Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Σάβ 27 Απρ 2024, 20:49 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 4 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Βεντιλατερίτις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 02 Οκτ 2021, 21:51 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 07 Ιαν 2011, 22:53
Δημοσιεύσεις: 3765
Βεντιλατερίτις. ΣΕΝΤΟΝΙ ALERT!

Η κατάληξη ιτις σημαίνει αρρώστια και φλεγμονή. Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Στα μέσα Ιουλίου όπως σας έγραψα πήγα με 42C στα Φάρσαλα, μέρα μεσημέρι, πήρα χαλβά. Μετά πήρα καρπούζι. Και ξεκινώντας για Θεσσαλονίκη στον καυτό Θεσσαλικό κάμπο δεν δούλευε το A/C Θερμοκρασία ΟΚ. Τέσπα, μετα από 10 λεπτα πορείας όλα καλά, ε λέω φταίει η ζέστη ανέβηκε η πίεση στο κύκλωμα κτλπ.
Πάω Θεσσαλονίκη, κυκλοφορώ όλα καλά. Την τελευταία μέρα πριν φύγω, πάω για τσίπουρα στο ουζερί Γλυκάνισος, πίνουμε με μέτρο καθ ότι μεσημερι και τιμόνι. Ξεκινάω όλα καλά, και μετά στον περιφερειακό δεν έχω ψύξη. Κοιτάω στο ταμπλό και είχε καταρεύσει το μπιμπίκι του αισθητήρα ηλιοφάνειας.
Μαιστα, τέσπα η ψύξη επανερχεται εντάξε,ι φτάνω στον μηχανικό το βάζω στο λεξια με λέει φευγαλέα αδυναμια λειτουργιας μεγαλης σκαλας, α καλά λέω και δεν κάνω τίποτα. Επισκευαζω και το μπιμπικι και κινω για την Αθήνα.
Στο δρόμο είχε καύσωνα δεν είχα όμως κανένα θέμα, μπορώ να πω ότι ξέσκιζε το εργαλείο και φτάνω νυχτιάτικα στην πειραική να παραδώσω κάτι πεσκέσια σε ένα νέο αξιωματικο γιο του λαμαρινα φιλου μου.
Και καθως ειμαι στον Πειραιά στο φανάρι κοιτάω μια την θερμοκρασία ανεβαινει στο θεο και μεχρι να σταματήσω στην άκρη-νυχτα και ωρα 1- εχει αναψει στοπ και κοιταω στο obd 120 βαθμοί. Το βεντιλατέρ νεκρό. Το αφήνω κρυώνει και επιστρέφω στο φάληρο στο δρόμο μια παίρνει μια σβηνει τεσπά παρκάρω και την άλλη μέρα το μπριζώνω, και μου λέει μονιμη βλάβη αστοχια βεντθιλατερ κατι τετοιο. Το ενεργοποιώ και ενώ λέει η ενεργοποιηση επέτυχε, τριχες, δεν γυρνάει τίποτα.
Το αφήνω κανα δυο μέρες, μετά πάω το βάζω μπρός και δουλεύει. Ναι λέω….Τέσπα για κανενα μήνα ήμουν με την ψυχή στο στόμα, ένα βράδυ πήγα στο Πόρτο Ράφτη ξανα κόλησε την άλλη μέρα συνήλθε.
Το πάω στο μηχανικό μου λέει πρέπει να αλλάξουμε.
Να αλλάξουμε, ήδη πονάω στην τσέπη, ψάχνουμε διαθεσιμότητα μηδεν γενικώς. Μια κινεζιά την βρίσκουμε στα 180 ευρώ λιαν επιεικώς. Ρε δεν με παρατάς λέω.
Τελικά, τσεκάρω στο ebay και βρίσκω καινούργιο ΓΝΗΣΙΟ στην Γερμανία με 170 Ευρώ περιλαμβανομένων των μεταφορικών. Το παραγγέλνω αλλά ήθελε και 10 μέρες να έρθει. Ένα απόγεμα στο συνεργείο του φίλου και μηχανικού μου, μερακλώνωμαι, το σηκώνω και το βγάζω για μελέτη
Ενεργώ ‘όπως τα λέει εδώ ο ανατολικός.
https://electrorefit.com/2020/10/02/che ... o-the-car/
Oντως η αντισταση ήταν πεσμένη. Λέω στον φίλο μου ρε έλα να το ανοίξουμε όχι αυτός, δεν θα έχεις βεντιλατέρ και τέτοια, Τέσπα, πλακώνω το σπρεύ επαφών και ριχνω σε όλες τις επαφές και φύσες και μετά ρίχνω όσο μπορώ κοινως του κάνω μπάνιο το μοτέρ μπας και φτάσει στα καρβουνάκια.
Το βάζω στο αυτοκίνητο, μπόμπα το μηχάνημα.
Το κυκλοφόρησα έτσι για κανένα μήνα μέχρι να πάω ξανα στο μηχανικό που εν τω μεταξύ παρέλαβε το εκ Γερμανίας νέο.
Την προηγούμενη βδομάδα το πέρασα επάνω και είδα ότι έχει βελτίωση το ανταλλακτικό δηλαδή ποιο μεγάλο ρελέ 50Α και όχι 45Α και επίσης τα καλώδια τροφοδοσίας είναι ποιο χοντρά.
Μετά εγχείρισα και το παλιό και είδα λίγο φαγωμένο καρβουνάκι, το ρουλεμανάκι στον άξονα του μοτέρ άρχισε να κάνει θόρυβο. Ο φίλος μου δεν με άφησε να ασχοληθώ περισσότερο, σιγα ρε μου λέει πότε θα το χρειαστείς όλα τα παλια μαζεύεις. Και το κράτησε στη άκρη στο μαγαζί του και βλέπουμε.
Ισως να φταιει η ζεστη, οτι ξεκολαει το ολοκληρωμενο που εχει στο εγκεφαλακι που ειναι μαζι με το μοτερ.
Γεράματα….

_________________
Οκτώβριος 2003-Ιούνης 2009 Xsara I 1.6 exclusive. 70.700-283.400 (παρά αδερφού)
Ιούλης 2009-15 Μαίου 2013 C5 I 1.8 105.500-217.130 (παρά Ιατρού)
22 Μάη 2013 5 Ιούνη 2013 C5 II prestige 115.900-117.200 (παρά Λογιστού)
1η Ιούλη 2013- C5II prestige95600....(παρά γαλακτοπώλου)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βεντιλατερίτις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 02 Οκτ 2021, 22:44 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 20 Νοέμ 2017, 08:13
Δημοσιεύσεις: 1081
Και κάπως έτσι δώδεκα παρά το βράδυ κατευθύνομαι προς το ψυγείο για λίγο ακόμη χαλβά Φαρσάλων!!

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
-Γιώργος -
C3 1,2 82[color=#008040] -


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βεντιλατερίτις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 03 Οκτ 2021, 08:46 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5581
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
barimagas έγραψε:
Και κάπως έτσι δώδεκα παρά το βράδυ κατευθύνομαι προς το ψυγείο για λίγο ακόμη χαλβά Φαρσάλων!!

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Πω, πω φίλε αυτον τον λιπαρο λές? Σκέτη ηδονή! :laugh

Περαστικά grekoulis...

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βεντιλατερίτις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 03 Οκτ 2021, 16:01 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4903
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Αυτό το μια δουλεύει μια οχι είναι πολύ πιθανό να είναι απο καρβουνάκι. Κάποτε είχα μείνει απο δυναμό (εν κινήσει), ήρθε η οδική, χτύπησε το δυναμό και ξεκόλησαν τα καρβουνάκια και απο τότε δεν ξαναείχα πρόβλημα όσο το κράτησα.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 4 Δημοσιεύσεις ] 





Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια