Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 19:16 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 11 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Αλλαγη λαδιων!!καθε ποτε??
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 24 Σεπ 2006, 21:59 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 21 Σεπ 2006, 15:48
Δημοσιεύσεις: 82
Τοποθεσία: Λυγουριο
Καθε ποτε αλλαζετε λαδια!τι λαδια βαζεται??και ποσο λαδακι τσιμπαει αν τσιμπαει??


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 26 Σεπ 2006, 10:13 
Άβαταρ μέλους
Εγώ τα λάδια τα αλλάζω περίπου στα 7.000 χλμ. Στις αρχές τα άλλαζα κάθε 5.000 χλμ.
Δηλ. έκανα το προβλεπόμενο κάθε 10.000 στη citroen αλλά στα ενδιάμεσα 5.000 πήγαινα και τα άλλαζα σε έναν δικό μου που έχει συνεργείο citroen.
Τώρα πια επειδή τα λάδια που βάζω είναι αγωνιστικού τύπου αντέχουν πάνω από 15.0000 χλμ. αλλά η αλλαγή γίνεται στα 10.000.
Είμαι πολύ ευχαριστημένος γιατί ο κινητήρας δουλεύει βελούδινα, τα μπουζί είναι πεντακάθαρα και δεν καίει σταγόνα λάδι. Ίσως παίζει ρόλο ότι έβαλα το πρόσθετο βελτιωτικό motor kote αν και ο μηχανικός μου, μου είπε ότι δεν χρειάζεται, διότι τα λάδια που μου βάζει έχουν από μόνα τους βελτιωτικό.
Η τιμή τους είναι 60 ευρώ με την εργασία συν το φίλτρο που αλλάζει σε κάθε αλλαγή επειδή το θέλω εγώ. Δύο χρόνια τώρα όλα καλά.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 26 Σεπ 2006, 11:23 
Άβαταρ μέλους
Total 7000 10W40
Αλλαγή κάθε 7500 χλμ καίει από 100ml χειμερινή αλλαγή ( Μάρτιο ) μέχρι 250-300ml καλοκαιρινή αλλαγή ( Σεπτέμβριος )


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Αλλαγή λαδιών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 26 Σεπ 2006, 14:02 
Άβαταρ μέλους
XSARA έγραψε:
Εγώ τα λάδια τα αλλάζω περίπου στα 7.000 χλμ. Στις αρχές τα άλλαζα κάθε 5.000 χλμ.
Τώρα πια επειδή τα λάδια που βάζω είναι αγωνιστικού τύπου αντέχουν πάνω από 15.0000 χλμ. αλλά η αλλαγή γίνεται στα 10.000


Αγωνιστικού τύπου; Ποιάς εταιρείας; Τι τύπος λαδιών;

Θα με ενδιέφερε.

Εγώ τα αλλάζω κάθε 10.000, Selenia ή MOTUL συνθετικά και δεν καίει σταγόνα χειμώνα καλοκαίρι.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 27 Σεπ 2006, 08:10 
Άβαταρ μέλους
Την ακριβή μάρκα δεν τη θυμάμαι, θα σου πω όμως την Παρασκευή, γιατί θα πάω από τον μηχανικό μου για καφεδάκι.
Πάντως, είναι θυγατρική της Castrol, τα οποία θεωρούνται από τις κορυφαίες φίρμες και το έχω διασταυρώσει και από άλλους που ασχολούνται.
Τα συγκεκριμένα λάδια έρχονται από Η.Π.Α. και συσκευάζονται στην Ελβετία.
Με τον μηχανικό αυτό είμαστε συγγενείς και δύο - τρεις μήνες πριν λήξει η εγγύηση της αντιπροσωπείας πηγαίνω σ΄ αυτόν. Ο τύπος αυτός στήνει Citroen kai Peugeot, τα οποία τρέχουν στο ασφάλτινο. Ισως έχετε δει διαφήμισή του "Patrinos Sport". Επειδή έχουμε καλή σχέση δεν έχει τύχει να τον πιάσω να με κοροιδεύσει σε κάτι, ποτέ. Σε αντίθεση με την αντιπροσωπεία που τους έπιασα τουλ. δύο φορές να κάνουν λαμογιά στο αυτοκίνητο και τους το είπα. Και γι΄ αυτό κι έφυγα από αυτούς.
Και τα λάδια που χρησιμοποιεί για τα αυτοκίνητα αυτά, χρησιμοποιώ κι εγώ.

Εποφυλάσσομαι για την Παρασκευή να σου πω την μάρκα. Και με ενδιαφέρει να ρωτήσεις και αλλού και να μου πεις την γνώμη σου για να τις διασταυρώσουμε.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 27 Σεπ 2006, 12:10 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 21 Σεπ 2006, 15:48
Δημοσιεύσεις: 82
Τοποθεσία: Λυγουριο
XSARA έγραψε:
Εγώ τα λάδια τα αλλάζω περίπου στα 7.000 χλμ. Στις αρχές τα άλλαζα κάθε 5.000 χλμ.
Δηλ. έκανα το προβλεπόμενο κάθε 10.000 στη citroen αλλά στα ενδιάμεσα 5.000 πήγαινα και τα άλλαζα σε έναν δικό μου που έχει συνεργείο citroen.
Τώρα πια επειδή τα λάδια που βάζω είναι αγωνιστικού τύπου αντέχουν πάνω από 15.0000 χλμ. αλλά η αλλαγή γίνεται στα 10.000.
Είμαι πολύ ευχαριστημένος γιατί ο κινητήρας δουλεύει βελούδινα, τα μπουζί είναι πεντακάθαρα και δεν καίει σταγόνα λάδι. Ίσως παίζει ρόλο ότι έβαλα το πρόσθετο βελτιωτικό motor kote αν και ο μηχανικός μου, μου είπε ότι δεν χρειάζεται, διότι τα λάδια που μου βάζει έχουν από μόνα τους βελτιωτικό.
Η τιμή τους είναι 60 ευρώ με την εργασία συν το φίλτρο που αλλάζει σε κάθε αλλαγή επειδή το θέλω εγώ. Δύο χρόνια τώρα όλα καλά.

οταν λες αγωνιστικου??τι λαδια δηλαδη??μαρκα??


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 27 Σεπ 2006, 12:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 21 Σεπ 2006, 15:48
Δημοσιεύσεις: 82
Τοποθεσία: Λυγουριο
εμενα το διλιτρο με motul 10w40 ful συνθετικα φτανω το κιλο στα 6000κμ ενω με τα motul 15w50 στα 5000κμ περιπου 500γραμμαρια!!η αλαγη ποανει λιγο χρηματικα!!η διλιτρη περνει 4,5 κιλα περιπου!λαι αναγκαζομαι να περνω τρια δυκιλα!!=66€+15€φιλτρα(λαδιου_βενζινης)+10€εργασια=91€ :schraeg :bambam :shock: :rant


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 27 Σεπ 2006, 19:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 19:08
Δημοσιεύσεις: 1576
Τοποθεσία: ΝΙκαια
ΒΡ 7000 sport 15/50 το καλοκαιρι με καταναλωση 0,5L στα 10000χλμ
BP 7000 sport 10/40 το χειμωνα με καταναλωση 0,8L στα 10000χλμ

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 03 Οκτ 2006, 07:49 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 16:37
Δημοσιεύσεις: 2092
Τοποθεσία: 3 αμάξια μπροστά σου!!!
Εμένα δε μου καίει σταγόνα και τα αλλάζω κάθε 10.000χλμ.
Τώρα θα βάλω τα Total 100% συνθετικά.

_________________
ΖΥΓΟΣ Κυδαθηναίων 22, Πλάκα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 04 Νοέμ 2006, 15:54 
Άβαταρ μέλους
εγώ έβαζα shell full synthetic 5-40w δεν έκαιγε σταγόνα λάδι και τα άλλαζα μιά φορά το χρόνο περίπου 15000km και ησύχασα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 19 Δεκ 2006, 23:22 
Άβαταρ μέλους
ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ SERVICΕ ΕΝΑ XSARA 1,6 ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΛΙΠΑΝΤΙΚΟ AMSOIL 5W-40 ΣΧΕΤΙΚΑ SITES www.amsoil.gr, www.amsoil.com kai www.carbibles.com ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΛΙΠΑΝΤΙΚΑ.ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΑΝ ΕΝΑ ΛΙΠΑΝΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ?


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 11 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Αλλαγή λάμπας ΣΤΟΠ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: vasim
Απαντήσεις: 25
Αλλαγη τακακια!
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C5
Συγγραφέας: NEKTARIOS C5
Απαντήσεις: 24
Αλλαγη Xenon?
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 10
αλλαγη καπω C4/VTS/1600/coupe
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: shadowman
Απαντήσεις: 9
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια