Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 16 Μάιος 2024, 18:29 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΔΕΝ ΑΝΟΊΓΕΙ ΤΟ ΤΟΎΡΜΠΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 18 Δεκ 2015, 13:39 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 18 Αύγ 2010, 20:00
Δημοσιεύσεις: 23
Θεσσαλονικη μένω και του βάζω μονίμως 95 βενζίνη μάλλον θα φταίει το πρατήριο όπως είπε και ο φίλος.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΔΕΝ ΑΝΟΊΓΕΙ ΤΟ ΤΟΎΡΜΠΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 18 Δεκ 2015, 13:44 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16609
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Το αμαξι αν δε μπει στο διαγνωστικο δε βγαινει ακρη.
Πιθανα να ναι ασχετο η βενζινη με το ολο θεμα,συμφωνω γενικα με τον Ace.

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 230.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 152.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΔΕΝ ΑΝΟΊΓΕΙ ΤΟ ΤΟΎΡΜΠΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 18 Δεκ 2015, 15:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 10 Αύγ 2010, 11:56
Δημοσιεύσεις: 6179
Τοποθεσία: Newcastle-Athens
Εικόνες: 6
απο τη στιγμη που δεν πεταει καποια βλαβη πιθανοτα δεν θα βγαλει καποια ακρη! οταν κλεινει το διακοπτη η βλαβη χανεται γτ δεν την κραταει ο εγκεφαλος! πρεπει εκεινη την ωρα που του το κανει να συνδεσει διαγνωστικο! επειδη τυγχανει να εχω το ιδιο μοτερ και mobile διαγνωστικο μπορω να πω πως ειμαι κατα 99% σιγουρος οτι του διαβαζει φτωχο μειγμα!

ας αλλαξει βενζιναδικο και ας το παρακολουθησει! η κακη ποιοτητας βενζινης εχει οδηγησει στο να εγκαταλειψει η αντλια υψηλης σε μενα! αλλος λογος οπου δεν τουρμπιζει καλα το αμαξι ειναι η σκαστρα! πολλες φορες και εκει δεν πεταει μηνυμα! αφου ομως λυθηκε το θεμα στο φιλο σημαινει οτι το αμαξι ειχε φτωχο μειγμα!

ελπιζω να βοηθησα

_________________
White and Black ,anti-retro.. powered by e-tuners and J&P-PRORACE(AUTOFIT ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ)
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα 120 000 km tuned!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΔΕΝ ΑΝΟΊΓΕΙ ΤΟ ΤΟΎΡΜΠΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 23 Ιαν 2016, 15:49 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 04 Ιουν 2014, 20:16
Δημοσιεύσεις: 38
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχω το ίδιο θέμα με το ίδιο αυτοκίνητο νομίζω . Βάζω μόνο κατοστάρα βενζίνη , όποτε σε μένα αποκλείεται να ειναι αυτό . Σε μένα ¨κωλωσε" στην ανηφόρα του περιφερειακού Θεσσαλονικης πριν κανα μήνα . Αποφάσισα να το τρέξω λίγο παραπάνω και τελικώς έστρωσε . Χθες όμως εμφανισε το ίδιο πρόβλημα . Το αυτοκίνητο δεν έχει καμία ένδειξη αλλά εμφανώς ζορίζεται να επιταχύνει .
Λοιπόν μιλώντας με φίλο χρήστη πεζω με τον ίδιο κινητήρα μου είπε ότι είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και ότι ειναι γνωστό θέμα σε αυτούς τους κινητήρες . Η λύση λέει αυτός ειναι 1. Τεντωτηρας που βγήκε ελαττωματικός 2. καθοριστικό βενζίνης (σχεδόν το αποκλείει )3. βλάβη στη τουρμπίνα υψηλής .
Όπως και να έχει μου είπε πρέπει να πάω στο συνεργείο κ να το βάλουν στο διαγνωστικό .
Είμαι σε αυτή τη φάση τώρα ψαξιματος συνεργείου μιας και πήγαινα μέχρι τώρα στην επίσημη αντιπροσωπεία . Σπαστικα όμως με τη συμπεριφορά τους σε ένα θέμα και τη προσέγγιση τους . Να σημειώσω ότι σαν οικογένεια τόσα χρόνια έχουμε 4 Citroen που μας τα σερβίρουν .

_________________
Citroën C5 iii


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΔΕΝ ΑΝΟΊΓΕΙ ΤΟ ΤΟΎΡΜΠΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 23 Ιαν 2016, 16:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10560
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
1. Το αυτοκίνητο αποχρονίζεται όχι λόγω ελλατωματικού τεντωτήρα, αλλά κυρίως λόγω χρήσης λαδιού χαμηλής ποιότητας. Εφόσον είπες ότι κάνεις σέρβις σε αντιπροσωπία, τότε δυστυχώς, χρησιμοποιείς λάδι Total 5W30. Πρέπει να βάζεις ποιοτικότερο λάδι.

2. Καθαριστικό βενζίνης πρέπει να ρίχνεις αρκετά συχνά. Οτιδήποτε υπάρχει στο σύστημα βενζίνης (παρόλο που χρησιμοποιείς 100άρα), να φεύγει.

3. Εννοείς, αντλία υψηλής. Συνήθως, βγαίνει με τα αρκετά χιλιόμετρα. Πόσα έχεις, αν επιτρέπεται;

Υ.Γ. Συνεργείο στη Θεσσαλονίκη, έχουμε, εάν επιθυμείς.

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΔΕΝ ΑΝΟΊΓΕΙ ΤΟ ΤΟΎΡΜΠΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 23 Ιαν 2016, 16:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 04 Ιουν 2014, 20:16
Δημοσιεύσεις: 38
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Φίλε μου σε ευχαριστώ για την απάντηση .
Έχω 71500 χλμ μόνο. Ναι θα ήθελα να μου προτείνεις συνεργείο εμπιστοσύνης , μένω ανατολικά αλλά δεν έχω κανένα πρόβλημα να μετακινηθώ και αντίθετα . Επίσης , δεν έχω βάλει ποτέ καθοριστικό βενζίνης . Μου προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο ?

_________________
Citroën C5 iii


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΔΕΝ ΑΝΟΊΓΕΙ ΤΟ ΤΟΎΡΜΠΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 23 Ιαν 2016, 21:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10560
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
kanaliotis έγραψε:
Φίλε μου σε ευχαριστώ για την απάντηση .
Έχω 71500 χλμ μόνο. Ναι θα ήθελα να μου προτείνεις συνεργείο εμπιστοσύνης , μένω ανατολικά αλλά δεν έχω κανένα πρόβλημα να μετακινηθώ και αντίθετα . Επίσης , δεν έχω βάλει ποτέ καθοριστικό βενζίνης . Μου προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο ?


Έχεις προσωπικό μήνυμα.

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΔΕΝ ΑΝΟΊΓΕΙ ΤΟ ΤΟΎΡΜΠΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 25 Ιαν 2016, 09:47 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Το πρόβλημα κυρίως στα 1ης γενιάς ΤΗΡ ήταν ο αποχρονισμός του μοτέρ από χρήση χαμηλότερης ποιότητας καυσίμου. Κατά 2ο λόγο, όπως είπε και ο Βαγγέλης, είναι το ποιοτικό λάδι: πέραν της προφανής χρήσης του, λιπαίνει τον τεντωτήρα της καδένας (δεν έχει ιμάντα) αλλά και δημιουργούνται κατάλοιπα εσωτερικά στον κινητήρα από τους ατμούς του, λόγω άμεσου ψεκασμού.

Για όλα τα παραπάνω πάντως, υπάρχουν λύσεις, όχι απαγορευτικές σε κόστος.

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΔΕΝ ΑΝΟΊΓΕΙ ΤΟ ΤΟΎΡΜΠΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 25 Ιαν 2016, 22:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
kanaliotis έγραψε:
Έχω το ίδιο θέμα με το ίδιο αυτοκίνητο νομίζω . Βάζω μόνο κατοστάρα βενζίνη , όποτε σε μένα αποκλείεται να ειναι αυτό . Σε μένα ¨κωλωσε" στην ανηφόρα του περιφερειακού Θεσσαλονικης πριν κανα μήνα . Αποφάσισα να το τρέξω λίγο παραπάνω και τελικώς έστρωσε . Χθες όμως εμφανισε το ίδιο πρόβλημα . Το αυτοκίνητο δεν έχει καμία ένδειξη αλλά εμφανώς ζορίζεται να επιταχύνει .
Λοιπόν μιλώντας με φίλο χρήστη πεζω με τον ίδιο κινητήρα μου είπε ότι είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και ότι ειναι γνωστό θέμα σε αυτούς τους κινητήρες . Η λύση λέει αυτός ειναι 1. Τεντωτηρας που βγήκε ελαττωματικός 2. καθοριστικό βενζίνης (σχεδόν το αποκλείει )3. βλάβη στη τουρμπίνα υψηλής .
Όπως και να έχει μου είπε πρέπει να πάω στο συνεργείο κ να το βάλουν στο διαγνωστικό .
Είμαι σε αυτή τη φάση τώρα ψαξιματος συνεργείου μιας και πήγαινα μέχρι τώρα στην επίσημη αντιπροσωπεία . Σπαστικα όμως με τη συμπεριφορά τους σε ένα θέμα και τη προσέγγιση τους . Να σημειώσω ότι σαν οικογένεια τόσα χρόνια έχουμε 4 Citroen που μας τα σερβίρουν .


Τουρμπίνα υψηλής καλέ μου,ντέν έχει.
Αντλία υψηλής,έχει.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΔΕΝ ΑΝΟΊΓΕΙ ΤΟ ΤΟΎΡΜΠΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 25 Ιαν 2016, 22:07 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Ιαν 2015, 10:12
Δημοσιεύσεις: 1760
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 15
Αν είναι αντλία υψηλής, τότε θα υπάρχουν αποθηκευμένα τα αντίστοιχα fault codes, ακόμα και αν δεν έχει ανάψει το CEL, γιατί η αντλία μπορεί να πετάει τα λάθη σποραδικά και όχι συνεχόμενα, ώστε να παραμείνουν στη μνήμη. Με μια διάγνωση των 5' θα σου πουν αν είναι αντλία ή όχι. Και από εκεί και πέρα πράττεις αναλόγως...

_________________
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0EB Titanium


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΔΕΝ ΑΝΟΊΓΕΙ ΤΟ ΤΟΎΡΜΠΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 25 Ιαν 2016, 23:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Δεν είπα καλέ μου οτι είναι αντλία υψηλής.
Απλά διόρθωσα τον φίλο στον χαρακτηρισμό "τουρμπίνα υψηλής".

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΔΕΝ ΑΝΟΊΓΕΙ ΤΟ ΤΟΎΡΜΠΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 26 Ιαν 2016, 00:05 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 04 Ιουν 2014, 20:16
Δημοσιεύσεις: 38
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Σωστά σωστά , αντλία κ όχι τουρμπίνα , απλώς έτσι μου το μετέφερε ο φίλος με το Πεζώ , έτσι αφιλτράριστο το πέταξα κ εγώ εδώ .
Αύριο θα έχω ´πιθανον´ κάποιο νέο που θα το βάλω στο διαγνωστικό . Πάντως ούτε σήμερα είχα περίεργες συμπεριφορές . Το αυτοκίνητο μια χαρά .

_________________
Citroën C5 iii


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΔΕΝ ΑΝΟΊΓΕΙ ΤΟ ΤΟΎΡΜΠΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 26 Ιαν 2016, 00:24 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16609
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Πες να ελεγξουν και τις τιμες των fuel trims που ειναι σαφης ενδειξη αν υπαρχει προβλημα χρονισμου,το οποιο εκδηλωνονταν και με απωλειες δυναμης.

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 230.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 152.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΔΕΝ ΑΝΟΊΓΕΙ ΤΟ ΤΟΎΡΜΠΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 26 Ιαν 2016, 22:11 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 04 Ιουν 2014, 20:16
Δημοσιεύσεις: 38
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
καλησπέρα , δυστυχώς (ή ευτυχώς ) δεν είχαμε κάποιο error στο διαγνωστικό που να μας διαφώτισε . όποτε μιας και δεν μου εμφάνισε για δεύτερη μέρα το πρόβλημα δεν μπορώ να κάνω τπτ άλλο. το πρωί το πέρασα και ΚΤΕΟ με κάρτα καυσαερίων ,που όλα καλά και εκεί .
στα θετικά 2 μέρες τώρα ευχαριστήθηκα οδήγηση με την υδρο , μιας και τόσο καιρό οδηγώ ένα Volvo S60 και έχει διαλυθεί η μέση μου με τα ξύλα - αμορτισέρ . ευτυχώς τελευταία παρέλαβα το καινούργιο Mondeo που σαφώς έχει ξεκούραστη οδήγηση , αλλα C5 δεν ειναι .
Σας ευχαριστώ , όλους για τη βοήθεια .

_________________
Citroën C5 iii


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΔΕΝ ΑΝΟΊΓΕΙ ΤΟ ΤΟΎΡΜΠΟ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 26 Ιαν 2016, 22:23 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10560
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Συνεχίζεις έτσι λοιπόν! Προσοχή στο καύσιμο και στα "ζουμιά" που χρησιμοποιείς για το μοτέρ σου! :thumb

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 2 από 3 [ 36 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο





Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια