρω γενικα σε αισθητηρα για νεο αυτοκινητο.
Απο δω μεσα δεν ξερω αν βγαλεις ακρη με μας, ουσιαστικα σχολιαζουμε, εμενα δε μου εχει τυχει κατι τετοιο, αλλα καλο θα ηταν αν βρεις την ακρη να την γραψεις κιολας, γιατι και περιεργος ειμαι να μαθω γιατι σε τοσο νεο αυτοκινητο αυτο, αλλα και για να ενημερωθει τυχον αλλο μελος που θα του παρουσιαστει κατι τετοιο.
Φιλε περαστικα, ολα φτιαχνονται! :salute

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μπεκ βενζίνης - Αισθητήρας Λ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 10 Σεπ 2014, 15:08 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 18 Μαρ 2013, 17:04
Δημοσιεύσεις: 21
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Το συνεργείο της αντιπροσωπίας δεν είναι υπεύθυνο να δει τα μπεκ αν έχουν βουλώσει; Γιατί εγώ νομίζω ότι βασίστηκαν μόνο στο ότι τους έγραψε η ηλεκτρονική διάγνωση. Σιγά μην πρόλαβαν μέσα σε μια ώρα να ελέγξουν τα μπεκ αν ήταν χαλασμένα.
Τέλος πάντων ε΄γω θα πάω σε ένα άλλο συνεργείο για να κάνω έναν έλεγχο στα μπεκ, ίσως και ένα καθαρισμό εάν χρείαζεται. Έχετε να προτείνεται αξιόπιστο συνεργείο στην Θεσσαλονίκη;
Κοστίζει πολύ ένας τέτοιος έλεγχος;
Αν δεν δουλεύει σωστά ένα μπεκ και ο αισθητήρας Λ είναι χαλασμένος, τι συμπεριφορά θα έχει το αυτοκίνητο.
Από την αντιπροσωπία μου έσβησαν την βλάβη, εάν πράγματι είναι βουλωμένο το μπεκ και χαλασμένος ο Λ δεν θα πρέπει να ξαναεμφανίσει σφάλμα;
Ρωτάω γιατί ήδη έχω κάνει καμιά 150 χλμ και δεν ξαναναψε κάποια ένδειξη.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μπεκ βενζίνης - Αισθητήρας Λ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 10 Σεπ 2014, 16:54 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 24 Ιουν 2009, 18:35
Δημοσιεύσεις: 4428
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Εικόνες: 3
Αν δεν σου εχει βγαλει κατι απο την τελευταια φορα μην το κανεις τιποτα , ουτε συνεργειο ουτε πουθενα ηταν κατι σποραδικο μαλλον απο καυσιμο , βαλ'το μια 100αρα βενζινη και πηγαινε το λιγο γεματο το αυτοινητο και βλεπεις αν στο ξανακανει!!!!

_________________
Βασίλης AX Gti


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μπεκ βενζίνης - Αισθητήρας Λ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 10 Σεπ 2014, 17:12 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
anthpao έγραψε:
Έχετε να προτείνεται αξιόπιστο συνεργείο στην Θεσσαλονίκη;



Μάλλον τζάμπα σου απαντάμε αδερφέ, δε μπαίνεις καν στο κόπο να διαβάσεις τις απαντήσεις που σου δόθηκαν.

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απ: Μπεκ βενζίνης - Αισθητήρας Λ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 10 Σεπ 2014, 17:50 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2012, 12:42
Δημοσιεύσεις: 11784
Τοποθεσία: GoodView City
Εικόνες: 3
anthpao έγραψε:
Το συνεργείο της αντιπροσωπίας δεν είναι υπεύθυνο να δει τα μπεκ αν έχουν βουλώσει; Γιατί εγώ νομίζω ότι βασίστηκαν μόνο στο ότι τους έγραψε η ηλεκτρονική διάγνωση. Σιγά μην πρόλαβαν μέσα σε μια ώρα να ελέγξουν τα μπεκ αν ήταν χαλασμένα.
Τέλος πάντων ε΄γω θα πάω σε ένα άλλο συνεργείο για να κάνω έναν έλεγχο στα μπεκ, ίσως και ένα καθαρισμό εάν χρείαζεται. Έχετε να προτείνεται αξιόπιστο συνεργείο στην Θεσσαλονίκη;
Κοστίζει πολύ ένας τέτοιος έλεγχος;
Αν δεν δουλεύει σωστά ένα μπεκ και ο αισθητήρας Λ είναι χαλασμένος, τι συμπεριφορά θα έχει το αυτοκίνητο.
Από την αντιπροσωπία μου έσβησαν την βλάβη, εάν πράγματι είναι βουλωμένο το μπεκ και χαλασμένος ο Λ δεν θα πρέπει να ξαναεμφανίσει σφάλμα;
Ρωτάω γιατί ήδη έχω κάνει καμιά 150 χλμ και δεν ξαναναψε κάποια ένδειξη.

Στο δεύτερο ποστ έχεις την απάντηση. Μόνο από το χεράκι δεν μπορούμε να σε πάρουμε να σε πάμε. +1 στον Πράκτορα

From Inside C4 White Airbus.

_________________
Godzilla
Αμαρτωλός

Ενας σοφός είπε κάποτε:
Ρε δεν γαμιέται?
Και έζησε ευτυχισμένος για πολλά χρόνια.

Βαγγέλης


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μπεκ βενζίνης - Αισθητήρας Λ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 10 Σεπ 2014, 23:33 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
anthpao έγραψε:
Το συνεργείο της αντιπροσωπίας δεν είναι υπεύθυνο να δει τα μπεκ αν έχουν βουλώσει; Γιατί εγώ νομίζω ότι βασίστηκαν μόνο στο ότι τους έγραψε η ηλεκτρονική διάγνωση. Σιγά μην πρόλαβαν μέσα σε μια ώρα να ελέγξουν τα μπεκ αν ήταν χαλασμένα.
Τέλος πάντων ε΄γω θα πάω σε ένα άλλο συνεργείο για να κάνω έναν έλεγχο στα μπεκ, ίσως και ένα καθαρισμό εάν χρείαζεται. Έχετε να προτείνεται αξιόπιστο συνεργείο στην Θεσσαλονίκη;
Κοστίζει πολύ ένας τέτοιος έλεγχος;
Αν δεν δουλεύει σωστά ένα μπεκ και ο αισθητήρας Λ είναι χαλασμένος, τι συμπεριφορά θα έχει το αυτοκίνητο.
Από την αντιπροσωπία μου έσβησαν την βλάβη, εάν πράγματι είναι βουλωμένο το μπεκ και χαλασμένος ο Λ δεν θα πρέπει να ξαναεμφανίσει σφάλμα;
Ρωτάω γιατί ήδη έχω κάνει καμιά 150 χλμ και δεν ξαναναψε κάποια ένδειξη.

φιλε ο λ αν τα εχει παιξει συνηθως τα παιζει από κακο καυσιμο...και αν οντως είναι αυτό θα σου ξαναναβε σε λιγα χλμτρα διοτι δεν θα διορθωνε...
προσωπικα για μενα καψε οση βενζινα εχεις μεσα φτασε την στο αμην ριξε ένα καλο καθαριστικο βενζίνας βαλε καλη 100αρα κανε και καποια χλμτρα πλακωμένα με στροφες κινητηρα πχ με 4η ταχυτητα και και βλέπεις
μαλλον ολη ιστορια είναι κακο καυσιμο και τιποτα άλλο...
αν το θεωρεις δυσκολο...καπου εκει πανω υπαρχει ένας καλος ηλεκτρολόγος που ισως μπορει να σου πει τι ακριβως συμβαινει...

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 11 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Κατανάλωση βενζίνης citroen c1
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C1
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 1
C4 CACTUS DIESEL/ΒΕΝΖΙΝΗΣ
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: jkoul13
Απαντήσεις: 0
Πρόβλημα με αντλία βενζίνης στο ZX
Δ. Συζήτηση: ZX
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 17
Φίλτρο βενζίνης σε DS3 1.6THP
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση DS3
Συγγραφέας: koshalVTS
Απαντήσεις: 0
Μπεκ
Δ. Συζήτηση: Τα πρώτα σας βήματα!
Συγγραφέας: Βαγγελης
Απαντήσεις: 4
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ