Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 20:55 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Πρόβλημα με αναρτήσεις/ζάντα/δισκόφρενο/ένας θεός ξέρει...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 30 Αύγ 2007, 01:05 
Άβαταρ μέλους
Χαιρετώ..
Είπα να σας πώ τον πόνο μου μιας και όλοι ξέρετε απο xsara και τα προβλήματα τους, μπας και βρόυμε μια άκρη.
'Εχω μια xsara 1.6 8v του 98(86κ χλμ). Καλοδιατηρημένη, την προσέχω, δεν της βγάζω συνέχεια τα μάτια και γενικώς δεν έχουμε (είχαμε) πρόβλημα.
Μέχρι πριν απο περίπου ένα μήνα.....
Πάμε για το πρώτο...
Φοράω 15 ζάντες, με BF Goodrich 195/55/15... Έχω κάνει με αυτά περίπου 25000 χλμ... Τα περισσότερα με ελάχιστο φορτίο (2 άτομα δηλαδή), αλλά έχω κάνει και 600 χλμ με 5 ενήλικες και αποσκευές πανω-κάτω τον Ταύγετο (πάνε αυτά πλέον :mad ). Τον τελευταίο μήνα, για κάποιο λόγο, βρίσκει ο πίσω τροχός στον θόλο, απο την μέσα πλευρά.....
Η ζαντα? Αστέρι....
Το λαστιχό...Νορμάλ, φοράω και άζωτο οπότε δεν πρήζεται το λάστιχο λόγω θερμοκρασίας...
Ρουλεμάν, δεν παίζει να είναι, ο τροχός στον αέρα γυρνάει μια χαρά χωρίς τον παραμικρό θόρυβο.
Και για να σας κουλάνω... το έκανε με 4 ενήλικες ή τελος πάντων με βάρος πίσω... Βγάζουμε τον τροχό να δούμε τί παίζει... Τον ξαναβάζουμε.... όλα κυριλέ... δέκα μέρες μετά το κάνει πλέον και με ένα άτομο, αν περάσω διαμήκη ανωμαλία και συμπιεστεί η ανάρτηση....
Να σημειώσω, μαζί με τα λάστιχα, άλλαξα και ελατήρια-αμορτισέρ, χαμηλώνοντας και το αυτοκίνητο περίπου τρία εκάτοστα....
Ο πίσω αριστερός, κιχ... άρχοντας...

Πάμε για το δεύτερο πρόβλημα...
Μεταλικός ήχος (ντινγκ) απο την μπροστινή αριστερή ανάρτηση...
Δεν ακούγεται όταν κλέισεις το παράθυρο, δεν ακούγεται πάντα (αν και τελευταία ενισχύθηκε η συχνότητα), δεν ακούγεται όταν συμπιέσω την δεξιά ανάρτηση, δεν το κάνει πάντα αν συμπιέσω και τις δύο (όλο το μπροστινό δλδ) αλλα το κάνει σίγουρα με την αριστερή.... Ψάξαμε φρένα, και αναρτήσεις, αλλα φάντασμα ο θόρυβος...
hmmm
τι λέτε?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 30 Αύγ 2007, 03:09 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 03 Μαρ 2007, 09:32
Δημοσιεύσεις: 877
Τοποθεσία: Πειραιας
παντως για το πρωτο που λες το ειχα παθει και γω .εμενα ειχε στραβωσει ο αξονας.οταν ηταν σηκωμενο το αμαξι δεν το εκανε αλλα οταν το χαμηλωσα φανηκε το προβλημα......μηπως ειναι λα8ος το offset της ζαντας σου?παιζει να ηταν και αυτο......τελικα εβαλα 2 προσθηκες και ησηχασα.αν την πλακωνεις στα χειροφρενα την γαλλιδα παιζει να εχει παρει ο αξονας σου....εμενα παλι πρεπει να ηταν απο τρακαρισματακι απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη. hmmm

οσο για το δευτερο που λες....ακουγα και γω εναν μεταλικο ψιλο ηχο....ειχα ψαξει τα παντα.τελικα ανακαληψα οτι μεσα στη ζαντα ακρηβως στο κεντρο της εχει ενα περιεργο σιδερακι που ουτε καταλαβα τι ηταν και απλως το εσφιξαν και ολα οκ..... :thumbup


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 30 Αύγ 2007, 12:20 
Άβαταρ μέλους
οχι οχι δεν την πλακώνω στα χειρόφρενα... τώρα για το offset δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα, ΟΖ Superturismo, τις έχω δει σε απειρα xsara και saxoralla, και δεν μου παρουσίασε πρόβλημα εδω και 25000 χλμ! Εσύ για να διορθώσεις τον στραβό άξονα έβαλες προσθήκες για να έρθει πιο έξω η ρόδα? Πώς κατάλαβες οτι ήταν στραβός ο άξονας? Σου τραβαγε αριστερά δεξιά το αμάξι?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 30 Αύγ 2007, 14:59 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 27 Ιουν 2007, 11:41
Δημοσιεύσεις: 3783
Τοποθεσία: serres
φιλος το πρωτο δεν ειναι προβλημα ειναι φυσιολογικη φθορα !
στον πισω αξονα εχουμε δυο ρουλεμαν 1αριστερα κ 1στα δεξια αφτα με τον καιρο φαγονονται κ περνουν κλιση οι ροδες προς τα μεσα με απο τελεσμα το λαστιχο να βρισκεις στην μεσα μερια του θολου!αν το εχεις χαμηλωμενο κ το φορτωνεις θα φθαρουν ποιο γρηγορα , τα ρουλεμαν εχουν περιπου στα 20 ευρω το ενα πανε αλαξε τα κ εισαι οκ :thumbup
οι προσθηκες απλα θα βγαζουν τη ζαντα κ το λαστιχο ποιο εξω αλλα το ρουλεμαν θα συνεχησει να παιρνει κλιση κ θα ξανα ακουμπησει καποια στιγμη!

παντως αν θες βαλε κ προσθηκες θα εχεις καλυτερο κρατημα :thumbup


ps:οταν σηκωνεις το αμαξι οι ροδες ερχονται στα κανονικα τους κ δεν φαινεται το προβλημα! σηκωσετο ποιασε την ροδα κ κουνα την μεσα εξω θα δεις οτι εχει κενα αυτα κενα ειναι απο το ρουλεμαν του αξονα :thumbup

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 30 Αύγ 2007, 15:25 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 19:08
Δημοσιεύσεις: 1576
Τοποθεσία: ΝΙκαια
Ο αξονας μας εχει 4 ρουλεμαν.2 των τροχων και αλλα δυο οι βραχιωνες.
Στην περιπτωση σου φιλε μου παιζει να φταιει το ρουλεμαν του βραχιωνα στον τροχο που σου βρισκει,επισης μπορει να εχει μετατοπιστει ολοκληρος ο αξονας.
Πηγαινε κανε για ευθυγραμιση και τυπωσε τις μετρησης και αν θες ανεβασετες
εδω μηπως σου δωσουμε καμια εξτρα πληροφορια.

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 30 Αύγ 2007, 15:41 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 27 Ιουν 2007, 11:41
Δημοσιεύσεις: 3783
Τοποθεσία: serres
οπως βλεπεις εδω ριχνουμε γενικη εικονα το τι μπορει να ειναι το προβλημα κ ερχετε ο αντωνης κ μας δινει τις ακριβεις λεπτομερειες για να μην μας πιανουν κοτσο στα συνεργεια κ μας πουλανε μπαρουφες κ αερα κοπανιστω +1 :thumbup

αυτο εννοουσα αλλα δεν ειχα τις απαραιτητες τεχνολογικες γνωσεις για να το δηλωσο σωστα!

+1 στον αντωνη

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 30 Αύγ 2007, 19:38 
Άβαταρ μέλους
Η αλήθεια είναι οτι και εμένα η πρώτη μου σκέψη είναι τα ρουλεμάν. Όταν όμως σηκώνω τον τροχό στο αέρα, ούτε θόρυβο κάνει ( ο μηχανικός μου είπε οτι συνήθως το ρουλεμάν κάνει θόρυβο οταν τραβάει ζόρι), ουτε τζόγους έχει. Τεσπά, αύριο το πρωί πάω να αλλάξω τα ρουλεμάν, και μάλλον θα κοιτάξω και τα τέσσερα μια και καλή. Ελπίζω μόνο να μην είναι αυτό που είπε ο Αντώνης, με την μετατόπιση του άξονα, γιατι μου βρωμάει πολλά γκαφρά.
Ευχαριστώ για τις σκέψεις σας, αύριο με το καλό θα σας ενημερώσω...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 30 Αύγ 2007, 21:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 22:46
Δημοσιεύσεις: 204
Τοποθεσία: Aberdeen, Scotland, UK...
γιαννης σερρες έγραψε:
+1 στον αντωνη


Αφού ξέρεις ποιος είναι αρχιμηχανικός εδώ μέσα... :thumbup

_________________
I don't drive fast, I just fly low...
...but never drive faster than my guardian angel can fly...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 30 Αύγ 2007, 21:20 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 03 Μαρ 2007, 09:32
Δημοσιεύσεις: 877
Τοποθεσία: Πειραιας
Ergoth έγραψε:
οχι οχι δεν την πλακώνω στα χειρόφρενα... τώρα για το offset δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα, ΟΖ Superturismo, τις έχω δει σε απειρα xsara και saxoralla, και δεν μου παρουσίασε πρόβλημα εδω και 25000 χλμ! Εσύ για να διορθώσεις τον στραβό άξονα έβαλες προσθήκες για να έρθει πιο έξω η ρόδα? Πώς κατάλαβες οτι ήταν στραβός ο άξονας? Σου τραβαγε αριστερά δεξιά το αμάξι?


το αμαξι ηταν κυρια....ουτε αριστερα ουτε δεξια....απλα καποιες φορες ακουγα το λαστιχο που ακουμπαγε στο θολο...και προημισα την φθηνη λυση.προσθηκουλες για να βγει ενα με δυο χιλιοστα πιο εξω η ροδα.τωρα για το πως το καταλαβα οτι ηταν στραβος....οταν εκανα ευθηγραμμιση η πισω δεξια ροδα ειχε εντονο καμπερ..... :thumbup


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 31 Αύγ 2007, 14:46 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 27 Ιουν 2007, 11:41
Δημοσιεύσεις: 3783
Τοποθεσία: serres
ε δεν ηταν στραβος ο αξονας απλα τα ρουλεμαν του βραχιωνα τα'παιξαν κ περνουν κλιση προς τα μεσα!αν ηταν στραβος οταν το σηκωνες θα φαινοταν ενω οταν ειναι η ζημια στα ρουλεμαν με το σηκωμα οι ροδες ερχονται στα κανονικα τους αφου δεν υπαρχει βαρος στις ροδες

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 31 Αύγ 2007, 15:07 
Άβαταρ μέλους
Τελικά σήμερα δεν κάναμε τίποτα, οπότε το θέμα παει απο βδομάδα...
Παρόλα αυτά τα ανταλακτικά τα πήρα, και για όποιον ενδιαφέρεται, το κόστος του σετ 2 ρουλεμάν και τσιμούχες, 21 γιούρια...
BTW, χρειάζομαι εξωλκέα για να βγάλω το ρουλεμάν?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 31 Αύγ 2007, 20:06 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 03 Μαρ 2007, 09:32
Δημοσιεύσεις: 877
Τοποθεσία: Πειραιας
γιαννης σερρες έγραψε:
ε δεν ηταν στραβος ο αξονας απλα τα ρουλεμαν του βραχιωνα τα'παιξαν κ περνουν κλιση προς τα μεσα!αν ηταν στραβος οταν το σηκωνες θα φαινοταν ενω οταν ειναι η ζημια στα ρουλεμαν με το σηκωμα οι ροδες ερχονται στα κανονικα τους αφου δεν υπαρχει βαρος στις ροδες


ναι γιαννη αυτο.... :thumbup

Ergoth έγραψε:
Τελικά σήμερα δεν κάναμε τίποτα, οπότε το θέμα παει απο βδομάδα...
Παρόλα αυτά τα ανταλακτικά τα πήρα, και για όποιον ενδιαφέρεται, το κόστος του σετ 2 ρουλεμάν και τσιμούχες, 21 γιούρια...
BTW, χρειάζομαι εξωλκέα για να βγάλω το ρουλεμάν?


8α στο πλακωσει στο σφυρι και θα βγει....... :thumbup


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 02 Σεπ 2007, 23:14 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 19:08
Δημοσιεύσεις: 1576
Τοποθεσία: ΝΙκαια
giannis xsara έγραψε:
8α στο πλακωσει στο σφυρι και θα βγει.......


:thumbup :thumbup

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 03 Σεπ 2007, 17:05 
Άβαταρ μέλους
Φιλαράκο

Εάν αλλάξεις τα ρουλεμάν πες μας τα αποτελέσματα, γιατί πιθανόν παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα η xsara του πατέρα μου. Ο ένας μάστορας αν και ψιλοέμπιστος μας λέει να αλλάξουμε ολόκληρο τον άξονα γιατί έχει φαγωθεί, και η αξία του είναι γύρω στα 600euro καινούριος και 400 μεταχειρισμένος. Ενώ μια δεύτερη γνώμη από άλλο μάστορα μας είπε να αλλάξουμε μόνο τα ρουλεμάν.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 03 Σεπ 2007, 21:24 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 23 Μαρ 2007, 21:58
Δημοσιεύσεις: 273
Τοποθεσία: ΘΗΒΑ
φιλε το προβλημα σου μπορει να μην λυθει αλλαζοντας μονο τα ρουλεμαν.λυνοντας τον αξονα θα βγει και το τελικο πορισμα,αναλογα ποσο θφαρμενοι ειναι οι πειροι απο τα ακρα που παιρνανε μεσα σε αυτα τα ρουλεμαν θα αποφασειση ο μαστορας σου αν ο αξονας επισκευαζεται η πρεπει να αντικατασταθει,παντως το προβλημα ειναι σιγουρα εκει.οσο για τον μεταλικο θορυβο αφου ελεγξεις τις ασφαλειες στα ημιαξονια οπως σωστα σου ειπαν τα παιδια πες στον μαστορα σου να κοιταξει τον πειρο απο την κρεμαστη βαση του σασμαν ενδεχεται να εχει σπασει μια κολλησει που εχει πανω στο τριγωνικο πλακακι που βρισκεται στο σασμαν.αμεσως κινδυνος ζημειας δεν υπαρχει απλα ενοχλητικος θορυβος ακομα και στις λακουβες.

_________________
ΑΜΑΞΙ ΓΡΗΓΟΡΟ,ΜΠΥΡΑ ΚΡΥΑ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ ΖΕΣΤΗ!


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 2 [ 28 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο



Συναφή θέματα

προβλημα με το cruise control
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: kostasc4
Απαντήσεις: 76
Προβλημα με πορτμπαγκαζ ,αλαρμ και κεντρικο κλειδωμα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: XSARA 1,6 16V
Απαντήσεις: 30
Πρόβλημα με USB Box
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό C3
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 4
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΛΕΙΔΑΡΙΑ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 6
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 10 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ