Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 19 Απρ 2024, 05:53 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 9 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Saxo Service 100000 klm
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 22 Αύγ 2012, 10:59 
Άβαταρ μέλους
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη,

Είμαι καινούριο μέλος στο φόρουμ εδώ, και μπορώ να πω ότι ,με μία μικρή βόλτα που έκανα στα threads, έχω να κάνω με αρκετούς γνώστες :)

Να σας διηγηθώ και εγω την ιστορία μου, λοιπόν.

Προ 2 μηνών έπεσε ουρανοκατέβατο ένα Saxo VTS 16v στα χέρια μου. Καθότι νέος οδηγός (έχω το δίπλωμα λιγότερο από έναν χρόνο), έπαθα πλάκα με το πόσο καλό είναι αυτό το αμάξι! Φοβερή επιτάχυνση, τελική και κρατήματα που δεν παίζονται! Γενικά φοβερό στην οδήγηση και βγάζει εξαιρετικά γούστα.

Τώρα στα προβλήματα :( :

Πρώτα απ' όλα, την έπαθα και εγώ με το θέμα της υποβοήθησης στο τιμόνι. Η οδική βοήθεια μου είπε ότι μάλλον έχει πρόβλημα ο ιμάντας (???). Το πήγα στο Μοσχάτο σε ένα συνεργείο ( :P ), μιας και ήμουν Αθήνα, και το έφτιαξε, αφού μου είπε ότι δεν είναι θέμα ιμάντα, αλλά του διακόπτη.

Αφού πέρασε αρκετός καιρός (3 εβδομάδες περίπου), παρατηρώ τα εξής:

α) Οι φωτεινές ενδείξεις της επιλογής του αέρα για την θερμοκρασία και το από που θα βγαίνει, δεν ανάβουν ορισμένες φορές.
β) Το αριστερό μπροστά φανάρι δεν φωτίζει στην μεσαία σκάλα, ενώ το δεξί φωτίζει κανονικά. Το αριστερό παραμένει στην πρώτη, δηλαδή τα φώτα διασταυρώσεως. Επίσης δεν λειτουργεί καθόλου ο αριστερός προβολέας ομίχλης.


Και λέω εγώ, με την φτωχή μου ιδιαίτερα, γνώση από αυτοκίνητα: υπάρχει περίπτωση να συνδέονται τα παραπάνω προβλήματα? Δηλαδή, με την εγκατάσταση του ρελέ (το λέω σωστά?), υπάρχει περίπτωση να πειράχτηκαν κάπως τα ηλεκτρολογικά?


Άσχετα με αυτό το θέμα, το αμάξι είναι κοντά στο service των 100000 χλμ, οπότε θέλω να το πάω κάπου για να ελέγξει και τα 2. Δηλαδή , και το θέμα με τα ηλεκτρολογικά, και να κάνει και το γενικό service.

Γνωρίζει μήπως κάποιος, ή μπορεί να προτείνει, κάποιο καλό συνεργείο στην Θεσσαλονίκη?

Γενικά να σας πω ότι δεν έχω καμία απολύτως μηχανολογική γνώση του αυτοκινήτου, αλλά μιας και έπεσε στα χέρια μου αυτό το θεσπέσιο εργαλείο, έχω αρκετή όρεξη να μάθω :)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

Πέτρος


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Saxo Service 100000 klm
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 22 Αύγ 2012, 11:19 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 19:54
Δημοσιεύσεις: 8614
Καλημέρα Πέτρο, καλώς ήρθες, και καλορίζικο το εργαλείο!
Έχω ζήσει 12 χρόνια με τέτοιο αστέρι....πυροβόλο... το έχω κάνει και παρουσίαση εδώ...
viewtopic.php?f=151&t=9616

Τα προβληματάκια που έχεις...ένας ηλεκτρολόγος καλός, θα στα φτιάξει σε μισή ώρα...είναι ψιλολόγια...
...κατα τη γνώμη μου πρέπει να βεβαιωθείς εάν έχουν γίνει σωστά τα σέρβις του αυτοκινήτου.
Εγώ θα πήγαινα να του κάνω ένα γενικό των 120.000 χλμ έστω και άν δέν είναι ακόμα η ώρα του, ώστε να ξέρω μετά ότι όλα τα απαραίτητα έχουν γίνει. (Λάδια-φίλτρα-μπουζί-βαλβολίνες-ιμάντες) και προαιρετικά αμορτισέρ-τακάκια-μπροστινό σύστημα εάν υπάρχει κάτι ύποπτο.
Μετά θα ξέρεις ότι το αυτοκίνητο είναι αξιόπιστο! :thumb
Τα παιδιά που είναι και μηχανικοί εδω μέσα θα σε συμβουλέψουν πού να πάς...
εάν πάλι θέλεις να σου πώ πού το πήγαινα το δικό μου όλα τα χρόνια,(εννοείται και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος απο τις γνώσεις τους και την εξυπηρέτησή τους...) στείλε μου πμ.


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε diesoulas για την δημοσίευση του/της: Επισκέπτης
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Saxo Service 100000 klm
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 22 Αύγ 2012, 11:33 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 09 Νοέμ 2007, 22:41
Δημοσιεύσεις: 17279
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εικόνες: 10
Πέτρο έχεις pm!

_________________
Εικόνα

Citroën Xantia II 1.8i 16V
Citroën C2 by Loeb no.0299

"Life is too short to drive boring cars"


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Saxo Service 100000 klm
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 22 Αύγ 2012, 11:36 
Άβαταρ μέλους
diesoulas έγραψε:
Εγώ θα πήγαινα να του κάνω ένα γενικό των 120.000 χλμ έστω και άν δέν είναι ακόμα η ώρα του, ώστε να ξέρω μετά ότι όλα τα απαραίτητα έχουν γίνει. (Λάδια-φίλτρα-μπουζί-βαλβολίνες-ιμάντες) και προαιρετικά αμορτισέρ-τακάκια-μπροστινό σύστημα εάν υπάρχει κάτι ύποπτο.
Μετά θα ξέρεις ότι το αυτοκίνητο είναι αξιόπιστο! :thumb


Diesoula, σε ευχαριστώ για το καλοσώρισμα! Το αυτοκίνητο, πέραν των προβλημάτων που παρουσίασε, ξέρω ότι είναι αξιόπιστο, καθότι το πήρα από τον θείο μου, που είναι μηχανικός και ξέρει το αμάξι απέξω και ανακατωτά, από το τί προβλήματα έχει και τι βελτιώσεις έχει κάνει.

Παρόλα αυτά, χρειάζομαι ένα σταθερό συνεργείο εδώ στην Θεσσαλονίκη γενικότερα. Πόσο μπορεί να κοστίσει το service των 120κ χλμ περίπου? (Χωρίς τις επιδιορθώσεις για το πρώτο πρόβλημα με τα ηλεκτρολογικά)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Saxo Service 100000 klm
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 22 Αύγ 2012, 11:58 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Ο linker σου έχει στείλει ήδη μήνυμα για συνεργείο αλλά και ηλεκτρολόγο ειδικευμένο σε Peugeot Citroen - είμαι σίγουρος για αυτό.

Τη Παρασκευή στις 21:00 είναι και η τακτική μας συνάντηση: θα χαρούμε να σε δούμε και να τα πούμε από κοντά. Υπάρχει η πιθανότητα μάλιστα οι μηχανικοί και ο ηλεκτρολόγος να είναι παρόντες και αυτοί μιας και έρχονται συχνά-πυκνά ;) Λεπτομέρειες εδώ:

viewtopic.php?f=8&t=22&start=4830

Όσο για το σέρβις, μιας και είναι το μεγάλο θα έχεις λάδια-φίλτρο λαδιού, βενζίνης -μπουζί, σετ ιμάντα χρονισμού (ίσως και αντλία νερού προληπτικά). Βαλβολίνες, υγρά ψυγείου, υδραυλικού τιμονιού και φρένων αν δεν έχουν αλλαχθεί πρόσφατα καλό θα ήταν να τα αλλάξεις. Υπολογίζω από €250 ως €400 συνολικά με εργατικά, αναλόγως το ποια θα αντικαταστήσεις.

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Τελευταία επεξεργασία από Πράκτορας και Τετ 22 Αύγ 2012, 12:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Saxo Service 100000 klm
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 22 Αύγ 2012, 12:01 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 09 Νοέμ 2007, 22:41
Δημοσιεύσεις: 17279
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εικόνες: 10
Του είπα και για αυτό του παιδιού :mrgreen

_________________
Εικόνα

Citroën Xantia II 1.8i 16V
Citroën C2 by Loeb no.0299

"Life is too short to drive boring cars"


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Saxo Service 100000 klm
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 22 Αύγ 2012, 12:02 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
linker έγραψε:
Του είπα και για αυτό του παιδιού :mrgreen


Δε περίμενα κάτι λιγότερο από τον Τιτανομέγιστο φίλο και Μοδεράτορα μας :clap :clap

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Saxo Service 100000 klm
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 22 Αύγ 2012, 12:29 
Άβαταρ μέλους
Ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις γρήγορες απαντήσεις!

Όπως είπα ήδη στον Linker, αν μπορέσω να παρευρεθώ στην συνάντηση της Παρασκευής, θα είμαι εκεί 100%. Απλά δεν ξέρω αν θα προλάβω να ακολουθήσω στην...κατανάλωση κρεατικών :P

Πάντως απ'ότι βλέπω, έχετε πολύ καλό community εδώ. Είναι πραγματικά διαμάντι το φόρουμ σας για όποιον είναι καινούριος στο άθλημα!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Saxo Service 100000 klm
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 22 Αύγ 2012, 14:32 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 23 Σεπ 2007, 14:38
Δημοσιεύσεις: 917
Τοποθεσία: PALLHNH
Εικόνες: 3
ωραιος με το καλο να το χαρεις .τι μοντελο ειναι ??

_________________
Xsara 1.6. 16v


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 9 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Ανταλλακτικά service
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: Spiros_ne
Απαντήσεις: 7
Αλλαγη βαση μηχανης saxo vts 1400
Δ. Συζήτηση: Τα πρώτα σας βήματα!
Συγγραφέας: zeon44
Απαντήσεις: 6
Service
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C1
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 62
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΙΜΟΝΙ SAXO VTS
Δ. Συζήτηση: Τα πρώτα σας βήματα!
Συγγραφέας: zeon44
Απαντήσεις: 9
ΝΤΙΖΑ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ SAXO 1.4 VTS MOD98
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Saxo
Συγγραφέας: efthimis85
Απαντήσεις: 5
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια