Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 19:44 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 10 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Προβλημα εκκινησης.........
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 06 Μαρ 2009, 04:38 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 29 Ιουν 2008, 23:34
Δημοσιεύσεις: 1065
εσκασε και το πρωτο προβληματακι απο την Γαλλιδα. εχει καιρο βεβαια αλλα επανεμφανιστηκε και αποφασισα να σας την μεταφερω μπας και εχετε υποψην σας τι μπορει να ειναι...

εχουμε και λεμε.. πριν κανα 2 μηνες ενα ωραιο πρωι εβαλε μπρος ο πατερας μου να παει για δουλεια..το αυτοκινητο μολις πηρε μπρος αρχισε να κανει σαν να ειχε καψει πολλαπλασιαστη και οι στροφες τρεμοπαιζαν αγρια.. με την πρωτη γκαζια επιτοπου επανηλθε η ηρεμια.. λεει ο πατερας μου θα ειχε αρπαξει σκουπιδακι....

την επομενη μερα τα ιδια. πατας λιγο το γκαζακι και φευγει..

εκανε καμια βδομαδα να το εμφανισει και μια μερα παω να το παρω εγω και αρχισε να το κανει, παταω και εγω λιγο το γκαζακι πριν ξεκινησω να ξεπαρκαρω αλλα δεν εφευγε.. αρχισε να τα πεταει ολα εξω (esp fault και antipollution fault κτλ κτλ) και για κανα 2 λεπτο στο δρομο προς citroen συνεχιζε το ιδιο βιολι μεχρι που σταματησε. το παμε στη Citroen του καθαριζουν τα μπουζι και του περνανε την νεοτερη εκδωση του εγκεφαλου και λενε ολα οκ.

περνανε 2 μηνες και χθες το ξανα κανε. βαζει μπρος δηλαδη δουλευει σαν να εχει καψει πολλαπλασιαστη και μολις ακουμπισεις το γκαζι και ανεβασει καμια 1000αρα στροφες δουλευει μια χαρα...

γνωριζετε τι μπορει να ειναι??? του ειπαν του πατερα μου οτι μπορει να μπουκωνει απο τα πολλα αναψε σβησε εντος πολεως αλλα μου φαινεται κουφο (και ειναι) καθως το αυτοκινητο προσφατα ειχε κανει 2 ταξιδια που δε γινεται να μην ξεμπουκωσει... ο υπολογιστης δε τους βγαζει σφαλμα (πχ misfire για να πεις οτι ειναι καποιο μπουζι- ασε που αν ηταν θα το εκανε και αλλες φορες, οχι μονο οταν ειναι πολυ κρυο) και αν δε δουν σφαλμα ως γνωστον σημαινει οτι "Δεν εχει τιποτα" κατα τις αντιπροσωπιες...

εμενα σαν κολλημα του εγκεφαλου μου φαινεται διοτι το διορθωνει συνηθως με την πρωτη γκαζια... αλλα απο την αλλη ειναι αξιοπεριεργο οτι γινεται μονο σε πρωινα ξεκινηματα (οταν ειναι εντελως κρυο και οι εξωτερικες θερμοκρασιες χαμηλες) και οτι οταν το κανει λειτουργει σαν να εχει χαλασμενο πολλαπλασιαστη...

αν οφειλεται σε μπουκωμα παντως εγω ειμαι εδω ο γιατρος.. του χω λειψει μαλλον γιατι δε το πολυπαιρνω τελευταια δε με βολευει για παρκαρισματα εντος πολης και μαλλον χρειαζεται τα αγαπημενα του κοφτιασματακια να ξεδινει λιγο!! χεχεχε! :lol


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλημα εκκινησης.........
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 06 Μαρ 2009, 09:47 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:34
Δημοσιεύσεις: 3561
Τοποθεσία: θεσσαλονικη
ειναι περιεργο πως δεν σου ειπαν για κακης ποιοτητας βενζίνη .

ισως να ειναι και κατι τετοιο δωστου κανα 2 - 3 γεμίσματα 100αρα (παλι καλα που εχει πεσει η τιμη της τωρα) απο κανα αλλο βενζιναδικο .

μπορει να ειναι και αυτο ,.

_________________
Η αγάπη και τα δικαιώματα δεν εξαγοράζονται, κερδίζονται !!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλημα εκκινησης.........
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 06 Μαρ 2009, 13:44 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 29 Ιουν 2008, 23:34
Δημοσιεύσεις: 1065
δεν ειναι βενζινη αυτο το πραγμα.. απο το ιδιο βενζιναδικο βαζουμε και δε το εχω παθει ποτε...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλημα εκκινησης.........
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 06 Μαρ 2009, 14:07 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 04 Ιαν 2009, 18:03
Δημοσιεύσεις: 78
Τοποθεσία: LEFKADA
Φίλε VeRDe συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις μπορεί να συμβαίνει κατι ή να μην συμβαίνει και απολύτως τίποτα.Θα συμφωνήσω και εγώ να του βάλεις λίγο 100αρα μέσα και να του δώσεις μερικες γκαζιές γιατι το ίδιο εκανα και εγώ στη xantia του πατέρα μου όταν έκανε μερικά σκαμπανεβάσματα πιο παλιά. Ομως αλλη τεχνολογία η xantia και αλλη η C5, έτσι φίλε? Δες το προσεκτικά πάντως αυτο το θέμα και μην το αφήσεις έτσι γιατι είναι πραγματικά κρίμα για ένα τέτοιο όμορφο αυτοκίνητο και αν δεν βρείς λύση εκεί μία δεύτερη γνώμη είναι πάντα καλοδεχούμενη.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλημα εκκινησης.........
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 06 Μαρ 2009, 16:08 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιαν 2009, 21:47
Δημοσιεύσεις: 13647
Τοποθεσία: Πειραιας
Εικόνες: 0
Verde το ειχα παθει κι εγω πριν 5 μηνες!δουλευε σαν τρικυλινδρο και ειχε βγαλει ολα τα γνωστα λαμπακια και σχολια στην οθονη.τελικα πηγα στην citroen και ητανε κακιστη ποιοτητα βενζινης!!!αχ ελλαδα σαγαπω........Λοιπον μηπως ειχες παρατηρησει να στο κανει οταν το ρεζερβουαρ ητανε χαμηλα η σταθμη του;;γιατι εμενα τοτε το εκανε!

_________________
C5 exclusive-C4 vtrs


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλημα εκκινησης.........
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 06 Μαρ 2009, 16:25 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 29 Ιουν 2008, 23:34
Δημοσιεύσεις: 1065
δε το εχω παρατηρησει... με την επομενη θα το κοιταξω.......


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλημα εκκινησης.........
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 07 Μαρ 2009, 10:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:34
Δημοσιεύσεις: 3561
Τοποθεσία: θεσσαλονικη
δοκίμασε να αλλαξεις βενζινάδικο

_________________
Η αγάπη και τα δικαιώματα δεν εξαγοράζονται, κερδίζονται !!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλημα εκκινησης.........
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 09 Μαρ 2009, 01:25 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 09 Φεβ 2007, 19:48
Δημοσιεύσεις: 969
Τοποθεσία: Μέγαρα
Εικόνες: 0
Βενζινα 99,9%. Ειδικα αν ακουγες πειρακια με ελαφρυ γκαζι τοτε 100%!!!!!!

_________________
GS Club 1.0 1972, GS X3 1.3 1979, GSA X3 1.3 1982, BX GTi 16Valve 1.9 1989, Saxo LX 1.1 2000, Xsara Exclusive 1.6 2003, C3 1.4 HDi 2007. Εχω LHM στις φλεβες μου.....
http://www.imageshack.gr/view.php?file= ... gldkx1.jpg
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλημα εκκινησης.........
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 09 Μαρ 2009, 01:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 29 Ιουν 2008, 23:34
Δημοσιεύσεις: 1065
ξερεις τι με προβληματιζει. αν ηταν βενζινα, γιατι γινεται μονο τα κρυα πρωινα? γιατι γινεται μονο οταν βαζεις μπροστα και μεχρι να ακουμπισεις το γκαζι? γιατι οταν ακουμπισεις το γκαζι εξαφανιζεται το φαινομενο? δε θα γινοταν και σε καποιο φαναρι ας πουμε?? οχι δεν ακουσα πειρακια καθολου...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλημα εκκινησης.........
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 09 Μαρ 2009, 20:23 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 09 Φεβ 2007, 19:48
Δημοσιεύσεις: 969
Τοποθεσία: Μέγαρα
Εικόνες: 0
Γιατι ακου:
1ον οι συγχρονοι εγκεφαλοι τροφοδοσιας ειναι self-learning οποτε αναγνωριζωντας την κακη ποιοτητα βενζινας αλλαζουν χαρτογραφηση για να συνεχισουν να λειτουργουν ομοιομορφα
2ον οταν ειναι κρυο το μοτερ λειτουργει μεχρι να ζεσταθει σε closed loop λειτουργια δηλαδη συγκεκριμενοι χαρτες καυσιμου μεχρι να φτασουν οι αισθητηρες την θερμοκρασια λειτουργιας τους.Μην μπορωντας να αλλαξει την χαρτογραφηση τότε (δεν ειναι σε open loop λειτουργια για να παιρνει σηματα από τον λ) αναγνωριζει προβλημα στην τροφοδοσια-αντιρυπανση κι επειδη δεν λειτουργει η μηχανη σωστα αναγνωριζει και στο ESP σφαλμα διοτι παρεμβαινει στην λειτουργια της οποτε χρειαστει (μειωνει ροπη-ιπποδυναμη)...
Αλλαξε βενζινα και περιμενουμε νεοτερα :lol ;)

_________________
GS Club 1.0 1972, GS X3 1.3 1979, GSA X3 1.3 1982, BX GTi 16Valve 1.9 1989, Saxo LX 1.1 2000, Xsara Exclusive 1.6 2003, C3 1.4 HDi 2007. Εχω LHM στις φλεβες μου.....
http://www.imageshack.gr/view.php?file= ... gldkx1.jpg
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 10 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Δυσκολία εκκίνησης
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: PREDATOR
Απαντήσεις: 22
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΕΜΠΡΟΣ ΑΝΑΡΤΗΣΗ 1.8i 16V
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xantia
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 32
Πρόβλημα με κάθισμα οδηγού
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: isi
Απαντήσεις: 16
Πρόβλημα στην εμπρός ανάρτηση, σφαίρες, σωληνάκια επιστροφής
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xantia
Συγγραφέας: n555
Απαντήσεις: 24
ΑΝΑΜΑ ΕΝΔΕΙΞΗΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΑΥΣΙΜΟ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: ger_zoym
Απαντήσεις: 16
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια