Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 13:14 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ρετάρισμα κινητηρα.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 10 Αύγ 2011, 12:05 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 20 Ιούλ 2011, 21:28
Δημοσιεύσεις: 8
Πραγματικά δεν ξέρω τι να πω.
Ευτυχώς έχω φιλο με ανταλλακτικα για γαλλικα και αύριο λέω να κάνω τα εξής:

α)αλλαγή(δοκιμαστικά) πολλαπλασιαστή.
β)αλλαγή μπουζί.
γ)αλλαγή φίλτρου αέρα(ή καθάρισμα)
δ)καθαρισμό με σπρέϋ επαφών στις φύσσες.
ε)αλλαγή βαλβίδας ρελαντί(θα το έκανα έτσι και αλλιώς διότι κάποιες φορές κολλάει).
στ)αλλαγή φίλτρου βενζίνης.

Στη συνέχεια δοκιμές και βλέπουμε.

Ξέχασα τίποτα άλλο να κοιτάξω ρε παιδιά;
Δε μπορώ να τσεκάρω τη βενζίνη βέβαια αλλά με το να αλλάξω φίλτρο κάτι υποθέτω θα γίνει αν είναι απο εκεί,ε;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ρετάρισμα κινητηρα.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 10 Αύγ 2011, 14:24 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Αν το βαλεις σε διαγνωστικο ισως σου δειξει καποια ενδειξη. Ισως σου πει κατι σαν "σφαλμα πηνιου κυλινδρου Νο 2" αρα θα ξερεις οτι εκανε σφαλμα ο πολλαπλασιαστης. Ισως ειναι και απο μπεκ.

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ρετάρισμα κινητηρα.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 10 Αύγ 2012, 10:58 
Άβαταρ μέλους
Ξεκίνησα να διαβάζω με πολύ προσοχή το topic γιατί έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και εγώ εδώ και καιρό. Ας μας πει ο φίλος τι ήταν τελικά. Πως διορθώθηκε το πρόβλημα. Και γενικά καλό θα ήταν όταν έχουμε ξεκινήσει ένα θέμα για κάποιο πρόβλημα να λέμε μετά και πως φτιάχτηκε γιατί αυτή είναι και η ουσία ενός forum. Να βοηθάει ο ένας τον άλλον.
Εγώ έχω ένα xara 1.4 του 2000 την έκδοση luxe. Από τον Μάιο τραβιέμαι με αυτήν την ιστορία. Όταν το βάζουν στο διαγνωστικό δεν τους βγάζει τίποτα. Το ρετάρισμα εμφανίζεται πάντα μόλις το αυτοκίνητο ζεσταθεί. Μόλις δηλαδή ο δείκτης της θερμοκρασίας φτάσει κοντά στους 90 βαθμούς. Όσο είναι κρύο δουλεύει μία χαρά. Και μάλιστα αν πέσει η θερμοκρασία κάτω από τους 90, σταματάει και το ρετάρισμα. Άντε βρες τώρα τι είναι. Μπουζί έχω αλλάξει χωρίς να δω διαφορά. Σήμερα θα μου βάλουν άλλον πολλαπλασιαστή αλλά μιας και ήδη έχω δοκιμάσει και άλλον δεν νομίζω ότι θα βγάλουμε άκρη και πάλι. Τώρα λέει θα βάλει έναν άλλο πιο "ενισχυμένο" και θα βάλει και πιο "κρύα" μπουζί.
Για αυτό και θα ήθελα πολύ να μάθω πως ξέπερασε το πρόβλημά του ο φίλος που το είχε.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ρετάρισμα κινητηρα.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 17 Αύγ 2012, 08:26 
Άβαταρ μέλους
Να σας ενημερώσω ότι μέχρι τώρα δοκίμασα νέο πολλαπλασιαστή και το πρόβλημα ήταν το ίδιο. Την περασμένη Παρασκευή μου έφερε ο μηχανικός ένα άλλον πολλαπλασιαστή (τον 2ο στη σειρά) για δοκιμή. Έχοντας όμως διαβάσει τα topics εδώ, του είπα να μου καθαρίσει τον map. Το κακό είναι ότι παρόλα αυτά, άλλαξε πάλι και τον πολλαπλασιαστή. Το αμάξι το δοκίμασα 3-4 μέρες και παρατήρησα το εξής: Το πρόβλημα δεν εξαλείφθηκε, αλλά μειώθηκε δραστικά. Τώρα για παράδειγμα μπορεί να ρετάρει ελάχιστα όταν έχει ζεσταθεί, αλλά όχι επίμονα. Το κάνει στιγμιαία. Και δεν το κάνει πάντα ότα είναι ζεστό, αλλά που και που. Βέβαια έχοντας αλλάξει και τον πολλάπλασιαστή, δεν μπορώ να ξέρω τι βοήθησε. Ο πολλαπλασιαστής ή ο καθαρισμός του map (ο οποίος παρεπιπτόντως ήταν μέσα στην μπίχλα). Έτσι λοιπόν χθες πήγα ξανά και ζήτησα να μου βάλουν πάλι τον δικό μου πολλαπλασιαστή. Έτσι θα δοκιμάσω και πάλι να πως θα πάει.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ρετάρισμα κινητηρα.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 17 Αύγ 2012, 11:52 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 23 Σεπ 2007, 14:38
Δημοσιεύσεις: 917
Τοποθεσία: PALLHNH
Εικόνες: 3
μετρηστε και συμπιεση κυλινδρων οταν ειναι ζεστο το αμαξι

_________________
Xsara 1.6. 16v


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ρετάρισμα κινητηρα.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 17 Αύγ 2012, 13:24 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 18 Απρ 2010, 17:13
Δημοσιεύσεις: 723
Πήγαινε σε ηλεκτρολόγο να στο ελέγξει.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ρετάρισμα κινητηρα.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 21 Αύγ 2012, 23:02 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Αν ειναι 1,4 ή 1,6 8ν τοτε δειτε πεταλουδα (καθαρισμα) και το μοτερακι ρελαντι. Αν ειναι το 1,6 16ν τοτε καθαρισμα πεταλουδας και προγραμματισμο. Αν συνεχισει να κομπιαζει δειτε την μπριζα του map.

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ρετάρισμα κινητηρα.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 22 Αύγ 2012, 16:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 13 Μαρ 2012, 09:37
Δημοσιεύσεις: 112
φιλε galant ειχα και εγω το ιδιο προβλημα.τελικα ηταν χαλασμενα 2 μπεκ.αλλαχτηκαν και μια χαρα απο τοτε
.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ρετάρισμα κινητηρα.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 20 Μαρ 2014, 15:54 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 17 Μαρ 2014, 15:59
Δημοσιεύσεις: 7
γεια σας παιδια ....μολις γραφτεικα στο forum συγγνωμη αν γραψω κατι λαθος η οτιδηποτε λοιπον....ο λογος που γραφτεικα ειναι ο εξης .επεσε στα χερια μου ενα citroen saxo vts 97' μοντελο πριν κανενα 2μηνο το οποιο γουσταρω και μ'αρεσει παρα πολυ αλλα.....μια βροχερη μερα καθως γυρνουσα στο σπιτι υστερα απο μια επισκεψη σε ενα φιλο το αμαξι αφου γενικα βραχηκε μου εκανε κατι μπερδεματα δηλαδη ανεβοκατεβαιναν οι στροφες και κοντευε να σβησει ομως το εσβησα και οταν το ξαναεβαλα μπρος συνηλθε το πηγα και το αφησα στο σπιτι ομως την επομενη μερα που το πειρα οταν το εδεινα και στα ψηλα (5-6000) το αμαξι με εκοβε σαν να εκανε ατροφια δηλαδη οταν το αμαξι "ζητουσε" εκανε ρεταρισμα (σαν να επιανε κοφτη).αργοτερα ομως σημερον ημερα ας πουμε αυτο το ρεταρισμα το κανει μετα τις 3.500 στροφες.το πηγα λοιπον στον γιατρο ....μου λεει ειμαι 100τοις100 ειναι πολλαπλασιαστης ....τον αλλαξαμε και τιποτα .το ξαναπηγα μου λεει ειναι κατι καλωδια απο την πλεξουδα....το πηρα ολά καλα μια χαρα παω το παταω και ενα πλυσιμο τζαμι πενα στο saxaki.την επομενη μερα με διαθεση και ηλιο λεω να το βγαλω βολτα.....παλι τα ιδια το αμαξι οταν ζηταει ρεταρει.μπουζια καινουργια ,αντλια βενζινης δοκιμασαμε,πολλαπλασιαστη αλλο βαλαμε,αισθητηρα στροφαλου δοκιμασαμε, την πλεξουδα την συμαζεψαν ακομα τα ιδια.....το αμαξι μετα τις 3500 ρεταρει και μετα σε ολες τις ταχυτητες και απο τα χαμηλα ξαναρεταρει.αυτο που παρατειρεισα αλλα δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο ειναι οτι το αμαξι οταν βρεχετε με κανει νουμερα ,δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο.ευχαριστω πολυ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ρετάρισμα κινητηρα.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 20 Μαρ 2014, 16:39 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 19:54
Δημοσιεύσεις: 8614
....μου θυμίζει τότε που άλλαξα αισθητήρα "λ"..... ειδικά τα ανεβοκατεβάσματα στροφών και τα κομπιάσματα στην επιτάχυνση... :hmm


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ρετάρισμα κινητηρα.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 20 Μαρ 2014, 17:36 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιαν 2009, 21:47
Δημοσιεύσεις: 13647
Τοποθεσία: Πειραιας
Εικόνες: 0
Δες και καταλύτη....

Στάλθηκε από το ST26i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
C5 exclusive-C4 vtrs


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ρετάρισμα κινητηρα.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 19 Ιουν 2016, 18:03 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 19 Ιουν 2016, 16:27
Δημοσιεύσεις: 5
Σορυ κιόλας ρε παιδιά , αλλα γράφει ενας ενα πρόβλημα δεν μας λεει τελικά τι έγινε και ποια ειναι η λύση, μετά απο δυο χρόνια μπαίνει ενας άλλος , του την λεει ευγενικά του πρώτου και τον καλεί να απαντήσει γιατί εχει το ιδιο πρόβλημα , μας αναλύει κι'αυτος με την σειρα του το ιδιο πρόβλημα , και δεν μας λεει ούτε αυτός τι τελικά έγινε , και μετά ενας άλλος και τωρα εγώ. Ποια η χρησιμότητα τελικά δεν καταλαβαίνω . Τα ίδια κι εγώ λοιπόν . Μάλλον το αεριο φταίει αλλα δεν θα σας πω ούτε εγώ τι τελικά έγινε :) . Συγνώμη αν ήμουν αγενής αλλα σε ολα τα φόρουμ κατι παρόμοιο συμβαίνει :(


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ρετάρισμα κινητηρα.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 19 Ιουν 2016, 19:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Συγνώμη αν ήμουν αγενής αλλα σε ολα τα φόρουμ κατι παρόμοιο συμβαίνει

Σίγουρα είσαι,οπότε πάρτο λίγο αλλιώς και μην μας μπερδεύεις με άλλους.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ρετάρισμα κινητηρα.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 19 Ιουν 2016, 23:02 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 19:27
Δημοσιεύσεις: 2688
groody έγραψε:
Σορυ κιόλας ρε παιδιά , αλλα γράφει ενας ενα πρόβλημα δεν μας λεει τελικά τι έγινε και ποια ειναι η λύση, μετά απο δυο χρόνια μπαίνει ενας άλλος , του την λεει ευγενικά του πρώτου και τον καλεί να απαντήσει γιατί εχει το ιδιο πρόβλημα , μας αναλύει κι'αυτος με την σειρα του το ιδιο πρόβλημα , και δεν μας λεει ούτε αυτός τι τελικά έγινε , και μετά ενας άλλος και τωρα εγώ. Ποια η χρησιμότητα τελικά δεν καταλαβαίνω . Τα ίδια κι εγώ λοιπόν . Μάλλον το αεριο φταίει αλλα δεν θα σας πω ούτε εγώ τι τελικά έγινε :) . Συγνώμη αν ήμουν αγενής αλλα σε ολα τα φόρουμ κατι παρόμοιο συμβαίνει :(


Ότι ναναι!!!Ρε συ μπήκες για να πείς τί?Είσαι αγενής και ειρωνικός!

_________________
ο έξυπνος παραδέχεται,ο πονηρός δικαιολογείται,ο βλάκας επιμένει


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ρετάρισμα κινητηρα.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 20 Ιουν 2016, 00:14 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2012, 12:42
Δημοσιεύσεις: 11784
Τοποθεσία: GoodView City
Εικόνες: 3
Δεν φταίει ρε φίλε το φόρουμ αν εσύ είσαι τελικά ο ίδιος με τους αλλους Και κάνεις αυτό που υποτίθεται ότι δεν σου αρέσει.

From Inside C4 White Airbus

_________________
Godzilla
Αμαρτωλός

Ενας σοφός είπε κάποτε:
Ρε δεν γαμιέται?
Και έζησε ευτυχισμένος για πολλά χρόνια.

Βαγγέλης


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 2 από 3 [ 44 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο



Συναφή θέματα

Ρελαντί-χαμηλες στροφές κινητήρα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Saxo
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 0
Ξαφνικό κόψιμο κινητήρα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Saxo
Συγγραφέας: Tsiou28
Απαντήσεις: 0
Περίεργος θόρυβος στον κινητήρα с2
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 2
Προδιαγραφές λαδιού κινητήρα 1.6lt
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 82
ΒΑΣΕΙΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑ?
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: antonios16v
Απαντήσεις: 26
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ