Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 14:26 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά c5 2007
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Αύγ 2020, 01:25 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 06 Οκτ 2017, 00:09
Δημοσιεύσεις: 651
Πάντως το κόστος συντήρησης υδροπνευματικης ανάρτησης παίζει να είναι φθηνότερο από το κόστος συντήρησης συμβατικής. Αλλαγή αμορτισέρ vs γέμισμα σφαιρών, αυτό εννοώ. Μέχρι κ στο χρεπι του πεθερού μου, λεφτά δε μας έχει φάει η ανάρτηση. Είναι αρκετά αξιόπιστο το σύστημα, αρκεί να έχει συντηρηθεί αξιοπρεπώς.

Τώρα αν σου συμβεί η στραβή, μπορεί να είναι σε χίλια δυο πράγματα.

Να τα ακούσει ο άνθρωπος αυτά περί αξιοπιστίας, να πάει να πάρει ένα Αουρις 1.33 με τον 1nr-fe και να θέλει άνοιγμα το μοτέρ τελικά για να βάλει σωστά ελατήρια ξερωγω.

Τη λογική του Νίκου την καταλαβαίνω, εν μέρει συμφωνώ κιόλας, αλλά υπάρχει μια φήμη για τα υδρο πολύ αβάσιμη.

Ο νηματοθετης βέβαια όντως πρέπει να κάτσει να ασχοληθεί για να ξέρει τι αμάξι θα έχει στην καθημερινότητα του κ πως να το συντηρήσει. Αυτό ισχύει για κάθε αμάξι ανεξαιρέτως όμως. Πιο σωστή συμβουλή θα ήταν "αν το πάρεις, βρες σοβαρό μάστορα να ξέρει από αυτά".
Συγγνώμη για το σεντόνι.


Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά c5 2007
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Αύγ 2020, 10:21 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 07 Ιαν 2011, 22:53
Δημοσιεύσεις: 3762
Συμφωνώ σε όλα.
3 Υδροπνευματικά C5 και αν μετρήσω πόσα έδωσα για την ανάρτηση είναι λιγότερα αν άλλαζα αμορτισερ και ελατήρια. Οι βλάβες που μπορεί να βγάλει είναι συγκεκριμένες και μια είναι η ακριβή που είναι η αντλία. Που και πάλι εαν τα μαζέψεις όσα δίνεις σε αμορτισερ ελατηρια λιγότερα είναι γιατι δεν είναι σίγουρο οτι θα πάθει αντλια ενω αμορτισέρ θα θελήσει ό,τι και να γίνει
Τώρα ο κίνδυνος είναι αυτός που εμμέσως αναφέρει ο nontaskatsaras Δηλαδή, είναι μια καλή αφορμή να σου τρώει λεφτά ένα λαμόγιο μάστορας ή ακόμα και καλόπιστα να μην ξέρει τι να κάνει άμα το όχημα έχει θεμα με την ανάρτηση. Αλλά αυτό λύνεται, λίγο βοήθεια απο εδώ λίγο να ρωτήσεις στην πιάτσα θα βρεθεί ο σωστός.
Μετά απο 10 χρόνια με τόσα χιλιόμετρα με αυτα τα μοντέλα θα το ξαναγόραζα με κλειστά μάτια.

_________________
Οκτώβριος 2003-Ιούνης 2009 Xsara I 1.6 exclusive. 70.700-283.400 (παρά αδερφού)
Ιούλης 2009-15 Μαίου 2013 C5 I 1.8 105.500-217.130 (παρά Ιατρού)
22 Μάη 2013 5 Ιούνη 2013 C5 II prestige 115.900-117.200 (παρά Λογιστού)
1η Ιούλη 2013- C5II prestige95600....(παρά γαλακτοπώλου)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά c5 2007
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Αύγ 2020, 13:54 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
Είχα την τύχη να έχω στην κατοχή μου 2 C5. Για καμιά δεκαριά μέρες ήμουν κάτοχος ταυτόχρονα και στις 2. Κανένα πρόβλημα που να με βάλει να χώσω το χέρι βαθιά μέσα στην τσέπη, πλην μιας "κολλημένης δεξιάς δαγκάνας", που όμως μου βγήκε σε καλό, αφού έβαλα δίσκους δαγκάνες και τακάκια από το τρίλιτρο μοντέλο :)ΕικόναΕικόνα

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά c5 2007
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Αύγ 2020, 18:14 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
η αληθεια ειναι καπου στην μεση...ναι τα C5 ειναι πιο εξελιγμενα απο τις ξανθια απο θεμα επιστροφες κλπες μλκιες..ομως....μια υδροπνευματικη αναρτηση για καποιον που εινε στενα οικονομικα και δεν εχει γνωσεις και δεν ξερω αν ειναι διατεθιμενος να μαθει ειναι θεμα θα τον πηδηξουν τα μαστορια....φυσικα υπαρχουν και τιμιοι μαστοροι στην πιατσα αλλα....εγω προσωπικα θελω να ρωτησω με τι κριτηριο θες να διαλεξεις το συγκεκριμενο αμαξι....απο θεμα ομορφιας αναρτησης....απο τι.....?
ολα τα υδροπνευματικα λογω της ιδιομορφιας τηνς αναρτησης εχουν αυξημενο κοστος συντηρησης και οσο πιο πολυπλοκο ενα συστημα τοσο πιο πολλες ζημιες....
το αμαξι ποσο το βρηκες σε τιμη? πρεπει να το δει καποιος που να ειναι σχετικος καιπολυ μαλιστα με την αναρτηση...

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά c5 2007
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Αύγ 2020, 18:28 
Άβαταρ μέλους
xantiamanolis έγραψε:
η αληθεια ειναι καπου στην μεση...ναι τα C5 ειναι πιο εξελιγμενα απο τις ξανθια απο θεμα επιστροφες κλπες μλκιες..ομως....μια υδροπνευματικη αναρτηση για καποιον που εινε στενα οικονομικα και δεν εχει γνωσεις και δεν ξερω αν ειναι διατεθιμενος να μαθει ειναι θεμα θα τον πηδηξουν τα μαστορια....φυσικα υπαρχουν και τιμιοι μαστοροι στην πιατσα αλλα....εγω προσωπικα θελω να ρωτησω με τι κριτηριο θες να διαλεξεις το συγκεκριμενο αμαξι....απο θεμα ομορφιας αναρτησης....απο τι.....?
ολα τα υδροπνευματικα λογω της ιδιομορφιας τηνς αναρτησης εχουν αυξημενο κοστος συντηρησης και οσο πιο πολυπλοκο ενα συστημα τοσο πιο πολλες ζημιες....
το αμαξι ποσο το βρηκες σε τιμη? πρεπει να το δει καποιος που να ειναι σχετικος καιπολυ μαλιστα με την αναρτηση...


Θέλω ένα τέτοιο αμάξι για την ασφάλεια που παρέχει,την ανεση,τους χώρους,το επίπεδο εξοπλισμού και πιο βασικό ότι έχω εμπειρία από ίδιο αλλά 2λιτρο ενός φίλου.
Κατά κύριο λόγο για ταξίδια άνω των 500 χιλιομέτρων.
Να ρωτήσω και κάτι άλλο...νομιζω έχει κοντό σασμάν και πόσο επηρεάζει την κατανάλωση στο ταξίδι με 120χλμ/ ώρα με αυτόματο πιλότο σχέση με ένα αυτοκίνητο με πιο μακρύ σαζμαν ή 6ταχυτο.
Η τιμή που το βρίσκω είναι 4.000€


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά c5 2007
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Αύγ 2020, 21:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 07 Ιαν 2011, 22:53
Δημοσιεύσεις: 3762
xantiamanolis έγραψε:
ολα τα υδροπνευματικα λογω της ιδιομορφιας τηνς αναρτησης εχουν αυξημενο κοστος συντηρησης και οσο πιο πολυπλοκο ενα συστημα τοσο πιο πολλες ζημιες....


Μανώλη μπορείς να το τεκμηριώσεις σε παρακαλώ αυτό που λές? κατ εμέ είναι τελείως λάθος οπότε περιμένω....
Σε ευχαριστώ.
ΥΓ Μιλάμε πάντα για το C5 II

_________________
Οκτώβριος 2003-Ιούνης 2009 Xsara I 1.6 exclusive. 70.700-283.400 (παρά αδερφού)
Ιούλης 2009-15 Μαίου 2013 C5 I 1.8 105.500-217.130 (παρά Ιατρού)
22 Μάη 2013 5 Ιούνη 2013 C5 II prestige 115.900-117.200 (παρά Λογιστού)
1η Ιούλη 2013- C5II prestige95600....(παρά γαλακτοπώλου)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά c5 2007
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 05 Αύγ 2020, 10:02 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16612
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Προφανώς και δίκιο έχεις.
Τα χούμε πει και τα χούμε ξαναπεί...Έσπειρε πάλι τη καταστροφή... :D

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 148.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά c5 2007
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 05 Αύγ 2020, 11:14 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 08 Φεβ 2008, 08:40
Δημοσιεύσεις: 208
Τοποθεσία: ΓΙΑΝΝΕΝΑ
corsax10xe έγραψε:
xantiamanolis έγραψε:
η αληθεια ειναι καπου στην μεση...ναι τα C5 ειναι πιο εξελιγμενα απο τις ξανθια απο θεμα επιστροφες κλπες μλκιες..ομως....μια υδροπνευματικη αναρτηση για καποιον που εινε στενα οικονομικα και δεν εχει γνωσεις και δεν ξερω αν ειναι διατεθιμενος να μαθει ειναι θεμα θα τον πηδηξουν τα μαστορια....φυσικα υπαρχουν και τιμιοι μαστοροι στην πιατσα αλλα....εγω προσωπικα θελω να ρωτησω με τι κριτηριο θες να διαλεξεις το συγκεκριμενο αμαξι....απο θεμα ομορφιας αναρτησης....απο τι.....?
ολα τα υδροπνευματικα λογω της ιδιομορφιας τηνς αναρτησης εχουν αυξημενο κοστος συντηρησης και οσο πιο πολυπλοκο ενα συστημα τοσο πιο πολλες ζημιες....
το αμαξι ποσο το βρηκες σε τιμη? πρεπει να το δει καποιος που να ειναι σχετικος καιπολυ μαλιστα με την αναρτηση...


Θέλω ένα τέτοιο αμάξι για την ασφάλεια που παρέχει,την ανεση,τους χώρους,το επίπεδο εξοπλισμού και πιο βασικό ότι έχω εμπειρία από ίδιο αλλά 2λιτρο ενός φίλου.
Κατά κύριο λόγο για ταξίδια άνω των 500 χιλιομέτρων.
Να ρωτήσω και κάτι άλλο...νομιζω έχει κοντό σασμάν και πόσο επηρεάζει την κατανάλωση στο ταξίδι με 120χλμ/ ώρα με αυτόματο πιλότο σχέση με ένα αυτοκίνητο με πιο μακρύ σαζμαν ή 6ταχυτο.
Η τιμή που το βρίσκω είναι 4.000€

Δεν έχει κοντό σασμάν. Για μακρινά ταξίδια όπως σου είπα και πιο πάνω είναι πολύ καλο. Με το cruise control που έχει (να το δεις αυτό δλδ αν έχει) το ταξίδι είναι πολύ άνετο. Στα 120 δεν ακούγεται τίποτε και η κατανάλωση για τ
όσο βαρυ αμάξι είναι καλή, περίπου στα 6.5 λίτρα. Από 120 και πάνω θα περνάς τα 7 7,5 λίτρα.
4000 είναι καλή τιμή αν είναι σε άψογη κατάσταση. Μην τη φοβάσαι την ανάρτηση, δεν θα σου βγάλει τίποτε.
Να λάβεις υπόψη σου τα τέλη κυκλοφορίας που για 1800 δυστυχώς είναι τσιμπημενα. Είναι το μόνο που με χαλάει σε σχέση με τα νεώτερα που βγαίνουν Γενικά σε λιγότερα κυβικά.
Όσον αφορά το κόστος συντήρησης, ακριβά σχετικά είναι κάθε 60000 χλμ (ιμάντες κλπ) που θέλεις γύρω στα 400 ευρώ
Πήγαινε ή στην autofit στο Χαϊδάρι, ή στον Δρακωνακη στο νέο κόσμο να το δουν.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 2 από 2 [ 23 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2



Συναφή θέματα

Αγορα c3 1100 2010,πρωτη φορα citroen
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C3
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 1
Αγορα μεταχειρισμενου C3 Diesel η βενζινη ?
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C3
Συγγραφέας: DeanMfJones
Απαντήσεις: 3
Αγορά aftermarket navigation απο κίνα
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C5
Συγγραφέας: vagios1
Απαντήσεις: 4
Αγορά μεταχειρισμένου Citroen C2, 1.1 ή 1.4 ?
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C2
Συγγραφέας: vaggelis84
Απαντήσεις: 82
Αγορά C2 Vtr
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C2
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 2
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια