Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 19:35 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 12 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Νέα Μπαταρία C5
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 26 Ιαν 2021, 12:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 26 Μαρ 2017, 12:52
Δημοσιεύσεις: 10
Μετά από 11 χρόνια (ναι... 10 χρόνια + 11 μήνες για την ακρίβεια) η μαμά μπαταρία του C5 1.6 ΤHP, άφησε χρόνους. Αιωνία της η μνήμη :) Με εξυπηρέτησε άψογα, χωρίς προβλήματα, μέχρι την τελευταία στιγμή και μάλιστα σε ένα αυτοκίνητο που δεν κινόταν παρά μόνο 1-2 φορές το μήνα, εκτός από την περίοδο που έκανα ταξίδια.

Επειδή έμεινα κατενθουσιασμένος με την μπαταρία, θέλω να βάλω την ίδια. Δυστυχώς το κόστος είναι τσουχτερό (180€). Έχει κανείς να προτείνει από προσωπική εμπειρία μία άλλη μπαταρία που επίσης να κρατάει πολύ και να αντέχει σε αποφορτίσεις, όπως αυτή που βάζει η Citroen, αλλά με μικρότερο κόστος;

Η μαμά-μπαταρία είναι μία "L3D 75Ah 800Α" χωρίς διακριτικά του κατασκευαστή που την φτιάχνει για το PSA Group. Φαντάζομαι ότι τα 800A τα χρειάζεται για την υδροπνευματική ανάρτηση


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέα Μπαταρία C5
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 26 Ιαν 2021, 13:17 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιαν 2009, 21:47
Δημοσιεύσεις: 13647
Τοποθεσία: Πειραιας
Εικόνες: 0
Μετά την εργοστασιακή καμία δεν κρατάει τόσο, βαριά στα πέντε την αλλάζεις.

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
C5 exclusive-C4 vtrs


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε NEKTARIOS C5 για την δημοσίευση του/της: sdiama
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέα Μπαταρία C5
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 26 Ιαν 2021, 16:51 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1130
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
Με τη λογική ότι το ενδεδειγμένο είναι να αντικαθιστούμε τη μπαταρία μας με μια που έχει τα ίδια ή μεγαλύτερα χαρακτηριστικά σε Ah/A με την εργοστασιακή και ποτέ μικρότερα, οι επιλογές aftermarket που έχεις δεν είναι και πάρα πολλές.
Με ένα γρήγορο ψάξιμο, είδα ότι έτσι κι αλλιώς να πας σε 70Ah-760A δεν αξίζει γιατί πάλι στα ίδια χρήματα παίζεις, σε ακριβώς 75Ah δεν βρήκε τίποτα η αναζήτηση, οπότε σου προτείνω να ψάξεις τις παρακάτω. Είναι στα 80Ah-800A και παίζουν στην τιμή αναλόγως της προσφοράς του κάθε καταστήματος από 120 € έως τα 180 € που είπες και υποθέτω αφορούν την εργοστασιακή.
Κάνε και μια έρευνα για Exide/Banner/Yuasa που επίσης είναι κορυφαίες αλλά δεν βρήκα κάτι σε 80Ah-800A στη γρήγορη αναζήτηση που έκανα.

Varta: https://www.skroutz.gr/s/21240522/Varta-Blue-Dynamic-EFB-N80-80Ah.html
Bosch: https://www.skroutz.gr/s/5983488/Bosch-S5A11-AGM-80AH-800A.html

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε jalbanis για την δημοσίευση του/της: sdiama
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέα Μπαταρία C5
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 26 Ιαν 2021, 18:23 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 26 Μαρ 2017, 12:52
Δημοσιεύσεις: 10
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

NEKTARIOS C5 έγραψε:
Μετά την εργοστασιακή καμία δεν κρατάει τόσο, βαριά στα πέντε την αλλάζεις.

Και εγώ αυτό κατάλαβα από την μέχρι τώρα έρευνα αγοράς.


jalbanis έγραψε:
Με τη λογική ότι το ενδεδειγμένο είναι να αντικαθιστούμε τη μπαταρία μας με μια που έχει τα ίδια ή μεγαλύτερα χαρακτηριστικά σε Ah/A με την εργοστασιακή και ποτέ μικρότερα, οι επιλογές aftermarket που έχεις δεν είναι και πάρα πολλές.
Με ένα γρήγορο ψάξιμο, είδα ότι έτσι κι αλλιώς να πας σε 70Ah-760A δεν αξίζει γιατί πάλι στα ίδια χρήματα παίζεις, σε ακριβώς 75Ah δεν βρήκε τίποτα η αναζήτηση, οπότε σου προτείνω να ψάξεις τις παρακάτω. Είναι στα 80Ah-800A και παίζουν στην τιμή αναλόγως της προσφοράς του κάθε καταστήματος από 120 € έως τα 180 € που είπες και υποθέτω αφορούν την εργοστασιακή.
Κάνε και μια έρευνα για Exide/Banner/Yuasa που επίσης είναι κορυφαίες αλλά δεν βρήκα κάτι σε 80Ah-800A στη γρήγορη αναζήτηση που έκανα.

Και εγώ σε κάτι τέτοιο κατέληξα, αλλά το πρόβλημά μου είναι η αντοχή σε βάθος χρόνου. Αν δλδ. βάλω μία μπαταρία X, αλλά αυτή κρατήσει 5 χρόνια (γιατί απ'ότι λένε... τόσο να περιμένω να αντέξει) και έχω δώσει 120-130 ευρώ, είναι προτιμότερο να βάλω την εργοστασιακή με 180 ευρώ, που αποδεδειγμένα μου κράτησε 11 χρόνια.
Γι'αυτό ρωτάω τους φίλους στο forum, αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία από μπαταρία που έβαλε και του κράτησε για πολλά χρόνια


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέα Μπαταρία C5
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 26 Ιαν 2021, 18:34 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 20 Νοέμ 2017, 08:13
Δημοσιεύσεις: 1082
Είναι πραγματι εντυπωσιακό μπαταρία να βγάλει 11 χρόνια!!! Στο ceed η εργοστάσιακη αλλάχτηκε στα 7 χρόνια, μετά βάλαμε μια polar και ήδη γράφει 6,5 χρόνια και είναι δυνατη ακόμα. Νομίζω πρώτο όνομα στην πιάτσα είναι οι banner.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
-Γιώργος -
C3 1,2 82[color=#008040] -


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέα Μπαταρία C5
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 26 Ιαν 2021, 20:36 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1130
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
sdiama έγραψε:
Και εγώ σε κάτι τέτοιο κατέληξα, αλλά το πρόβλημά μου είναι η αντοχή σε βάθος χρόνου. Αν δλδ. βάλω μία μπαταρία X, αλλά αυτή κρατήσει 5 χρόνια (γιατί απ'ότι λένε... τόσο να περιμένω να αντέξει) και έχω δώσει 120-130 ευρώ, είναι προτιμότερο να βάλω την εργοστασιακή με 180 ευρώ, που αποδεδειγμένα μου κράτησε 11 χρόνια.
Γι'αυτό ρωτάω τους φίλους στο forum, αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία από μπαταρία που έβαλε και του κράτησε για πολλά χρόνια

Κοίτα, για ίδιο αυτοκίνητο με το δικό σου, γιατί από άλλα μόνο ενδεικτικές θα είναι οι εμπειρίες, έτσι κι αλλιώς δεν φτάνουν τα χρόνια της ηλικίας του για να σου πουν ότι έβαλαν aftermarket μπαταρία και κράτησε τόσο ή έστω σχεδόν τόσο όσο η εργοστασιακή!
Αν την έχεις βρει σε αντιπροσωπεία με 180 € περασμένη που τη θεωρώ καλή τιμή και είναι όντως (;) η εργοστασιακή ίδια με αυτή που έχεις, και δεν κολλάς τελικά στην τιμή της γιατί από το αρχικό σου ποστ διαφάνηκε να σε προβληματίζει σε κρίσιμο βαθμό, ε, τότε προτίμησε αυτή και μη ψάχνεις καθόλου για aftermarket.
Αν και, ακόμη και η ίδια να είναι, τίποτα δεν εξασφαλίζει ότι θα σου κρατήσει τόσο όσο η τωρινή μιας και παίζουν ρόλο διάφοροι παράγοντες, αλλά εντάξει, τουλάχιστον ξέροντας πόσο κράτησε η τωρινή θα πορεύεσαι αναλόγως ήσυχος.

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέα Μπαταρία C5
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 26 Ιαν 2021, 21:20 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 26 Μαρ 2017, 12:52
Δημοσιεύσεις: 10
jalbanis έγραψε:
Κοίτα, για ίδιο αυτοκίνητο με το δικό σου, γιατί από άλλα μόνο ενδεικτικές θα είναι οι εμπειρίες, έτσι κι αλλιώς δεν φτάνουν τα χρόνια της ηλικίας του για να σου πουν ότι έβαλαν aftermarket μπαταρία και κράτησε τόσο ή έστω σχεδόν τόσο όσο η εργοστασιακή!

Εχεις απόλυτο δίκιο. Το πολύ να το έχει κάποιος 13 χρόνια, αφού τα C5 II κυκλοφόρησαν το 2008. Δεν το είχα σκεφτεί. ;)

jalbanis έγραψε:
Αν την έχεις βρει σε αντιπροσωπεία με 180 € περασμένη που τη θεωρώ καλή τιμή και είναι όντως (;) η εργοστασιακή ίδια με αυτή που έχεις, και δεν κολλάς τελικά στην τιμή της γιατί από το αρχικό σου ποστ διαφάνηκε να σε προβληματίζει σε κρίσιμο βαθμό, ε, τότε προτίμησε αυτή και μη ψάχνεις καθόλου για aftermarket.

Ναι είναι η ίδια (L3D 75Ah 800A 5600 TC). Η τιμή με προβληματίζει, γιατί όπως και να το κάνουμε είναι τσουχτερή, αλλά όχι, σε κρίσιμο βαθμό η τιμή. Ρωτάω, μπας και η εμπειρία κάποιου άλλου, οδηγήσει και εμένα στην βέλτιση επιλογή μπαταρίας (λόγος τιμής προς απόδοση) ;) Αν δεν υπάρχει κάποια άλλη εμπειρία, από κάποιον συνφορουμίτη, την εργοστασιακή θα βάλω. Όπως λένε... "ομάδα που κερδίζει δεν την αλλάζεις" :)

jalbanis έγραψε:
Αν και, ακόμη και η ίδια να είναι, τίποτα δεν εξασφαλίζει ότι θα σου κρατήσει τόσο όσο η τωρινή μιας και παίζουν ρόλο διάφοροι παράγοντες, αλλά εντάξει, τουλάχιστον ξέροντας πόσο κράτησε η τωρινή θα πορεύεσαι αναλόγως ήσυχος.

Έτσι, ακριβώς. Σίγουρος 100% δεν μπορείς να είσαι. Οι συνθήκες οδήγησης/στάσης του αυτοκινήτου δεν αλλάζουν, αλλά μπορεί π.χ. η Citroen να έχει αλλάξει προμηθευτή OEM μπαταριών σε αυτά τα χρόνια ή να μη χρησιμοποιούνται τα ίδια υλικά.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέα Μπαταρία C5
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 27 Ιαν 2021, 09:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Ιαν 2015, 10:12
Δημοσιεύσεις: 1759
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 15
Σε κάθε περίπτωση η διάρκεια των 11 ετών είναι το λεγόμενο outlier, η ακραία τιμή που είναι εξαιρετικά σπάνια και απίθανο να επαναληφθεί. Μην περιμένεις δηλαδή την ίδια διάρκεια, ότι και αν πάρεις, από οποιονδήποτε κατασκευαστή. Βρες λοιπόν μια σοβαρή γνωστή μάρκα, το σωστό μοντέλο για τη C5, δες τι εγγύηση δίνουν, και να περιμένεις μια 5ετία στην καλύτερη....

_________________
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0EB Titanium


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέα Μπαταρία C5
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 27 Ιαν 2021, 19:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Μόλις προχθές άλλαξα την 13ων ετών μπαταρία στο εταιρικό μου Mercedes. Ήταν η "μαμά" με 75Ah. Μπήκε Bosch Silver με 100Ah.

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέα Μπαταρία C5
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 31 Ιαν 2021, 23:04 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
sdiama έγραψε:
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

NEKTARIOS C5 έγραψε:
Μετά την εργοστασιακή καμία δεν κρατάει τόσο, βαριά στα πέντε την αλλάζεις.

Και εγώ αυτό κατάλαβα από την μέχρι τώρα έρευνα αγοράς.


jalbanis έγραψε:
Με τη λογική ότι το ενδεδειγμένο είναι να αντικαθιστούμε τη μπαταρία μας με μια που έχει τα ίδια ή μεγαλύτερα χαρακτηριστικά σε Ah/A με την εργοστασιακή και ποτέ μικρότερα, οι επιλογές aftermarket που έχεις δεν είναι και πάρα πολλές.
Με ένα γρήγορο ψάξιμο, είδα ότι έτσι κι αλλιώς να πας σε 70Ah-760A δεν αξίζει γιατί πάλι στα ίδια χρήματα παίζεις, σε ακριβώς 75Ah δεν βρήκε τίποτα η αναζήτηση, οπότε σου προτείνω να ψάξεις τις παρακάτω. Είναι στα 80Ah-800A και παίζουν στην τιμή αναλόγως της προσφοράς του κάθε καταστήματος από 120 € έως τα 180 € που είπες και υποθέτω αφορούν την εργοστασιακή.
Κάνε και μια έρευνα για Exide/Banner/Yuasa που επίσης είναι κορυφαίες αλλά δεν βρήκα κάτι σε 80Ah-800A στη γρήγορη αναζήτηση που έκανα.

Και εγώ σε κάτι τέτοιο κατέληξα, αλλά το πρόβλημά μου είναι η αντοχή σε βάθος χρόνου. Αν δλδ. βάλω μία μπαταρία X, αλλά αυτή κρατήσει 5 χρόνια (γιατί απ'ότι λένε... τόσο να περιμένω να αντέξει) και έχω δώσει 120-130 ευρώ, είναι προτιμότερο να βάλω την εργοστασιακή με 180 ευρώ, που αποδεδειγμένα μου κράτησε 11 χρόνια.
Γι'αυτό ρωτάω τους φίλους στο forum, αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία από μπαταρία που έβαλε και του κράτησε για πολλά χρόνια

σκεψου οτι μετα απο 13 χρονια η πτωση τασης απο τα καλωδια στο μηχανοστασιο ειναι μεγαλυτερη απο οταν ηταν νεα η μπαταρια στην καθημερινιτητ δε το καταλαβαινεις.....επισης οι εργοστασιακες η σιτροεν και καθε σιτροεν κανει ειδικη συμφωνια για αντοχη μπαταριας για σκεψου να δινει εγγυηση και να τις αλλαζει σα τα πουκαμισα....οποτε το εργοστασιακο ειναι καλο αλλα δε θα το ξαναβρεις και μενα η βαρτα του ξαρα 2003 την αλλαξα το 2012

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέα Μπαταρία C5
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 02 Φεβ 2021, 01:06 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 05 Αύγ 2008, 11:28
Δημοσιεύσεις: 442
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Ήσουνα τυχερός φίλος που δεν έτυχε να ξεφορτιστεί κάποια στιγμή. Εγώ είχα την ίδια και από ξερή που έκανα
μου ξεφορτίστηκε στον 4ο χρόνο, και μετά, ακόμα και με φουλ φόρτιση, κλάφ'τα..... δεν ξαναήταν η ίδια.
Τον επόμενο χρόνο την άλλαξα. Οπότε κι απ'αυτό είσαι σε καλύτερη μοίρα.

Αυτές οι 75-άρες οι εργοστασιακές είναι της Varta. Το γράφει επάνω κιόλας. Τουλάχιστο εμένα το έγραφε.

Εικόνα

Είμαι σίγουρος πως κι εμένα θα πήγαινε περισσότερα χρόνια αν δεν έκανα την πατάτα.
Αυτές οι 75-άρες κι εγώ όπως κατάλαβα, τις φτιάχνει η Bosch-Varta για ΟΕΜ,
γι'αυτό και δεν κυκλοφορούν έξω.
Οπότε κι εγώ δεν ήθελα να βάλω το αυθεντικό ανταλλακτικό, μιας που δεν είχα εικόνα της μακροζωίας
οπότε αντικαταστάθηκε από μια του ίδιου "μαγαζιού"....Bosch, αλλά την Silver, S5-008 77Ah-780A.

Αυτή είναι η πλησιέστερη σε αμπερώρια και αμπέρ εκκίνησης με αυτήν που είχαμε πάνω,
και είπα να βάλω ότι πιο κοντινό υπάρχει, και χωράει στον χώρο της μπαταρίας.
Η αμέσως επόμενες σε αμπερώρια ή αμπέρ, είναι μεγαλύτερες και δε χωράνε στον χώρο,
οπότε είμαστε περιορισμένοι φίλος.
Μόνο τις 27 εκατοστά μήκος μπορούμε να βάλουμε, ή μικρότερες. Κάτι μεγαλύτερο δε χωράει.
17,5 x 19 x 27.8 εκ. Τα 27,8 εκ. είναι το σημαντικό.

Το '15 που την αγόρασα τη μπαταρία, την πήρα 90€, αλλά μάλλον έπεσα σε προωθητική.
Και την αγόρασα από αξεσουαράδικο, όχι μπαταριατζίδικο.
Την ίδια μπαταρία την φέρνει το Praktiker κοντά στα 110-120€. Αλλά και έξω που είδα, εκεί γύρω κυμαίνεται.
Άμα πέσεις σε καμιά προωθητική κλπ, μπορεί να την βρεις και στο κατοστάρικο.

Εικόνα

Τώρα, αυτή την μπαταρία εγώ την έχω πάνω στ' αμάξι 5ο χρόνο θα κλείσει τον Μάρτιο.
C5 (X7) κι εγώ, αλλά με το 2λιτρο hdi, 163.
Και χωρίς ενδιάμεση φόρτιση. Και με το αυτοκίνητο να κινείται περί τα 16.000 με 18.000 χλμ το χρόνο.
Χοντρικά τώρα αυτά. Και αρκετές διαδρομές μικρές μάλιστα από το '18 και δώθε.

Τώρα βέβαια......μπορεί και να κάνω λάθος, αλλά έχω την εντύπωση πως σ'αυτές τις μπαταρίες, τις μεγαλούτσικες,
η Bosch κάνει λίγο καλύτερη δουλειά από άποψη αντοχής.
Μια αντίστοιχου επιπέδου Bosch Silver Plus 54Ah-530A που είχα για το GS, χωρίς πολύ ζόρισμα,
πήγε κι εμένα 10 χρόνια. Κι άμα δεν την ξεζούμιζα κι αυτήν με το GS-άκι, ίσως να συνέχιζε.
Άλλη ιστορία αυτό όμως.
Θέλω να πω δηλαδή, πως σε μεγάλα αμπερώρια και ανώτερα επίπεδα, τις "S5" δηλαδή,
η Bosch/Varta ίσως να κάνει λίγο καλύτερη δουλειά από άποψη αντοχής στο χρόνο,
οπότε δεν είναι και άσχημη ιδέα να κατευθυνθείς σε κάτι τέτοιο.
Είτε την S5 της Bosch, είτε την αντίστοιχη της Varta, είτε κάποια αντίστοιχη άλλης εταιρίας,
σε κοντινά αμπέρ και αμπερώρια και στο ίδιο μέγεθος.

Όσο κι αν έψαξα, στο ίδιο μέγεθος κοντινά αμπερώρια ΚΑΙ αμπέρ, δε βρήκα,
τουλάχιστο πριν χρόνια που έκανα την αναζήτηση.
Ότι βρηκα έχει κοντινά αμπερώρια, αλλά λιγότερα αμπέρ. Για μεγαλύτερα αμπέρ, μεγαλώνει το μέγεθος και δε χωράει.

Και να πούμε πως δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές, γιατί το αυτοκίνητο είναι μελετημένο για συγκεκριμένες μπαταρίες.
Μέχρι και στο διαγνωστικό που τη δηλώνεις, έχει μενού με τις συγκεκριμένες μπαταρίες που είναι μελετημένο να πάρει.
60-άρα, 70-άρα και 75-άρα αν θυμάμαι καλά.
Οπότε αν δεν μπει η ΟΕΜ 75-άρα, και μπει η 77-άρα, η δήλωση πιστεύω θα γίνει ως 75-άρα
μιας που είναι η κοντινότερη.
Και ότι μπαταρία μπει, θέλει αρκετά αμπέρ εκκίνησης, και όχι απαραίτητα για την υδρό,
μιας που τις ίδιες φοράει και στις μεταλλικές αναρτήσεις.
Οπότε άλλος ένας λόγος για να πάμε σε ανώτερο επίπεδο.

Επίσης, για να σε προλάβω αν τυχόν έκανες τη σκέψη.....μη βάλεις AGM.
Είναι για αυτοκίνητα με start-stop και δεν είναι μελετημένο το ηλεκτρικό σύστημα για τέτοιες μπαταρίες.
(ταπεινή μου άποψη).
Χώρια που είναι ακριβότερες.
Καλύτερες μεν, αλλά ακριβότερες, και δεν κάνουν για παραδοσιακό ηλεκτρικό σύστημα.

Ανακεφαλαιώνοντας, μη ξεχνάμε:
Η μπαταρία που θα μπει να χωράει στο χώρο,
Η μπαταρία που θα μπει να δηλωθεί στον υπολογιστή,
Η μπαταρία που θα μπει να είναι παραδοσιακή.

Υπόψη:

Όταν ξεφορτίστηκε η ΟΕΜ, στον 4ο χρόνο ζωής, και δεν έπαιρνε μπρος τ'αμάξι,
το'βαλα μπρος με την 54-άρα που ανέφερα, που τότε βρισκόταν στον 5ο χρόνο ζωής της.
Λίγο ζορίστηκε, αλλά πήρε, ίσως γιατί ήταν έξω απ'τ'αυτοκίνητο,
και τα καλώδια που έχω είναι τα σιληκονένια για ενισχυτές, 6mm διάμετρο. Τα λεπτά. Όχι τα χοντρά.
Όταν άρχισε να δουλεύει όμως, τα λαμπάκια αναβόσβηναν σαν χριστουγεννιάτικο δέντρο.
Καθόλου καλή εμπειρία, δε τη συνιστώ. Μερικά δευτερόλεπτα το δούλεψα τ'αμάξι και το 'σβησα.
Αμέσως την έβαλα για φόρτιση, και ναι μεν γέμισε, αλλά για λίγο καιρό.
Εκεί ήταν η αρχή του τέλους.
Να το'χουμε υπόψη.

Επίσης υπόψη:
Μια ερώτηση που έκανα στην επίσημη αντιπροσωπεία της Citroen στην Αλεξανδρούπολη
για την ΟΕΜ μπαταρία, αυτήν τη μαύρη της φωτογραφίας, τότε που τη χρειάστηκα, το '15
ο ίδιος ο Βεγλεκτσής με είπε τιμή στο κατοστάρικο.
Υπάρχει περίπτωση....???.... στην επαρχία να είναι οι τιμές αλλιώτικες?

_________________
Keep the shiny side up


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέα Μπαταρία C5
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 02 Φεβ 2021, 21:28 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Zach8 έγραψε:
Μια ερώτηση που έκανα στην επίσημη αντιπροσωπεία της Citroen στην Αλεξανδρούπολη
για την ΟΕΜ μπαταρία, αυτήν τη μαύρη της φωτογραφίας, τότε που τη χρειάστηκα, το '15
ο ίδιος ο Βεγλεκτσής με είπε τιμή στο κατοστάρικο.
Υπάρχει περίπτωση....???.... στην επαρχία να είναι οι τιμές αλλιώτικες?


Εγώ τα λέω, αλλά εδώ μέσα μόνο μαρούλια δεν μου πετάνε.
Οπότε σταμάτησα και να μιλάω.

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 12 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Μπαταρία c5 MK2
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C5
Συγγραφέας: daskalos
Απαντήσεις: 1
Μπαταρια start/stop Citroen C4 Picasso
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4 Picasso
Συγγραφέας: Liakos1979
Απαντήσεις: 7
Μπαταρία Κλειδιού Xsara '98
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση Xsara
Συγγραφέας: efmi13
Απαντήσεις: 9
Μπαταρία
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: mpompio
Απαντήσεις: 302
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ