Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 16:06 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 6 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Πρόβλημα A/C
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 14 Οκτ 2008, 19:51 
Άβαταρ μέλους
Γεια σας συνSAXάκιδες.

Έχω κι εγώ ένα SAXO 1.1 του 1998 με 130.000km (Πολύ αξιόπιστο όχημα)

Μετά από 10 συναπτά έτη συχνής λειτουργίας (και δίχως ιδιαίτερη φροντίδα του AC) χάλασε το Air-Condition.
Στην αρχή δεν άναβε το λαμπάκι του διακόπτη (μικρό το κακό υπέθεσα) αλλά μετά από μια-δυο βδομάδες παρουσίασε πρόβλημα και το κομπρεσεράκι.
Τώρα πλέον ούτε το λαμπάκι ανάβει αλλά ούτε το κομπρεσεράκι «ακούγεται» να τίθεται σε λειτουργία.
Το πρόβλημα είναι ηλεκτολογικό ή έχει χαλάσει το κομπρεσέρ; Αξίζει να αναφέρω ότι κάποιες φορές το AC λειτουργεί κανονικά μέχρι να το ανοιγοκλείσω και πάλι;

Γνωρίζει κάποιος έμπυρος σχετικά;



Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: προβλημα με το A/C
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 14 Ιουν 2009, 16:57 
Άβαταρ μέλους
γεια παιδια εχω ενα προβλημα με το A/C οταν το βαζω σε λειτουργεια δεν δουλευει δεν κανει κλικ το [μοτερακι] ......ειδα της ασφαλειες κατω αριστερα απο το τιμονι και ειναι ολες οκ.........βρηκα μια καμμενη [30Α] στο καπο δεξια που εχει μια ασφαλειοθηκη την αλλαξα και το προβλημα σνχ .....μπορω να κανω κατι εγω..............ευχαριστο...... ελενχο του εκανα περισι τετοιο καιρο φρεον κτλ και δεν ειχα προβλημα κανενα ......:cool :cool :cool :cool...........................saxo 1.1 2002 μοντελο 35.000 χιλ....


Τελευταία επεξεργασία από tolis7 και Κυρ 14 Ιουν 2009, 17:56, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα A/C
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 14 Ιουν 2009, 17:08 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 20 Φεβ 2007, 21:04
Δημοσιεύσεις: 3526
Τοποθεσία: GoodView
Εικόνες: 33
tolis7 θα σε παρακαλούσα να μην γράφεις με greeklish καθώς απαγορεύονται από τους κανονισμούς του forum

_________________
Εικόνα Εικόνα
"Tρακτερισμός": Κατάσταση κατά την οποία κινητήρας THP γουργουρίζει σαν αγροτικό όχημα κατά την πρωινή εκκίνησή του!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: προβλημα με το A/C
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 16 Ιουν 2009, 10:19 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
tolis7 έγραψε:
γεια παιδια εχω ενα προβλημα με το A/C οταν το βαζω σε λειτουργεια δεν δουλευει δεν κανει κλικ το [μοτερακι] ......ειδα της ασφαλειες κατω αριστερα απο το τιμονι και ειναι ολες οκ.........βρηκα μια καμμενη [30Α] στο καπο δεξια που εχει μια ασφαλειοθηκη την αλλαξα και το προβλημα σνχ .....μπορω να κανω κατι εγω..............ευχαριστο...... ελενχο του εκανα περισι τετοιο καιρο φρεον κτλ και δεν ειχα προβλημα κανενα ......:cool :cool :cool :cool...........................saxo 1.1 2002 μοντελο 35.000 χιλ....


chrismat έγραψε:
Γεια σας συνSAXάκιδες.

Έχω κι εγώ ένα SAXO 1.1 του 1998 με 130.000km (Πολύ αξιόπιστο όχημα)

Μετά από 10 συναπτά έτη συχνής λειτουργίας (και δίχως ιδιαίτερη φροντίδα του AC) χάλασε το Air-Condition.
Στην αρχή δεν άναβε το λαμπάκι του διακόπτη (μικρό το κακό υπέθεσα) αλλά μετά από μια-δυο βδομάδες παρουσίασε πρόβλημα και το κομπρεσεράκι.
Τώρα πλέον ούτε το λαμπάκι ανάβει αλλά ούτε το κομπρεσεράκι «ακούγεται» να τίθεται σε λειτουργία.
Το πρόβλημα είναι ηλεκτολογικό ή έχει χαλάσει το κομπρεσέρ; Αξίζει να αναφέρω ότι κάποιες φορές το AC λειτουργεί κανονικά μέχρι να το ανοιγοκλείσω και πάλι;

Γνωρίζει κάποιος έμπυρος σχετικά;


Οταν σταματα να λειτουργει το κομπρεσερ του air-condition φταιει συνηθως η πιεση του φρεον στο κυκλωμα. Αν πεσει η αποδοση του κλιματισμου (της ψυξης π.χ. δλδ) φταιει ειτε η πιεση του φρεον ειτε η ικανοτητα συμπιεσης του κομπρεσερ, γιατι οταν απλα συμπληρωνουμε φρεον χωρις να αλλαζουμε και το πρασινο λαδι που εχει το κυκλωμα μεσα, παλαιωνει λογω του καιρου και της χρησης και αρχιζει να "τρωγεται" το κομπρεσερ. Ετσι μειωνεται η ικανοτητα του να συμπιεσει το αεριο φρεον και πευτει η αποδοση.......

Ελεγξτε αρχικα την πιεση το φρεον στο κυκλωμα και αλλαξτε το λαδι του κυκλωματος ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ και τα τσιμουχακια στις βαλβιδες συμπληρωσης και εκκενωσης του κυκλωματος του κλιματισμου, γιατι χανει σιγα σια απο εκει συνηθως.

Αν ακομα δεν λειτουργει κατι σωστα ψαξε κατι αλλο...... Μπορει να φταιει το κομπρεσερ, ή η βαλβιδα που ρυθμιζει την ροη του αεριου προς το ψυγειο της καμπινας. Αν χαλασει αυτη συνηθως δεν ερχεται αεριο προς το ψυγειο της καμπινας. Εμφανησιακα ειναι ενα αλουμινενιο ορθογωνιο οπου συνδεονται οι σωληνες ακριβως πριν εισχωρισει προς το ψυγειο της καμπινας και ειναι στον χωρο της μηχανης. Ειναι σχετικα ευδακριτο.

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Κομπρεσέρ Αιρ Κοντίσιον για Σάξο 1100
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:01 
Άβαταρ μέλους
Καλημέρα και καλώς σας βρίσκω. Είιμαι καινούριο μέλος του φόρουμ και είπα να αρχίσω σιγά σιγά να ρωτάω.

Μου είπαν πως θέλει αλλαγή το κομπρεσερ του a/c. Η τιμή που μου έδωσαν είναι 250 ευρώ μεταχειρισμένο.
Καινούριο λέει κοστίζει γύρω στα 600 ευρώ;
Η γνώμη σας; Κάποια πρόταση;

Μεταφερθικε στο καταληλο θεμα.
crazywolf


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα A/C
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 17 Ιουν 2009, 12:53 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιαν 2009, 21:47
Δημοσιεύσεις: 13647
Τοποθεσία: Πειραιας
Εικόνες: 0
ermis επανω στο κομπρεσερ εχει ενα ταμπελακι πιθανων πρασινο εκει γραφει ενα κωδικο, γραφτο μου για να σου πω τιμη καινουργειου!!

_________________
C5 exclusive-C4 vtrs


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 6 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Πρόβλημα δείκτη βενζίνης!!
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Saxo
Συγγραφέας: panagos
Απαντήσεις: 14
Πρόβλημα C3 1,4 2014 diesel
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C3
Συγγραφέας: Goldfish
Απαντήσεις: 5
Προβλημα Στην Φορτιση μπαταριας κατα την εκκινηση
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: PouspaPous
Απαντήσεις: 11
κοντερ απο 106 rallye προβλημα στο στροφομετρο
Δ. Συζήτηση: AX
Συγγραφέας: steliosg
Απαντήσεις: 2
Πρόβλημα ψυχρής εκκίνησης
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 5
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ