Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Τρί 16 Απρ 2024, 16:30 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: σφαλμα αισθητηρα MAP - μηδενισμος σφλματος εγκεφαλου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 21 Αύγ 2010, 14:11 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 16 Οκτ 2007, 16:29
Δημοσιεύσεις: 126
Τοποθεσία: ΒΡΑΧΑΤΙ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ
χθες ξεκινωντας για ξυλοκαστρο ο κινητηρας παρουσιαζε διακοπες κατι σαν σκορτσαρισματα το ρελαντι ειχε αρυθμιες και ακουγα περιοδικα μεταλλικους ηχους στο μοτερ (πυρακια;) και καποια στιγμη μυρισα βενζινη . λαμπακι check engine δεν ειχα .
στο συνεργειο το βαλαμε στο διαγνωστικο (οχι lexia ενα αλλο διαθετουν οι μηχανικοι της bosch νομιζω) και η βλαβη καταγραφης:αισθητηρας αναροφησης αερα(MAP)
τον αντικαταστησανε με ενα διαθεσιμο μεταχειρισμενο απο picasso το οδηγησα και ολα κανινικα .οταν πηγαν οι μηχανικοι να διαγραψουν τη βλαβη απο το διαγνωστικο αυτη δεν διαγραφοταν και παρεμενε στον εγκεφαλο μου παροτι δοκιμασαμε και με το αυτοκινητο οχι σε λειτουργια κινητηρα. καναμε και μια προσπαθεια με δευτερη θεση το κλειδι και αφαιρεση πολου μπαταριας αλλα τιποτα .η βλαβη παρεμενε καταγεγραμενη στην ecu.
τι φταιει;να το παω στην αντιπροσωπεια να μου τη διαγραψουν με το lexia και επ ευκαιρια να ξαναπερασουν απο πανω το προγραμα διαχειρησης κινητηρα; ακουσα εχει στειλει ενα καινουργιο τα κεντρικα απο γαλλια


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: σφαλμα αισθητηρα MAP - μηδενισμος σφλματος εγκεφαλου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 21 Αύγ 2010, 16:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 19:08
Δημοσιεύσεις: 1576
Τοποθεσία: ΝΙκαια
Ειναι αλειθεια,τα ηλεκτρονικα των PSA δεν ειναι συμβατα με διαφορα universal συστηματα διαγνωσης.Και ετσι να το αφησεις δεν τρεχει τιποτα,ετσι και αλλιως η βλαβη ηταν προσωρινη.
Σχετικα με τους MAP ειναι παθητικη και χαλανε απο τις αναθυμιασεις του λαδιου.Στο δικο μου εχω αλλαξει 2 .Εναν στις 65000 και εναν στις 97000,αλλα απο τοτε (τωρα εχει 135) πεταξα τις αναθυμιασεις εξω με φιλτρακι και δεν εχει ξαναχαλασει.

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: σφαλμα αισθητηρα MAP - μηδενισμος σφλματος εγκεφαλου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 21 Αύγ 2010, 16:52 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 16 Οκτ 2007, 16:29
Δημοσιεύσεις: 126
Τοποθεσία: ΒΡΑΧΑΤΙ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ
antonios16v έγραψε:
Ειναι αλειθεια,τα ηλεκτρονικα των PSA δεν ειναι συμβατα με διαφορα universal συστηματα διαγνωσης.Και ετσι να το αφησεις δεν τρεχει τιποτα,ετσι και αλλιως η βλαβη ηταν προσωρινη.
Σχετικα με τους MAP ειναι παθητικη και χαλανε απο τις αναθυμιασεις του λαδιου.Στο δικο μου εχω αλλαξει 2 .Εναν στις 65000 και εναν στις 97000,αλλα απο τοτε (τωρα εχει 135) πεταξα τις αναθυμιασεις εξω με φιλτρακι και δεν εχει ξαναχαλασει.

φωτισε με πως θα το πατενταρω . αναθυμιασεις λες το σωληνακι πουξαναανακυκλωνει τα καυσαερια διπλα στην πολλαπλη εισαγωγης ;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: σφαλμα αισθητηρα MAP - μηδενισμος σφλματος εγκεφαλου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 21 Αύγ 2010, 22:27 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Μην καταργησετε τις αναθυμιασεις, γιατι θα βουλωσουν οι ελαστικοι εξωτερικοι σωληνες του μοτερ ( αυτοι πο υπανε απο το μπλοκ προς το ψευτοκαπακο, επειδη δεν αναρροφουνται και μενουν στον σωληνα) και θα βουλωσουν με υπολειματα λαδιων που θα γινουν πηχτα σαν γρασο, με συνεπεια να μην μπορουν να φυγουν οι αναθυμιασεις ουτε στο περιβαλλον και θα αρχισει να πετα λαδια απο την ταπα λαδιων.

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: σφαλμα αισθητηρα MAP - μηδενισμος σφλματος εγκεφαλου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 22 Αύγ 2010, 00:36 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 10 Δεκ 2009, 00:19
Δημοσιεύσεις: 178
Τοποθεσία: Αθήνα
billaras έγραψε:
Μην καταργησετε τις αναθυμιασεις, γιατι θα βουλωσουν οι ελαστικοι εξωτερικοι σωληνες του μοτερ ( αυτοι πο υπανε απο το μπλοκ προς το ψευτοκαπακο, επειδη δεν αναρροφουνται και μενουν στον σωληνα) και θα βουλωσουν με υπολειματα λαδιων που θα γινουν πηχτα σαν γρασο, με συνεπεια να μην μπορουν να φυγουν οι αναθυμιασεις ουτε στο περιβαλλον και θα αρχισει να πετα λαδια απο την ταπα λαδιων.


+1

Καλύτερα να επιβεβαιώσεις ότι η ανακύκλωση αναθυμιάσεων λειτουργεί σωστά.
Αν πού και που βγάζεις τον Map για καθάρισμα (π.χ. ανά 30.000χλμ), τότε δεν θα σου το ξανακάνει.

Με τις σκ@τοβενζίνες που βάζουμε η παραμικρή αστάθεια στο ρελαντί μπορεί να προκαλέσει ανάποδη ροή
στην πολλαπλή εισαγωγής και να σου ανάψει αυτό το λαμπάκι.

Είναι πάρα πολύ συχνό φαινόμενο σε πολλές μάρκες αυτοκινήτων που είναι MAP based (κλασσικό σε ατμοσφαιρικά Polo/Ibiza).
Στο Saxo μου το έχω κάνει πάμπολες φορές για να μην κάνει σκορτσαρίσματα.

_________________
http://www.etuners.gr


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: σφαλμα αισθητηρα MAP - μηδενισμος σφλματος εγκεφαλου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 22 Αύγ 2010, 09:07 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 19:08
Δημοσιεύσεις: 1576
Τοποθεσία: ΝΙκαια
billaras έγραψε:
Μην καταργησετε τις αναθυμιασεις, γιατι θα βουλωσουν οι ελαστικοι εξωτερικοι σωληνες του μοτερ ( αυτοι πο υπανε απο το μπλοκ προς το ψευτοκαπακο, επειδη δεν αναρροφουνται και μενουν στον σωληνα) και θα βουλωσουν με υπολειματα λαδιων που θα γινουν πηχτα σαν γρασο, με συνεπεια να μην μπορουν να φυγουν οι αναθυμιασεις ουτε στο περιβαλλον και θα αρχισει να πετα λαδια απο την ταπα λαδιων.


Ρε Μπιλ ολο την καταστροφη φερνεις ρε!!
Σωληνας απο το μπλοκ στο ψευτοκαπακο δεν υπαρχει,αλλα υπαρχει απο το ψευτοκαπακο στην εισαγωγη.
Το προβλημα που δημιουργειται απο την αφαιρεση τον αναθυμιασεων απο την εισαγωγη ειναι το χειμωνα που τα λαδια κανουν υγροποιηση ,αν το αμαξι χρησιμοποιηται για κοντινες αποστασης η υγρασια παραμενει στα ψευτοκαπακα και στα λαδια.
Λογω οτι αν ενα μοτερ στροφαρει 6-7 k.rpm συχνα η αναθυμιασεις ειναι παρα πολλες το πιο σωστο ειναι να μπει δοχειο αναθυμιασεων (παγιδα) και παλι μεσα η σωληνα στην εισαγωγη.

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: σφαλμα αισθητηρα MAP - μηδενισμος σφλματος εγκεφαλου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 22 Αύγ 2010, 09:23 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
ΟΚ τοτε εισαι σωστος :thumb Ναι για ενα αμαξι που κανει κοντινες αποστασεις και δουλευεται σχετικα ηρεμα τοτε υπαρχει ενα θεμα. Το θεμα ειναι οτι δεν νομιζω καποιος να δουλευει μονιμα το αμαξι του 5000-7000 καθε ωρα και στιγμη. Αρα σιγουρα καποια φορα θα του την κανει την σκατια. :suspi
Εμενα ας πουμε, μετα απο σχεδον 50000 χιλιομετρα που ειχα αφαιρεσει τις αναθυμιασεις, μου βουλωσε ο διπλος σωληνας των αναθυμιασεων του μπλοκ και πετουσε τα λαδια απο την ταπα. Μεχρι και την ταπα λαδιου μου χαλασε, αφου κλωτσησε το λαστηχακι της και πηρα καινουρια. Παντως οσους ρωτησα μηχανικους μου ειπαν ξαναβαλε τις αναθυμιασεις στην πεταλουδα. Και εγω αυτο εκανα, απλα θα καθαρισω πιο συχνα τον map και την πεταλουδα.... ;)

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: σφαλμα αισθητηρα MAP - μηδενισμος σφλματος εγκεφαλου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 22 Αύγ 2010, 09:27 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Παιδια ή μπερδεμενα τα γραφετε ή εγω ειμαι τελειως γκαου! :lol
Τελικα σε ενα αυτοκινητο ειναι καλο να βγαζεις τις αναθυμιασεις στο περιβαλλον (...ισως με ενα φιλτρακι μπροστα) ή να τις επιστρεφεις στην εισαγωγη, οπως και δηποτε? :jaw

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: σφαλμα αισθητηρα MAP - μηδενισμος σφλματος εγκεφαλου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 22 Αύγ 2010, 09:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 19:08
Δημοσιεύσεις: 1576
Τοποθεσία: ΝΙκαια
Να τα επιστρεφεις στην εισαγωγη αλλα ενδιαμεσα να υπαρχει δοχειο αναθυμιασεων(παγιδα λαδιου).

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: σφαλμα αισθητηρα MAP - μηδενισμος σφλματος εγκεφαλου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 22 Αύγ 2010, 09:52 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Η δικη μου αποψη ειναι οτι αν εχεις ενα αμαξι βελτιωμενο που καταπονει πολυ τα λαδια του και ετσι παραγει παρα πολλες αναθυμιασεις (σε σχεση με την μαμα κατασταση) τοτε βαζεις ενα εξωτερικο δοχειο αναθυμιασεων με φιλτρακι αναθυμιασεων στο δοχειο το ιδιο, ετσι ωστε οσες υγροποιουνται να επιστρεφουν πισω στο μπλοκ, και οι παραπανισιες ας βγαινουν στο περιβαλλον ή ας περναν απο την πεταλουδα. Σε εργοστασιακο αμαξι ή αμαξι με απλα φιλτρο-προγραμμα-εξατμηση που ουσιαστικα δεν διαφερει και πολυ η υποδυναμη του απο το εργοστασιο (~+5% αυξηση ισχυος συνηθως) να μην καταργουνται γιατι κακο στην τσεπη και τα νευρα σου κανουν παρα καλο...

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: σφαλμα αισθητηρα MAP - μηδενισμος σφλματος εγκεφαλου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Αύγ 2010, 11:13 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 16 Οκτ 2007, 16:29
Δημοσιεύσεις: 126
Τοποθεσία: ΒΡΑΧΑΤΙ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ
salex έγραψε:
billaras έγραψε:
Μην καταργησετε τις αναθυμιασεις, γιατι θα βουλωσουν οι ελαστικοι εξωτερικοι σωληνες του μοτερ ( αυτοι πο υπανε απο το μπλοκ προς το ψευτοκαπακο, επειδη δεν αναρροφουνται και μενουν στον σωληνα) και θα βουλωσουν με υπολειματα λαδιων που θα γινουν πηχτα σαν γρασο, με συνεπεια να μην μπορουν να φυγουν οι αναθυμιασεις ουτε στο περιβαλλον και θα αρχισει να πετα λαδια απο την ταπα λαδιων.


+1

Καλύτερα να επιβεβαιώσεις ότι η ανακύκλωση αναθυμιάσεων λειτουργεί σωστά.
Αν πού και που βγάζεις τον Map για καθάρισμα (π.χ. ανά 30.000χλμ), τότε δεν θα σου το ξανακάνει.

Με τις σκ@τοβενζίνες που βάζουμε η παραμικρή αστάθεια στο ρελαντί μπορεί να προκαλέσει ανάποδη ροή
στην πολλαπλή εισαγωγής και να σου ανάψει αυτό το λαμπάκι.

Είναι πάρα πολύ συχνό φαινόμενο σε πολλές μάρκες αυτοκινήτων που είναι MAP based (κλασσικό σε ατμοσφαιρικά Polo/Ibiza).
Στο Saxo μου το έχω κάνει πάμπολες φορές για να μην κάνει σκορτσαρίσματα.



τελικα χθες αναψε και λαμπακι check engine χωρις ομως να παρουσιαζει αλλη ανωμαλια στην συμπεριφορα του ο κινητηρας . το πηγα σημερα στην αντιπροσωπια το συνδεσανε στο lexia και ανεφερε βλαβη στον map sensor . τοποθετησαν ενα καινουργιο και αποκατασταση .χρεωση 88ευρω με κουρεψανε σαν προβατο με λευκη γουνα . παρεπιπτωντος στο δελτα κορινθου στην bosch τον ιδιο αισθητηρα τον χρεωνουν 40 ευρω .αυτα προς γνωση και συμορφωση για την σχεση μας με τις αντιπρωσωπειες που δε λενε να κατανοησουν οτι οι καιροι ειναι δυσκολοι και αν θελουν να κρατησουν τους πελατες τους πρεπει να συμορφωθουν σε ολες τις χρεωσεις υπηρεσιων που παρεχουν και οχι ταχα να κανουν προσφορες 1000 κατω για την αγορα ενος μοντελου λες και το κοσμακη του λειπει αυτο το ποσο για να προβει σε αντικατασταση αυτοκινητου


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: σφαλμα αισθητηρα MAP - μηδενισμος σφλματος εγκεφαλου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Αύγ 2010, 12:34 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 19:08
Δημοσιεύσεις: 1576
Τοποθεσία: ΝΙκαια
Για αυτο πρεπει να αγορασουμε Lexia δικο μας.Δεν μπορεις να αγοραζεις ανταλακτικα στα τυφλα γιατι τα στοκαρεις μετα.Στην περιπτωση σου το πιο πιθανον ειναι να ηταν καλος ο μεταχειρισμενος ΜΑΡ και ειχε κρατεισει την βλαβη απο τον πρωτο.

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: σφαλμα αισθητηρα MAP - μηδενισμος σφλματος εγκεφαλου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Αύγ 2010, 13:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 16 Οκτ 2007, 16:29
Δημοσιεύσεις: 126
Τοποθεσία: ΒΡΑΧΑΤΙ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ
antonios16v έγραψε:
Για αυτο πρεπει να αγορασουμε Lexia δικο μας.Δεν μπορεις να αγοραζεις ανταλακτικα στα τυφλα γιατι τα στοκαρεις μετα.Στην περιπτωση σου το πιο πιθανον ειναι να ηταν καλος ο μεταχειρισμενος ΜΑΡ και ειχε κρατεισει την βλαβη απο τον πρωτο.



εχει στο ebay με περι τα 200 ευρω . παντως και το διαγνωστικο μπορει να καταγραψει μια βλαβη η οποια στην πραγματικοτητα να μην εχει ως αντικρισμα καποια εμφανη ανωμαλια .
αυτο γιατι ο προγραμματιστης εχει οριοθετισει απειροελαχιστες ανοχες-κατωφλι τιμων αναφορας οταν εκτελει ελεγχους το προγραμμα . ετσι μπορει να τοποθετησεις δυο ανταλλακτικα του κουτιου και με τα δυο να δουλευει ο κινητηρας αλλα στο ενα οταν τρεχεις το διαγνωστικο να καταγραφει σφαλμα . μου εχει τυχει απειρες φορες στα οπλικα συστηματα στα καραβια .
δυστυχως με τα ηλλεκτρονικα και ο καλυτερος τεχνικος μπορει να γινει λακαμας...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: σφαλμα αισθητηρα MAP - μηδενισμος σφλματος εγκεφαλου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Αύγ 2010, 14:26 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Παντως για καποια Xsara II, ειχε γινει ανακληση για το φυσακι του map sensor το οποιο χαλαρωνε τα ελασματα του και δεν εσφυγγε τις επαφες του map. Μηπως αν του ψεκαζες το φυσακι και τον καθαριζες στην τρυπουλα του επανερχονταν; :roll

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: σφαλμα αισθητηρα MAP - μηδενισμος σφλματος εγκεφαλου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Αύγ 2010, 14:40 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 16 Οκτ 2007, 16:29
Δημοσιεύσεις: 126
Τοποθεσία: ΒΡΑΧΑΤΙ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ
billaras έγραψε:
Παντως για καποια Xsara II, ειχε γινει ανακληση για το φυσακι του map sensor το οποιο χαλαρωνε τα ελασματα του και δεν εσφυγγε τις επαφες του map. Μηπως αν του ψεκαζες το
φυσακι και τον καθαριζες στην τρυπουλα του επανερχονταν; :roll


τον καθαρισανε αρχικα τα παιδια στο συνεργειο που βαλανε το μεταχειρισμενο αλλα δεν επανηρθε


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 2 [ 16 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο



Συναφή θέματα

Αναβάθμιση λογισμικού εγκεφάλου. Προτάσεις για συνεργεία.
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: tgi
Απαντήσεις: 1
Πρόβλημα με αισθητήρα UERIA
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά DS3
Συγγραφέας: Toshiba2014
Απαντήσεις: 33
Kαθαρισμός αισθητήρα MAP
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 6
Επαναπρογραμματισμός Εγκεφάλου κ Εγγύηση
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: salex
Απαντήσεις: 3
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ