Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 19 Απρ 2024, 00:02 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΥΓΡΑΕΡΙΟ / LPG Citroen C5
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 12 Μάιος 2018, 08:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10560
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
MeddlingMageGR έγραψε:
Αν είχατε ένα πολύ καλό αμάξι.... Πχ μια BMW 7άρα δεκαετίας, ή μια S Class δεκαετίας, ή μια C6 δεκαετίας, θα της βάζατε υγραέριο?

Φυσικά, με κανέναν απολύτως ενδοιασμό...
4 προϋποθέσεις μόνο:
1) Σοβαρός εγκαταστάτης.
2) Σοβαρό σύστημα υγραερίου.
3) Κινητήρας που "δέχεται" το υγραέριο.
4) Γνώσεις οδηγού να "δουλεύει" το υγραέριο στο αμάξι.

johnis έγραψε:
Για κανένα λόγο, όσο πιο Stock τόσο μεγαλύτερη αξία έχει.

Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω, σε παρακαλώ.
Μόλις 1 χρόνος πάει που πούλησα το Suzuki μου, με 240Κ, 1 φορά επισκευή κινητήρα, υγραέριο, στα 5,5Κ ευρώ.
Όταν άλλα SX4 με 70Κ και 80Κ χλμ., πουλιούνταν στα 6-6,5Κ ευρώ...
Όταν αγοράζει ιδιώτης, κοιτάει σε τι κατάσταση είναι το όχημα και οπτικά και κυρίως συντήρηση.
Αν αυτά τα δύο είναι σωστά (πιο σωστά δεν γίνονταν στην περίπτωσή μου), συμπεραίνει ότι και το υγραέριο μπήκε στον καλύτερο γιατί τα λεφτά για το αμάξι, δεν τα λυπάται ο ιδιοκτήτης.
Όταν δε, έκανα και την πρώτη συνάντηση μαζί του και είχε φίλο μηχανικό που δούλευε Suzuki μια ζωή, και συζητήσαμε 10 μηχανολογικά πράγματα και του εξήγησα, τότε ο φίλος του κατάλαβε ότι είχα γνώσεις, δούλεια σωστά το αμάξι και ναι, άξιζε να το αγοράσει.

Άλλο να πας σε κάποιον και να σου πει " Το πηγαίνω αντιπροσωπεία για όλα, μόνο υγραέριο και βενζίνη βάζω!". Εκεί θα το έψαχνα 10 φορές παραπάνω το θέμα.

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΥΓΡΑΕΡΙΟ / LPG Citroen C5
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 12 Μάιος 2018, 08:41 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 07 Ιαν 2011, 22:53
Δημοσιεύσεις: 3765
bakevang έγραψε:
4) Γνώσεις οδηγού να "δουλεύει" το υγραέριο στο αμάξι.

.

Βασικές Γνώσεις

1. Αυτά ειναι ευρώ. Πάρτε κύριε τα ευρώ μου και γεμίστε το
2. Αυτό είναι κουμπάκι. Το πατάς μπαίνει σε αέριο. ΤΟ πατάς βγαίνει το αέριο
3. Οταν κάνει μπιμπ μπιμπ θέλει αέριο.

Δύσκολα πράματα :D :D :D

_________________
Οκτώβριος 2003-Ιούνης 2009 Xsara I 1.6 exclusive. 70.700-283.400 (παρά αδερφού)
Ιούλης 2009-15 Μαίου 2013 C5 I 1.8 105.500-217.130 (παρά Ιατρού)
22 Μάη 2013 5 Ιούνη 2013 C5 II prestige 115.900-117.200 (παρά Λογιστού)
1η Ιούλη 2013- C5II prestige95600....(παρά γαλακτοπώλου)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΥΓΡΑΕΡΙΟ / LPG Citroen C5
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 12 Μάιος 2018, 10:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 21 Απρ 2014, 11:28
Δημοσιεύσεις: 1317
συνεταίρος μου πήρε 10ετίας πάτριοτ και του έβαλε αέριο στον Τσοπελογιάννη , δεν θυμάμαι τώρα την μάρκα , αλλά εκείνος αν και αρχιτέκτονας , ψάχνεται με τα μηχανολογικά γιατί πιάνουν τα χέρια του και είχε πάει και 3 χρόνια μηχανολόγος πριν αποφασίσει ότι η αρχιτεκτονική του πάει καλύτερα . Το αμάξι δεν έχει κάνει πολλά χλμ με το αέριο αυτούς τους μήνες , αλλά μέχρι τώρα πάει καλά .


Ο εγκαταστατης που αναφέρεις προ διετίες που ψαχνόμουν μου ειχε προτείνει λαδιερα...Αςε που στη διαφήμιση βγαινει πρώτος ολων..
Αν παντως είσαι κοντα στη μεταμόρφωση θα σου πρότεινα να μιλήσεις ολα τα τεχνικά σε μια επίσκεψη σου στον Μπουλεκο που βαζει μεταξυ των άλλων και Ζαβόλι και ...τριβολι.. BRC ..


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΥΓΡΑΕΡΙΟ / LPG Citroen C5
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 12 Μάιος 2018, 10:21 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 21 Απρ 2014, 11:28
Δημοσιεύσεις: 1317
grekoulis έγραψε:
MeddlingMageGR έγραψε:
Αν είχατε ένα πολύ καλό αμάξι.... Πχ μια BMW 7άρα δεκαετίας, ή μια S Class δεκαετίας, ή μια C6 δεκαετίας, θα της βάζατε υγραέριο?

Φυσικά. Δώσε με εμένα την C6 και τα υπόλοιπα τα κανονίζω. Το


Εαν ειχα ενα τέτοια αμαξι δεν θα σκεφτόμουν το καύσιμο ...και συμφωνώ με τ ο ΜΜ ..
Ο ίδιος ομως μια και εχει δυσάρεστες εμπειριες με την δικη του ιστορία ( που οταν την περαςε αεριο ηταν τοτε θετικά απόλυτος ),τωρα πήγε στο αλλο άκρο της απολυτοτητας


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΥΓΡΑΕΡΙΟ / LPG Citroen C5
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 12 Μάιος 2018, 13:23 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Να πληρώσω βρε φίλε . Αλλά τέτοια απάντηση θα την ζήλευαν και στους Δελφούς στην αρχαιότητα...

Αν και τα έχω γράψει αρκετές φορές.........
Και επειδή κανένας,μα κανένας άλλος εδώ μέσα δεν έχει τα απροβλημάτιστα τα χιλιόμετρα τα δικά μου,ένα θα σου πω και δεν θα ξαναγράψω στο θέμα.

Μου στέλνεις,ή μου φέρνεις το αυτοκίνητό σου στην Θεσσαλονίκη.
Έχεις ήδη βάλει 1300 ευρώ στο λογαριασμό μου.
Μετά απο τρείς μέρες έρχεσαι και το παίρνεις,ή στο στέλνω εγώ.
Για τρία χρόνια έχεις εγγύηση καλής λειτουργίας,εάν κάνεις αυτά που θα σου δώσω γραμμένα σε χαρτί.
Εάν τα κάνεις στο 100%,για 500.000 χλμ,δεν θα ανοίξεις τα καπό.
Πιστεύω να είμαι κατανοητός.
Είναι πάρα πολύ απλό το θέμα υγραέριο.
Απλά πρέπει να ξέρει τι θα ζητήσει απο το αυτοκίνητό του ο καθένας.
Και επειδή εσύ όπως αναφέρεις ο ίδιο,δεν γνωρίζεις,θα το τακτοποιήσω εγώ.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΥΓΡΑΕΡΙΟ / LPG Citroen C5
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 12 Μάιος 2018, 15:04 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
Orestis έγραψε:
grekoulis έγραψε:
MeddlingMageGR έγραψε:
Αν είχατε ένα πολύ καλό αμάξι.... Πχ μια BMW 7άρα δεκαετίας, ή μια S Class δεκαετίας, ή μια C6 δεκαετίας, θα της βάζατε υγραέριο?

Φυσικά. Δώσε με εμένα την C6 και τα υπόλοιπα τα κανονίζω. Το


Εαν ειχα ενα τέτοια αμαξι δεν θα σκεφτόμουν το καύσιμο ...και συμφωνώ με τ ο ΜΜ ..
Ο ίδιος ομως μια και εχει δυσάρεστες εμπειριες με την δικη του ιστορία ( που οταν την περαςε αεριο ηταν τοτε θετικά απόλυτος ),τωρα πήγε στο αλλο άκρο της απολυτοτητας


Πέρα από τις δυσάρεστες εμπειρίες που είχα, απόλυτα αρνητικός δεν είμαι. Αν είχα ένα άλλο οποιοδήποτε αυτοκίνητο Citroen, κατά πάσα πιθανότητα θα έβαζα και θα το έκανα και με μεγάλη χαρά.
Έχω στην κατοχή μου όμως ένα δυσεύρετο αυτοκίνητο, σχεδόν μοναδικό, που είναι εκπληκτικής κατάστασης εσωτερικά και μηχανικά, το πήρα μεταχειρισμένο με ελάχιστα χιλιόμετρα, το πλήρωσα λιγότερο από όσο αξίζει, το προσέχω σαν τα μάτια μου, του ρίχνω λεφτά για οτιδήποτε μπορείς να φανταστείς, και επειδή δεν το χρησιμοποιώ για να κάνω καταναγκαστικά χιλιόμετρα καθημερινά (πχ δουλειά σπίτι) θα το κρατήσω ως έχει γιατί είναι διαμάντι και δεν μου πάει καρδιά να το πειράξω.

Γι αυτό ρώτησα αν είχατε στην κατοχή σας αυτά τα υπέροχα και καταπληκτικά αυτοκίνητα, γιατί στην τελική δεν έχει σημασία τί έχεις, αλλά τι βλέπεις εσύ ότι έχεις και αν εκτιμάς αυτό που έχεις στο γκαράζ σου. Και στη δική μου περίπτωση προτιμώ να βγαίνω οικονομικά ζημειωμένος από τη χρήση βενζίνης, παρά να πάρω ένα ρίσκο που μπορεί ίσως κάποια στιγμή να μου γυρίσει μπούμερανγκ.

Όποιος θέλει να βάλει υγραέριο να βάλει. Δεν φέρνω αντίρρηση. Και αν "φέρω" το κάνω για χάριν της συζήτησης ώστε να δω αν βάζει το αυτοκίνητο πάνω από την τσέπη του, ή την τσέπη του πάνω από το αυτοκίνητο.
Και επαναλαμβάνω, εγώ θα έβαζα γιατί έχω γευτεί τη γλύκα των φθηνών χιλιομέτρων. Όχι σε αυτό που έχω τώρα όμως.




Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΥΓΡΑΕΡΙΟ / LPG Citroen C5
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 12 Μάιος 2018, 15:36 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 07 Ιαν 2011, 22:53
Δημοσιεύσεις: 3765
Δημήτρη,

Σεβαστά όσα λες. Ταξιδεύω σε όλη την Ελλάδα και ταυτόχρονα έχω θέματα με μέση και γενικά με το μυοσκελετικό (και όχι μόνο) Μου αρέσει να οδηγώ ένα αυτοκίνητο άνετο και ασφαλές όπως το C5 μου. Την τετάρτη το βράδυ γύρισα 2 την νύχτα Αθηνα και ήμουν τόσο φρέσκος που έγραψα ρεπορτ στην δουλειά στο καπάκι. Την άλλη μέρα αναρωτιόταν όλοι στην δουλειά καλά δεν κουράζεσαι να οδηγείς 500 χλμ?
Αν δεν φοβόμουνα την εφορία, (έμμεσες τεχνικές ελέγχου) , θα είχα πάρει το c6 ή 7ρι ή sclass, παλιά όμως, διότι δεν έχω τα λεφτά για καινούργια. Και φυσικά θα το έκανα υγραέριο γιατί είναι αυτοκίνητα ιδίως τα σιτροέν που έχουν σχεδιαστεί και για υγραέριο. Πχ αναμονή στο ρεζερβουάρ για την τάπα πλήρωσης. Για μένα το αυτοκίνητο (αυτό το μοντέλο) δεν χαλάει με το υγραέριο. Και πολλά C6 στην Ολλανδία ιδίως πάνε με αέριο.
Μακάρι να ήμουν γείτονας με τον cruiser να αλλάζαμε αυτοκίνητα για καμιά βδομάδα και θα έφευγε σφαίρα στον εγκαταστάτη μετά

_________________
Οκτώβριος 2003-Ιούνης 2009 Xsara I 1.6 exclusive. 70.700-283.400 (παρά αδερφού)
Ιούλης 2009-15 Μαίου 2013 C5 I 1.8 105.500-217.130 (παρά Ιατρού)
22 Μάη 2013 5 Ιούνη 2013 C5 II prestige 115.900-117.200 (παρά Λογιστού)
1η Ιούλη 2013- C5II prestige95600....(παρά γαλακτοπώλου)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΥΓΡΑΕΡΙΟ / LPG Citroen C5
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 12 Μάιος 2018, 15:40 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8104
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
arxika ορεστη δεν ειπα ποτε οτι πεφτει η αποδοση του κινητηρα με το αεριο ισως να παει και καλυτερα....αν ομως οι βαλβιδες δεν ελεγθουν μια φορα στα 2 χρονια και κλεισουν εκει θα εχεις θεμα....
τωρα στο θεμα εγκαταστασης στο δικο μου μοτερ σαν απαρχειωμενο δεν συσνιστατε υγραεριο για πολλους λογους και οχι απο θεμα αντοχης..και ας μην το αναλυσω....
τωρα στο 1600 16ν που εχει ο μανθος ναι μπαινει αεριο και μαλιστα κουτα αν ρυθμιστει σωστα και σε δρομο βγαζει πολλα χλμτρα και το σημαντικο αν μετα απο μεγαλη διαδρομη το γυριζεις τα τελευταια 10 χλμτρα βενζινας θα εισε παντα οκ
στο ξαρα του πατερα μου οταν το εβαλα μαζι με τον μαστορα και ρυθμοστηκε σε δρομο εχει 80.000 χλμτρα και δεν εχει κανει κιχ....
και παλι αν κανεις πανω απο 15.000 χλμτρα να σκεφτεις να το βαλεις.....κανε υπολογισμο....

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΥΓΡΑΕΡΙΟ / LPG Citroen C5
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 12 Μάιος 2018, 17:48 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16604
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Criuser μιλα με Kobulis που εχει 200.000km με υγραεριο με το μοτερ και το αυτοκινητο σου και δεν εχει πληρωσει τιποτα απ οσο ξερω. Criuser απ οσους σου απαντησαν σχεδον ολοι τραβηξαν κουπι με το υγραεριο... Δε το γραφω ειρωνικα παιδια, η αληθεια ειναι και ολοι συμφωνουμε νομιζω οτι θελατε οικονομια και στην οικονομια αυτη ειχατε μαλλον υπολογισει και τα παρατραγουδα.

Προσωπικα λοιπον criuser αφου ηδη θα γλιτωσεις καποια χρηματα απο παγια δε βρισκω κανενα λογο να παρεις ενα χειροτερο αν και καινουργιο αμαξι (οκ εξηγησες τους λογους της υποθετικης αλλαγης αλλα συνεχιζω να θεωρω κλαση ανωτερο το αυτοκινητο σου) σπρωχνωντας και ακομα 10 χιλιαρικα απο πανω (φοβερη οικονομια...) ή να ρισκαρεις πανω σε ενα αψογο αυτοκινητο την αξιοπιστια του. Δλδ βλεπω κατι και παραλογο εδω... Θες να κανεις οικονομια με υγραεριο ως ενα σεναριο και το αλλο σου σεναριο εχει 10 χιλιαρικα μεσα ως πυροτεχνημα... :D

Τη πιο σφαιρικη απαντηση την εδωσε ο xantiamanolis στη περασμενη σελιδα. Λυση αναγκης ειναι το υγραεριο.

Meddling για κανενα λογο δε πεταγα υγραεριο σε τετοια αυτοκινητο. Γελαω μ αυτους που το κανουν. Εχω δει SL55 AMG με υγραεριο, ελεος. Για να εχεις τετοιο αυτοκινητο μαλλον εχεις και μια οικονομικη ανεση. Ε το πουλας και περνεις κατι οικονομικοτερο.

Κατα τ αλλα απαντησεις ''μαγκιας'' εχουν πλακα :D

Τελος τροφη για σκεψη:
''Ειναι απιστευτο ποσο μπορει να ξοδεψει ο ανθρωπος για να κανει οικονομια'' :)

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 150.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Τελευταία επεξεργασία από nonos και Σάβ 12 Μάιος 2018, 17:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
ΔημοσίευσηΑυτή η δημοσίευση διαγράφηκε μέσω nonos στις Σάβ 12 Μάιος 2018, 17:51.
Αιτία: double post
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΥΓΡΑΕΡΙΟ / LPG Citroen C5
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 12 Μάιος 2018, 18:21 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 14 Σεπ 2015, 18:02
Δημοσιεύσεις: 3506
cruiser έγραψε:
johnis έγραψε:
Για κανένα λόγο, όσο πιο Stock τόσο μεγαλύτερη αξία έχει.

Θα έβαζα λίγα παραπάνω και θα έπαιρνα ένα μικρό για τις δουλειές. Αν και αυτός που έχει 7άρα και S-class δεν του λείπουν, οπότε μπορεί να έχει και ένα δεύτερο για καθημερινό.


Να πάρω άλλη αρχαιότητα δεν παίζει για δεκάδες λόγους . Τεκμήρια , τέλη , έξοδα και το κυριότερο ....

Δεν χωράω στα μικρά καρντιά μου.... :D


:D Δεν στόχευα εσένα. Γενικά μιλούσα. Αμα είσαι μεγαλόσωμος ούτε σε Mazda 3 χωράς, πόσο μάλλον σε ένα "μικρό". Εξαρτάται το μικρό βέβαια.
bakevang έγραψε:
johnis έγραψε:
Για κανένα λόγο, όσο πιο Stock τόσο μεγαλύτερη αξία έχει.

Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω, σε παρακαλώ.
Μόλις 1 χρόνος πάει που πούλησα το Suzuki μου, με 240Κ, 1 φορά επισκευή κινητήρα, υγραέριο, στα 5,5Κ ευρώ.

Βαγγέλη είναι εντελώς άλλο πράγμα.
Η αξία που εννοώ είναι κάτι διαφορετικό. Μια Ε32 ή μια Ε38 BMW 7 series είναι σπανιότατα, συλλεκτικά και ακριβά αυτοκίνητα. Νομίζεις έχουν καμία σχέση με το Suzuki σε οτιδήποτε ?
Το SX4 είναι ένα αυτοκίνητο "της σειράς" όπως και όλα τα υπόλοιπα "δικά μας".
Είναι εργαλείο δουλειάς κλπ κλπ.
Μια S-class ή μια 7άρα τα οποία είναι προσεγμένα στη λεπτομέρεια από την κορυφή ώς τα νύχια και μάλιστα δεν τα κινεί ένα 1600άρι μοτέρ αλλά κάποιο πολυκύλινδρο, πολύπλοκο, ακριβό και δυνατό μοτέρ μου φαίνεται λίγο "αστείο" να έχουν αέριο.
Δηλαδή έχεις τα 1000+ για τα τέλη, την ασφάλεια, φόρους, τεκμήρια, συντήρηση και σου λείπουν τα "ψιλά" για να του βάζεις καύσιμα?
Εγώ ας πούμε δεν θα αγόραζα ποτέ ένα αυτοκίνητο με αέριο. Αφενός γιατί δεν ξέρω ποιός και πώς έκανε την τοποθέτηση και από την άλλη σκέφτομαι οτι αν αυτός κάνει οικονομία στη συντήρηση μπορεί να προσπαθεί να γλυτώσει από παντού και το αμάξι να είναι χρέπι.
Εσύ δεν είσαι έτσι, αλλά πολλοί που βάζουν αέριο είναι. Έχω καλό φίλο που δεν έχει πολλά χρήματα λόγω κρίσης και έχει αέριο σε Fiat Stilo 1400άρι . Ευτυχώς δεν του έχει βγάλει κάποια χοντρή ζημιά. Αλλά γενικώς θέλει μαζέματα.
Εκτός και ήταν κάποιου γνωστού οπότε θα ξέρω ήδη το αυτοκίνητο.

Είναι σαν να βάζεις αέριο σε 10σφαιρη Xantia Activa V6 ή σε Alfa 147/156/ Brera με τον 3.2 Busso. Ή σε μια Citroen DS. Ούτε ο θεός δεν το θέλει.
Σε καμία βασική 2λιτρη 5άρα όκ να βάλεις αέριο. Σε M5 ας πούμε, για κανένα φούστη λόγο.

Με το 1500-2000άρι που θα βάλω αέριο (γιατί σε μια S-class, 7άρα το αέριο δεν θα είναι φθηνό), θα δώσω ίσως κάτι ψιλά και θα πάρω ένα "σαπάκι" με ABS/CLIMA/Αερόσακους για να κάνω τις δουλειές μου φθηνότερα.

Όταν δεν έχεις λεφτά, δεν έχεις ούτε S-class ούτε 7άρα . . Aλλιώς θα είχα στο γκαράζ μου Mια E46 M3 Laguna Seca Blue Που βλέπω στο Car για 27.000€. Οκ την αγοράζω, μετά ποιός θα τη συντηρήσει ?

_________________
2002 Xsara 1.6 16v Exclusive (18/01/2002 - 21/08/2018)
2016 C4 1.6 BlueHdi 120 S&S (4/06/2016- )
MY2019 Ford Fiesta ST-line (12/10/2018-)


Τελευταία επεξεργασία από johnis και Σάβ 12 Μάιος 2018, 18:52, έχει επεξεργασθεί 4 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΥΓΡΑΕΡΙΟ / LPG Citroen C5
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 12 Μάιος 2018, 18:34 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 14 Σεπ 2015, 18:02
Δημοσιεύσεις: 3506
nonos έγραψε:
Τελος τροφη για σκεψη:
''Ειναι απιστευτο ποσο μπορει να ξοδεψει ο ανθρωπος για να κανει οικονομια'' :)


:love :love :love :love
Υπάρχει και με διαφορετική διατύπωση αν και η δική σου είναι καλύτερη.
"Είμαι πολύ φτωχός για να αγοράζω φθηνά πράγματα".

Το φθηνό στο τέλος μπορεί να βγεί πολύ ακριβότερο από το να είχες πληρώσει το "ακριβό" από την αρχή.
Εγώ το έκοψα από νωρίς και δεν το μετάνιωσα στιγμή.

_________________
2002 Xsara 1.6 16v Exclusive (18/01/2002 - 21/08/2018)
2016 C4 1.6 BlueHdi 120 S&S (4/06/2016- )
MY2019 Ford Fiesta ST-line (12/10/2018-)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΥΓΡΑΕΡΙΟ / LPG Citroen C5
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 12 Μάιος 2018, 19:35 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 08 Δεκ 2008, 12:58
Δημοσιεύσεις: 2220
Ωραίες οι τοποθετήσεις σας . Συνεχίστε .

_________________
Citroen Pony 1981 , Citroen BX atout 1987 , Citroen BX 1.4 i 1991 , Citroen ZX Avantage 1991 , Citroen ZX Havai 1997 , Citroen Xantia II 1.8 16V 1998 , Citroen C4 1.6 exclusive 2005 ,Citroen C5 2.0 exclusive 2009 ,Citroen C3 Aircross Shine 1.2 EAT6 2018, Citroen C3 Aircross Business 1.5 EAT6 2020Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΥΓΡΑΕΡΙΟ / LPG Citroen C5
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 13 Μάιος 2018, 16:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8104
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
Δεν ειμαι κατοχος του αυτοκινητουσου αλλα αν ημουν στην θεση σου εχω στην οικογενεια 2 αμαξια με υγραεριο ενα που μπηκε κουτι και δουλεψε αψογα απο την πρωτη μερα και ενα που ειχε προβληματα σε αρχικο σταδιο η εγκατασταση και μονο στην τοποθετηση των ακροφυσιων στην εισαγωγη αλλα και σαν μοτερ που ειναι πολυ ιδιοτροπο εχω να σου πω το εξης
1.Αν αποφασισεις να βαλεις αεριο για μια 5ετια τουλαχιστον ξεχνας να το δωσεις στα 15 χρονια σαν C5 λοιπον το αμαξι σου θα εχει αξια 3000 και λιγοτερο και αν συμπεριλαβουμε τα νταβατζιλικια του 2λιτρου οποτε το κρατας μεχρι να λιωσει και τελος
2.Βρισκεις εναν εγκαταστατη με 2 @ρχιδι@ να τα εχει και οχι να ειναι @ρχιδι@ εγκαταστατης του ζητας να δεις δουλειες σε ιδιο αμαξι με το δικο σου αν σου παρουσιασει βαλτον στην λιστα αν οχι εφυγες.
3.Δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα σαν λειτουργια και την αποσβεση θα κανεις και δεν θα σκεφτεις να πας την βολτα σου
4.Συστηματα θα σου τα παρουσιασιυν σαν ιταλικα αλλα θα ειναι βουλγαρικης κατασκευης, θα κοιταξεις να πας σε επισημο εγκαταστατη και αν επιλεξεις το συστημα σου θα ρωτησεις την αντιπροσωπεια του συστηματος που θα βαλεις αν ο μαστορας ο συγκεκριμενος ειναι εξουσιοδοτημενος
5.Μακρια και πολυ μακρια απο τσοπελογιαννη δεν εχω ακουσει μια καλη κουβεντα (παντα σε προσωπικο επιπεδο)
6.ΑΝ εχεις σκοπο να το κανεις καντο τωρα να κανεις 1500-2000 χλμτρα να πατησουν καποια μηχανικα εξαρτηματα και να σου το ξαναπρογραμματισει απο την αρχη για να εισε ετοιμος για καλοκαιρι
7.Το σημαντικοτερο...αρχικη συμφωνια ρυθμιση στο δρομο παντα συμφωνα με τις παραμετρους βενζινας...

Και γιαννη...στο θεμα του αεριου μην εισε τοσο σιγουρος για αυτα που λες...και δεν ισχυει παντα...το θεμα ειναι να μην σου κατσει η στραβη
Το φθηνό στο τέλος μπορεί να βγεί πολύ ακριβότερο από το να είχες πληρώσει το "ακριβό" από την αρχή.
Εγώ το έκοψα από νωρίς και δεν το μετάνιωσα στιγμή.

Υπαρχουν αυτην την στιγμη πολωνικα συστηματα με πολυ καλα μπεκ τυπου βενζινας το προγραμμα που το προγραμματιζεις μονο φρεντο δε φτιαχνει και σε πολυ χαμηλη τιμη σε συγκριση με ενα ιταλικο που εχει απλα μπεκ τυπου ηλεκτροβαλβιδας και ειναι πιο ακριβο...ασε την δουλεια την εχω ηδη ψαξει γερα...

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΥΓΡΑΕΡΙΟ / LPG Citroen C5
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 13 Μάιος 2018, 18:02 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 14 Σεπ 2015, 18:02
Δημοσιεύσεις: 3506
Μανώλη δεν το λέω για το αέριο, το λέω γενικώς.
Με αέριο δεν ασχολήθηκα ποτέ.
Απλά όπως είπες σε προηγούμενο πόστ πρόκειται για ΠΑΤΕΝΤΑ.
Οπότε τα ρίσκα είναι πολλά εξ'αρχής αν δεν ξέρεις τι κάνεις, ποιός το κάνει και πώς.
Δεν είναι όλα τα συστήματα και όλες οι τοποθετήσεις ίδιες και αξιόπιστες.

Εδώ συζητούσαμε για μια υποθετική τοποθέτηση αερίου σε BMW 7 seires και Merc S-class που για μενα δεν έχει νόημα.

Έχω κολλητό που δούλευε βοηθός σε μαγαζί με αέρια. Οι τοποθετήσεις ήταν για γέλια.
Μου έλεγε ο ίδιος οτι αφού δεν έχει σκοτωθεί κανείς μέχρι τώρα καλά είμαστε.
Είναι μη σου κάτσει η στραβή όπως λές. :D

_________________
2002 Xsara 1.6 16v Exclusive (18/01/2002 - 21/08/2018)
2016 C4 1.6 BlueHdi 120 S&S (4/06/2016- )
MY2019 Ford Fiesta ST-line (12/10/2018-)


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 5 από 14 [ 203 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 14  Επόμενο



Συναφή θέματα

Ανταλλακτικά Citroen-.peugeot
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: GEMI
Απαντήσεις: 0
Αγορά Μεταχειρισμένου Citroen C4 Picasso
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4 Picasso
Συγγραφέας: Liakos1979
Απαντήσεις: 0
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ!!! CITROEN ΕΛΛΑΣ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C5
Συγγραφέας: gavramis
Απαντήσεις: 16
ti eidos ladia mporw na balw gia to citroen mou c5 1.6thp
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C5
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 1
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια