Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 10:12 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 7 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Ζάντες C5 15x6 steelies
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 01 Φεβ 2021, 01:34 
Άβαταρ μέλους
Γεια σας!

Είμαι νέος στο forum. Δεν είμαι κάτοχος Citroën. Έχω ένα Peugeot 206 του 2001, 1.6 16v.

Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί έχω δει σε διάφορα forum αγγλικά να μιλάνε για κάποιες ζάντες από C5, 15x6, 4x108, ET19, αν δεν κάνω λάθος, οι οποίες είναι πολύ ελαφριές, κάτω από 5 κιλά έκαστη.

Ισχύει αυτό; Σκέφτομαι να τις βάλω στο 206. Βέβαια, το offset, που έχει, είναι ET27. Αλλά δεν νομίζω ότι είναι τόσο τραγικό αυτό, ίσως θα μεγαλώσει λίγο το μετατροχιο. Αυτή την στιγμή φοράω κάποιες ζάντες ελαφρού κράματος, 15x6.5, που ονομάζονται Sirocco.

Δεν βρήκα κάτι σχετικό στο forum αυτό, αλλά έψαξα μόνο στην ενότητα για το C5. Συγχωρείστε με αν υπάρχει ήδη σχετικό θέμα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ζάντες C5 15x6 steelies
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 01 Φεβ 2021, 23:51 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 05 Αύγ 2008, 11:28
Δημοσιεύσεις: 442
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έλα φίλος, γεια χαρά,
Μισό για να καταλάβω, μιλάς για 15-άρα ζάντα?....
Στο C5?....δε νομίζω να βγήκε με 15-άρα το C5.
16, 17, 18 και 19 φοράει αν θυμάμαι καλά.
Τουλάχιστο στο τελευταίο το Χ7. Δε κατέ'ω για το Mk I και Mk II

_________________
Keep the shiny side up


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ζάντες C5 15x6 steelies
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 01 Φεβ 2021, 23:59 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιαν 2009, 21:47
Δημοσιεύσεις: 13647
Τοποθεσία: Πειραιας
Εικόνες: 0
Το mk1 ερχόταν με 15αρα σε όλες τις εκδόσεις του.
Τώρα ποια ζάντα ζητάει το παλικάρι ακριβώς δεν γνωρίζω.

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
C5 exclusive-C4 vtrs


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ζάντες C5 15x6 steelies
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 02 Φεβ 2021, 17:28 
Άβαταρ μέλους
NEKTARIOS C5 έγραψε:
Το mk1 ερχόταν με 15αρα σε όλες τις εκδόσεις του.
Τώρα ποια ζάντα ζητάει το παλικάρι ακριβώς δεν γνωρίζω.

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Γεια σας και πάλι.

Απλά είδα να μιλάνε γι' αυτές τις ζάντες εδώ:
https://www.205gtidrivers.com/forums/to ... -steelies/

Ένας αναφέρει τα part numbers
5401 H7, 5401 L7, 5401 C1

Δεν κατάλαβα ποια από αυτές είναι η ελαφριά που λέω, ή σε ποια άλλα μοντέλα χρησιμοποιείται.
Κάποιοι λένε ότι είναι ζάντα ελαφρού κράματος, αλλά δείχνει στην όψη σαν ατσάλινη (με περιφερειακές τρύπες).

Δεν ξέρω τι ισχύει και τι όχι.

Μου κάνει εντύπωση πως μια τόσο ελαφριά ζάντα δεν την ξέρουν όλοι, κάτι δεν μου κάθεται καλά.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ζάντες C5 15x6 steelies
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 04 Φεβ 2021, 23:24 
Άβαταρ μέλους
Γεια σας και πάλι

Βρήκα αυτό την παλιά (2007) δημοσιέυση σε ένα forum.
http://www.306gti6.com/forum/showthread.php?id=155759
Έχει και φωτογραφίες. Είνα κάποιος που προμηθεύτηκε πολλές τέτοιες ζάντες και τις πουλάει.

Λέει:
For those that don't know them, they're a 15x6" ET18 aluminium wheel, that looks like a presssed steel, they weigh 4.7 kilos, for reference, a 1.9 205 Speedline is circa 8 kilos, an SMR circa 9 kilos.

Δεν ξέρω αν σας λέει κάτι.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ζάντες C5 15x6 steelies
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 05 Φεβ 2021, 06:56 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 24 Οκτ 2009, 12:12
Δημοσιεύσεις: 759
Προφανώς και τέτοιες πληροφορίες θα σου πούνε πιο κοντράκιδες άνθρωποι που έχουν saxo-106 και είναι ίδιες στο όφσετ τους κλπ. Οι ζάντες που γράφεις με τον κωδικό δεν είναι όλες ίδιες, κάποιες είναι από ΖΧ-XSARA-306 κλπ κι άλλες του C5. Του C5 είναι όντως πολύ ελαφριές αλλά πανάκριβες είτε κούτας είτε μτχ και σαν ζάντες κράματος έτσι κι αρπάξει την πετάς. Αυτό που πρέπει να ψάξεις είναι αν το αμάξι σου με αυτό το όφσετ θα είναι ζυγισμένο ή θα χαλάσει αντικειμενικά ή υποκειμενικά

_________________
www.drakonakis.gr


Τελευταία επεξεργασία από Drakonakis και Πέμ 11 Μαρ 2021, 07:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ζάντες C5 15x6 steelies
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 06 Φεβ 2021, 01:21 
Άβαταρ μέλους
Drakonakis έγραψε:
Προφανώς και τέτοιες πληροφορίες θα σου πούνε πιο κοντράκιδες άνθρωποι που έχουν saxo-106 και είναι ίδιες στο όφσετ τους κλπ. Οι ζάντες που γράφεις με τον κωδικό δεν είναι όλες ίδιες κάποιο είναι από ΖΧ-XSARA-306 κλπ κι άλλες του C5. Του C5 είναι όντως πολύ ελαφριές αλλά πανάκριβες είτε κούτας είτε μτχ και σαν ζάντες κράματος έτσι κι αρπάξει την πετάς. Αυτό που πρέπει να ψάξεις είναι αν το αμάξι σου με αυτό το όφσετ θα είναι ζυγισμένο ή θα χαλάσει αντικειμενικά ή υποκειμενικά


Ναι, το offset είναι κάτι που με απασχολεί, γιατί δεν ξέρω τι επίδραση θα έχει πρακτικά (και σε επίπεδο υποκειμενικής αίσθησης, όπως είπες) στο αυτοκίνητο.

Βασικά οι ζάντες που φοράει από το εργοστάσιο είναι 15x6, 4x108, ET27. Αν οι άλλες έχουν ΕΤ18, αυτό σημαίνει ότι κάθε τροχός θα βγει προς τα έξω κατά 9mm.
Δηλαδή το μετατρόχιο θα αυξηθεί κατά 18mm συνολικά. Αυτό από την μια είναι καλό, θεωρητικά, αφού έτσι θα μειωθεί η τάση για roll (κλίση στις στροφές) του αυτοκινήτου.
Αυτό ισχύει αφού η ισορροπία ροπών γύρω από το κέντρο βάρους παράγει πλέον μικρότερη κάθετη δύναμη στον εξωτερικό τροχό, κάτι που συνεπάγεται μικρότερη φόρτιση της ανάρτησης.

Από την άλλη όμως, θα αυξηθεί το λεγόμενο scrub radius. Αυτό συνήθως οι σχεδιαστές επιλέγουν να έχει μικρή τιμή (δεν ξέρω πόσο), αφού επηρεάζει την σύγκλιση/απόκλιση των τροχών κατά το φρενάρισμα και επιτάχυνση, χώρια που μπορεί να προκαλέσει τετακέ σε περιπτώσεις που δεν έχουν όλοι οι τροχοί παρόμοια πρόσφυση (πχ. φρένο ή γκάζι σε στροφή, όπου το αυτοκίνητο πατάει πιο πολύ στους εξωτερικούς τροχούς).

Επίσης επιδρά αρνητικά στο torque steer (το αμάξι δεν έχει ισχύ μεγάλη, οπότε αυτό δεν πρέπει να είναι και πολύ πρόβλημα).

Αν είχαν μεγάλο offset (μεγαλύτερο από 27mm), δεν θα ήταν πρόβλημα. Ένας αποστάτης (spacer) θα το έλυνε το θέμα. Νομίζω ότι για τον λόγο αυτόν οι after market ζάντες έχουν μεγάλο offset, ώστε με ένα αποστάτη να τις φέρεις εκεί που θες.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 7 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

ΖΑΝΤΕΣ ΑΠΟ ΝΙSSAN ΣΕ XSARA
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 1
Ζάντες απο C4 Grand Picasso σε Xsara II 2004
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: oiko79
Απαντήσεις: 5
4αδα ζάντες αλουμινίου xsara vts
Δ. Συζήτηση: Σχετικές με αυτοκίνητα (Προσφορά)
Συγγραφέας: nonos
Απαντήσεις: 1
Ζαντες - Πρόβλημα
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό C4
Συγγραφέας: vasim
Απαντήσεις: 16
ζαντες 16" ή 17"
Δ. Συζήτηση: Offtopic
Συγγραφέας: tzanetosg
Απαντήσεις: 15
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ