Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 21:46 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Απωλεια υποβοηθησης υδραυλικου τιμονιου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 08 Μαρ 2009, 19:39 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16612
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Χθες το βραδυ και ενω ετοιμαζομαστε να φυγουμε με το saxo (1.4 vts) του κολλητου μου απο σουβλατζιδικο μετα απο χαρακτηριστικο σαβουριασμα μεγαλης ποσοτητας πιτογυρων το τιμονι του saxo ειναι πετρα...πιο βαρυ και απο ενα μη υποβοηθουμενο..

Τσεκαρουμε για καμμενες ασφαλειες αλλα ολα οκ, επισης το εμβολο πισω χαμηλα δουλευει μια χαρα αν και εχει σκιστει η φουσκα του και γενικα φαινεται στεγνο απο λιπανση.Επειδη το αμαξι φοραει σκουπα το δοχειακι για τα υγρα του τιμονιου εχει μετακινηθει σε αλλη θεση, παιζει να εχει αλλοιωθει η συσταση των υγρων λογω αλλων συνθηκων στο σημειο που ειναι τωρα(νταξ δε ειναι και διπλα στην πολλαπλη εξαγωγης...)? Κοιταξαμε και την αντλια εξωτερικα και δεν εχει ουτε διαρροη ουτε κατι αλλο υποπτο απ εξω. Αυτη εχει ηλεκτρικο μοτερ μεσα?μηπως κατι με αυτο? Το σηκωσαμε και με δυο γρυλλους για να ειναι ελευθερο το μπροστινο συστημα και το τιμονι ηταν οκ, ελαφρυ βεβαια λογω του οτι δεν ειχαν αντισταση οι τροχοι απο το εδαφος αλλα δεν εδειχνε να υπαρχει μηχανικο ή υδραυλικο προβλημα..Τι λετε να συμβαινει? Α μου ειπε οτι του το ειχε κανει για λιγα λεπτα και πριν απο λιγες μερες και το εσβησε το ξαναναψε και ολα οκ τωρα ομως επιμενει.

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 148.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απωλεια υποβοηθησης υδραυλικου τιμονιου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 08 Μαρ 2009, 22:33 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 29 Νοέμ 2006, 15:33
Δημοσιεύσεις: 4076
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
nonos έγραψε:
Χθες το βραδυ και ενω ετοιμαζομαστε να φυγουμε με το saxo (1.4 vts) του κολλητου μου απο σουβλατζιδικο μετα απο χαρακτηριστικο σαβουριασμα μεγαλης ποσοτητας πιτογυρων το τιμονι του saxo ειναι πετρα...πιο βαρυ και απο ενα μη υποβοηθουμενο..

Τσεκαρουμε για καμμενες ασφαλειες αλλα ολα οκ, επισης το εμβολο πισω χαμηλα δουλευει μια χαρα αν και εχει σκιστει η φουσκα του και γενικα φαινεται στεγνο απο λιπανση.Επειδη το αμαξι φοραει σκουπα το δοχειακι για τα υγρα του τιμονιου εχει μετακινηθει σε αλλη θεση, παιζει να εχει αλλοιωθει η συσταση των υγρων λογω αλλων συνθηκων στο σημειο που ειναι τωρα(νταξ δε ειναι και διπλα στην πολλαπλη εξαγωγης...)? Κοιταξαμε και την αντλια εξωτερικα και δεν εχει ουτε διαρροη ουτε κατι αλλο υποπτο απ εξω. Αυτη εχει ηλεκτρικο μοτερ μεσα?μηπως κατι με αυτο? Το σηκωσαμε και με δυο γρυλλους για να ειναι ελευθερο το μπροστινο συστημα και το τιμονι ηταν οκ, ελαφρυ βεβαια λογω του οτι δεν ειχαν αντισταση οι τροχοι απο το εδαφος αλλα δεν εδειχνε να υπαρχει μηχανικο ή υδραυλικο προβλημα..Τι λετε να συμβαινει? Α μου ειπε οτι του το ειχε κανει για λιγα λεπτα και πριν απο λιγες μερες και το εσβησε το ξαναναψε και ολα οκ τωρα ομως επιμενει.


Εμενα μου το εκανε μονο μια φορα.Το εσβησα το αναψα και απο τοτε δεν το ειχε ξανακανει.Δεν ξερω τι ειναι...

_________________
SoCrazy
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απωλεια υποβοηθησης υδραυλικου τιμονιου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 09 Μαρ 2009, 20:10 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16612
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Το προβλημα μοιαζει να ειναι ηλεκτρολογικο τελικα αφου η υποβοηθηση "ερχεται και φευγει" .Σημερα ηταν οκ και μετα παλι τα ιδια.

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 148.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απωλεια υποβοηθησης υδραυλικου τιμονιου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 28 Μαρ 2009, 17:02 
Άβαταρ μέλους
Φίλε μου έπαθα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα στο δικο μου saxo 1.4vts πριν λιγο καιρό.
Στις αρχές το πρόβλημα εμφανιζόταν και εξαφανιζόταν απο μόνο του(το τιμόνι έχανε την υδραυλική υποβοήθηση και αν εκλεινα τον διακόπτη και τον ξανα άνοιγα το υδραυλικό τιμόνι δούλευε κανονικά).
Μετά απο λίγο καιρό,1-2 μήνες τα έφτησε τελείως και δεν είχα καθόλου υδραυλική υποβοήθηση.
Πέρασα απο συνεργείο και μου είπανε οτι φταίνε οι επαφές του διακόπτη και εμφανίζει αυτό το πρόβλημα και ότι πρέπει να αλλαχτεί ο διακόπτης(και μαζί με αυτόν,όλες οι κλειδαριές του αυτοκινήτου)..
Το κόστος απο ότι ενημερώθηκα ήτανε τσουχτερο και άρχισα να ψάχνω για λύσεις..
'Υστερα απο λίγο ψάξιμο σε συνεργεία και ηλεκτρολόγους(αφου διαπίστωσα οτι όντος το πρόβλημα είναι το παραπάνω) βρήκα έναν μερακλή ηλεκτρολόγο που μου διόρθωσε το πρόβλημα με σχετίκα μικρό κόστος(αναλογικά με αυτα που θα έδινα αν άλλαζα διακόπτη-κλειδαριές).
Απο τότε και εδώ και ένα εξάμηνο δεν έχω κανένα πρόβλημα(λειτουργεί άψογα).


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απωλεια υποβοηθησης υδραυλικου τιμονιου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 28 Μαρ 2009, 17:27 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16612
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Σ ευχαριστω πολυ για τη απαντηση.Τελικα το αμαξι "εστρωσε" πειραξαμε τα καλωδια κατω χαμηλα στην αντλια αλλαξαμε και καποιο ρελε και ολα οκ. Παντως μετα απο μια βολτα και στο saxoclub.gr παρατηρω οτι ειναι συχνο αυτο το προβλημα στο saxo και το θεμα ειναι οτι ενω ειναι ευκολη η αντιμετωπιση αμεσως ολοι στα συνεργεια αρχιζουν να λενε για προβλημα στην αντλια μπας και αρμεξουνε...

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 148.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απωλεια υποβοηθησης υδραυλικου τιμονιου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 28 Μαρ 2009, 18:33 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 29 Νοέμ 2006, 15:33
Δημοσιεύσεις: 4076
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Παντα ετσι γινετε.
Που να δεις τι γινετε στα πλυντηρια.Παει η ανηποψιαστη κυρια και ρωταει αν το καινουργιο σαλονι του αυτοκινητου θελει καθαρισμο.ΕΕΕΕΕΕΕ τι να πει και ο μαστορας.να χαλασει χατηρι? χαΧαχΑΧαχΑΧαχΑΧαχΑΧαχαΧΑχΑΧ

_________________
SoCrazy
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απωλεια υποβοηθησης υδραυλικου τιμονιου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 02 Αύγ 2009, 19:17 
Άβαταρ μέλους
exw saxo 1.4(1998)epatha kai egw to idio provlima kai sto sinergio pou to paw mou eipan oti malon ekapse tin antlia ladiou gia to idravliko sistima!egw to epatha enw odigousa!mirise kamenw kai den epanerxotan oti kai an ekana!twra psaxnoume mtx antalaktiko h neo an h timh tou einai prositi!!xeri kaneis times gia neo antalaktiko???


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απωλεια υποβοηθησης υδραυλικου τιμονιου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 24 Ιαν 2010, 18:39 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 23 Νοέμ 2009, 20:42
Δημοσιεύσεις: 59
τα σαξο π λετε επιδι ειναι αποσο καταλαβα τα κενουρια 16ν εχουν ηλεκτρικη υποβοηθιση και εκει μαλον κατι θα χαλαει αποσα λετε κ εσεις στισ επαφες του μοτερ η (δν ξερω κ ακριβως πως ειναι) στον διακοπτη που 8α εχει για να το ενεργοποιει στην κολονα του τιμονιου! περιεργο μθ ακουγετε π σ ειπαν να ακαξεις και διακοπτη μηχανης και κατασυνεπια και κληδαργες.....
στα παλια το 8ν εχει υδρυλικο με κομπρεσερακι λαδιου που περνει κινιση απο την τροχαλια.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απωλεια υποβοηθησης υδραυλικου τιμονιου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 30 Αύγ 2010, 01:20 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 17 Ιούλ 2010, 14:39
Δημοσιεύσεις: 644
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Ενας κουμπαρος μου εχει ενα 1.4 με ηλεκτρουδραυλικο τιμονι, που δεν λειτουργει πλεον η υποβοηθηση του, στο συνεργειο που το πηγε του ειπαν χωρις καν να το κοιταξουν οτι θελει αλλο μοτερ-τρομπα, επιδη εμενα μου μηριζει "αρμεγμα" για πειτε μου ρε παιδια οσοι γνωριζετε αυτο το συστημα, που ποναει συνηθως να το ψαξω?

_________________
Και κατά τους παλαιούς ημών:Πάρε σκόντα να σκουντάς...και πεζώ να περπατάς!Αφιερωμένο στους VAGέληδες αλλά και στις κρυφοVAGελες εδώ μέσα...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απωλεια υποβοηθησης υδραυλικου τιμονιου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 30 Αύγ 2010, 02:19 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16612
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Θεωρω απιθαο να ειναι η αντλια το θεμα οταν παρουσιαζετε ειναι ηλεκτρολογικο γιατι μια εχει προβλημα μια δεν εχει πολλες φορες.. Κοιταξτε για καμμενη ασφαλεια στην ασφαλειοθηκη αρχικα, το ρελε και πιθανα να ειναι το μοτερ του τιμονιου στη τελος..

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 148.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απωλεια υποβοηθησης υδραυλικου τιμονιου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 29 Σεπ 2010, 20:38 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 17 Ιούλ 2010, 14:39
Δημοσιεύσεις: 644
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Λοιπον το σαξο αυτο το ψωνισα εγω,το μοτερ της τρομπας ειχε φαει τα καρβουνα(οπως μια μιζα) αλαγη καρβουνα και ενταξει με τριακοντα αργυρια και ουτε τρομπες ουτε τρακοσαρια που μου γυρευανε!

_________________
Και κατά τους παλαιούς ημών:Πάρε σκόντα να σκουντάς...και πεζώ να περπατάς!Αφιερωμένο στους VAGέληδες αλλά και στις κρυφοVAGελες εδώ μέσα...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απωλεια υποβοηθησης υδραυλικου τιμονιου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 29 Σεπ 2010, 20:40 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Ανοιγεται το ηλεκτρικο μοτερ των υδραυλικων υγρων; Δεν το εχω ψαξει να πω την αληθεια.... Καρβουνακια απο που τα βρηκες;

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απωλεια υποβοηθησης υδραυλικου τιμονιου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 29 Σεπ 2010, 20:47 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 17 Ιούλ 2010, 14:39
Δημοσιεύσεις: 644
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Ανοιγει φιλε μου,ουτε εγω το ηξερα.Ειναι ξεχωριστα κοματια τρομπα-μοτερ και καρβουνα προσαρμοσα απο μιζα.Βεβαια ειναι πιο μαλακα και εχουν μικροτερη αντοχη, αλλα κανενα χρονο θα την βγαλουν μεχρι να δω που θα βρω πιο σκληρα.

_________________
Και κατά τους παλαιούς ημών:Πάρε σκόντα να σκουντάς...και πεζώ να περπατάς!Αφιερωμένο στους VAGέληδες αλλά και στις κρυφοVAGελες εδώ μέσα...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απωλεια υποβοηθησης υδραυλικου τιμονιου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 29 Σεπ 2010, 20:58 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Ανοιγει, ε; Νομιζω ξερω που θα βρω να "παιξω" με μια τετοια... :mrgreen Πρεπει να βρουμε μαγαζι που να φερνει τετοια ανταλλακτικα για ηλεκτρικα μοτερ, ολο και κατι θα υπαρχει.

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απωλεια υποβοηθησης υδραυλικου τιμονιου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 29 Σεπ 2010, 21:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 17 Ιούλ 2010, 14:39
Δημοσιεύσεις: 644
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Μπραβο Μπιλ αγορι μου!Μολις βρεις κατι μου το σφυριζεις.

_________________
Και κατά τους παλαιούς ημών:Πάρε σκόντα να σκουντάς...και πεζώ να περπατάς!Αφιερωμένο στους VAGέληδες αλλά και στις κρυφοVAGελες εδώ μέσα...


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 2 [ 28 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο





Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ