Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 11:22 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 3 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: citroen picasso
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 07 Ιουν 2010, 15:26 
Άβαταρ μέλους
καλησπερα σε ολους σας ! ειμε νεος σε αυτο το club και επισης ιδιοκτητης για πρωτη φορα σιτροεν πικασσο πολυμορφικο λογω παιδιών. Λογω οικονομικών λόγων πριν 1 εβδομαδα εγινα κατοχος ενος citoen picasso 8/2003 1.6. To πήρα μεταχειρισμένο σε καλύ τιμή και προσεγμενο εξωτερικα και με βιβλιο σερβις τα χιλιομετρα εινε στα 80000 και η αγορα του απο πολυ γνωστη εταιρία μεταχειρισμενων. τα σερβις γινοντουσαν στον Χανια....κη . Τα ερωτήματα που εχω εινε τα εξής αν μπορει καποιος να με βοηθήση στις αποριες μου για το συγκεκριμενο μοντέλο.

1) τα λαστιχα που φοραω εινε 205/65/15, εινε αυτες οι διαστασεις της "μαμας του?

2) ο συμπλεκτης απομωνωνει μαλακά αλα ψηλα , εινε φυσιολογικό?

3) στο ρελαντί ανεβοκατεβάζει ελαφρα στροφες, τι μπορει να θέλει?

4)το κανράν δεν εχει στροφομετρο και δεν ξερω η 5η μεχρι ποσα χιλιομετρα πιανη σε λογικα πλαισια?

5)και τελος .. μηπως γνωριζη καποιος που θα μπορουσα να το πηγενω για σερβις προς τα νοτια προαστια? μενω Γλυφαδα και δεν εχω ιδεα για σερβις citroen και για λογικες και αξιοπιστες εργασιες.

Ισως σας κανω την εντυπωση για πολυ ασχετο πανω στα αυτοκίνητα αλα ο λογος εινε πως παντα ειμουν κατοχος Audi A4 και το μονο που εκανα εινε να βαζω βενζίνη διοτι το αυτοκινητο δεν μου εβγαλε ποτε τιποτα μετα απο 145000 χλμ. ακομα και στα λαδια συμπληρωνα μονο. Υποψιαζωμε πως με τον γαλλο δεν θα εινε ετσι και ανησυχω.
Ευχαριστω θερμα για την κατανοηση και ευχωμε να εχω μια απάντηση. καλή εβδομάδα σε ολους.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: citroen picasso
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 07 Ιουν 2010, 16:05 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16612
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Καλως ηρθες peter και καλα-οικογενειακα χιλιομετρα ευχομαι..Ετσι οπως την περιγραφεις την αγορα μαλλον εχεις πεσει σε μια πολυ καλη περιπτωση.. :thumb

Μου φαινεται υπερβολικο το 205 για τετοιου προσανατολισμου αυτοκινητο..Οι xsara picasso ερχονται αυτη τη στιγμη με 185..Με το 205 πιστευω θα εχει κοψει και και λιγο..Στην επομενη αλλαγη προτεινω να πας σε 195 ωστε και λιγο πιο φαρδυς να εισαι και να μη κοβει..
Στο θεμα του συμπλεκτη ισως να ερχεται η ωρα του σιγα σιγα..Εγω στη θεση σου θα το εσκιζα για λιγο να δω αν επηρεαζεται πολυ απ αυτο..Το οτι απομονωνει ψιλα κατι λεει παντως..
Τελικη το αμαξι πρεπει να εχει γυρω στα 185km..στις 4000 στροφες πρεπει να πηγαινεις το πολυ με 140 με 5η παντα...Προσσεγγιστικα παντα η προηγουμενη μου προταση και με την προυποθεση οτι εχεις το 16βαλβιδο..
Στην αρχικη σελιδα υπαρχει διαφημιση του Ντεκα ο οποιος ειναι στη Λεωφορο Μαραθωνος ομως..Τουλαχιστον θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο αφου ειναι "δικος μας" και μελος μας οποτε δεν τον παιρνει.... :lol

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 148.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: citroen picasso
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 07 Ιουν 2010, 23:27 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Πετρο καταρχας καλως ηρθες και πολλα ασφαλη και απροβληματιστα χιλομετρα να σου χαρισει το αυτοκινητο.
Απο θεμα αξιοπιστιας τα Xsara Picasso τα πανε πολυ καλα (απ οσο εχω ακουσει και γω) και δε χρειαζεται να προβληματιζεσαι, αν ολα τα σερβις του ειναι στην ωρα τους και εχουν τυρηθει σαν ευαγγελιο!

Οι εργοστασιακες διαστασεις ειναι 185/65/15 και καλο θα ηταν να γυρισεις σε αυτες!
Ειναι λιγο υπερβολη το 205 ελαστικο με τοσο μεγαλο προφιλ!

Ο συμπλεκτης (αν δεν ειναι η συνηθεια σου απο το Audi και οντως απομονωνει ψηλα) δε σημαινει οτι εχει και απαρετητα προβλημα!
Δε σημαινει ομως και οτι δεν εχει ή δε θα εχει!
Το ψηλα ειναι σχετικο λοιπον, αναλογα και με το αμαξι...αν βλεπεις οντως οτι στις ανηφορες, δεν αρπαζει και δε μπορει να ξεκινησει, τοτε χριζει αλλαγης!

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 3 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Citroën C4 Exclusive - Η κορόνα μου
Δ. Συζήτηση: Παρουσιάσεις Αυτοκινήτων Χρηστών
Συγγραφέας: Reizakos
Απαντήσεις: 309
Ποσοτητα φρεον σε c4 picasso
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4 Picasso
Συγγραφέας: nikzap
Απαντήσεις: 5
ΤΟ ΝΕΟ CITROËN C4 CACTUS
Δ. Συζήτηση: Νέα μοντέλα
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 5
Η CITROEN ΛΑΝΣΑΡΕΙ ΤΟ ΝΕΟ ΤΗΣ CONFIGURATOR
Δ. Συζήτηση: Δ.Τ. Citroen Hellas
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 0
Ταπετσαριες πορτων Citroen C4 Picasso
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό C4
Συγγραφέας: Liakos1979
Απαντήσεις: 4
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ