Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 22:16 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 11 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Μοτέρ ανακύκλωσης!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 15 Οκτ 2016, 16:13 
Άβαταρ μέλους
Καλησπέρα σας,

έχω ξαναγράψει... έχω το saxo 1.1 του 2001. Εδώ και χρόνια έχει χαλάσει το μοτέρ ανακύκλωσης. Ξεκίνησε με τον χαρακτηριστικό θόρυβο και στην πορεία σταμάτησε τελείως ... και να δουλεύει και να ακούγεται.

Πρόσφατα σκέφτηκα να το επισκευάσω ή να το αλλάξω και προσπαθούσα να το βρω και να το βγάλω. Αρχικά νόμιζα πως (όπως διάβασα κάπου) το ντουλαπάκι του συνοδηγού βγαίνει ανεξάρτητα από το ταμπλό. Η σκέψη μου ήταν να το βγάλω και να έχω εύκολη πρόσβαση στο μοτεράκι. Όπως διαπίστωσα, το ντουλαπάκι του συνοδηγού δεν βγαίνει χωρίς να βγει ολόκληρο το ταμπλό. Τουλάχιστον σε μένα, απλά δεν υπάρχει καθόλου χώρος για να μετακινηθεί είτε προς τα κάτω, είτε προς τα έξω. Εν πάσει περιπτώσει, έβαλα το χέρι μου από κάτω μέσα στο ταμπλό και έπιασα το μοτεράκι ανακύκλωσης και σε πρώτη επαφή μου φάνηκε "χαλαρωμένο".... Ξεχαρβαλωμένο θα έλεγα. Οπότε δοκίμασα να το ψηλαφίσω και να το τραβήξω σιγά σιγά έξω. Έβγαλα το μπριζάκι του πρώτα εννοείται. Όμως κάπου σκαλώνει και δεν έρχεται προς τα κάτω. Υποθέτω θα είναι βιδωμένο κάπου αλλά αν βάλεις χέρι όντος κουνιέται χωρίς να φαίνεται κάπου στερεωμένο. Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω για να το βγάλω τελείως χωρίς να αφαιρέσω ταμπλό και να τελειώνω με το θέμα? Θα έχω το καπάκι μονίμως κλειστό (δλδ σε ανακύκλωση) και αν θέλω φρέσκο αέρα απλά θα ανοίγω λίγο τα παράθυρα. Γιατί δεν σκοπεύω να το φτιάξω. Μήπως αν ανοίξω το καπάκι ανακύκλωσης μέσα από το μηχανοστάσιο να ελευθερωθεί το μοτεράκι και να έρθει προς τα κάτω?

Αν υπάρχει και καμία φωτό ή βίντεο ακόμα καλύτερα.

Ευχαριστώ πολύ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μοτέρ ανακύκλωσης!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 02 Φεβ 2017, 00:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 01 Ιουν 2016, 18:30
Δημοσιεύσεις: 27
Εικόνες: 3
Φίλε μου καλησπέρα,

Έκανες τίποτα με το μοτερακι; έχω και εγώ το ίδιο θέμα στο saxo του 1.1 του '98 και έχω αποσυνδέσει την φυσά από το κουμπί για να μην ακούγεται ο θόρυβος (τικ τικ). Τις τελευταίες μέρες σκέφτομαι και εγώ να ανοίξω το ντουλαπάκι του συνοδηγού να δω αν θα καταφέρω τίποτα. Έχω ελεύθερο χρόνο αυτές τις μέρες όπως κατάλαβες.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μοτέρ ανακύκλωσης!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 03 Φεβ 2017, 00:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 01 Ιουν 2016, 18:30
Δημοσιεύσεις: 27
Εικόνες: 3
Έχει ασχοληθεί κανένας άλλος με το συγκεκριμένο θέμα;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μοτέρ ανακύκλωσης!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 03 Φεβ 2017, 11:04 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
Αν κρινω απο το δικο μου το ξανθια και πρέπει να έχουν ιδια αρχιτεκτονικη πρεπει να ειναι στην δεξια κολωνα εμπρος ξεβιδωνει με 3 βιδες βγαζεις την φισσα και το παιρνεις στο χερι

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μοτέρ ανακύκλωσης!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 03 Φεβ 2017, 14:36 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 01 Ιουν 2016, 18:30
Δημοσιεύσεις: 27
Εικόνες: 3
Δεν είναι τόσο απλό.. Ξεβιδωσα ντουλαπάκι αλλά δεν μπορώ να το βγάλω καθώς δεν χωράει απο το άνοιγμα. Μπορούσα να δω το μοτέρ ανακύκλωσης πίσω απο τον αεραγωγό του συνοδηγού. Αν υπήρχε εύκολος τρόπος να βγουν αυτά τα δυο (ντουλαπάκι συνοδηγού και αεραγωγός) τοτε η πρόσβαση στο μοτέρ ανακύκλωσης είναι παιχνιδάκι. Σκέψου πως και τα δυο κουνιούνται αλλά δεν εχεις απο που να τα βγάλεις έξω. Πρέπει να βγει όλο το ταμπλό;;;


Τελευταία επεξεργασία από johnkar και Σάβ 04 Φεβ 2017, 09:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μοτέρ ανακύκλωσης!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 03 Φεβ 2017, 20:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 24 Ιουν 2009, 18:35
Δημοσιεύσεις: 4428
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Εικόνες: 3
οχι, πρεπει απλα να βγει το βεντιλατερ μαζι με το κλαπε κα το μοτερακι του .... δυο δεκαρακια παξιμαδια ειναι και το παιρνεις στο χερι!!!

_________________
Βασίλης AX Gti


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μοτέρ ανακύκλωσης!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 03 Φεβ 2017, 22:24 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 01 Ιουν 2016, 18:30
Δημοσιεύσεις: 27
Εικόνες: 3
Ακούγεται πολύ απλό. vil το έχεις κάνει? Είναι εύκολο μια φωτογραφία?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μοτέρ ανακύκλωσης!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 11 Φεβ 2017, 01:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 01 Ιουν 2016, 18:30
Δημοσιεύσεις: 27
Εικόνες: 3
Τελικά κατάφερα να βγάλω το μοτέρ ανακύκλωσης του αέρα! Βήματα:

* Ξεβιδώνετε το ντουλαπάκι του συνοδηγού αφαιρώντας τις βίδες torx (4 αν θυμάμαι καλά. Οι 2 είναι κρυμμένες κάτω από κάτι πλαστικά καλυματάκια μαλακά σαν γόμες). Θα καταλάβετε ότι έχει βγει αφού θα πέφτει προς τα μέσα.
* Στα αριστερά του ντουλαπιού είναι ένα άσπρο πλαστικό (κλιπ) που κρατά κάτι καλώδια. Προσοχή καθώς το βγάζετε ώστε να μην κάνετε ζημιά στα καλώδια.
* Αφαιρέστε το μεγάλο παξιμάδι που είναι στα πόδια του συνοδηγού στο δεξί μέρος -κάτω από το ταμπλώ. Είναι αυτό που συγκρατεί την δεξιά μεριά του ταμπλώ. Είναι σχετικά μεγάλο και φαίνεται εύκολα.
* Τραβήξτε προς το μέρος σας το ταμπλώ, ώστε να γίνει χώρος και να περάσει το ντουλαπάκι του συνοδηγού. Χρειάζεται δύναμη -πάντα με προσοχή όμως.
* Με τον ίδιο τρόπο αφαιρέστε και τον αεραγωγό που καταλήγει στον συνοδηγό. Δεν υπάρχουν βίδες εδώ.
* Το μοτέρ της ανακύκλωσης του αέρα πλέον φαίνεται! Συγκρατείται από 2 βίδες. Ξεβιδώνετε και αφαιρείτε και το καλώδιο που τροφοδοτείται.
* Μπορείτε πλέον να ανοίξετε το μοτέρ ανακύκλωσης και να αλλάξετε τα σπασμένα γρανάζια μόνοι σας. Με μια γρήγορη ματιά είδα αρκετά στο ebay που ξεκινούν από 1,50€ και περιέχει πολλά μέσα. Επομένως αν πιστεύετε πως θα τα καταφέρετε, μπορείτε να το επισκευάσετε μόνοι σας. Σε ένα άλλο φόρουμ πέτυχα και μεταλλικά γρανάζια.

* Αντίστροφη διαδικασία για να τα τοποθετήσετε πίσω!

Καλή τύχη!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μοτέρ ανακύκλωσης!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 20 Ιουν 2017, 17:03 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 12 Απρ 2017, 17:33
Δημοσιεύσεις: 6
johnkar έγραψε:
Τελικά κατάφερα να βγάλω το μοτέρ ανακύκλωσης του αέρα! Βήματα:

* Ξεβιδώνετε το ντουλαπάκι του συνοδηγού αφαιρώντας τις βίδες torx (4 αν θυμάμαι καλά. Οι 2 είναι κρυμμένες κάτω από κάτι πλαστικά καλυματάκια μαλακά σαν γόμες). Θα καταλάβετε ότι έχει βγει αφού θα πέφτει προς τα μέσα.
* Στα αριστερά του ντουλαπιού είναι ένα άσπρο πλαστικό (κλιπ) που κρατά κάτι καλώδια. Προσοχή καθώς το βγάζετε ώστε να μην κάνετε ζημιά στα καλώδια.
* Αφαιρέστε το μεγάλο παξιμάδι που είναι στα πόδια του συνοδηγού στο δεξί μέρος -κάτω από το ταμπλώ. Είναι αυτό που συγκρατεί την δεξιά μεριά του ταμπλώ. Είναι σχετικά μεγάλο και φαίνεται εύκολα.
* Τραβήξτε προς το μέρος σας το ταμπλώ, ώστε να γίνει χώρος και να περάσει το ντουλαπάκι του συνοδηγού. Χρειάζεται δύναμη -πάντα με προσοχή όμως.
* Με τον ίδιο τρόπο αφαιρέστε και τον αεραγωγό που καταλήγει στον συνοδηγό. Δεν υπάρχουν βίδες εδώ.
* Το μοτέρ της ανακύκλωσης του αέρα πλέον φαίνεται! Συγκρατείται από 2 βίδες. Ξεβιδώνετε και αφαιρείτε και το καλώδιο που τροφοδοτείται.
* Μπορείτε πλέον να ανοίξετε το μοτέρ ανακύκλωσης και να αλλάξετε τα σπασμένα γρανάζια μόνοι σας. Με μια γρήγορη ματιά είδα αρκετά στο ebay που ξεκινούν από 1,50€ και περιέχει πολλά μέσα. Επομένως αν πιστεύετε πως θα τα καταφέρετε, μπορείτε να το επισκευάσετε μόνοι σας. Σε ένα άλλο φόρουμ πέτυχα και μεταλλικά γρανάζια.

* Αντίστροφη διαδικασία για να τα τοποθετήσετε πίσω!

Καλή τύχη!

Καλησπέρα. Αν μπορείς φιλαράκι να δώσεις κάποιο link στο eBay για να βρώ γρανάζια, γιατί δεν ξέρω πως να το ψάξω...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μοτέρ ανακύκλωσης!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 20 Ιουν 2017, 17:20 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 01 Ιουν 2016, 18:30
Δημοσιεύσεις: 27
Εικόνες: 3
Φίλε μου δεν τα βρήκα στο ebay. Ένας γάλλος τα φτιάχνει και είχα μιλήσει μαζί του. Σκέψου ακόμη δεν τα έχω παραγγείλει γιατί τα δίνει 55€. Έχω έξω το μοτέρ και κάθεται. Στείλε του σε αυτά τα λινκ

http://www.toujoursplus.info/montage_en ... on_en.html
https://www.leboncoin.fr/equipement_aut ... tm?ca=12_s
http://www.forum-405.com/t25185-reporta ... ur-de-clim


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μοτέρ ανακύκλωσης!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 20 Ιουν 2017, 22:41 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 12 Απρ 2017, 17:33
Δημοσιεύσεις: 6
johnkar έγραψε:
Φίλε μου δεν τα βρήκα στο ebay. Ένας γάλλος τα φτιάχνει και είχα μιλήσει μαζί του. Σκέψου ακόμη δεν τα έχω παραγγείλει γιατί τα δίνει 55€. Έχω έξω το μοτέρ και κάθεται. Στείλε του σε αυτά τα λινκ

http://www.toujoursplus.info/montage_en ... on_en.html
https://www.leboncoin.fr/equipement_aut ... tm?ca=12_s
http://www.forum-405.com/t25185-reporta ... ur-de-clim

Ευχαριστώ πολύ

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 11 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

service manual - κωδικοι μοτερ κτλ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 1
AΝΑΖΥΤΗΣΗ ΜΟΤΕΡ D6E
Δ. Συζήτηση: ZX
Συγγραφέας: Cooltsip
Απαντήσεις: 3
Δυσεπίλυτη βλάβη σε μοτέρ C4 2011
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Apirathos
Απαντήσεις: 7
Aλλαγή μοτέρ με νόμιμες διαδικασίες
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: FOTINI
Απαντήσεις: 2
Περίεργοι θόρυβοι μοτέρ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: scorer
Απαντήσεις: 35
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ