Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 08:44 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 15 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΡΤΗΣΗ C5 2001 1800
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 21 Φεβ 2010, 13:40 
Άβαταρ μέλους
:cry Kαλημερα σε ολους!θα ηθελα τη βοηθεια σας?εχω προβλημα με την αναρτησει δεν ανεβαινει πανω ενω η οθονη δειχνη κανονικη λειτουργια! δεν δουλευει η αντλια αλλα ουτε ακουγετε (πιλοτος) και με εχει καθηλοσει στο δρομο τωρα! (ΠΑΡΑΚΑΛΩ) αν γνωρισει καποιος κατι παρομοιω να με κατατοπισει?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΡΤΗΣΗ C5 2001 1800
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 22 Φεβ 2010, 19:01 
Άβαταρ μέλους
Καλησπερα σε ολους.Το αμαξη πηγε στο συνεργιο το διαγνωστικο δεν ενδειξε κατι?δειχνει ολα οκ!και πιθανον να εχει καει η αντλια!.θα τοποθετηθει αλλη για δοκιμη? και βλεπουμε!.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΡΤΗΣΗ C5 2001 1800
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 22 Φεβ 2010, 19:49 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Απ' οτι αναφερεις παραπανω, αφου δεν ακουγεται να δουλευει η αντλια, μαλλον αυτη φταιει. Αλλα αφου δεν δουλευει και δεν σηκωνει πιεση, δεν σου το δειχνει με λαμπακι την απωλεια πιεσης; :scratch

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΡΤΗΣΗ C5 2001 1800
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 22 Φεβ 2010, 19:53 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιαν 2009, 21:47
Δημοσιεύσεις: 13647
Τοποθεσία: Πειραιας
Εικόνες: 0
Δεν υπαρχει λαμπακι που να σχετιζεται με την αναρτηση στο καντραν!!αυτο γινοτανε παλια στο texas :mrgreen :lol πλεον περνανε ολα απο το bsi και σου γραφει το προβλημα στην οθονη!!

_________________
C5 exclusive-C4 vtrs


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΡΤΗΣΗ C5 2001 1800
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 22 Φεβ 2010, 20:04 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Αρα επρεπε να του βγαζει καποιο μηνυμα, ετσι δεν ειναι; Γιατι δεν του βγαζει ομως; :scratch

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΡΤΗΣΗ C5 2001 1800
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 22 Φεβ 2010, 20:47 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιαν 2009, 21:47
Δημοσιεύσεις: 13647
Τοποθεσία: Πειραιας
Εικόνες: 0
Δεν ξερω το γιατι!!αλλα αφου δεν το βγαζει σαν βλαβη το lexia θα στο βγαλει το bsi??,Επισης δεν ξερουμε τι χιλομετρα εχει ο φιλος, και αν την εχει συντηρηση ποτε σε αυτα τα 9 χρονια!!!

_________________
C5 exclusive-C4 vtrs


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΡΤΗΣΗ C5 2001 1800
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 22 Φεβ 2010, 21:28 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Αρα μηπως τελικα εχει καποιον αισθητηρα που καταλαβαινει ποτε "ζητα" το αυτοκινητο πιεση, και αυτος δεν δουλευει σωστα και του δειχνει οτι εχει ενω δεν εχει πιεση και γι' αυτο δεν δουλευει και η αντλια; Εν τω μεταξυ, ηλεκτρικη δεν ειναι η αντλια; Μηπως δεν κανει επαφη καποια φυσα της απο τις 2 (νομιζω τοσες εχει); Ή ασφαλεια;

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΡΤΗΣΗ C5 2001 1800
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 22 Φεβ 2010, 23:33 
Άβαταρ μέλους
Καλησπερα σε ολους σας ευχαριστω για το εδιαφερων το αμαξι αυτο το εχω καλα συντηρημενο διοτι ειναι η κουκλα μου! και λαδια εχω αλλαξει και τα λαστιχα επιστροφης,και εχω σκεφτη να αλλαξω και σφαιρες λογο ηλικιας και εχει κανει μονο 90000 το υπολοιπο καιρο ειναι σε γκαραζ μεσα και παντα το προσεχω ειμαι λατρης οπως και οι γονοις μου παντα ειχαν βατραχο οπως cx/xm.! Φιλοι! δυστηχως δεν δειχνη καμια ενδειξη? ουτε το αμαξη ουτε το διαγνωστικο! :read ολα υποθεσης! ειναι και ψιαχνωντας?. :scratch τωρα θα βαλουμε μια αντλια? δοκιμη :jaw να δουμε αν εχει βλαβη το μοτερ. Ειμαι πολυ στεναχωριμενος?οχι για τα λεφτα αλλα για το ξυλωμα!ολα εξω αυτο σας λεω? Μονο!. ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! :cry :cry


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΡΤΗΣΗ C5 2001 1800
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 22 Φεβ 2010, 23:47 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιαν 2009, 21:47
Δημοσιεύσεις: 13647
Τοποθεσία: Πειραιας
Εικόνες: 0
Μπραβο απο εμενα για την αγαπη που τρεφεις για το αυτοκινητο σου και για την citroen γενικα!!Τωρα στο προβλημα σου.......στο συνεργειο που πας εχει εμπιστοσυνη??επειδη οντως η αντλια ειναι ηλεκτρικη εχεις δει απο μονος σου αν εχει καει καποια ασφαλεια??αν δεις το βιβλιο χρησης, δειχνει που ειναι!!κουραγιο θα βρεθει λυση..... :thumb

_________________
C5 exclusive-C4 vtrs


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΡΤΗΣΗ C5 2001 1800
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 23 Φεβ 2010, 00:37 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 14:24
Δημοσιεύσεις: 5576
Τοποθεσία: Τρίπολη
Μέσω του Lexia μπορεί να γίνει έλεγχος λειτουργίας της αντλίας :thumb

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΡΤΗΣΗ C5 2001 1800
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 23 Φεβ 2010, 23:27 
Άβαταρ μέλους
:D καλησπερα σε ολους τελικα ειναι αντλια.δυστυχως? αλλα τι να κανουμε η αγαπη μας παραμενει για τη :salute λοχια μας και ειπα να τι βαλω καινουρια μιας και μεταχειρισμενη τι φωβαμε.Τωρα κρατηθειτε λιγο στην καρεκλεσας! το κοστος της αντλιας σαν ανταλαχτικο! ειναι στα 950 eyro? :guns και φυσικα εχουμε?την εργασια ? /λαδια?/κ.λ.π τι να κανουμε? η ομορφες Γαλλιδες θελουν λεφτα! παρολαυτα ?την αγαπαμε! :shift Καλο βραδυ!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΡΤΗΣΗ C5 2001 1800
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 24 Φεβ 2010, 00:03 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 09 Φεβ 2007, 19:48
Δημοσιεύσεις: 969
Τοποθεσία: Μέγαρα
Εικόνες: 0
Φίλε μου μπορουσες να βαλεις αντλια απο 2004 και μετα μοντελο που ηταν πολυ πιο αξιπιστη (βασικα αθανατη).

_________________
GS Club 1.0 1972, GS X3 1.3 1979, GSA X3 1.3 1982, BX GTi 16Valve 1.9 1989, Saxo LX 1.1 2000, Xsara Exclusive 1.6 2003, C3 1.4 HDi 2007. Εχω LHM στις φλεβες μου.....
http://www.imageshack.gr/view.php?file= ... gldkx1.jpg
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΡΤΗΣΗ C5 2001 1800
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 23 Μάιος 2012, 22:56 
Άβαταρ μέλους
Αγαπητοί φίλοι, δεν έδειξε λαμπάκι ούτε προειδοποίηση και τάπαιξε η μονάδα ανάρτησης, αυτό το τριών μερών ως ενιαίο πωλούμενο, συνδεμένα το ένα πάνω στο άλλο με βίδες, το ηλεκτρικό περιστροφής της αντλίας, η αντλία και η πλακέτα, το ονομάζουν μονάδα ανάρτησης η ΜΑ. Καλά και ήσουνα σε ξεκίνημα, αν ήσουνα με 160 - 180 με το μαγικό χαλί σου και κουτούλαγε χάμω σαν σκαφτικό, εσύ που θα ήσουνα. Δεν μπορώ να δεχθώ ότι η αγάπη σου για το C5 σου επιτρέπει να μην ζητήσεις από την Citroen, να προσθέσει από την βαλβίδα ρύθμισης πίεσης που υπάρχει στην ΜΑ, ένα καλώδιο πριν τον διακόπτη εντολής ύψους, ώστε αυτός να στείλει απεικόνιση service emergensy στο Multi, και όχι να είναι τυφλό το Multi, σε τόσο σοβαρό πρόβλημα. Το C5, πρόσεξέ το αυτό, δεν έχει εναλλακτική ανάρτηση για να συνεχίσει το ταξίδι, ούτε για να το κρατήσει να μη γίνει σκαπτικό με 160 χαω, μην ξεχνάμε δε ότι είναι - κρίνεται το ασφαλέστερο αυτοκίνητο στον κόσμο (με αυτό όμως το κρίσιμα επικίνδυνο κενό). Οι καταχωρήσεις πως η ΜΑ είναι μακράς ζωής, λένε ακριβώς πως είναι εφ όρου ζωής του αυτοκινήτου, δεν απαλλάσσει από την υποχρέωση, ειδοποίησης όταν πρόκειται να γνατίσει το αυτοκίνητο. Εγώ πάντα τρέχω. Ατύχημα δεν έχω κάμει στα 48 χρόνια που οδηγώ. Έχω δίπλωμα εκπαιδευτή οδηγών αυτοκινήτου ΕΙΧ και ΦΙΧ. Εμένα με άφησε μεσάνυχτα από Ηράκλειο προς Χανιά με πολλά αλλά ευτυχώς σε μεγάλη ευθεία και χωρίς κίνηση. Φιλικά Γιάννης Αννουσάκης 23.05.12


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΡΤΗΣΗ C5 2001 1800
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 23 Μάιος 2012, 23:03 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Η πιεση παραμενει στο κυκλωμα αν χαλασει η αντλια, απλα σου βγαζει μηνυμα οτανα ρχισει αν εχει αδυναμια συμπληρωσης πιεσης. Το να πεσει ειναι πολυ δυσκολο ετσι ξαφνικα, και οι σωληνες που σπανε (αν σπασουν) ειναι της αντλιας μεχρι τον ανεφοδιασμο της αναρτησης με πιεση και οχι καπου αλλου. Εχει ομως βαλβιδες προστασιας απο απωλεια πιεσης και ετσι το υπολοιπο κυκλωμα ειναι ανεπαφο απο απωλεια πιεσης αν σπασει σωληνας αντλιας.

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΡΤΗΣΗ C5 2001 1800
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 26 Μάιος 2012, 03:00 
Άβαταρ μέλους
Δεν βγάζει κανένα λαμπάκι όταν η Μονάδα Ανάρτησης σταματάησει να λειτουργεί, ούτε όταν διατηρείται η προϋπάρχουσα πίεση, ούτε όταν εξανληθεί. Εμένα έτσι μου έχει συμβεί. Το αυτοκίνητο είναι στου Βενιανάκη στα Χανιά 1 μήνα τώρα. Διαγνώστηκε Μονάδα Ανάρτησης, αυτό που λέτε τρόμπα υψηλής η ηλεκτρική αυτή. Μου εξήγησαν ότι δεν υπάρχει ένδειξη για την περίπτωση αυτή. Μου εξήγησαν ότι στο νέο μοντέλο υπάρχουν αυτές οι ενδείξεις από την Μονάδα Ανάρτησης. Πράγμα που αποδυκνείει ότι αποτελεί παράλειψη και μάλιστα κρίσιμα επικίνδυνη, αφού στο Ντισπλάυ δείχνει θέση πορείας, ενώ σέρνεται κάτω. Όσον αφορά ότι δεν σε αφήνει ακαριαία, αυτό είναι σχετικό με πόσα πηγαίνεις, και μάλιστα όταν ο συνοδηγός σου ρωτάει το έχεις βάλλει στην θέση σπορ γιατί κτυπάει έτσι Εθνική οδό, ε μετά όχι πολύ κάτσαμε. Πράγματι είναι στιβαρή κατασκευή η Μονάδα Ανάρτησης και την έχει φτειάξει όπως λένε γιανα μηνχαλαέι εγ όρου ζωής του οχήματος άλλωστε αυτό είναι το βασικό του, αλλά αποτελείται από 3 μέρη, το ηλεκτρομοτέρ που έχει καρβουνάκια και πρέπει να σου φωνάξει όταν θέλουν αλλαγή, αντίσταση μάλλον θερμική που πρέπει να σου φωνάξει όταν καεί, την ατλία δημιουργίας πίεσης, την βαλβίδα ανοιγοκλέιματος ροής πίεσης που αυτή όταν δεν έχει να αντιληφθεί πίσεη πρέπει να σου φωνάξει και την πλακέτα 8μερούς επικοινωνίας των λοιπών, που αν τα φτύσει, πάλι και αυτή πρέπει να σου φωνάξει ότι σε λίγο πέφτεις. Θεωρώ ότι πρέπει να τα ανακαλέσει και να προσθέσει ένα η τρία καλώδια από αυτά προς το Ντισπλάυ - Μούλτι το ονομάζει, και όχι να δείχνει απλά σαν παιχνιδάκι την θέση του διακόπτη μόνο, αλλά τουλάχιστον ότι παράγεται πίσεη για πορεία. Γιάννης Αννουσάκης.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 15 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Πρόβλημα με πόρτα c3 diesel
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: Siloup
Απαντήσεις: 11
Πρόβλημα στο φρένο
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: ΗΛΙΑΣ ΜΑΝΤΖΙΟΥΡΑΣ
Απαντήσεις: 6
Πρόβλημα με Saxo
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 7
ανταλλακτικά για την ανάρτηση του αυτοκινήτου Citroen BX 140
Δ. Συζήτηση: BX
Συγγραφέας: galanones
Απαντήσεις: 3
προβλημα στην κρυα εκκινηση
Δ. Συζήτηση: AX
Συγγραφέας: steliosg
Απαντήσεις: 17
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ