Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 16:00 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μεγάλη κατανάλωση βενζίνης - Saxo 1.1
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 05 Φεβ 2017, 00:31 
Άβαταρ μέλους
Καλησπέρα σε όλους.

Εδώ και περίπου 2 μήνες κυκλοφορώ ένα 1.1 saxo του 2000 της αδελφής μου η οποία έχει φύγει για Ολλανδία.

Από την αρχή φαινόταν να έχει μεγάλη κατανάλωση. Ο δείκτης βενζίνης φαινόταν να μετακινείται γοργά ακόμη και μετά από 50 km...! Εντάξει λέω... μπορεί να φταίει ο δείκτης...ΔΕΝ μπορεί τέτοια κατανάλωση...

Το saxo έχει 169.800 km. Αφού ξεψάχνισα τις απαντήσεις εδώ στο forum πήγα για έλεγχο το αυτοκίνητο έχοντας κάνει 2 τεστ μέτρησης κατανάλωσης με γεμάτο ρεζερβουαρ και μέτρηση μετά από 100 km... Τα αποτελέσματα άκρως ήταν απογοητευτικά ως και απίστευτα:
11,7 l/100 km!
Να προσθέσω ότι είχα περάσει ΚΤΕΟ πριν 3 εβδομάδες κανονικότατα χωρίς τη παραμικρή επισήμανση για μη αποδεκτές τιμές καυσαερίων ρύπων...
Επίσης να δώσω κι άλλα στοιχεία:
1. Μικτός κύκλος
2. Οδήγηση πολύ φυσιολογική με αλλαγές στις 3200 RPM και γενικά συντηρητικά και ήρεμα
3. Πέραν της κατανάλωσης που φαινόταν υπερβολική το αυτοκίνητο "ακουγόταν" λίγο θορυβώδες και "ξερό" ακόμη και στο ρελαντί. Με άλλα λόγια αρκετά "σκληρό" σαν να χτυπούσαν πηράκια... Δεν μιλάω για κάτι εκωφαντικό αλλά ένας οποιασδήποτε προσεχτικός έμπειρος για χρόνια οδηγός μπορεί λίγο-πολύ να καταλάβει πότε ένας κινητήρας ακούγεται όχι και τόσο με το αναμενόμενο....

Το αυτοκίνητο γέμισε σε μεγάλο γνωστό βενζινάδικο της Shell εκεί όπου είμαι πελάτης χρόνια γεμίζοντας τόσο ένα C3 της γυναίκας μου όσο και κατά σειρά τις ALFA ROMEO που είχα (προσωπικά φανατικός "Alfisti!" αν και από τότε που η σύζυγός μου εγκατέλειψε την Cosa Nostra (την είχα "ποτίσει" με Fiat κτλ) "για να αλλάξει απλά μάρκα" και πήγε στη CITROEN και το C3 του 2012 μπορώ να πω είμαι και εγώ πολύ ευχαριστημένος για την επιλογή της. Το C3 είναι άψογο..... Μάλιστα τις μετρήσεις στο Saxo τις έκανα από την ίδια αντλία, και βάζοντας την ίδια βενζίνη 95 οκτανίων!

Όπως έγραψα και παραπάνω λοιπόν πήγα το αυτοκίνητο σε γνωστή αντιπροσωπεία που πάω από τότε που πήρε η γυναίκα μου και το C3 στην οποία βασίζομαι τις γνώσεις τους και την δουλειά τους και δεν έχω απογοητευθεί μέχρι τώρα.... Αφού το αυτοκίνητο έμεινε 3 μέρες στο συνεργείο εξετάστηκαν:

ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ: ΟΚ (έγιναν μετρήσεις ξανά, όλα εντός ορίων)
ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΟ: ΟΚ (εγκέφαλος χωρίς πρόβλημα. Τίποτα αποθηκευμένο στην μνήμη)
ΑΙΣΘΗΤΗΡΑΣ "λ": OK
ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΑ: ΟΚ
ΦΙΤΡΟ ΛΑΔΙΟΥ, ΛΑΔΙΑ: ΟΚ
ΜΠΟΥΖΙ: ΜΑΥΡΙΣΜΕΝΑ, 1-2 ΣΧΕΔΟΝ "ΚΑΜΜΕΝΑ" => ΑΛΛΑΓΗ ΜΠΟΥΖΙ (€ 15,00 και για τα 4)
ΜΠΕΚ: ΔΕΝ ΕΞΕΤΑΣΤΗΚΕ ΜΕ ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΩΣ ΑΧΡΕΙΑΣΤΟ
ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ ΓΚΑΖΙΟΥ: ΔΕΝ ΕΞΕΤΑΣΤΗΚΕ ΜΕ ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΩΣ ΑΧΡΕΙΑΣΤΟ

Νέα μέτρηση μετά από φουλάρισμα και 100 km στις ίδιες συνθήκες οδήγησης, στο ίδιο βενζινάδικο, στην ίδια αντλία:
8,9 l / 100 km

Φυσικά δεν παύει να είναι και πάλι σχετικά υψηλή κατανάλωση αλλά δεν θα το ψάξω παραπάνω... Μετά από 16 χρόνια και τα χιλιόμετρα που έχει εκτιμώ ότι για να πέσει στο περίπου 7,5 λίτρα στα 100 km θα θέλει πολύ ψάξιμο τι φταίει...

Θέλω να σας ευχαριστήσω για τις συμβουλές που παρέχετε από το forum οι οποίες είναι πάντα χρήσιμες ιδίως ότνα προέρχονται από μερικούς "ταυτισμένους" Cirtoenακηδες που φαίνεται ότι είναι ταυτόχρονα μηχανικοί, γνώστες και αγαπούν την μάρκα... Μπράβο!! Έτσι πρέπει να είναι!

Για αυτό λοιπόν μοιράστηκα τη παραπάνω εμπειρία και εγώ με το forum προσπαθώντας να προσθέσω και εγώ ένα μικρό έστω λιθαράκι βοήθειας...

Καλή συνέχεια σε όλους και θα είμαστε τριγύρω...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μεγάλη κατανάλωση βενζίνης - Saxo 1.1
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 05 Φεβ 2017, 00:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 25 Αύγ 2015, 22:56
Δημοσιεύσεις: 2772
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 0
Καλως ηρθες στο κλαμπ. Διαφωνω για την πεταλουδα γκαζιου, ειναι βασικο κομματι για την σωστη αλλα και οικονομικη λειτουργια του κινητηρα. Ενας καθαρισμος της θεωρειται απαραιτητος, ειδικα για αμφιβολου χρησης και ειδικοτερα χρονολογιας του αυτοκινητου.
Βεβαια μπορει να εχει πεσει ο κινητηρας, αλλα καλο ειναι να γινει. Θα προτεινα να το πατε και για μετρηση συμπιεσης, συνηθως αποκαλυπτει προβληματα εσωτερικα, οπως κατι τετοιο δειχνουν και τα μπουζι, αν δεν ηταν πολυκαιρισμενα.

_________________
Εικόνα
C4 Coupe 1.6 16V LPG *253000 km


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε Θάνος για την δημοσίευση του/της: Επισκέπτης
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μεγάλη κατανάλωση βενζίνης - Saxo 1.1
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 05 Φεβ 2017, 11:47 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Κοιτας φιλτρα αερα κ βενζινης. Πολυ σημαντικα για αποδοση κ οικονομια.
Λαδια καθε 10.000 ή ετος αν θυμαμαι καλα. Ποτε αλλαχθηκαν μαζι με το φιλτρο τους;
Πολυ σημαντικο παντως ειναι κ ο σωστος καθαρισμος κ reset της πεταλουδας.
Ριξε του κ απο ενα καλο καθαριστικο στα επομενα 2 φουλαρισματα, μπορει να βοηθησει.

Τελος, αν τπτ απο τα παραπανω δεν στρωσει την κατασταση, θα κατεβαζα τεποζιτο για καθαρισμο. Λιγο overkill αλλα ισως εχει λασπουρα μετα απο τοσα χρονια.

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε Πράκτορας για την δημοσίευση του/της: Επισκέπτης
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μεγάλη κατανάλωση βενζίνης - Saxo 1.1
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 15 Φεβ 2017, 01:35 
Άβαταρ μέλους
Ευχαριστώ Πράκτορα.
Ευχαριστώ Θάνο.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μεγάλη κατανάλωση βενζίνης - Saxo 1.1
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 15 Φεβ 2017, 12:23 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 01 Ιουν 2016, 18:30
Δημοσιεύσεις: 27
Εικόνες: 3
Φίλε μου έχω και εγώ saxo 1.1 του 1998 με 170.000χλμ και το προσέχω όσο καλύτερα μπορώ. Σου λέω ενδεικτικά φορά με 20€ βενζίνη και 1,476€ ανά λίτρο που έβαλα την τελευταία φορά (13,55 λίτρα σύνολο) έκανα με νορμάλ έως και συντηρητική οδήγηση περίπου 160χλμ. Αν τα υπολογίσεις βγαίνουν κατανάλωση γύρω στα 8,4-8,5L/100χλμ. Θεωρώ πως είναι νορμάλ για μέσα στην πόλη. Αν θυμάμαι καλά 8,9L/100χλμ γράφει η citroen στο βιβλίο κατανάλωση για μέσα στην πόλη. Οπότε μην αγχώνεσαι. Επίσης ακόμη και μέσα στην πόλη, αν το πατάς σε συγγρού και ποτάμι πάνω από τα 110χλμ να ξέρεις πως καταναλώνει +25% περισσότερο καύσιμο. Αρκετά λιγότερη κατανάλωση θα δεις σε ταξίδια με σταθερή ταχύτητα μέχρι 100-110χλμ. Ας μην ξεχνάμε πως ο κινητήρας είναι μικρός και "κουράζεται".


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε johnkar για την δημοσίευση του/της: Επισκέπτης
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μεγάλη κατανάλωση βενζίνης - Saxo 1.1
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 15 Φεβ 2017, 20:31 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 23 Σεπ 2007, 14:38
Δημοσιεύσεις: 917
Τοποθεσία: PALLHNH
Εικόνες: 3
Αν θέλετε πιο οικονομία αλλαγές το πολύ στις 2500 χ στροφές

_________________
Xsara 1.6. 16v


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε gregxsara για την δημοσίευση του/της: Επισκέπτης
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μεγάλη κατανάλωση βενζίνης - Saxo 1.1
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 27 Φεβ 2017, 01:42 
Άβαταρ μέλους
Ευχαριστώ johnkar.

Παραθέτω και τα αποτελέσματα της σημερινής μέτρησης (φουλάρισμα το ντεπόζιτο μέχρι να "σκάσει" η αντλία, στο ίδιο πρατήριο, στην ίδια αντλία κτλ) έχοντας διανύσει 497,8 km εντός Αθήνας:

8,76 l/100km

Παρακαλώ για μία ακόμη φορά την άποψη των έμπειρων (που ευτυχώς δίνουν ποιότητα στο forum διότι είναι πάρα πολλοί....!):

Σας φαίνεται ικανοποιητική η κατανάλωση ή να πάω για καθαρισμό πεταλούδας/ρύθμιση;; Αν ναι, έχετε να μου συστήσετε κάποιον ο οποίος θα κάνει εγγυημένα την δουλειά;

Να υπενθυμίσω ότι το αυτοκίνητο είναι του 2000 και έχει τώρα 170.450 km.

Και πάλι ευχαριστώ όλους σας!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μεγάλη κατανάλωση βενζίνης - Saxo 1.1
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 27 Μαρ 2017, 16:14 
Άβαταρ μέλους
Dimitris.V.K. έγραψε:
Ευχαριστώ johnkar.

Παραθέτω και τα αποτελέσματα της σημερινής μέτρησης (φουλάρισμα το ντεπόζιτο μέχρι να "σκάσει" η αντλία, στο ίδιο πρατήριο, στην ίδια αντλία κτλ) έχοντας διανύσει 497,8 km εντός Αθήνας:

8,76 l/100km

Παρακαλώ για μία ακόμη φορά την άποψη των έμπειρων (που ευτυχώς δίνουν ποιότητα στο forum διότι είναι πάρα πολλοί....!):

Σας φαίνεται ικανοποιητική η κατανάλωση ή να πάω για καθαρισμό πεταλούδας/ρύθμιση;; Αν ναι, έχετε να μου συστήσετε κάποιον ο οποίος θα κάνει εγγυημένα την δουλειά;

Να υπενθυμίσω ότι το αυτοκίνητο είναι του 2000 και έχει τώρα 170.450 km.

Και πάλι ευχαριστώ όλους σας!




Καλησπέρα
Πρόσφατα πήρα ένα saxo 1.1 του 00' με 150.000. Τα χιλιόμετρα δεν ξέρω αν ήταν πραγματικά...
Πριν το πάω για φουλ service και αλλαγή ιμάντα έβγαζα μικτά 600-650 χιλιόμετρα με οικονομική οδήγηση...και αυτό για τα πρώτα 4 ντεπόζιτα που φουλάρισα...

Μετά το service που προανέφερα έβγαζα 550-580 τα 650 ούτε στα όνειρα μου πλέον....δε ξέρω τι μπορεί να φταίει.

Πρόσφατα με όλα τα χιλιόμετρα σε εθνική και επαρχιακό δίκτυο με ανηφόρες και αρκετά πατημένος εθνική έβγαλα 690 (καίω και λίγο από ρεζέρβα βέβαια...)

Ελπίζω να βοήθησα!


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε gian_mosh για την δημοσίευση του/της: Επισκέπτης
Κορυφή 
 
 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 2 από 2 [ 23 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2



Συναφή θέματα

ΤΡΙΞΙΜΟ SAXO LOOK VTS 00'
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Saxo
Συγγραφέας: καζαμιας
Απαντήσεις: 6
sasman saxo
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Saxo
Συγγραφέας: giorgos.saxo165
Απαντήσεις: 12
Αγορά Saxo 1.6 VTS ή 1.4
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση Saxo
Συγγραφέας: Citraris
Απαντήσεις: 30
Μεγαλη διαφορα 1.4 με 1.6
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: Manos
Απαντήσεις: 101
ψαλιδι saxo 1.4 look vts
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: msaxovts
Απαντήσεις: 7
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ