Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 01:24 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 7 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Xsara 1.6 16V περίεργο πρόβλημα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Μάιος 2021, 11:05 
Άβαταρ μέλους
Καλημέρα σε όλους. Φανατικός των xsara, αναγκαστικα να αλλάξω το vtr 1.6 coupe που είχα 12 χρόνια μετά από ολική σε τροχαίο και έτσι πριν δύο χρόνια πήρα το επόμενο με το μεγάλο φανάρι πάλι 1.6 coupe. Από πέρυσι ίδια εποχή όμως μου παρουσίασε πρόβλημα. Ξαφνικά απλά νεκρώνει το γκάζι. Πρώτη μου σκέψη ήταν η πεταλούδα γκαζιού. Πράγματι το πάω συνεργείο και ο εγκέφαλος δείχνει πεταλούδα γκαζιού. Ταυτόχρονα εγώ είχα καταλάβει πως θέλει αλλαγή και ο πολλαπλασιαστής παρόλο που δεν έδειχνε καταγραφή ο εγκέφαλος. Λέμε με τον μάστορα να δοκιμάσουμε για αρχή να βάλουμε μια δική του πεταλούδα γκαζιού για να δούμε πιο από τα δύο μέρη της έχει πρόβλημα ώστε να μην αγοράσω και τα δύο. Πράγματι βάζουμε πρώτα την δική του πεταλούδα γκαζιού και ενώ για κάποιες μέρες δεν έβγαλε το πρόβλημα ξαφνικά το έκανε πάλι. Να πω εδώ πως το πρόβλημα όλο αυτό το χρόνο το κάνει όποτε να ναι. Μπορεί να μην το κάνει δύο μήνες και ξαφνικά να το κάνει πολλές φορές σε μια μέρα. Κάθε φορά απαιτείται να σβήνω το αμάξι και να το ξανά βάζω μπροστά.
Τέλος πάντων αφού ξανά έκανε το πρόβλημα λέμε με τον μάστορα πως δεν θα είναι πάνω μέρος και δοκιμάσαμε να αλλάξουμε με νέο πια το κάτω κομμάτι, το μαύρο. Πάλι τα ίδια, μετά από λίγες εβδομάδες ξανά έκανε το πρόβλημα. Δοκιμάσαμε να βάλουμε και τα δύο μέρη της πεταλούδας γκαζιού και ξανά μετά από λίγες εβδομάδες το ίδιο!
Έγινε καθαρισμός map sensor, επισκευή της καλωδίωσης της πεταλούδας, τίποτα. Το πρόβλημα ερχόταν ξανά σε τυχαίες στιγμές. Στο μεταξύ είχαν περάσει πολλοί μήνες με δοκιμές και αλλαγές και τίποτα. Να σημειωθεί ότι δεν πήγαινα σε ότι συνεργείο να ναι αλλά σε Citroen. Με τα πολλά αποφασίζω να αλλάξω πολλαπλασιαστή αφενός γιατί ο παλιός είχε θέμα αφετέρου είχα την ελπίδα ότι μπορεί να επηρεάζει το πρόβλημα. Τίποτα όμως ακόμα και μετά την αλλαγή του πολλαπλασιαστή το πρόβλημα παραμένει.
Πλέον έχω ξεμείνει από ιδέες και στο συνεργείο δεν μπορούν να καταλάβουν πια τι άλλο πρέπει να κάνουν. Μου είπαν ευθέως πως δεν έχουν ξανά συναντήσει κάτι τέτοιο. Έχει κανείς καμιά ιδέα μήπως; Υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα του εγκεφάλου; Σκέφτηκα μήπως βρω από καμία μάντρα και αλλάξω όλη την καλωδίωση της πεταλούδας γκαζιού.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Xsara 1.6 16V περίεργο πρόβλημα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Μάιος 2021, 15:38 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 06 Ιούλ 2009, 12:29
Δημοσιεύσεις: 1252
Χριστός Ανέστη χρόνια πολλά, όλα τα Xsara της δεύτερης γενιάς, με το αμυγδαλωτό φανάρι, έχουν βγάλει προβλήματα στις καλωδιώσεις....
Πρέπει να αλλάξεις όλες τις πλεξούδες και αυτό γιατί περνάνε από τις πόρτες οδηγού και συνοδηγού και όπως ανοιγοκλείνουν οι πόρτες κόβονται τα καλώδια και αρχίζουν τα προβλήματα.......μου το έχει πει φίλος ηλεκτρολόγος στη Θεσσαλονίκη, η πρώτη γενιά Xsara ήταν απροβλημάτιστη, η δεύτερη ΣΚΑΤΑ :shift :shift :shift


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Xsara 1.6 16V περίεργο πρόβλημα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Μάιος 2021, 20:49 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16612
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Ναι βέβαια μπορεί να χρειαστεί και 4-5 χιλιάδες ευρώ έτσι?

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 148.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Xsara 1.6 16V περίεργο πρόβλημα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 05 Μάιος 2021, 02:35 
Άβαταρ μέλους
Σε ευχαριστώ για την απάντηση, όμως δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να επηρεάζει την πεταλούδα του γκαζιού η πλεξούδα που περνάει από την πόρτα. Εννοώ πως όσα καλώδια και αν περνάνε από τις πόρτες οδηγού συνοδηγού δεν νομίζω πως έχουν σχέση με την πεταλούδα του γκαζιού διότι δεν θα είχε λογική να περνάνε από εκεί. Αν κάνω λάθος διόρθωσε με σε παρακαλώ γιατί πραγματικά προσπαθώ να καταλάβω που πρέπει να εστιάσω πλέον διότι δυστυχώς όλοι έχουν σηκώσει τα χέρια ψηλά, ίσως να μην θέλουν κιόλας να ασχοληθούν. Να πω εδώ πως πολλές φορές το κάνει με το που το βάλω μπροστά. Βάζω μπροστά δηλαδή και στα καπάκια νεκρώνει το γκάζι. Και πρέπει να σβήσω τον κινητήρα, να ξανα βάλω μπροστά το αμάξι και με το που πατήσω γκάζι, ανεβάζει στροφές και στα καπάκια ξανα νεκρώνει. Και μπορεί γίνει αυτό το πράγμα και 10 - 15 φορές στην σειρά μέχρι που απλά κάποια από τις φορές που θα σβήσω και θα ξανα βάλω μπροστά τον κινητήρα να δουλέψει κανονικά χωρίς να νεκρώνει το γκάζι.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Xsara 1.6 16V περίεργο πρόβλημα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 05 Μάιος 2021, 12:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
εφοσον το προβλημα δεν ειναι πεταλουδα και πολ/της αρχικα καθαρισε τα πιν της φισσας του εγκεφαλου και βλεπεις αν συνεχισει δοκιμασε εναν δανεικο εγκεφαλο αρκει να εχεις τους κωδικους ιμμο.....αν τελικα μεσω λεξια ξεκλειδωσεις τον εγκεφαλο αυτον που ειναι για δοκιμη και λυσει το προβλημα σου τοτε πρεπει να ψαχυεις για εγκεφαλο...πλεξουδα για μενα δεν ειναι.....εκτος αμα ειναι κατι το οποιο δε γνωριζω και ξερουν αλλα παιδια...εγω αυτο θα εκανα

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Xsara 1.6 16V περίεργο πρόβλημα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 10 Μάιος 2021, 21:35 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 24 Φεβ 2015, 20:57
Δημοσιεύσεις: 581
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη-Καλαμαρια
Δες και το ρεύμα που πάει στον ecu αν είναι εκτός προδιαγραφών o ecu μπορει να κάνει cash

Sent from my SM-G390F using Tapatalk

_________________
Citroen C4 sedan 1.6 TU5JP4-NFU 2008 , BRC P&D MY10 + LPG7


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Xsara 1.6 16V περίεργο πρόβλημα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 05 Ιουν 2021, 16:03 
Άβαταρ μέλους
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! Δεν είχα γράψει τόσο καιρό γιατί συνέβησαν διάφορα και δεν πρόλαβα να ασχοληθώ καθόλου με το αμάξι. Δεν έχει αλλάξει τίποτα βέβαια, συνεχίζει να βγάζει το πρόβλημα σε τυχαίες στιγμές ενώ τις τελευταίες 2-3 μέρες το πρόβλημα έγινε μόνιμο, δηλαδή γκάζι για 3-5 δευτερόλεπτα και νεκρό μετά. Σβήσιμο κινητήρα, εκκίνηση κινητήτα νεκρό. Επανάληψη σβήσιμο - εκκίνηση κινητήτα όσες φορές χρειαστεί μέχρι να δουλέψει ξανά το γκάζι για λίγα δευτερόλεπτα και να ξανα νεκρώσει. Ότι μπορούσα να κάνω μόνος μου το έχω κάνει. Με εγκέφαλο δεν ξέρω να βάλω χέρι οπότε σκέφτομαι να απευθυνθώ σε αντιπροσωπεία με την ελπίδα να ξέρουν τι πρέπει να κάνουν γιατί από τα συνεργεία δεν είδα φως μέχρι σήμερα.

@tripas δεν έχω τις γνώσεις για να μετρήσω το ρεύμα που πάει στον εγκέφαλο αλλά σίγουρα θα το αναφέρω αυτό που μου είπες όταν καταλήξω που θα το πάω, διότι κάθε πληροφορία είναι πολύτιμη. Είμαι ένα βήμα πριν το πετάξω και πάρω της πρώτης γενιάς που είχα και πριν από αυτό και ησυχάσει το κεφάλι μου.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 7 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

c2 πρόβλημα με κιβώτιο senso
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: sakattack
Απαντήσεις: 11
Xsara Picasso - Τσιμουχάκια Βαλβίδων, Αξίζει ή όχι;
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: bakevang
Απαντήσεις: 28
Προβλημα με USB
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά DS3
Συγγραφέας: ds3_ncl
Απαντήσεις: 7
Πρόβλημα Πάργκινγκ %$#*@?&!
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: djfanis
Απαντήσεις: 47
Προβλημα οταν στριβει το τιμονι !!!!!
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xantia
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 11
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια