Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 19:22 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 3 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Citroen Saxo λαμπάκι κινητήρα και στροφόμετρο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 05 Αύγ 2013, 10:17 
Άβαταρ μέλους
Γειά σας παιδιά,

Έχω ένα Saxo 1.4 look vts του 2001. Εδώ και πολύ καιρό μου παρουσιάσε το εξής πρόβλημα: Αναβοβήνει το λαμπάκι της μηχανής, παίζει το στροφόμετρο από 500-1700 στροφές και τρέμει ο κινητήρας. Πριν 2 χρόνια που το παρουσίασε πρώτη φορά, το έιχα πάει σε πάνω από 3 αντιπροσοπείες και αλλα 5 συνεργεία, ο καθένας μου έλεγε το δικό του... μέχρι εγκέφαλο μου είπαν να αλλάξω(φυσικά και δεν άλλαξα), έκανα όμως διάφορα άλλα....Το αποτέλεσμα μηδέν!!!

Τελικά περνώντας από έναν ηλεκτρολόγο στην γετονιά μου να αλλάξω μια λάμπα, μου είπε: "ρε φιλαράκι το αυτοκίνητο σου ρετάρει..."

Μην σας ζαλίζω άλλο, του το άφησα, μου άλλαξε το τρίτο μπεκ και όλα καλά!!! Μετά απο ένα περίπου χρόνο πάλι τα ίδια, του το πήγα μπου άλλαξε το ίδιο μπεκ και όλα καλά....δεν έδωσα και μεγάλη σημασία είπα αστοχία υλικού. Την προηγούμενη εβδομάδα όμως μου έκανε πάλι τα ίδια...Το πήγα ξανά, αυτή τη φορά ήταν το τέταρτο μπεκ, όπου και το αλλάξαμε...Το αυτοκίνητο το πήρα την Παρασκευή και εχτές που το έκανα πιο μακρυνη βολτίτσα έκανε τα ίδια...

Έψαξα στο net (συγκεκριμένα http://www.howtofixit.gr/forum/archive/index.php/t-64991.html) και διάβασα πως με παρόμοια προβλήματα ήταν πρόβλημα τάσης...μεγάλη διαφορά στους πόλους, πριν και μετά....Για να το διορθώσουν άλλαξαν τα εξής:

1.Τους πολους μπαταρίας
2.Το δυναμό
3.και απο ότι γράφουν: Μοτέρ γκαζιού (που μεταξύ μας δεν ξέρω αν υπάρχει...μάλλο εννοούσε μοτερ ρελαντί???)

Έχει κανένας καμιά παρόμοια περίπτωση? Υπάρχει κάποια πρόταση προς τα που να κινηθώ?

Οκ θα αλλάξω πόλους δεν είναι τίποτα...το δυναμό που έιχα θέμα πριν 2 χρόνια περίπου, το είχα φτιάξει...
Και κάτι τελευταίο...το αμάξι το χρησιμοποιώ πολύ λίγο (για οικονομικούς φυσικά λόγους) σε όλο αυτό το χρονικό διάστημα που σας περιγράφω (2 και κάτι χρόνια).

Δηλαδή μετά την αλλαγή του πρώτου μπεκ έχω κάνει περίπου 6000χλμ...

Αναμένω γνώμες...Thanks!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Citroen Saxo λαμπάκι κινητήρα και στροφόμετρο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 08 Αύγ 2013, 21:49 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 16 Σεπ 2012, 12:27
Δημοσιεύσεις: 1053
Ρετάρισμα προκαλούσε συνήθως ο αισθητήρας Λ που εαν τον άφηνες χτυπούσε το μοτεράκι του ρελαντύ. Το λαμπάκι κινητήρα παραπέμπει σε δυναμό μπορεί να έχει χαλάσει ο αυτόματος ή τα καλώδια του δυναμό να έχουν φθαρεί.

Στο δικό μου VTS την άκουσε με αυτή τη σειρά. Αισθητήρα Λ είχα αλλάξει δύο φορές και άλλες τόσες μοτεράκι ρελαντύ.

Θα κοίταγα αρχικά δυναμό, μετά αισθητήρα Λ τις επαφές του εγκεφάλου. Συνήθως τα μπέκ δεν εμφανίζουν πρόβλημα , τσέκαρε και τους πολλαπλασιαστές.

Καλή τύχη φίλε.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Citroen Saxo λαμπάκι κινητήρα και στροφόμετρο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 09 Αύγ 2013, 22:44 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
βασικα για αιθητηρα λ μου παει στο μυαλο για μπεκ τοσο συντομα διαστηματα δεν εχω ξανακουσει....κοιτα και καταλυτη πολ/στη και οτι αναφερε ο φιλος που ξερει καλυτερα το αμαξι...εχεις τα σωστα μπουζι επανω?

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 3 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Αχνό λαμπάκι μπαταρίας. Επισκευή δυναμό;
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Saxo
Συγγραφέας: johnkar
Απαντήσεις: 6
καντράν citroen c4
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: christ75
Απαντήσεις: 5
Παλαιά-παρατημένα Citroen
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: crazywolf
Απαντήσεις: 711
ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ CITROEN - ΧΑΛΑΝΔΡΙ - ΜΑΡΟΥΣΙ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Pan_81
Απαντήσεις: 34
Citroen C4 Cactus 1.2i Feel 2016
Δ. Συζήτηση: Παρουσιάσεις Αυτοκινήτων Χρηστών
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 14
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ