Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 15:42 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 7 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Citroen saxo 1.1 πρόβλημα με κινητήρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 05 Οκτ 2020, 13:35 
Άβαταρ μέλους
Καλησπέρα σας και καλό σας βρήκα . Είμαι κάτοχος citroen saxo 1.1 εδώ και ένα χρόνο. Πρόσφατα έπαθα φλάντζα κεφαλής. Μετά όμως παρουσιάστηκε ένα θέμα που δεν ήταν βέβαια καινούριο μου έκανε από πριν κάτι δονήσεις όταν ζεσταίνεται αλλά νόμιζα ότι ήταν από την κεφαλή. Τώρα το κάνει πάλι αλλά επίσης όταν αφήνω συμπλέκτη και πατάω γκάζι πάει να σβήσει και μόνο όταν είναι ζεστό. Ο μηχανικός μου είπε ότι είναι πεταλούδα γκαζιού . Συγγνώμη κιόλας δεν ξέρω εάν υπάρχει άλλο θέμα απλά ρωτάω εάν έχει συμβεί σε κανέναν κάτι παρόμοιο.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Citroen saxo 1.1 πρόβλημα με κινητήρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 06 Οκτ 2020, 09:31 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 05 Δεκ 2016, 17:39
Δημοσιεύσεις: 180
Igna1993 έγραψε:
Καλησπέρα σας και καλό σας βρήκα . Είμαι κάτοχος citroen saxo 1.1 εδώ και ένα χρόνο. Πρόσφατα έπαθα φλάντζα κεφαλής. Μετά όμως παρουσιάστηκε ένα θέμα που δεν ήταν βέβαια καινούριο μου έκανε από πριν κάτι δονήσεις όταν ζεσταίνεται αλλά νόμιζα ότι ήταν από την κεφαλή. Τώρα το κάνει πάλι αλλά επίσης όταν αφήνω συμπλέκτη και πατάω γκάζι πάει να σβήσει και μόνο όταν είναι ζεστό. Ο μηχανικός μου είπε ότι είναι πεταλούδα γκαζιού . Συγγνώμη κιόλας δεν ξέρω εάν υπάρχει άλλο θέμα απλά ρωτάω εάν έχει συμβεί σε κανέναν κάτι παρόμοιο.


καλησπέρα,
κι εμένα μου κάνει κάτι παρόμοιο- πιο έντονα όταν είναι κρύο. Ένα μπέρδεμα στις χαμηλές στροφές (ρελαντί-2000) κι επίσης δεν κρατάει σταθερό ρελαντί. Καθάρισα πεταλούδα γκαζιού και δεν λύθηκε, στο συνεργείο πιστεύουν ότι είναι από τα μπεκ. Βάλαμε κάποιο πρόσθετο καθαριστικό στο καύσιμο και βελτιώθηκε λίγο η συμπεριφορά του, αλλά συνεχίζει. Το άλλο που θέλω να δοκιμάσω είναι καινούργια μπουζοκαλώδια.
μανώλης


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Citroen saxo 1.1 πρόβλημα με κινητήρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 06 Οκτ 2020, 20:42 
Άβαταρ μέλους
mpapagian έγραψε:
Igna1993 έγραψε:
Καλησπέρα σας και καλό σας βρήκα . Είμαι κάτοχος citroen saxo 1.1 εδώ και ένα χρόνο. Πρόσφατα έπαθα φλάντζα κεφαλής. Μετά όμως παρουσιάστηκε ένα θέμα που δεν ήταν βέβαια καινούριο μου έκανε από πριν κάτι δονήσεις όταν ζεσταίνεται αλλά νόμιζα ότι ήταν από την κεφαλή. Τώρα το κάνει πάλι αλλά επίσης όταν αφήνω συμπλέκτη και πατάω γκάζι πάει να σβήσει και μόνο όταν είναι ζεστό. Ο μηχανικός μου είπε ότι είναι πεταλούδα γκαζιού . Συγγνώμη κιόλας δεν ξέρω εάν υπάρχει άλλο θέμα απλά ρωτάω εάν έχει συμβεί σε κανέναν κάτι παρόμοιο.


καλησπέρα,
κι εμένα μου κάνει κάτι παρόμοιο- πιο έντονα όταν είναι κρύο. Ένα μπέρδεμα στις χαμηλές στροφές (ρελαντί-2000) κι επίσης δεν κρατάει σταθερό ρελαντί. Καθάρισα πεταλούδα γκαζιού και δεν λύθηκε, στο συνεργείο πιστεύουν ότι είναι από τα μπεκ. Βάλαμε κάποιο πρόσθετο καθαριστικό στο καύσιμο και βελτιώθηκε λίγο η συμπεριφορά του, αλλά συνεχίζει. Το άλλο που θέλω να δοκιμάσω είναι καινούργια μπουζοκαλώδια.
μανώλης


Καλησπέρα φίλε το σκέφτηκα και γω για το καθαριστικό και θα βάλω αλλά ο μηχανικός μου είπε ότι είναι από την πεταλούδα. Εμένα το κάνει όταν πιέζετε (σταματα - ξεκίνα) και ζεσταίνεται μετά αρχίζει το τρέμουλο και όταν αφήνω τον συμπλέκτη και παω να πατήσω γκάζι πάει να σβήσει η όταν είμαι σε κίνηση πατάω φρένο και βγάζω ταχύτητα, μόλις σταματήσει το αυτοκίνητο παλι πάει να σβήσει.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Citroen saxo 1.1 πρόβλημα με κινητήρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 06 Οκτ 2020, 20:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 06 Οκτ 2017, 00:09
Δημοσιεύσεις: 651
Μονού ή πολλαπλού ψεκασμού έχετε; Αν είναι μονού, μήπως είναι το κλασσικό μοτερακι ρελαντί; Στο 106 1.1 έχω αλλάξει 3!

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε nontaskatsaras για την δημοσίευση του/της: Επισκέπτης
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Citroen saxo 1.1 πρόβλημα με κινητήρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 10 Οκτ 2020, 10:26 
Άβαταρ μέλους
nontaskatsaras έγραψε:
Μονού ή πολλαπλού ψεκασμού έχετε; Αν είναι μονού, μήπως είναι το κλασσικό μοτερακι ρελαντί; Στο 106 1.1 έχω αλλάξει 3!

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk


Καλημέρα φίλε, από τι γράφει τα specs πολλαπλών σημείων. Γενικά και γω αυτό σκέφτομαι η το μοτέρ θέσης αλλά ο μηχανικός επειδή είναι παλιό και ταλαιπωρημένο ( από τον προηγούμενο κάτοχο) πρότεινε να το αλλάξουμε ολο . Επίσης μου ρύθμισε το ρελαντί εκείνη την ημέρα αλλά δεν άλλαξε κάτι και μου είπε για μεταχειρισμένη να πάρω μόνο εάν το διακινδυνεύω.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Citroen saxo 1.1 πρόβλημα με κινητήρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 10 Οκτ 2020, 18:42 
Άβαταρ μέλους
Τα μπουζί τα ελέγξατε; Μήπως κάποιο-α είναι λαδωμένα;;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Citroen saxo 1.1 πρόβλημα με κινητήρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 12 Οκτ 2020, 11:21 
Άβαταρ μέλους
Gio si έγραψε:
Τα μπουζί τα ελέγξατε; Μήπως κάποιο-α είναι λαδωμένα;;

Καλημέρα από τι μου είπε ο μηχανικός είναι εντάξει.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 7 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Προβλημα με τα βενιλατερ!
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xantia
Συγγραφέας: bxakias
Απαντήσεις: 14
προβλημα με το sensodrive c3
Δ. Συζήτηση: Τα πρώτα σας βήματα!
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 2
Πρόβλημα βεντιλατέρ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 3
Citroen Stuff
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: zxpanos
Απαντήσεις: 5
Ένδειξη Πίεσης λαδιού κινητήρα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: GiannisA
Απαντήσεις: 11
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ