Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Τρί 16 Απρ 2024, 23:47 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Λάστιχα για το Citroen saxo vts 1600
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 08 Ιαν 2008, 12:48 
Άβαταρ μέλους
Γεια σας φίλοι
Είμαι μόλις νέο μέλος και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι τους φίλους εδώ μέσα στο forum. Εχω το Citroen saxo vts 1600 με λάστιχα 185/55 R14 μοντέλο του 1998. Τα πρώτα λάστιχα που είχε (από το εργοστάσιο) τα michellin PILOT SXGT ήταν πάρα πολύ καλά. Οταν τα άλλα με έπεισαν κάποιοι και έβαλα Bridgestone. Δεν το συζητάμε ότι το .... σκυλομετάνιωσα. Δεν θέλω να ακούω για αυτό το λάστιχο. Τώρα λοιπόν που πρέπει να αλλάξω είπα να ρωτήσω κι εσάς από την πείρα σας να μου δώσετε κάποια συμβουλή. Ρώτησα εκεί που κάνω σέρβις σε citroen και μου είπαν για το michellin Energy E3A με 430€. Δεν ξέρω τι λέει το συγκεκριμένο λάστιχο. Επίσης μου είπαν ότι εντός των ημερών βγαίνει το νέο μοντέλο και αν υπάρχει αυτό το ελαστικό θα είναι σε λίγα κομμάτια. Το μόνο που ξέρω είναι ότι το καινούργιο θα είναι ακριβότερο περίπου 6% αλλά πιστεύω και καλύτερο. Ξέρετε κάτι ;
Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια........


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Λάστιχα για το Citroen saxo vts 1600
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 09 Ιαν 2008, 11:12 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 21 Σεπ 2006, 07:45
Δημοσιεύσεις: 256
Τοποθεσία: Πειραιας-Κερατσινι-Ιλιον
il5251 έγραψε:
Γεια σας φίλοι
Είμαι μόλις νέο μέλος και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι τους φίλους εδώ μέσα στο forum. Εχω το Citroen saxo vts 1600 με λάστιχα 185/55 R14 μοντέλο του 1998. Τα πρώτα λάστιχα που είχε (από το εργοστάσιο) τα michellin PILOT SXGT ήταν πάρα πολύ καλά. Οταν τα άλλα με έπεισαν κάποιοι και έβαλα Bridgestone. Δεν το συζητάμε ότι το .... σκυλομετάνιωσα. Δεν θέλω να ακούω για αυτό το λάστιχο. Τώρα λοιπόν που πρέπει να αλλάξω είπα να ρωτήσω κι εσάς από την πείρα σας να μου δώσετε κάποια συμβουλή. Ρώτησα εκεί που κάνω σέρβις σε citroen και μου είπαν για το michellin Energy E3A με 430€. Δεν ξέρω τι λέει το συγκεκριμένο λάστιχο. Επίσης μου είπαν ότι εντός των ημερών βγαίνει το νέο μοντέλο και αν υπάρχει αυτό το ελαστικό θα είναι σε λίγα κομμάτια. Το μόνο που ξέρω είναι ότι το καινούργιο θα είναι ακριβότερο περίπου 6% αλλά πιστεύω και καλύτερο. Ξέρετε κάτι ;
Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια........


Φιλε δεν εχεις και πολλες επιλογες στην συγκεκριμενη διασταση απουσιας και καποιου αξιολογου ελαστικου απο michelin (οντος φοβερο ελαστικο το PILOT SXGT κριμα που το σταματησε). Παντος θα μπορουσες να κοιταξεις σε Toyo (proxes cf1), Yokohama (σειρα advan), BF-goodrich (g-force profiler).


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 09 Ιαν 2008, 18:02 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 31 Μαρ 2011, 10:04
Δημοσιεύσεις: 2781
Τοποθεσία: MAKRIA POLU MAKRIA
εγω εχω τα pireli p zero nero σε 16αρια και ειναι τελεια και τα εβαλα 450 δες αν υπαρχουν στην διασταση που θες αν υπαρχουν θα ειναι κοντα στα 350-400

_________________
ΕικόναΕπιτρέπεται να πέσεις...επιβάλλεται να σηκωθείς


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 09 Ιαν 2008, 20:19 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 17:10
Δημοσιεύσεις: 1279
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επίσης ρίξε μια ματιά στα Continental και στα UNIROYAL που έχει μαλακότερες γόμες!

_________________
Εικόνα

Όταν τα'χεις χάσει όλα.. δεν φοβάσαι τίποτα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 09 Ιαν 2008, 22:21 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 31 Μαρ 2011, 10:04
Δημοσιεύσεις: 2781
Τοποθεσία: MAKRIA POLU MAKRIA
Ρίξε μια ματιά εδώ
http://ssl.delti.com/cgi-bin/reifenbest ... 00&dsco=37

_________________
ΕικόναΕπιτρέπεται να πέσεις...επιβάλλεται να σηκωθείς


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 10 Ιαν 2008, 11:01 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 21 Σεπ 2006, 07:45
Δημοσιεύσεις: 256
Τοποθεσία: Πειραιας-Κερατσινι-Ιλιον
Προσωπικα στην διασταση 185/55 R14 που ψαχνει ο il5251, η Continental και η UNIROYAL δεν βγαζουν κατι αξιολογω που να ταιριαζει στον χαρακτηρα του αυτοκινητου, οτι εχουν μαλακες γομες συμφωνω.
Γενικα ειναι δυσκολη διασταση και οι εταιρεις βγαζουν κυριως ελαστικα σε ποιο εμπορικες διαστασεις.
Αν πηγαινες σε 15αρι θα ειχες παρα πολλες επιλογες.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 30 Ιούλ 2008, 16:30 
Άβαταρ μέλους
Τελικά τι επιλογή έκανε δεν μας είπε ο φίλος.Βασικά και εγώ ανάλογο πρόβλημα αντιμετωπίζω.Έχω saxo vts 1.6 του 98 το οποίο αγόρασα από φίλο τον γενάρη του 2007.Φοράει τις ζάντες της μαμάς του και χιονολάστιχα BF Goodrich 185/55 R14 τα οποία θα έπρεπε να έχω αλλάξει εδώ και καιρό.Είμαι αρκετά άσχετος με το θέμα και σίγουρα δεν ήταν το όνειρο μου να πάρω vts γιατί δεν είμαι γκαζιάρης,απλά βόλεψε η κατάσταση εκείνη την περίοδο και το αγόρασα.Φυσικά δεν το έχω μετανιώσει γιατί και το σαξουδάκι κωλολέει αλλά και γιατί ο φίλος το είχε στην πένα.Έχει κανείς να προτείνει τίποτα διαφορετικό από τα παραπάνω ελαστικά;Είναι όντως τόσο ζόρικη αυτή η διάσταση;Σε ερώτηση που έκανα σε λαστιχά για BFG στη διάσταση μου μου είπε 300 ευρώ.Θα ήθελα εάν είναι εύκολο λίγη βοήθεια για να επιλέξω.Βασικά ψάχνω κάτι σχετικά οικονομικό παντώς καιρού για ταχύτητες εώς 160-170 το πολύ που να αντέχει στις θερμοκρασίες και τον καιρό γενικά της ανατολικής κρήτης.Κάποιος μου πρότεινε τα Continental sport contact 2.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 30 Ιούλ 2008, 19:54 
Άβαταρ μέλους
Πολυ καλα τα Contisport, εγω θα σου προτεινα και τα TOYO proxes, πολυ καλο πατημα, αψογο φρεναρισμα και καλες επιδοσεις στην βροχη!
Αν βαλεις Continental, βαλε το Contisport 3 οχι το 2, γιατι μετα δεν θα βρισκεις λαστιχο σε περιπτωση αντικαταστασης.
τα Continental ειναι καλυτερα, τα φοραω σε ενα Focus 1600 και ειναι φοβερα, αλλα ειναι πολυ ευαισθητα λογω της τεχνολογιας που κατασκευαζονται, σε περιπτωση που πεσεις σε λακουβες, η καβαλας κρασπεδα, μπορει να σου κανει καρουμπαλο!
Διαλεγεις και παιρνεις!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 30 Ιούλ 2008, 21:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 23 Μαρ 2007, 18:48
Δημοσιεύσεις: 155
Τοποθεσία: ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
Bridgestone RΕ720 ειχα οταν ειχα 14αρες και ηταν πολυ καλο λαστιχο... Ηθελε ζεσταμα αλλα με το που τα ζεσταινες το αμαξι ηταν παιχνιδιαρικο και ελεγξιμο χωρις να προβληματιζει αλλα η Bridg το σταματησε... Εβαλα 15αρες και λαστιχα ΤΟΥΟ Τ1R... Απιστευτο λαστιχο, μπαινεις κομματια στις στροφες με το που γυριζεις το κλειδι στην μιζα και δεν ξεκολλαει ο κωλος με τπτ στην κυριολεξια (και εχω κανει αρκετες προσπαθειες για το παιχνιδιαρικο του πραματος)... Μονη παραφωνια τα μαλακα πλαινα του τα οποια σε κλειστη στροφοδιαδρομη δεν προβληματιζουν αλλα σε ανοιχτες συνεχομενες καμπες με πανω απο 150 χλμ καταλαβαινεις οτι και λογω χαμηλου προφιλ μαγουλιαζουν πισω...Τα συστηνω ανεπιφυλακτα για 15αρες...Σε 14αρες δεν ξερω τι λενε... Τα Pirelli εχουν σκληρα πλαινα αλλα αυτο μονο δεν φτανει... Θελουν ζεσταμα και αν και δεν μαγουλιαζουν στις στροφες δεν κρατανε σαν τα ΤΟΥΟ...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 31 Ιούλ 2008, 02:06 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 29 Νοέμ 2006, 15:33
Δημοσιεύσεις: 4076
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Φιλε καταρχην μην βαλεις τα λαστιχα εκει που κανεις service γιατι η τιμη που σου ειπε ειναι εξωπραγματικη για το συγκεκριμενο λαστιχο.Γνωριζω καλα τις τιμες οπως επεισης και τα λαστιχα γιατι δουλευα 2 χρονια σε χονρικη ελαστικων....

Εγω θα σου προτεινα να βαλεις τα καινουρια yokohama (δεν θυμαμαι τον τυπο του πελματος αυτη τη στιγμη θα μαθω αν σε ενδιαφερει και θα σου πω.
Η αλλιως βαλε continental.Μην ασχοληθεις με τιποτα αλλο.

Πληροφοριακα θα σου πω πως οι τιμες ειναι απο 370 μεχρι 400.Οτι δηποτε θες στειλε μου pm. :thumbup

_________________
SoCrazy
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 03 Αύγ 2008, 10:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 30 Ιούλ 2008, 13:23
Δημοσιεύσεις: 124
Τοποθεσία: VOLOS
Continental και TOYO πρωτες επιλογες, διαλεξε μαλακο λαστιχο γενικοτερα που να ζεσταινεται γρηγορα και μετα κοιτα τη χρηση που θες να κανεις στο λαστιχο δλδ αν θα το χρησιμοποιεις χειμωνα η καλοκαιρι η και τις δυο εποχες.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 04 Αύγ 2008, 22:05 
Άβαταρ μέλους
Θέλω να ευχαριστήσω όλους σας για το ενδιαφέρον και για την βοήθεια εάν και παραμένω σχετικά μπερδεμένος με το θέμα της επιλογής.Όπως είπα και στο πρώτο μου post είμαι άσχετος με το θέμα της αυτοκίνησης και το VTS το αγόρασα λόγω του φίλου ο οποίος είναι γνωστός ψείρας και το αμάξι ήταν αυτονόητο ότι θα ήταν στην πένα.Βαριόμουν το ψάξιμο και δεν ήθελα να με πιάσουν και κώτσο λόγω της απειρίας μου.Αρχικά ας πούμε για παράδειγμα έλεγα να πάρω ένα Rover 214 του 91 από ένα μπάρμπα με 1500


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 04 Αύγ 2008, 23:58 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 29 Νοέμ 2006, 15:33
Δημοσιεύσεις: 4076
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Φιλε κοιτα να δεις τι γινετε.Επειδη οποιον και να ρωτησεις θα ακουσεις διαφορετικες γνωμες οπως επεισης οποιον ζαντολαστιχα να ρωτησεις θα σου πει να παρεις τη μαρκα που εχει τα πιο πολλα ποσοστα και τους περισοτερους στοχους καθε χρονο σε πωλησεις,ετσι δεν προκειτε να βγαλεις ακρη.Καλω λαστιχο για κακουχιες αλλα οχι για σπορ οδηγηση ειναι το bridgestone.Δεν σπαει δεν χαλαει.Egv ua soy προτεινα continental η yokohama.Αυτο που πρεπει σιγουρα να λαβεις υπ οψιν σου ειναι να διαλεξεις μια επωνυμη μαρκα οπως michelin bridgestone continental yokohama pirelli.

ΥΓ: Διαβασε τους Ορους.10 λεπτα ειναι :thumbup

_________________
SoCrazy
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 05 Αύγ 2008, 08:45 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 30 Ιούλ 2008, 13:23
Δημοσιεύσεις: 124
Τοποθεσία: VOLOS
Επειδη οπως ειπε και ο φιλος παραπανω απο τον καθενα θα ακουσεις διαφορετικες γνωμες αναλογα με το οδηγικο του στυλ για το λογο αυτο θα προτεινα να βρεις ποιας εταιριας τα ελαστικα ειναι εκεινα που τοποθετουνταν στα Saxo vts ως ελαστικα πρωτης τοποθετησης, επειτα αφου βρεις την εταιρια ρωτα ποιο ελαστικο απο την γκαμα της ειναι περιπου το ιδιο σε αποδοση χαρακτηρα και τεχνικα χαρακτηριστικα με το ελαστικο που φορουσε, βρες την τιμη του απο site στο internet για να ξερεις ποσα θα πληρωσεις κατα προσεγγιση και επειτα πηγαινε να τα φορεσεις και καλα χλμ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 05 Αύγ 2008, 14:19 
Άβαταρ μέλους
TOYO PROXES CF1 στα 300


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 3 [ 33 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο



Συναφή θέματα

Λάστιχα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xantia
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 53
Σφάλματα P1340, P0420, P0354, P0304 σε Citroen C4 1.4 2007
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: loeb
Απαντήσεις: 2
Αλλαγη αμορτισερ saxo vts 1.4
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: citroen4
Απαντήσεις: 3
citroen c2 vtr 2004 Φυσικο Αεριο
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 2
ΕΥΡΕΣΗ ΕΝΧΕΙΡΙΔΙΟΥ ΟΔΗΓΙΩΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ CITROEN ZX PHASE 2
Δ. Συζήτηση: Περιποίηση Αυτοκινήτου
Συγγραφέας: ZX FANATIC
Απαντήσεις: 3
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
 
cron