Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 15:51 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Ηλεκτρικη αντλια νερου ψυξης ΤΗΡ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 06 Οκτ 2017, 16:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 30 Μάιος 2011, 10:30
Δημοσιεύσεις: 192
Καλησπερα παιδια.
Με απασχολει ενα θεματακι σχετικα με το C5x7 THP 1.6 156hp(2010)
Γυρνωντας απο τις διακοπες (Αυγουστο 17) καπου στα μεσα της Πατρων-Αθηνας μου εβγαλε το γνωστο
ισως σε ολους "Antipolution system Faulty" με τα γνωστα για τους περισοτερους απο σας επακολουθα.
(πτωση δυναμης κλπ).Φτανοντας Αθηνα το δοκιμασα μετα απο καμια βδομαδα αφου ειχα ριξει καθαριστικα
και τα λοιπα μαντζουνια (βενζινες επαρχιας λεω)και ολα καλα.Το εβαλα στο DB-Lexia και μου εδειξε σφαλμα στη σκαστρα και
αλλο ενα κωδικο ρ2603 ηλεκτρικη αντλια ψυξης τουρμπο-κυκλωμα ανοιχτο.
Να μην μακρυγορω Παραγγειλα σκαστρα(ειχετρυπισει η μεμβρανη)και αντλιακι του τουρμπο που ανοιγοντας το ειδα οτι ηταν καρβουνο......(η πλακετα μεσα).Οταν ηρθαν τα ανταλλακτικα και τα εβαλα πανω,ολα καλα
μονο που στο DB-Lexia το σφαλμα ρ2603-"βλαβη συμπληρωματικης αντλαις νερου τουρμπο-κυκλωμα ανοιχτο"παραμενει.Το σβηνω και μολις βαλω μπροστα τη μηχανη η κανω τα τεστ ενεργοποιησης παλι και παλι εμφανιζεται.Απο ασφαλειες ειμαι ενταξη(F21)Παραγγειλα και 2ο αντλιακι και στο τεσττου λεξια μου λεει παλι τα ιδια........Καμια ιδεα του τι συμβαινει ?Το εχει αντιμετωπισει καποιος αλλος? :angr :sad


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ηλεκτρικη αντλια νερου ψυξης ΤΗΡ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 06 Οκτ 2017, 16:30 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Πηρες το γνησιο της Pierburg ή αλλη μαρκα;

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ηλεκτρικη αντλια νερου ψυξης ΤΗΡ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 06 Οκτ 2017, 18:46 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 30 Μάιος 2011, 10:30
Δημοσιεύσεις: 192
To γνησιο φυσικα.Ειναι εξεληγμενο,απο κωδικο.Το 2ο ειναι πιο νεοτερο.(απο θεμα ετους κατασκευης)


Τελευταία επεξεργασία από georgios και Παρ 06 Οκτ 2017, 19:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
ΔημοσίευσηΑυτή η δημοσίευση διαγράφηκε μέσω georgios στις Παρ 06 Οκτ 2017, 18:56.
Αιτία: διπλο ποστ
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ηλεκτρικη αντλια νερου ψυξης ΤΗΡ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 06 Οκτ 2017, 21:24 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Μηπως θελει καποιου ειδους αρχοκοποιηση περαν του σβησιματος της βλαβης;

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ηλεκτρικη αντλια νερου ψυξης ΤΗΡ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 06 Οκτ 2017, 21:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 30 Μάιος 2011, 10:30
Δημοσιεύσεις: 192
Εκανα και αρχικοποιηση.Τα ιδια ομως δυστυχως!Υπαρχει περιπτωση να ειναι FAKE error code?
Βεβαια δεν το δουλεψα το αυτοκινητο ωστε να ζεσταθη υπερβολικα η τουρμπινα ωστε σβηνοντας τη
μηχανη να παρει το αντλιακι.Μονο με την δοκιμη ενεργοποιητων βγαζει "βοηθ.αντλια τουρμπο-κυκλωμα ανοιχτο",οπως επισης αφου σβησω το σφαλμα και βαλω τη μηχανη μπροστα βγαζει παλι το ιδιο σφαλμα.
Στο μεταξυ οταν τσεκαρω τις παραμετρους,στην αρχη με χαμηλες θερμοκρασιες λεει οτι η συγκεκριμενη αντλια "δεν ελεγχεται"αλλα μολις πιασει θερμοκρασια ~102 λιγο πριν παρει μπροστα ο ανεμηστηρας τοτε
στις παραμετρους της βοηθ.αντλιας λεει "Ελεγχεται" Αυτο ισως κατι λεει?
Ξερει καποιος απο ποιο module παιρνει εντολη το αντλιακι η αν υπαρχει εκτος απο την ασφαλεια F21
καποιο μικρορελε μεσα στη BSM που το ελεγχει?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ηλεκτρικη αντλια νερου ψυξης ΤΗΡ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 07 Οκτ 2017, 06:37 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Τι να σου πω αδερφε, δε γνωριζω περισσοτερα δυστυχως.

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε Πράκτορας για την δημοσίευση του/της: georgios
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ηλεκτρικη αντλια νερου ψυξης ΤΗΡ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 07 Οκτ 2017, 09:25 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
georgios έγραψε:
Καλησπερα παιδια.
Με απασχολει ενα θεματακι σχετικα με το C5x7 THP 1.6 156hp(2010)
Γυρνωντας απο τις διακοπες (Αυγουστο 17) καπου στα μεσα της Πατρων-Αθηνας μου εβγαλε το γνωστο
ισως σε ολους "Antipolution system Faulty" με τα γνωστα για τους περισοτερους απο σας επακολουθα.
(πτωση δυναμης κλπ).Φτανοντας Αθηνα το δοκιμασα μετα απο καμια βδομαδα αφου ειχα ριξει καθαριστικα
και τα λοιπα μαντζουνια (βενζινες επαρχιας λεω)και ολα καλα.Το εβαλα στο DB-Lexia και μου εδειξε σφαλμα στη σκαστρα και
αλλο ενα κωδικο ρ2603 ηλεκτρικη αντλια ψυξης τουρμπο-κυκλωμα ανοιχτο.
Να μην μακρυγορω Παραγγειλα σκαστρα(ειχετρυπισει η μεμβρανη)και αντλιακι του τουρμπο που ανοιγοντας το ειδα οτι ηταν καρβουνο......(η πλακετα μεσα).Οταν ηρθαν τα ανταλλακτικα και τα εβαλα πανω,ολα καλα
μονο που στο DB-Lexia το σφαλμα ρ2603-"βλαβη συμπληρωματικης αντλαις νερου τουρμπο-κυκλωμα ανοιχτο"παραμενει.Το σβηνω και μολις βαλω μπροστα τη μηχανη η κανω τα τεστ ενεργοποιησης παλι και παλι εμφανιζεται.Απο ασφαλειες ειμαι ενταξη(F21)Παραγγειλα και 2ο αντλιακι και στο τεσττου λεξια μου λεει παλι τα ιδια........Καμια ιδεα του τι συμβαινει ?Το εχει αντιμετωπισει καποιος αλλος? :angr :sad



Βεντιλατέρ ανάβει και αν ναί σε ποιά σκάλα?

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε Tzakos για την δημοσίευση του/της: georgios
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ηλεκτρικη αντλια νερου ψυξης ΤΗΡ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 07 Οκτ 2017, 10:08 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 30 Μάιος 2011, 10:30
Δημοσιεύσεις: 192
Οταν πιασει θερμοκρασια,παιρνει στη χαμηλη,ριχνει τη θερμοκρασια στους 100 βαθμους κοκ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ηλεκτρικη αντλια νερου ψυξης ΤΗΡ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 07 Οκτ 2017, 10:35 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Τι εγκέφαλο φοράς (BOSCH MED 17.4),ή (BOSCH MED 17.4.2) ?

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ηλεκτρικη αντλια νερου ψυξης ΤΗΡ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 07 Οκτ 2017, 13:45 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 30 Μάιος 2011, 10:30
Δημοσιεύσεις: 192
-Ευχαριστωγια το ενδιαφερον Πρακτορας και Τzakos
Απ'οτι βλεπω ειμαι ισως ο μοναδικος που αντιμετωπιζω το εν λογω προβλημα.....σε C5x7 THP..Ειναι και Exclusive παναθεματο :angr
Μανθο ο εγκεφαλος ειναι BOSCH MED 17.4 και η BSM DELPHI του '14 αν κατι λεει αυτο.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ηλεκτρικη αντλια νερου ψυξης ΤΗΡ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 07 Οκτ 2017, 18:04 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Αρα η βλάβη είναι P2603 Βλάβη εντολής της συμπληρωματικής αντλίας νερού του τούρμπο (ηλεκτρική): Ανοικτό κύκλωμα,όπως πολύ σωστά λές.
Μέχρι εδώ είσαι άτυχος,γιατί αν φορούσες τον άλλο εγκέφαλο,βραχυκύκλωνες τον αισθητήρα με το θετικό της μπαταρίας και έβλεπες το επόμενο πρόβλημα που θα σου δημιουργούσε(αν σου δημιουργούσε)και το έλυνες.

Επειδή όμως εμείς δεν κωλώνουμε πουθενά,πές μου κάτι.
Το πορτάκι της τουρμπίνας είναι κλειστό?

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε Tzakos για την δημοσίευση του/της: georgios
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ηλεκτρικη αντλια νερου ψυξης ΤΗΡ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 07 Οκτ 2017, 18:20 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 30 Μάιος 2011, 10:30
Δημοσιεύσεις: 192
Οταν λες πορτακι εννοεις το Wastegate? Aν εννοεις αυτο,ειναι στη θεση που πρεπει να ειναι.....ας πουμε μισανοιχτο.Τι εχεις κατα νου?
Εξ'αλλου Μανθο ολα τα τεστ ενεργοποιησης για οτι αφορα τμημα κινητηρα περνανε αριστα.Απο ηλεκτροβανες,σκαστρες ,πηνια,βεντιλατερ 2 σκαλες,μπουζι αντια νερου,αντλια λαδιου κλπ.
Μονο το αντλιακι η μαλλον και τα 2 αντλιακια του τουρμπο (τα εβαλα εν αλλαξ και τα δυο-ολοκαινουργα)
δεν περνανε τα τεστ ενεργοποιησης,με το γνωστο σφαλμα "βοηθ.αντλια τουρμπο-κυκλωμα ανοιχτο.
Ισως δεν παιζει αυτη η ενεργοποιηση-τεστ υπο προυποθεσεις...Ισως το error code να ειναι μαιμου?
Παντως τα εν λογω αντλιακια λειτουργουν οταν ενωθουν απ'ευθειας στη μπαταρια.
Μανθο δεν ξερω τι να πω.Αρχιζω να πιστευω πως καποιο αλλο module μπαινει στη μεση και παιρνει μπροστα
το αντλιακι ειδικα οταν σβυνεις τη μηχανη με πολυ ζεστη τουρμπινα.
Εχω σκυλιασει γιατι ξερω σχετικα με αυτη την αντλιουλα στα Σιτροεν εκαιγε την ασφαλεια F21 και οχι την
ιδια την αντλια οπως στα μινι κουπερ που επερναν φωτια και τα αυτοκινητα.Εμενα μου μυρισε βακελιτης
καμενος και ανοιγοντας την η πλακετα της ηταν καρβουνο.Η ασφαλεια ακεραια,καλοδια κλπ οκ. :hmm
Η αντλιουλα.......ποπ κορν. :angr


Τελευταία επεξεργασία από georgios και Σάβ 07 Οκτ 2017, 18:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ηλεκτρικη αντλια νερου ψυξης ΤΗΡ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 07 Οκτ 2017, 18:24 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Αυτό εννοώ,είμαι λάτρης τηε Ελληνικής. :laugh
Γιατί είναι μισάνοιχτο?

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ηλεκτρικη αντλια νερου ψυξης ΤΗΡ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 07 Οκτ 2017, 18:45 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 30 Μάιος 2011, 10:30
Δημοσιεύσεις: 192
Τουλαχιστον οταν ανοιξα -εβγαλα τον καταλυτη-για να δω τη φτερωτη της τουρμινας απο την πλευρα των καυσαεριων
αυτο το πορτακι ηταν ανοιχτο-μισανοιχτο(βεβαια μηχανη σβυστη κρυα και σωληνακια κενου αποσυνδεμενα)Λογικο μου φαινεται


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 2 [ 27 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο



Συναφή θέματα

θερμοκρασιες νερου
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: alexk
Απαντήσεις: 2
όργανο θερμοκρασίας νερου πως μπαίνει?
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: billc2vts
Απαντήσεις: 17
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
 
cron