Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 13:13 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα πορτ παγκαζ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 19 Σεπ 2016, 19:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 08 Φεβ 2008, 08:40
Δημοσιεύσεις: 208
Τοποθεσία: ΓΙΑΝΝΕΝΑ
Νεκταριε και εγω δεν το πιστευα. Απλα διαβασα καπου στο internet ενα τεχνικο εγγραφο της citroen που εγραφε οτι επειδη η διαδρομη για την εβαπορετα ειναι αρκετα μεγαλη στο c5, αν δεν εχεις αρκετο φρεον μπορει το μισο ψυγειο στο ac να μην κρυωνει με αποτελεσμα η πλευρα του συνοδηγου να βγαζει χλιαρο ζεστο. Πηγα σημερα σε ενα καλο ηλεκτρολογο εδω στα γιαννενα, αυτος που θα εβγαζε το ταμπλο, και του ειπα να δοκιμασει και το φρεον. Η ενδειξη απο 520 που επρεπε να ειναι, ηταν στο 110. Μολις το γεμισε και το εβαλε στο min, παγωσε το παρμπριζ απο μεσα :)
Τι να πω. Ειναι δυνατον το εξουσιοδοτημενο να σου λεει να βγαλουμε το ταμπλο και να μην εχει μετρησει κανεις το φρεον? Εγω πρεπει να το ξερω? Τεσπα μπορει οντως να υπαρχει προβλημα αλλα εγω ξερω οτι προς το παρον το αυτοκινητο γινεται φουρνος ή ψυγειο αναλογα με τη ρυθμιση. Και ολο αυτο στοιχισε 20 ευρω!!

Παντως αν χρειαστει καποιος επισκευη βαπορετας εχω ολη τη σειρα με φωτο για εξαγωγη ταμπλο, λυσιμο βαπορετας και επισκευη :)


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε daskalos για την δημοσίευση του/της: SHERIF
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα πορτ παγκαζ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 11 Δεκ 2016, 01:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 11 Δεκ 2016, 00:57
Δημοσιεύσεις: 599
daskalos έγραψε:
Νεκταριε και εγω δεν το πιστευα. Απλα διαβασα καπου στο internet ενα τεχνικο εγγραφο της citroen που εγραφε οτι επειδη η διαδρομη για την εβαπορετα ειναι αρκετα μεγαλη στο c5, αν δεν εχεις αρκετο φρεον μπορει το μισο ψυγειο στο ac να μην κρυωνει με αποτελεσμα η πλευρα του συνοδηγου να βγαζει χλιαρο ζεστο. Πηγα σημερα σε ενα καλο ηλεκτρολογο εδω στα γιαννενα, αυτος που θα εβγαζε το ταμπλο, και του ειπα να δοκιμασει και το φρεον. Η ενδειξη απο 520 που επρεπε να ειναι, ηταν στο 110. Μολις το γεμισε και το εβαλε στο min, παγωσε το παρμπριζ απο μεσα :)
Τι να πω. Ειναι δυνατον το εξουσιοδοτημενο να σου λεει να βγαλουμε το ταμπλο και να μην εχει μετρησει κανεις το φρεον? Εγω πρεπει να το ξερω? Τεσπα μπορει οντως να υπαρχει προβλημα αλλα εγω ξερω οτι προς το παρον το αυτοκινητο γινεται φουρνος ή ψυγειο αναλογα με τη ρυθμιση. Και ολο αυτο στοιχισε 20 ευρω!!

Παντως αν χρειαστει καποιος επισκευη βαπορετας εχω ολη τη σειρα με φωτο για εξαγωγη ταμπλο, λυσιμο βαπορετας και επισκευη :)


Χαιρετώ το φόρουμ και τα μέλη του καθ΄ ότι καινούριος στην παρέα σας.
Έχω και εγώ περίπου το ίδιο πρόβλημα, η πλευρά του οδηγού βγάζει μόνο κρύο ενώ του συνοδηγού ζεστό ή κρύο ότι ρυθμίσεις, μου είπαν ξήλωμα ταμπλό και αλλαγή ή επισκευή εβαπορέτας (C5 του 2002) εάν ο "daskalos" έχει ακόμα το αρχείο με τις φωτό για εξαγωγή ταμπλό, λύσιμο βαπορέτας και επισκευή θα τις ήθελα, ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα πορτ παγκαζ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 15 Δεκ 2016, 21:11 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 08 Φεβ 2008, 08:40
Δημοσιεύσεις: 208
Τοποθεσία: ΓΙΑΝΝΕΝΑ
Καλησπερα
Το φρεον το ελεγξες;
Εχεις πμ

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε daskalos για την δημοσίευση του/της: SHERIF
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα πορτ παγκαζ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 15 Δεκ 2016, 21:13 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 24 Ιουν 2009, 18:35
Δημοσιεύσεις: 4428
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Εικόνες: 3
Δασκαλε τον μπερδευεις.......ζεστη δεν βγαζει απο την μια πλευρα, οχι κρυο....και ειναι ασχετο το φρεον στη ζεστη απο την μια πλευρα!!!!

_________________
Βασίλης AX Gti


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα πορτ παγκαζ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 15 Δεκ 2016, 22:14 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 08 Φεβ 2008, 08:40
Δημοσιεύσεις: 208
Τοποθεσία: ΓΙΑΝΝΕΝΑ
Έχεις δίκιο vil μπέρδεψα το ζεστό με το κρύο :)
Πάντως στο ΜΚ1 το πιο συνηθισμένο πρόβλημα ήταν στα moter που κινούν τα flaps και λογικά θα πρέπει να ελεγχθούν πρώτα αυτά.
Του έστειλα pm να μου δώσει το email του για να στείλω το αρχείο


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα πορτ παγκαζ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 16 Δεκ 2016, 08:24 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 11 Δεκ 2016, 00:57
Δημοσιεύσεις: 599
daskalos έγραψε:
Έχεις δίκιο vil μπέρδεψα το ζεστό με το κρύο :)
Πάντως στο ΜΚ1 το πιο συνηθισμένο πρόβλημα ήταν στα moter που κινούν τα flaps και λογικά θα πρέπει να ελεγχθούν πρώτα αυτά.
Του έστειλα pm να μου δώσει το email του για να στείλω το αρχείο


'Εκανα ανάρτηση χθές αλλά για κάποιον λόγω δεν φαίνεται γι΄ αυτό το αναρτώ πάλι
Μου έφερνε παγωμένο αέρα και έβγαλα την φίσα από τον κομπρέσορα για να μην δουλεύει το air condition και τώρα φέρνει κρύο από την καμπίνα΄πάντως ακούγεται σαν να δουλεύει το μοτεράκι συνεχώς.
daskale σου έστειλα mail και πμ, ευχαριστώ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα πορτ παγκαζ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 20 Δεκ 2016, 01:08 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 11 Δεκ 2016, 00:57
Δημοσιεύσεις: 599
daskale πού χάθηκες ??? περιμένω το αρχείο με τις φωτό.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα πορτ παγκαζ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 21 Δεκ 2016, 17:13 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 08 Φεβ 2008, 08:40
Δημοσιεύσεις: 208
Τοποθεσία: ΓΙΑΝΝΕΝΑ
Γιωργο σου εχω στειλει email απο τις 15/12. Το εστειλα στο info@...
Επειδη ηταν μεγαλα τα αρχεια σου εστειλα 2 δεσμους για google drive να τα κατεβασεις.
Θες να τα στειλω και στο 2ο email που μου εδωσες; κοιταξες μηπως ηταν στα spam;

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε daskalos για την δημοσίευση του/της: SHERIF
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα πορτ παγκαζ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 21 Δεκ 2016, 22:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 11 Δεκ 2016, 00:57
Δημοσιεύσεις: 599
@ daskalos
Θα το διέγραψα κατά λάθος σίγουρα ήταν στα spam τα οποία διαγράφω χωρίς να τα καλοκοιτάξω καθότι λαμβάνω αρκετά, στείλε το πάλι, και τα δύο δικά μου είναι. Σου έστειλα mail.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα πορτ παγκαζ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 21 Δεκ 2016, 23:05 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 07 Ιαν 2011, 22:53
Δημοσιεύσεις: 3762
Μήπως μπορεί κάποιος διαχειριστής να πάει την κουβέντα στο σωστό νήμα γιατί πρόβλημα πορτμπαγκάζ λέει αλλά τελικά μιλάμε για καλοριφέρ και κλαπέτα

_________________
Οκτώβριος 2003-Ιούνης 2009 Xsara I 1.6 exclusive. 70.700-283.400 (παρά αδερφού)
Ιούλης 2009-15 Μαίου 2013 C5 I 1.8 105.500-217.130 (παρά Ιατρού)
22 Μάη 2013 5 Ιούνη 2013 C5 II prestige 115.900-117.200 (παρά Λογιστού)
1η Ιούλη 2013- C5II prestige95600....(παρά γαλακτοπώλου)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα πορτ παγκαζ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 01 Μαρ 2017, 01:34 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 11 Δεκ 2016, 00:57
Δημοσιεύσεις: 599
Ελυσα καί έβγαλα τό ταμπλό καί την βαπορέτα, έλυσα την βαπορέτα για να βρώ την αιτία που δεν έφερνε ζεστό αέρα από την μία πλευρά, είχε σπάσει το αξονάκι από το ένα διάφραγμα το οποίο κόλησα ενίσχυσα και το έβαλα στην θέση του, απορώ γιά τον λόγο που έσπασε δεν ζορίζετε πουθενά, ρύθμισα και το μοτεράκι να ανοίγει και κλείνει στην σωστή θέση γιατί είχε απορυθμιστεί, η βαπορέτα είναι διαφορετική από την c5 2 και τα βιντεάκια που δείχνουν στο you tube ανοίγει στα δύο κάθετα πολυ εύκολα, άλλαξα και το ψυγειάκι του καλοριφέρ γιατί είχε αρχίσει τα δάκρυα, κάποια στιγμή σκέφτηκα να καταργήσω τα διαφράγματα καί να δουλεύει το ίδιο καί γιά τις δύο πλευρές χωρίς να είναι διζωνικό, πλύθηκαν καθαρίστηκαν όλα καί τοποθετήθηκαν πάλι στην θέση τους χωρίς καμιά απώλεια και πλέον δουλεύει κανονικά, γιά νά γίνουν αυτές οι εργασίες το είχα βάλει μέσα στο μαγαζί τό ειρωνικό είναι ότι την μέρα που τελείωσα καί τό έβγαλα έξω πηγαίνοντας βόλτα να το ευχαριστηθώ όχι μόνο δέν τό άναψα αλλά άνοιξα καί τα παράθυρα λόγω υψηλής εξωτερικής θερμοκρασίας, τό όλο εγχείρημα έγεινε πολύ προσεχτικά, όταν μου είχαν πεί πώς πρέπει να βγεί το ταμπλό η βαπορέτα και να βγούν όλα έξω μου είρθε κεραμίδα λέω αυτό δέν ξαναγίνετε αυτοκίνητο θα τρίζουν τά πάντα αλλά είναι σχετικά εύκολη δουλειά, θέλουν προσοχή στό ξεκούμπωμα τα φυσάκια γιά νά μην σπάσουν τά κλίπς, πρωτεργάτης στό όλο εγχείρημα ήταν τά αρχεία πού μού έστειλε ο daskalos.

Εχω κρατήσει φωτογραφίες αλλά δέν μπορώ να τίς ανεβάσω όποιος γνωρίζει τόν τρόπο ας γράψει.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Επισκευή βαπορετας κλιματισμου.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 01 Μαρ 2017, 07:27 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιαν 2009, 21:47
Δημοσιεύσεις: 13647
Τοποθεσία: Πειραιας
Εικόνες: 0
Συγχαρητηρια για την ορεξη και την δουλεια που εκανες!!Αν θες δουλευει και σαν μονοζωνικο εχει ρυθμιση.Αν μπορεις να σου στειλω το mail να μου δωσεις οτι αρχειο εχεις ετσι για να υπαρχει.

_________________
C5 exclusive-C4 vtrs


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Επισκευή βαπορετας κλιματισμου.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 01 Μαρ 2017, 18:06 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 08 Φεβ 2008, 08:40
Δημοσιεύσεις: 208
Τοποθεσία: ΓΙΑΝΝΕΝΑ
SHERIF έγραψε:
Ελυσα καί έβγαλα τό ταμπλό καί την βαπορέτα, έλυσα την βαπορέτα για να βρώ την αιτία που δεν έφερνε ζεστό αέρα από την μία πλευρά, είχε σπάσει το αξονάκι από το ένα διάφραγμα το οποίο κόλησα ενίσχυσα και το έβαλα στην θέση του, απορώ γιά τον λόγο που έσπασε δεν ζορίζετε πουθενά, ρύθμισα και το μοτεράκι να ανοίγει και κλείνει στην σωστή θέση γιατί είχε απορυθμιστεί, η βαπορέτα είναι διαφορετική από την c5 2 και τα βιντεάκια που δείχνουν στο you tube ανοίγει στα δύο κάθετα πολυ εύκολα, άλλαξα και το ψυγειάκι του καλοριφέρ γιατί είχε αρχίσει τα δάκρυα, κάποια στιγμή σκέφτηκα να καταργήσω τα διαφράγματα καί να δουλεύει το ίδιο καί γιά τις δύο πλευρές χωρίς να είναι διζωνικό, πλύθηκαν καθαρίστηκαν όλα καί τοποθετήθηκαν πάλι στην θέση τους χωρίς καμιά απώλεια και πλέον δουλεύει κανονικά, γιά νά γίνουν αυτές οι εργασίες το είχα βάλει μέσα στο μαγαζί τό ειρωνικό είναι ότι την μέρα που τελείωσα καί τό έβγαλα έξω πηγαίνοντας βόλτα να το ευχαριστηθώ όχι μόνο δέν τό άναψα αλλά άνοιξα καί τα παράθυρα λόγω υψηλής εξωτερικής θερμοκρασίας, τό όλο εγχείρημα έγεινε πολύ προσεχτικά, όταν μου είχαν πεί πώς πρέπει να βγεί το ταμπλό η βαπορέτα και να βγούν όλα έξω μου είρθε κεραμίδα λέω αυτό δέν ξαναγίνετε αυτοκίνητο θα τρίζουν τά πάντα αλλά είναι σχετικά εύκολη δουλειά, θέλουν προσοχή στό ξεκούμπωμα τα φυσάκια γιά νά μην σπάσουν τά κλίπς, πρωτεργάτης στό όλο εγχείρημα ήταν τά αρχεία πού μού έστειλε ο daskalos.

Εχω κρατήσει φωτογραφίες αλλά δέν μπορώ να τίς ανεβάσω όποιος γνωρίζει τόν τρόπο ας γράψει.

Μπραβο σου και παλι και απο μενα.
Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι η citroen δεν ανοιγει/επισκευαζει τη βαπορετα.
Τελος παντων αν μου ξαναβγαλει προβλημα ξερω σε ποιον θα παω να λυσουμε το ταμπλο [emoji1]

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Επισκευή βαπορετας κλιματισμου.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 01 Μαρ 2017, 18:59 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 11 Δεκ 2016, 00:57
Δημοσιεύσεις: 599
@NEKTARIOS C5
Εχεις Π.Μ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Επισκευή βαπορετας κλιματισμου.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 01 Μαρ 2017, 19:13 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 11 Δεκ 2016, 00:57
Δημοσιεύσεις: 599
@ daskalos

1. Γιατί σαν ανταλλακτικό θα το πουλήσει το πολύ 5 ευρώ (πόσο να πάρει από ένα κομάτι πλαστικό 30gr 10*15?) ενώ καινούρια ένα 500ρικο στην αντιπροσωπεία, πάνε για τα πολλά.
2. Οτι θέλεις, αλλά εύχομαι να σου είναι απροβλημάτιση


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 3 από 5 [ 65 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο



Συναφή θέματα

Αχνό λαμπάκι μπαταρίας. Επισκευή δυναμό;
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Saxo
Συγγραφέας: johnkar
Απαντήσεις: 6
κρεμαριερα υδραυλικη επισκευη;;
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Saxo
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 1
Ελεγκτής θερμοκρασίας κλιματισμού
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: sw6jin
Απαντήσεις: 5
Συμβουλές για σωστή χρήση των συστημάτων κλιματισμού
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: teo
Απαντήσεις: 25
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ