Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 12:07 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 7 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Xsara Picasso - Τσιμούχα ημιαξονίου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 09 Σεπ 2014, 10:54 
Σε σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Καλημέρα στο φόρουμ και καλό φθινόπωρο να έχουμε!! Προχτές πως έτυχε κάτι να θέλω να ρωτήσω στο συνεργείο στο χωριό και λέει ο (πολύ φίλος!) μάστορας ανέβασέ το στη ράμπα να σου κάνω έναν καλό έλεγχο. Το ανεβάζει λοιπόν και εντοπίσαμε 2 πραγματάκια ύποπτα.

1ον: Η πλαστική σακούλα που τυλίγει τη κρεμαγιέρα έχει σκιστεί. Μου λέει το παιδί άφησέ το έτσι δεν παθαίνεις τίποτα, αλλά εγώ διάβασα σε κάποιο topic μέσα στο φόρουμ ότι πήρε νερά η κραμαγιέρα, έκανε μπόσικα και ήθελε αλλαγή 3000 ευρώ!!!! Δεν είμαστε για τέτοια... Με τι μπορούμε να την τυλίξουμε ώστε να μην γίνει καμία ζημιά;

2ον: Είδα πως έχω μία μικρή διαρροή (ίσα-ίσα που δάκρισε) από την τσιμούχα του ημιαξονίου της δεξιάς ρόδας. Τρομοκρατημένος ομολογουμένως εγώ ρωτάω τι πρέπει να γίνει και μου λέει το αφήνεις έτσι μέχρι να αρχίζει να στάζει κάτω (δεν υπάρχει περίπτωση!). Επειδή δεν μπορώ να περάσω από την αντιπροσωπεία μου, πόσο περίπου θα κοστίσουν και οι δύο τσιμούχες και εργασία; Οι βαλβολίνες κάνουν 23ε! Να προσέξω κάτι κατά την αλλαγή ή μήπως, μιάς και ανοίγεται, υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να αλλαχθεί προοληπτικά;
Υ.Γ. Άλλαξα βαλβολίνες πρίν 6.000 χλμ. και μου έβαλαν 2L αντί για 1,8L που λέει η Total στον LubAdvisor. Μήπως αυτό προκλήθηκε από αυτά τα 200ml περίσσεια που μπήκαν εκεί μέσα;

Ευχαριστώ πολύ!

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Xsara Picasso - Τσιμούχα ημιαξονίου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 09 Σεπ 2014, 15:05 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 26 Δεκ 2012, 17:53
Δημοσιεύσεις: 1221
1. Πλαστική σακούλα που τυλίγει τη κρεμαγιέρα ; :hmm πρώτη φορά ακούω για κατι τέτοιο, ίσως να είναι ιδιαιτερότητα του συγκεκριμένου μοντέλου ( δεν νομίζω να εννοείς για φούσκα ημίμπαρου κρεμαγιέρας ; )
Εδώ ας μας πει κάποιος που γνωρίζει περισσότερα.

2. α. Αλλαγή στις τσιμούχες του διαφορικού υπολόγιζε συνολικά κανά πενηντάρι το πολύ (αφού οι βαλβολίνες είναι καινούριες και δεν θα αλλαχθούν)

β. Ο "μαλάκας" κατασκευαστής μηχανικός δεν αναφέρει τυχαία τις ακριβείς ποσότητες και ποιότητες των λιπαντικών που πρέπει να χρησιμοποιούνται, κάποιο λόγο θα έχει . Φυσικά και είναι πολύ πιθανό (αν όχι σίγουρο) να άρχισαν να ξερνάνε οι τσιμούχες από την αυξημένη ποσότητα λιπαντικού εντός του κιβωτίου ταχυτήτων. Βέβαια το δικό σου όχημα τα έχει τα χιλιομετράκια του οπότε δεν είναι και εντελώς αφύσικη η διαρροή από μια τσιμούχα , αλλά πρέπει να μπαίνει πάντοτε η σωστή βαλβολίνη στη σωστή ποσότητα.


Αυτααααά

_________________
Άντε και καλή μας Βούτα


www.historic-mini.gr


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Xsara Picasso - Τσιμούχα ημιαξονίου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 09 Σεπ 2014, 16:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
nik0laus oso αναφορα το β μαλλον εχεις λαθος θα σου πω ότι οσο βαλβιλινη και να βαλεις αυτή θα βγει εξω από την ταπα πληρωσης οποτε και να θες παραπανω δεν μπορει να μπει οποτε αυτό δεν ισχυει...οι τσιμούχες χαλανε από πολυκαιρια και χρηση

bakevang Την σακουλα την εχει και το δικο μου μοντελο και αν δεν κανω λαθος και το ξαρα του πατερα μου βασικα αυτή η σακουλα είναι βασικα για την προστασια της κρεμαργιερας δεν σφραγιζει κατι απλα το πρόβλημα είναι αν λειπει...αφου είναι επανω δεν εχεις πρόβλημα..τωρα δεν ξερω αν υπαρχει σαν ανταλακτικο αλλα ρωτησετο αφου θα αλλαξεις όπως και την τσιμουχα τοτε παραγγειλε το...
κοιτα συμφωνω με την αποψη του μηχανικου με αυτό που σου ειπε ότι αν χασει αλλαξε την αλλα κακο δεν κανεις να την αλλαξεις δεν είναι όμως κατι που επειγει...

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Xsara Picasso - Τσιμούχα ημιαξονίου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 09 Σεπ 2014, 16:44 
Σε σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
nik0laous και xanthiamanolis σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας!

Για τη σακούλα της κρεμαγιέρας, αυτό ακριβώς μου είπε και το παιδί στο συνεργείο. Παρόλο όμως που είναι πάνω στο αμάξι, είναι σκισμένη και άνετα αν πατήσω τίποτα νερά και κτλ. βρέχεται. Τώρα αν υπάρχει σαν ανταλλακτικό την παραγγέλνω αλλιώς θα κάνουμε κάποια πατέντα για να επανέλθει εις την προτεραίαν κατάσταση.

Όσον αφορά για την υπερπλήρωση της βαλβολίνης, όντως υπάρχει εκτονωτική βαλβίδα ώστε ακόμη και σε υψηλές θερμοκρασίες να φτάσει η βαλβολίνη, αν υπάρχει περίσσεια να χυθεί στο δρόμο. Στο σέρβις, αμέσως μετά την αλλαγή της βαλβολίνης, έβαλαν μπροστά το αμάξι κ έβγαλε λίγο καπνό και μύριζε λάδι. Αμέσως κατάλαβα ότι ήταν η περίσσεια βαλβολίνη που μάλιστα έτρεξε κάτω.

Έχει 277.000 χλμ. και 14 χρόνια στην πλάτη του το αμάξι. Θεωρώ απολύτως φυσιολογικό να έχω μία τέτοιου είδους φθορά. Το ξέρω ότι δεν επείγει αλλά προς το παρόν είμαι λίγο πιο "χαλαρός" αυτόν τον καιρό οικονομικά και τώρα που μπορώ να διορθώσω αυτή τη ζημιά λέω να γίνει, να τελειώνουμε. Εξάλλου δεν κοστίζει και αμάν πολλά λεφτά, ένα 50άρικο θα'ναι πάνω κάτω.

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Xsara Picasso - Τσιμούχα ημιαξονίου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 09 Σεπ 2014, 18:39 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
ε αμα υπαρχει μαιντανος (μαιντανος=χρημα) φτιαχτο....

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Xsara Picasso - Τσιμούχα ημιαξονίου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 09 Σεπ 2014, 19:48 
Σε σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Προς το παρών υπάρχει! Και θα το φτιάξω! Πρίν μου τα φάει κανένας άλλος ή κανένα άλλο πρόβλημα...

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Xsara Picasso - Τσιμούχα ημιαξονίου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 24 Σεπ 2014, 16:32 
Σε σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Καλησπέρα! Έγινε η αλλαγή της τσιμούχας με κόστος 20 ευρώ! Εργασία και ανταλλακτικό στην αντιπροσωπεία στην Αλεξανδρούπολη! Μου μάζεψαν επίσης τις παλιές βαλβολίνες γιατί ήχαν μόνο 8.000 χλμ. και τις ξαναέβαλαν. Τελικά το κιβώτιο που φοράει το δικό μου αυτοκίνητο είναι "καινούριο" και όντως παίρνει 2 λίτρα αντί για 1,8 που λέει ο lubadvisor της Total. Το λέω με σιγουριά καθώς μου το έδειξε το παιδί στον online σύστημα της Citroen που έχουν το οποίο χρησιμοποιεί αριθμό πλαισίου.

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 7 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Xsara mk1 - 1.4i - 2000
Δ. Συζήτηση: Παρουσιάσεις Αυτοκινήτων Χρηστών
Συγγραφέας: simos
Απαντήσεις: 62
Αποφορτιση καινουργιας μπαταριας σε citroen xsara break 2001
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: Dimitris70
Απαντήσεις: 10
xsara GT
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση Xsara
Συγγραφέας: KarlBarks
Απαντήσεις: 12
Xsara Picasso - Θόρυβος με το κομπλάρισμα του A/C
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: bakevang
Απαντήσεις: 21
xsara piccaso 1,8 01' 6FZ προβλημα οταν ειναι κρυο
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 7
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ