Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Τετ 24 Απρ 2024, 20:42 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: το κλειδωνο και ξεκλειδωνει μονο του....
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 25 Νοέμ 2007, 14:33 
Άβαταρ μέλους
καλησπερα σε ολους.

εχω το εξης πρoβλημα σε ενα xsara 1.6 του 1998.
το κλειδωνο απο το τηλεχειριστηριο και ξεκλειδωνει μονο του οποτε θελει αυτο,αλλες φορες και καθολου,οτι θελει κανει.... :s
το πηγα και το βαλανε στον εγκεφαλο αλλα δεν βρηκαν τι ζημια εχει...
εχει τυχη σε καπιον κατι τετοιο?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 25 Νοέμ 2007, 16:16 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 29 Σεπ 2007, 23:36
Δημοσιεύσεις: 54
Τοποθεσία: Αθήνα
Ακριβώς στο ίδιο μοντέλο είχα αυτό το πρόβλημα όταν το αγόρασα.
Όταν το κλείδωνα απο το τηλεχειριστήριο οι ασφάλειες κατέβαιναν και σχεδόν αμέσως ξαναπετάγονταν επάνω.
Το πήγα σε έναν ηλεκτρολόγο που έψαξε τις κλειδαριές μία μία και τελικά εντόπισε το πρόβλημα σ' αυτήν του οδηγού. Έβαλε έναν μικρό μεταλλικό κίλυνδρο στο γλωσσίδι της κλειδαριάς με τον οποίο την μπλόκαρε, και έπειτα κλείδωσε - ξεκλείδωσε με το τηλ/ριο και όταν έβγαλε τον κίλυνδρο το πρόβλημα είχε λυθεί!
Δυστηχώς δεν κατάλαβα τι ακριβώς έκανε για να σε βοηθήσω περισσότερο...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 25 Νοέμ 2007, 20:11 
Άβαταρ μέλους
Σ αυτα τα αμαξια οτα;ν η πορτα του οδηγου ανοιξει, ξεκλειδωνουν ολες.
Στο δικο μου πικασσο αυτο συμβαινει με ολες τις πορτες. Οποια και να ναι ανοιχτη τοκενγτρικο κλειδωμα παει να τις κλειδωσει αλλα ξαναξεκλειδωνει αν δει οτι μιαεστω πορτα δεν ειναι καλα κλειστη.
Κατι αναλογο εχει παθει και το δικο σου. Καποιος αισθητηρας μενει "ανοικτος" η "ανοιγει" μετα απο καποια ωρα γιατι δεν κανει καλη επαφη...
Ισως καποια"γλωσσα" να στραβωνει απο τη χρηση? και για αυτο και εκανε ο ηλ/γος αυτη την πατεντα?
Θα ξεκινουσα απο το αγαπημενο μου καθαριστικο επαφων χωριςλαδι στην κλειδαρια. :thumbup


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 26 Νοέμ 2007, 02:43 
Άβαταρ μέλους
για αρχη θα ψεκασω της κλειδαριες με καθαριστικο επαφων και αν δεν φτιαξει...θα παει στον ηλεκτρολογο.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 27 Νοέμ 2007, 13:05 
Άβαταρ μέλους
Το ίδιο έκανε και η δικιά μου (Xsara II μοντ.2001). Ήταν κομμένο καλώδιο στην πόρτα του οδηγού (στο σημείο που είναι η φίσα που κουμπώνει στην πόρτα).


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 27 Νοέμ 2007, 13:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:14
Δημοσιεύσεις: 5150
Τοποθεσία: Somewhere far beyond
Δες αν κλειδωνουν ολες...
Μια να ζωριζεται να κλειδωσει, θα στο ξεκλειδωνει αυττοματα...
Το εχω στο saxo, ευτιχος στις πισο πορτες...
Περαν τις ντιζες με λιγο WD40 (πνιχτό) και μετα ξαναδες...
Αν ειναι Αυτο που ειχα εισαι ετοιμος...
Αλλιως.... Οτι λεει ο gongisone

_________________
Τα καλά πράγματα τα εκτιμάς όταν τα χάνεις...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 27 Νοέμ 2007, 16:51 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 27 Ιουν 2007, 11:41
Δημοσιεύσεις: 3783
Τοποθεσία: serres
prem έγραψε:
Το ίδιο έκανε και η δικιά μου (Xsara II μοντ.2001). Ήταν κομμένο καλώδιο στην πόρτα του οδηγού (στο σημείο που είναι η φίσα που κουμπώνει στην πόρτα).




εγω παλι ειχα κομμενο καλωδιο κ δεν λειτουργουσε το παραθυρο!καλα πως ειναι δυνατον να κοπη εκει καλωδιο?κ δεν ηταν τσακισμα ηταν λες κ το τραβηξες καμια με χαρτοκοπτη! :shock:

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 27 Νοέμ 2007, 17:57 
Άβαταρ μέλους
παιδια ευχαριστω για της απαντησεις σας.
θα δοκιμασο να ανοιξω την ταπετσαρια του οδηγου.παρατηρησα οτι την εχουν ξανανοιξει γιατι καπου δεν τους εχει κουμποσει καλα....

για να μην κανω καμια βλακει,μηπως μπορει καπιος να μου πει πως να την ανοιξω?εστω με πια σειρα να ξεκινησω?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 30 Νοέμ 2007, 08:08 
Άβαταρ μέλους
γιαννης σερρες έγραψε:
prem έγραψε:
Το ίδιο έκανε και η δικιά μου (Xsara II μοντ.2001). Ήταν κομμένο καλώδιο στην πόρτα του οδηγού (στο σημείο που είναι η φίσα που κουμπώνει στην πόρτα).




εγω παλι ειχα κομμενο καλωδιο κ δεν λειτουργουσε το παραθυρο!καλα πως ειναι δυνατον να κοπη εκει καλωδιο?κ δεν ηταν τσακισμα ηταν λες κ το τραβηξες καμια με χαρτοκοπτη! :shock:


Από το παράθυρο ξεκίνησα και εγώ. Σταμάτησε να λειτουργεί και πήγα γι' αυτό. Ήταν τέσσερα κομμένα καλώδια, λίγο πριν τη φύσα (εκεί τσακίζει όταν κλείνει η πόρτα). Άλλα ο ηλεκτρολόγος δεν πήρε μάτι το ένα και έμεινε κομμένο με αποτέλεσμα να μου κάνει αυτά τα νούμερα με το άνοιξε κλείσε.

Πριν τρεις-τέσσερις μήνες ξανασταμάτησε το παράθυρο να δουλεύει και είχαν ξανακοπεί πάλι τα ίδια καλώδια (τα είχε φτιάξει καλά ο ηλεκτρολόγος). Αυτός που ασχολήθηκε τώρα πήρε πρέφα και το άλλο που είχε μείνει και έφτιαξε καλύτερα και τα άλλα (πρόσθεσε και τσόντα) και προς το παρόν είμαι ΟΚ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 30 Νοέμ 2007, 18:12 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 27 Ιουν 2007, 11:41
Δημοσιεύσεις: 3783
Τοποθεσία: serres
αααα εγω το εκανα μονος μου!ηθελα να δω αν μπορω να βγαλω απο τις φισες τα καλωδια απο τα ηχεια κ να βαλω μεγαλητερα καλωδια ;)
κ ειδα το κομμενο καλωδιο ,(οπα εσυ εισαι που με κανεις μαγκιες)στην αρχη το εριξα δυο σβουρες κ του εβαλα μονοτικη ,μετα απο δυο μερες ξανα τα ιδια!πιανω κ γω δυο πολυ μικρες φισες κανω μια μικρη προεκταση το καλωδιο το παταω κ ενα πολυ μικρο κολληματακι με καλαΐ κ απο τοτε δεν εκανε ουτε κιχ!
βγαζεις πρωτα τα καπακια απο τα ηχεια(τραβα τα απο κατω)
ξεβιδωνεις τις 4 βιδες απο το ηχειο κ το βγαζεις,οταν βγαλεις το ηχειο στην κατω μερια θα δεις μια βιδα την ξεβιδωνεις!
στο μπρατσο εχει δυο βιδες η μια ειναι κατω εκει που εννωνεται με το μυστικο μας ντουλαπακι τις πορτας,την ξεβιδωνεις κ αυτη!η αλλη ειναι πανω στο τελειωμα του μπρατσου θα πρεπει να βγαλεις το πλαστικο καπακι που αγκαλαζει το εσωτερικο χερουλι της πορτας ,ενα ψιλο κατσαβιδακι κ το βαζεις απο κατω κ τραβας απαλα αφου ξεκουμπωθει κ αυτο θα δεις την βιδα που κρυβει απο κατω του την ξεβιδωνεις κ αυτη!
μετα παλι με ενα μικρο κατσαβιδακι βγαζεις το καπακι που εχει για τους καθρεφτεςαπαλα απαλα κ θα ξεκουμπωσει μονο του, μετα βγαζεις το λαστιχο που ακουμπαει στο τζαμι(παλι με κατσαβιδακι απαλα απαλα)!
τελος περνεις το κατσαβιδι κ το βαζεις στις ακρες τις ταπετσαριας κ τραβας την ταπετσαρια εδω θελει λιγο δυνατα για να ξεκουμπωσου τα κλιπσακια που εχει η ταπετσαρια!
,καλο ειναι να αλαξεις τα κλιπσακια με καινουργια πριν την ξανα βαλεις την ταπετσαρια πανω!μερικα μπορει να σπασουν η κ να χαλαρωσουν με αποτελεσμα να μην κουμπωση καλα η ταπετσαρια ,αν οντως στην εχουν ανοιξει την ταπετσαρια τοτε δεν σου εβαλαν καινουργια κλιπσακια κ δεν κουμπωσε οπως πριν!ειναι λιγο μπελας κ θελει λιγο προσοχη αλλα αν πιανουν τα χερια σου μην φοβασαι!αα κ με την ευκαιρια που θα ανοιξεις την ταπετσαρια παρε κ μια αυτοκολητη πισσοταινια κ κολλα την στην εσωτερικη λαμαρινα τις πορτας για να εχεις καλλητερη ηχομονωση!

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 01 Δεκ 2007, 08:51 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:36
Δημοσιεύσεις: 5915
Τοποθεσία: Π.Φαληρο
μου ειχε σπασει η κλειδαρια στην πορτα του οδηγου, με αποτελεσμα καπου να ζοριζεται και να ξεκλειδωνει, την αλλαξα και ησυχασα.

_________________
Να είσαι καλά και να μας προσέχεις από εκεί ψηλά....
ΜΙΧΑΛΗΣ ΒΑΤΡΑΝΗΣ 04/12/1981 - 27/03/2010
http://www.youtube.com/watch?v=3yFJfgvglnA


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Δεκ 2007, 01:33 
Άβαταρ μέλους
τελικα οκ ανοιξα την πορτα του οδηγου αλλα δεν βρηκα κατι παραξενω...
ψεκασα και με spray ολες της πορτες.
εχει να μου το κανει τωρα 2-3 μερες,δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι hmmm


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 13 Φεβ 2008, 00:54 
Άβαταρ μέλους
πλεξουδα καλωδιων στην πορτα.100%

αν πας σε citroen με το διαγνωστικο θα σου πει ποια πορτα και θα το κοιταξεις.
Τα καλωδια στη πορτα ειναι ενα(ακομη...) μεγαλο θεμα με τις xsara.
παντως καλο ειναι οποιος το διορθωνει να βαζει προεκταση στο καλωδιο που διορθωνει μια και απο οτι φαινεται η καλωδιωση ειναι κοντη απο το εργοστασιο και αυτο δημιουργει το προβλημα...

ειπατε τιποτα???


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 14 Φεβ 2008, 08:37 
Άβαταρ μέλους
vts έγραψε:
πλεξουδα καλωδιων στην πορτα.100%

παντως καλο ειναι οποιος το διορθωνει να βαζει προεκταση στο καλωδιο που διορθωνει μια και απο οτι φαινεται η καλωδιωση ειναι κοντη απο το εργοστασιο και αυτο δημιουργει το προβλημα...



Σ'αυτό πρέπει να έχεις δίκιο. Εμένα μου κόλλησαν τα κομμένα καλώδια (ίσα-ίσα έφτανε), αλλά ξανακόπηκαν. Ο ηλεκτρολόγος που τα έφτιαξε τώρα έβαλε προέκταση, γιατί μου λέει είναι ίσα-ίσα από το εργοστάσιο γι'αυτό κόβονται. Το μέλλον θα δείξει...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 11 Οκτ 2008, 13:03 
Άβαταρ μέλους
Βρείτε και για εμένα μία λύση βρε παιδιά.
Οταν ανοίγεις την πόρτα του οδηγού και βρίσκεται κάπου στην μέση, ανοιγοκλείνουν οι κλειδαριές από μόνες τους.Το ίδιο γίνεται και όταν πας να την κλείσεις.
Τι μπορεί να φταίει;


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 3 [ 32 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο





Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ