Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 19 Απρ 2024, 05:52 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Xsara 1600 2001 auto...Να το πάρω;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 23 Ιουν 2021, 23:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8104
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
aiolos έγραψε:
xantiamanolis τη σημασία έχει αν ήταν καλό η κακό το saxo στην εποχή του; Σημασία έχει αν είναι καλό σήμερα. Σήμερα μπορείς να πάρεις ΠΟΛΥ ΑΣΦΑΛΕΣΤΕΡΟ αυτοκίνητο απο το saxo. Σήμερα αγοράζεις, δεν αγοράζεις πριν 25 χρόνια. Τότε δεν είχες άλλη επιλογή, όλα σε αυτή την κατηγορία κακή ασφάλεια είχαν. ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΕΙΣ.
Αν θες το καταλαβαίνεις, αν οχι συνέχισε να γράφεις μην τρελαθούμε και άλλα τέτοια...

αν υπαρχουν τα φραγγα παλικαρι μου παιρνεις και 3ετιας και 5ετιας βαρια.....δεν αμφισβητω το τεστ του σαξο που ηταν για τα πανιγυρια απλα για μια πολυ απλη μετακινηση απο το Α στο Β κανεις την δουλεια σου.......και πιστεψεμε παλικαρε γνωριζω πολυ καλα τα περι αυτοκινησης καθως κοντα στα 50 εχω μια αποψη και μαλιστα οχι καφενειου...

Τέλος πάντων, για να μη πλατιάζουμε, το βασικό νόημα στην απάντησή μου στο Μανώλη δεν είναι ότι το Saxo είναι το χειρότερο μικρό σε παθητική ασφάλεια, είναι ότι μικρά εκείνης της γενιάς (κατά τη γνώμη μου και των επόμενων μέχρι το 2008-2010!) είναι πια επικίνδυνα για τους επιβαίνοντες στις συνθήκες των σημερινών δρόμων σε σύγκρουση, γι' αυτό και είπα στο τέλος "...και κανένα μικρό της εποχής και της τεχνολογίας του Saxo".
η κουβεντα γιαννη αλλιως ξεκινησε αλλα να μην το πλατιασουμε γιατι ο αιολος θα θα τρελαλαθει...και δεν διαφωνουμε στο θεμα ασφαλειας...

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Xsara 1600 2001 auto...Να το πάρω;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 24 Ιουν 2021, 09:00 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16604
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Γιαννη καλημέρα!

jalbanis έγραψε:
nonos έγραψε:
Οχι Γιάννη το saxo την εποχή του(!) και παρουσίασμενο στο κοινό το 1996 έπαιζε στα ίδια με τον ανταγωνισμό του σε αυτόν τον τομεα:
Punto mk1,
Corsa mk1 fl
Fiesta mk3
Starlet mk5
Y mk2
Κτλπ

Αισθητά χειρότερα έπαιζε Χρήστο στον γενικό ανταγωνισμό της κατηγορίας του, όπως το ίδιο χάλια έπαιζε και το alter ego του Peugeot 106, έστω κι αν στις λεπτομέρειες ήταν πολύ κοντά του σε κακό αποτέλεσμα τα Punto-Corsa-Clio και χωράει συζήτηση η κατάταξη ως προς τον χειρότερο. To δε Fiesta, στις πολύ λεπτομέρειες, συμπεριφέρθηκε ελάχιστα καλύτερα από όλα αυτά. Το Lancia Y, ουσιαστικά είναι μια κατηγορία κάτω.
Και υπήρχαν ήδη τότε μικρά του ανταγωνισμού του, όπως το Starlet που λες, και το Polo, που από το 1997 έβγαζαν πέρα crash test με την καμπίνα σχεδόν ανέπαφη! Του Starlet υπάρχει και το χαρακτηριστικότατο test του αυστηρού αυστραλιανού ANCAP, φουλ μετωπική σε τοίχο, με περισσότερα νομίζω χιλιόμετρα από του EuroNCAP, που χρησιμοποιεί κιόλας "μαλακά" εμπόδια που προσομοιάζουν κάπως στην ενδοτικότητα άλλου αυτοκινήτου.

Κατ αρχας από τη ροη του παραπανω δε προκυπτει ότι το Saxo ηταν αισθητα χειροτερο από τον ανταγωνισμο του. Ξαναδιαβασε τι εχεις γραψει. Η τεκμηριωση σου δε βγαζει αισθητα χειροτερο το saxo. Αυτό το οποιο εγραψα ουσιαστικα ηταν πως μιλαμε για ένα αμαξακι στο μεσο ορο της κατηγοριας του.

Ναι το clio ηταν ουσιαστικα fl του mk1.. δε θα μπορουσε να είναι καλυτερο.. To Y (όχι Υ10) ηταν ακριβως(!) το ιδιο πατωμα με το punto mk1 και άμεσος ανταγωνιστης της κατηγοριας. Μini ηταν όχι supermini. Δεν ηταν στην κατηγορια των twingo-arosa-lupo. To polo απ ότι θυμαμαι ηταν οντως λιγο καλυτερο. Το starlet κι αν δεν ηταν επικινδυνο!! Να μου ελεγες για το yaris να το καταλαβω αυτό ειχε καλυτερο σασσι από πολλα και διακρινοταν την εποχη του κι ας επασχε οδηγικα συνολικα. Είναι όμως και ελαφρως μεταγενεστερο, όπως και το εξαιρετικο 206 που λες παρακατω.

jalbanis έγραψε:
Από το 2000 έως το 2004-2005 υπάρχει σαφής βελτίωση στην παθητική ασφάλεια στα μικρά σε όλες τις μάρκες, ακόμη και στα "σκορποχώρια" της Fiat, και είναι χαρακτηριστικό το καλό αποτέλεσμα του 206 το 2000 με την ουσιαστικά ανέπαφη καμπίνα. Όταν βέβαια, η Citroen πάλευε ακόμη στην κατηγορία μέχρι και το 2003 με το Saxo, που έμεινε (νομίζω) και για λίγο παράλληλα με το C3...

Ναι.. Γι αυτό ειπα την εποχη του.. Από το '96 στο '00 είναι 4 χρονια. Δε το συζητω ότι ειχε ξεπεραστεί στον τομεα μεσα σε 4 χρονια. :thumb

jalbanis έγραψε:
Τέλος πάντων, για να μη πλατιάζουμε, το βασικό νόημα στην απάντησή μου στο Μανώλη δεν είναι ότι το Saxo είναι το χειρότερο μικρό σε παθητική ασφάλεια, είναι ότι μικρά εκείνης της γενιάς (κατά τη γνώμη μου και των επόμενων μέχρι το 2008-2010!) είναι πια επικίνδυνα για τους επιβαίνοντες στις συνθήκες των σημερινών δρόμων σε σύγκρουση, γι' αυτό και είπα στο τέλος "...και κανένα μικρό της εποχής και της τεχνολογίας του Saxo".

Συμφωνούμε σε όλα. Δε σημαινει βεβαια αυτό ότι πρεπει και ν αποσυρθουν όλα. Κάθε οχημα εξυπηρετεί μια αναγκη και ένα χ πορτοφολι. Απλα εφόσον υπαρχει η δυνατοτητα για κατι καλυτερο και μαλιστα κοιτας ηδη κατι καλυτερο δεν εχεις λογο να κοιτας saxo. Νομιζω ημουν κι εγω ξεκάθαρος σε αυτό παραπανω και δε συμφωνω με τα γραφομενα του Μανωλη σε πολλα σημεια.

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 150.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Xsara 1600 2001 auto...Να το πάρω;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 24 Ιουν 2021, 11:16 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 16 Ιουν 2021, 18:25
Δημοσιεύσεις: 11
'Οχι σάξο ναι στα σαξο σ'απια τα σάξο διαμάντια τα σάξο
Γιατί ωρέ παιδιά δε τα γράφετε αυτά στην ενότητα σάξο;

Εδώ για Ξαρά ρωτάω...

άκρη δε βλέπω να βγάζω και συνεχίζω να ρωτώ τι γίνεται με τα αυτόματα σαζμάν...Θα βρεθεί κάνας καλός μάστορας να το μαζέψει;

:hmm


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Xsara 1600 2001 auto...Να το πάρω;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 24 Ιουν 2021, 11:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 07 Ιαν 2011, 22:53
Δημοσιεύσεις: 3765
Αστέρος Γεώργιος Κ.
Εμπόριο Ανταλλακτικών και Επισκευές για Αυτόματα Σασμάν Αυτοκινήτων
Κυλλήνης 8, Κορωπί, 19400, ΑΤΤΙΚΗΣ


Σε αυτον τα στελνουν ολοι.
Σε οτι αφορα το xsara υπαρχει τεχνικη οδηγια- πλαισιο στο service citroen και 7,5 ευρώ κατεβαζεις τα παντα για μια ωρα και νομιζω καθοδηγησε

_________________
Οκτώβριος 2003-Ιούνης 2009 Xsara I 1.6 exclusive. 70.700-283.400 (παρά αδερφού)
Ιούλης 2009-15 Μαίου 2013 C5 I 1.8 105.500-217.130 (παρά Ιατρού)
22 Μάη 2013 5 Ιούνη 2013 C5 II prestige 115.900-117.200 (παρά Λογιστού)
1η Ιούλη 2013- C5II prestige95600....(παρά γαλακτοπώλου)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Xsara 1600 2001 auto...Να το πάρω;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 24 Ιουν 2021, 15:21 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 20 Νοέμ 2017, 08:13
Δημοσιεύσεις: 1081
nassosxlvbros έγραψε:
'Οχι σάξο ναι στα σαξο σ'απια τα σάξο διαμάντια τα σάξο
Γιατί ωρέ παιδιά δε τα γράφετε αυτά στην ενότητα σάξο;

Εδώ για Ξαρά ρωτάω...

άκρη δε βλέπω να βγάζω και συνεχίζω να ρωτώ τι γίνεται με τα αυτόματα σαζμάν...Θα βρεθεί κάνας καλός μάστορας να το μαζέψει;

:hmm


Εμένα μου φαίνεται ότι περισσότερο κάνει η επισκευή του σασμάν, παρά το αμάξι ολάκερο. Πόσο κοστολογείται ένα ξαρά του 2001; 1000€;; 1200€;;
Δεν αξίζει ρε παιδιά να ασχοληθείς.
Με βλάβη κιόλας είναι για ανακύκλωση.

Τα c4 πρώτης γενιάς τα σκοτώνουν για δυόμιση χιλιάρικα άντε τρία. Χίλιες φορές ένα τέτοιο, που θα έχει και την ασφάλεια του. Άτομα της οικογένειας θα βάλουμε μέσα, όχι τσουβαλια με ελιές από τα χωράφια.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
-Γιώργος -
C3 1,2 82[color=#008040] -


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Xsara 1600 2001 auto...Να το πάρω;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 24 Ιουν 2021, 18:02 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1128
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
@ Χρήστο (nonos), μόνο και μόνο για να κλείσει χωρίς να μένουν μισές εξηγήσεις το offtopic, που δικαίως μας την είπε κι ο Νάσος... :)
Από την τεκμηρίωση λείπουν οι παραπομπές στα crash tests σε EuroNCAP και ANCAP, όποιος τα ψάξει και τα δει με τα βίντεό τους θα συμφωνήσει με αυτά που λέω, και για τα ευρωπαϊκά μικρά και για το Starlet. Κι έχεις δίκιο για το Υ, πήγε το μυαλό στο Y10.
Όσο για τα πορτοφόλια, είναι απαράβατη κόκκινη γραμμή η ανθρώπινη ζωή! Πάση θυσία ότι-νάναι αυτοκίνητο γιατί τόσο φτάνει το πορτοφόλι, όχι.

nassosxlvbros έγραψε:
'Οχι σάξο ναι στα σαξο σ'απια τα σάξο διαμάντια τα σάξο
Γιατί ωρέ παιδιά δε τα γράφετε αυτά στην ενότητα σάξο;

Εδώ για Ξαρά ρωτάω...

άκρη δε βλέπω να βγάζω και συνεχίζω να ρωτώ τι γίνεται με τα αυτόματα σαζμάν...Θα βρεθεί κάνας καλός μάστορας να το μαζέψει;

:hmm

grekoulis έγραψε:
Αστέρος Γεώργιος Κ.
Εμπόριο Ανταλλακτικών και Επισκευές για Αυτόματα Σασμάν Αυτοκινήτων
Κυλλήνης 8, Κορωπί, 19400, ΑΤΤΙΚΗΣ


Σε αυτον τα στελνουν ολοι.

Μια χαρά αφού είναι τόσο καλός ο Αστέρος, και υπάρχουν σίγουρα στην Αττική κι άλλοι καλοί, αλλά το θέμα είναι στο "Σε αυτόν τα στέλνουν όλοι".
Μήπως λοιπόν πρέπει ο Νάσος πρώτα να πάει σε ένα καλό συνεργείο Citroen, να κάνουν σωστή διάγνωση με τη γνώση τους στη μάρκα και με το διαγνωστικό της μάρκας, κι αν χρειάζεται, να το λύσουν και να το στείλουν στον Αστέρο ή στο οποιοδήποτε έμπιστό τους συνεργείο σασμάν;
Το επισκευασμένο αυτόματο σασμάν, θα πρέπει μετά και να δεθεί και να ρυθμιστεί, αλλιώς αμάξι γιόκ. Ποιός θα το κάνει αυτό, ο (κάθε) Αστέρος;
Υποθέτω πως όχι... Νάσο, κάνατε καμιά επαφή με προτεινόμενα εξειδικευμένα συνεργεία Citroen; Ή περιμένετε να επισκευαστεί ...διαδικτυακά;

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Xsara 1600 2001 auto...Να το πάρω;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 25 Ιουν 2021, 01:09 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16604
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
barimagas έγραψε:
nassosxlvbros έγραψε:
'Οχι σάξο ναι στα σαξο σ'απια τα σάξο διαμάντια τα σάξο
Γιατί ωρέ παιδιά δε τα γράφετε αυτά στην ενότητα σάξο;

Εδώ για Ξαρά ρωτάω...

άκρη δε βλέπω να βγάζω και συνεχίζω να ρωτώ τι γίνεται με τα αυτόματα σαζμάν...Θα βρεθεί κάνας καλός μάστορας να το μαζέψει;
:hmm

Εμένα μου φαίνεται ότι περισσότερο κάνει η επισκευή του σασμάν, παρά το αμάξι ολάκερο. Πόσο κοστολογείται ένα ξαρά του 2001; 1000€;; 1200€;;
Δεν αξίζει ρε παιδιά να ασχοληθείς.
Με βλάβη κιόλας είναι για ανακύκλωση.

Ούτε εικόνα έχεις της αγοράς ούτε γνωρίζεις μάλλον από αυτοματα ούτε από κόστη επισκευης. Ούτε ένα αυτοκίνητο με μια ζημιά το πετάμε. Οδηγικά δε, στέκεται πολύ καλά ακόμα. Και η ενεργητική ασφάλεια θα σε σώσει από εσένα τον ίδιο ή από μια αποφυγή μέχρι να μπει στο παιχνίδι η παθητική η οποία είναι και αυτή εξίσου σημαντική βέβαια, αναμφισβήτητα!

Νάσο πάρε μια διάγνωση από συνεργείο αυτόματων αν θέλεις να μπεις στη διαδικασία. Ίσως είναι βαλβίδα πίεσης.

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 150.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Xsara 1600 2001 auto...Να το πάρω;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 25 Ιουν 2021, 06:53 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5578
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
To Saxo μια χαρά είναι για πρώτο φθηνό αυτοκίνητο για νέο οδηγό που θα οδηγεί ήρεμα και προσεκτικά και κυρίως με το μυαλό του, εκμεταλευόμενος τα σωστά χαρακτηριστικά ενεργητικής ασφάλειας που εχει το αυτοκίνητο. Τώρα αν παίρνουμε το αυτοκίνητο με τη σιγουριά μιας στούκας, ούτε το πενταστερο δεν ειναι σίγουρο ότι θα σε σώσει ανάλογα με τη σφοδρότητα της σύγκρουσης. Το Xsara ειναι μεγάλο για πρώτο αμαξι ενός νέου οδηγού.

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Xsara 1600 2001 auto...Να το πάρω;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 25 Ιουν 2021, 09:59 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 16 Ιουν 2021, 18:25
Δημοσιεύσεις: 11
nonos έγραψε:
barimagas έγραψε:
nassosxlvbros έγραψε:
'Οχι σάξο ναι στα σαξο σ'απια τα σάξο διαμάντια τα σάξο
Γιατί ωρέ παιδιά δε τα γράφετε αυτά στην ενότητα σάξο;

Εδώ για Ξαρά ρωτάω...

άκρη δε βλέπω να βγάζω και συνεχίζω να ρωτώ τι γίνεται με τα αυτόματα σαζμάν...Θα βρεθεί κάνας καλός μάστορας να το μαζέψει;
:hmm

Εμένα μου φαίνεται ότι περισσότερο κάνει η επισκευή του σασμάν, παρά το αμάξι ολάκερο. Πόσο κοστολογείται ένα ξαρά του 2001; 1000€;; 1200€;;
Δεν αξίζει ρε παιδιά να ασχοληθείς.
Με βλάβη κιόλας είναι για ανακύκλωση.

Ούτε εικόνα έχεις της αγοράς ούτε γνωρίζεις μάλλον από αυτοματα ούτε από κόστη επισκευης. Ούτε ένα αυτοκίνητο με μια ζημιά το πετάμε. Οδηγικά δε, στέκεται πολύ καλά ακόμα. Και η ενεργητική ασφάλεια θα σε σώσει από εσένα τον ίδιο ή από μια αποφυγή μέχρι να μπει στο παιχνίδι η παθητική η οποία είναι και αυτή εξίσου σημαντική βέβαια, αναμφισβήτητα!

Νάσο πάρε μια διάγνωση από συνεργείο αυτόματων αν θέλεις να μπεις στη διαδικασία. Ίσως είναι βαλβίδα πίεσης.



Καλημέρα ξανά.
Ντάξ το εμπεδώσαμε με τα σάξο όχι άλλο κάρβουνο ρε αδέρφια ! :ot

Update 2:

Ο δικός μου πήγε σε 3 συνεργεία σε Νέο Κόσμο και όλοι του είπαν το ίδιο με τα ίδια λεφτά....Μάλιστα ο ένας (Ρομποτής-κορυφή κατά πως λένε στα αυτόματα) το έβαλε σε διαγνωστικό και του είπε για σαζμάν με τη μία...

Και οι άλλοι 2 μια από τα ίδια..Στο μεταξύ ψάχνοντας στα φόρουμ για το αμάξι αυτό όλοι αναφέρουν πως έχει θέμα με τις βαλβίδες πίεσης. Γενικώς θεωρούνται πολύ αξιόπιστα και μόνο στη περίπτωση που τα λάδια του βγαίνουν με γρέζια έχει κάτι σοβαρό...
Τώρα ή τα μαστόρια πάνε να βγάλουν μεροκάματο εύκολο (πολύ το φοβάμαι...) ή έχει βλάβη όντως σοβαρή.Πάντως τα λάδια του βγήκαν καθαρά παρά το γεγονός πως είχε να τα αλλάξει πάνω από 6 χρόνια!
Το αμάξι έχει σχετικώς λίγα κμ (140 τόσα) και εντελώς ήπια χρήση,απλά έμενε ένεκα κρίσηε ανεργίας κλπ πολλούς μήνες ακίνητο.
Η τιμή που το δίνει (1000€) είναι τόσο χσμηλή-ακόμα και πριν τη διάγνωση της ζημιάς-που τα σάξο και λοιπά της γκάμας αποκλείονται με τη μία....Εμφανισιακά δε είναι σαν να βλέπεις αμάξι 5ετίας και όχι 20ετίας....Περισσότερο με φρενάρει εμένα προσωπικά που είναι 2πορτο παρά κάτι άλλο...
Η βλάβη έρχεται στο προσκήνιο όταν το αμάξι κινηθεί για περισότερο από μισή ώρα και περνάει σε safe mode,χωρίς θορύβους ή τριγμους κλπ

Θα επανέλθω με περισσότερες λεπτομέρειες εν καιρώ... :salute


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Xsara 1600 2001 auto...Να το πάρω;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 25 Ιουν 2021, 10:46 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 20 Νοέμ 2017, 08:13
Δημοσιεύσεις: 1081
@nonos
Άρα μια χαρά εικόνα της αγοράς έχω (1000€). Αν θέλει και 500+ για επισκευή σασμάν, συν αλλά που θα προκύψουν έρχεται μια η άλλη με την ανακυκλωση. Έχω την εντύπωση ότι μπορείς να πάρεις 300€ έως 500€ από την ανακύκλωση.



Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
-Γιώργος -
C3 1,2 82[color=#008040] -


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Xsara 1600 2001 auto...Να το πάρω;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 25 Ιουν 2021, 12:28 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1128
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
Εντάξει, άντε πες Γιώργο ότι του φτάνει το Ξαρά και 2000€ και ησυχάζει, που όπως λέει, με εξαίρεση αυτό που παρουσίασε στο σασμάν, είναι τόσο καλοδιατηρημένο και δείχνει σαν αυτοκίνητο πενταετίας. Θα έχει για το παιδί του ένα αυτόματο, της κατηγορίας αμαξώματος που τον ενδιαφέρει και ως προς την ασφάλεια, καλό και για τις βασικές μετακινήσεις αλλά κι όποιες εξορμήσεις προκύψουν, αγορασμένο από χέρι από γνωστό.
Αν πάει το Ξαρά στην ανακύκλωση, τα 300-500€ δεν θα τα πάρει ο Νάσος, θα τα πάρει ο τωρινός ιδιοκτήτης...
Ο Νάσος, θα ξαναβρεί με 2000€ ελληνικό αυτόματο αυτής της κατηγορίας και max ηλικίας, που να το ξέρει έτσι και να μη βγάλει και τίποτα μετά;

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Xsara 1600 2001 auto...Να το πάρω;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 25 Ιουν 2021, 12:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 16 Ιουν 2021, 18:25
Δημοσιεύσεις: 11
jalbanis έγραψε:
Εντάξει, άντε πες Γιώργο ότι του φτάνει το Ξαρά και 2000€ και ησυχάζει, που όπως λέει, με εξαίρεση αυτό που παρουσίασε στο σασμάν, είναι τόσο καλοδιατηρημένο και δείχνει σαν αυτοκίνητο πενταετίας. Θα έχει για το παιδί του ένα αυτόματο, της κατηγορίας αμαξώματος που τον ενδιαφέρει και ως προς την ασφάλεια, καλό και για τις βασικές μετακινήσεις αλλά κι όποιες εξορμήσεις προκύψουν, αγορασμένο από χέρι από γνωστό.
Αν πάει το Ξαρά στην ανακύκλωση, τα 300-500€ δεν θα τα πάρει ο Νάσος, θα τα πάρει ο τωρινός ιδιοκτήτης...
Ο Νάσος, θα ξαναβρεί με 2000€ ελληνικό αυτόματο αυτής της κατηγορίας και max ηλικίας, που να το ξέρει έτσι και να μη βγάλει και τίποτα μετά;


Ναι μην το ξεχνάμε αυτό... ΔΕΝ είναι δικό μου το αμάξι! (αχ δε διαβάζετε,τζάμπα τα γράφω....)
Βασικά ούτε παπί καινούργιο δε παίρνεις με 2χιλιάρικα...
Στο μεταξύ στη κατηγορία -και ηλικία αυτή- δε σε πολυνοιάζει :
α) αν θα στο γρατζουνίσουν
β) στο κλέψουν/ψειρίσουν
γ) που και πως θα παρκάρεις
δ) αν βγάλεις/διπλώσεις τα πίσω καθίσματα/λερώσεις κλπ.Αφήστε που είναι μανούλα για μετακομίσεις κουβάλημα κλπ
ε) 2 άτομα πάνε κάμπινγκ/εκδρομή/διακοπές κουβαλώντας ολόκληρο σπιτικό...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Xsara 1600 2001 auto...Να το πάρω;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 25 Ιουν 2021, 13:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1128
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
Σωστός! Αν και στα (α)-(β)-(γ) με την πετριά που έχω, εμένα με πολυνοιάζει και κατεβάζω αυτομάτως pop-down καντήλια... :D
Άντε, άντε, να λιγοστέψουν τα διαδίκτυα και να περισσέψουν οι πράξεις, να το πάρετε με το καλό και να ανεβάσετε φωτογραφίες να τ' ασημώσουμε! :)

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Xsara 1600 2001 auto...Να το πάρω;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 25 Ιουν 2021, 23:48 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 14 Απρ 2009, 19:53
Δημοσιεύσεις: 7471
Τοποθεσία: Βόλος
Διαγράφηκαν τα ποστ με τις βρισιές. Ηρεμία στο πλήθος. Προς το παρών δεν έγινε σε κάποιος αποκλεισμός. Συνεχίζουμε κρατώντας το θέμα καθαρό

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
Αν ο παράδεισος είχε στροφές ο θεός θα είχε vts
ΕικόναΕικόνα
My Citroen C4


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Xsara 1600 2001 auto...Να το πάρω;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 26 Ιουν 2021, 09:57 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 07 Ιαν 2011, 22:53
Δημοσιεύσεις: 3765
ΝΙΚΟΣ ΤΖΙΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
To Saxo μια χαρά είναι για πρώτο φθηνό αυτοκίνητο για νέο οδηγό που θα οδηγεί ήρεμα και προσεκτικά και κυρίως με το μυαλό του, εκμεταλευόμενος τα σωστά χαρακτηριστικά ενεργητικής ασφάλειας που εχει το αυτοκίνητο. Τώρα αν παίρνουμε το αυτοκίνητο με τη σιγουριά μιας στούκας, ούτε το πενταστερο δεν ειναι σίγουρο ότι θα σε σώσει ανάλογα με τη σφοδρότητα της σύγκρουσης. Το Xsara ειναι μεγάλο για πρώτο αμαξι ενός νέου οδηγού.


Τα ατυχήματα συμβαίνουν κατά πλειοψηφία σε απόσταση 20χλμ απο το σπίτι μας και πολλές φορές όσο ήρεμοι να είμαστε έρχονται και πέφτουν επάνω μας. Πχ. σε φανάρι, σταματημένοι σε στόπ και ό,τι θες.
Επομένως, όσο ποιο ασφαλές δομικά το όχημα τόσο καλύτερα. Και το σαξό μπορεί να είναι μικρό και οικονομικό αλλά εγω δεν θα το αγόραζα ποτέ ιδίως για παιδί μου. Το xsara με κριτήρια κόστους-οφελους είναι ιδανική λύση

_________________
Οκτώβριος 2003-Ιούνης 2009 Xsara I 1.6 exclusive. 70.700-283.400 (παρά αδερφού)
Ιούλης 2009-15 Μαίου 2013 C5 I 1.8 105.500-217.130 (παρά Ιατρού)
22 Μάη 2013 5 Ιούνη 2013 C5 II prestige 115.900-117.200 (παρά Λογιστού)
1η Ιούλη 2013- C5II prestige95600....(παρά γαλακτοπώλου)


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 2 από 3 [ 37 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο



Συναφή θέματα

Τάσια για το Xsara Picasso
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό Xsara
Συγγραφέας: chris_stig
Απαντήσεις: 10
Κονσολα XITROEN XSARA I
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό Xsara
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 0
Xsara Picasso 1800 or NOT ???
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση Xsara
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 9
Επιδόσεις C5 2001
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C5
Συγγραφέας: Lefteris
Απαντήσεις: 2
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια