Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 04:05 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 15 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Πρόβλημα (?) με συμπλέκτη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 17 Μάιος 2012, 15:10 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 17 Μάιος 2012, 14:33
Δημοσιεύσεις: 7
Καλησπέρα στην ομάδα.
Έχω ένα Xsara 2003 (1.4i) 5door.
Το πήραμε 2ο χέρι από αντιπροσωπεία Citroen και διαπιστώσαμε ότι ο συμπλέκτης "κούμπωνε" περίπου στην μέση της διαδρομής του απότομα. Για να γίνω πιο κατανοητός: πατάμε τέρμα συμπλέκτη, κουμπώνουμε ταχύτητα και όταν τον αφήνουμε στην μέση περίπου κουμπώνει απότομα με συνέπεια να σβήνει εύκολα. Πρέπει να κινούμε το πόδι μας χιλιοστά για να εκκινεί νορμάλ, αλλά αυτό είναι κουραστικό.
Το πήγαμε λοιπόν στον εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο όπου το αγοράσαμε (έχει και μονάδα service, φανοποιείας κτλ) και μας είπαν ότι μάλλον έχει φαγωθεί ο δίσκος.
Αλλάζουμε δίσκο-πλατό και πάλι το ίδιο. Τους το ξαναπάμε και τους ρωτάμε αν παίρνει ρύθμιση και μας απάντησαν ότι είναι φιξ η ντίζα και δεν ρυθμίζεται. Έτσι μας είπαν ότι μάλλον έχει φαγωθεί η ντίζα του συμπλέκτη και μας πρότειναν αλλαγή. Κάναμε και αλλαγή ντίζας (ήταν όντως λίγο φαγωμένη η παλιά). Πάλι τα ίδια........
Πήγαμε αγανακτισμένοι πλέον εκεί και μας είπαν ότι επειδή είναι καινούργιο το δίσκο-πλατό πρέπει να φαγωθεί λίγο και θα είναι οκ. Έχουμε κάνει περίπου 5.000 χλμ και δεν έχει αλλάξει τίποτα στην λειτουργία του.
Εν τω μεταξύ ακόμα και στην ίδια την Citroen τους έσβηνε γιατί απελευθέρωνε απότομα. Και σε συνεργείο για αλλαγή ελαστικών που το είχα πάει πάλι τους έσβηνε (και μάλιστα αυτός μου είπε να το τσεκάρω γιατί δεν ήταν φυσιολογικό).
Έχετε αντιμετωπίσει τέτοιου είδους αντίδραση όποιοι έχετε Xsara? Αν Ναι, πως το επιδιορθώσατε??

Σημείωση: Σε όλα τα service είμαι παρών την στιγμή της αλλαγής αντ/κων για να είμαι σίγουρος ότι μου τοποθετούν καινούργια γνήσια και όχι φαγωμένα-παλιά............


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα (?) με συμπλέκτη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 18 Μάιος 2012, 09:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
η ντιζα ρυθμιζετε μλκιες σου ειπαν δες εξωτερικα τον μηχανισμο στο σασμαν μηπως εχει καπιο συμπτωμα μετα πρεπει να δεις το διχαλο αλλα πρεπει να ξανακατεβει σασμαν και το τελευταιο που δεν το ευχομαι ειναι να εχει αλλαχτει το σασμαν απο αλλο μοντελο και καπου να μην ταιριαζει στα μερη που μπαινει η ντιζα κοιταξετο και καπου αλλου σε αλλο συνεργειο που ασχολειτε με σιτροεν

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα (?) με συμπλέκτη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 18 Μάιος 2012, 11:45 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 17 Μάιος 2012, 14:33
Δημοσιεύσεις: 7
Σε ευχαριστώ xantiamanolis.
Συνεχίζοντας λοιπόν το ψάξιμο για την εύρεση της λύσης, ήθελα να μου προτείνετε ένα συνεργείο (έστω εξειδικευμένο) που να είναι (όντως) καλός μηχανικός ώστε να το πάω για έλεγχο. Έπειτα από αυτά που έχω αντιμετωπίσει από το εξουσιοδοτημένο συνεργείο πλέον έχει "κλονιστεί" η εμπιστοσύνη μου (αφού ότι μου έλεγαν το πίστευα και το άλλαζα με καινούργιο παρουσία μου).


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα (?) με συμπλέκτη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 18 Μάιος 2012, 11:47 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιαν 2009, 21:47
Δημοσιεύσεις: 13647
Τοποθεσία: Πειραιας
Εικόνες: 0
Που μενεις??

_________________
C5 exclusive-C4 vtrs


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα (?) με συμπλέκτη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 18 Μάιος 2012, 12:56 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 17 Μάιος 2012, 14:33
Δημοσιεύσεις: 7
Ίλιον μένω.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα (?) με συμπλέκτη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 18 Μάιος 2012, 22:36 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 27 Μαρ 2010, 13:21
Δημοσιεύσεις: 226
Τοποθεσία: Πατρα
Εικόνες: 1
Πηγαινε στον Πανο viewtopic.php?f=100&t=8604 ειναι απο το κλαμπ και απο αυτα που λενε τα παιδια ειναι πολυ καλος στη δουλεια του!Το αμαξι δεν εχει εγγυηση? Το ρωταω γιατι βαση ευρωπαικης νομοθεσιας αν αγοραζεις μεταχειρο απο αντιπροσωπεια ο εμπορος ειναιυποχρεωμενος να παρεχει 12 μηνες εγγυηση! Δεν μπορουν να αλλαζουν ετσι κομματια, να μην λυνεται το προβλημα και να συνεχιζεις να πληρωνεις! Δεν γινεται να πηγαινουν να βρουν τη ζημια ψαχνοντας? Υποτιθεται οτι ειναι επισημο δικτυο, αν δεν ξερουν αυτοι, ποιος ξερει???

_________________
Citroen C5 AIRCROSS 1.2 PURETECH 130CV 2019
Citroën Xsara II 1.6 16V Exclusive 2004 245000χλμ
VW Polo III 1.3 Confort 1995..........πεθανε!!!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα (?) με συμπλέκτη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 19 Μάιος 2012, 11:28 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 15:40
Δημοσιεύσεις: 1200
Τοποθεσία: Athenshire
Ελπίζω να μην έχεις πληρώσει για κάποια από τις εργασίες που αδίκως σου έκαναν στο αυτοκίνητο, ψάχνοντας για τη λύση...

_________________
oısɹəʌəɹ :ʇıɔsəɹolɟ ɐʇɐqoɹd snʇɹıʌ


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα (?) με συμπλέκτη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 21 Μάιος 2012, 12:09 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 17 Μάιος 2012, 14:33
Δημοσιεύσεις: 7
Το αμάξι αγοράστηκε το 2008 (είναι του 2003) και είχε 1 χρόνο εγγύηση. Την αλλαγή συμπλέκτη την κάναμε το καλοκαίρι του 2010 (τότε μας μπήκαν οι υπόνοιες ότι δεν είναι φυσιολογικός ο συμπλέκτης του). Θα μου πειτε ότι από την αρχή έπρεπε να το έχω καταλάβει, αλλά τώρα ο χρόνος πίσω δεν γυρίζει......
Όσο για το κόστος φυσικά και είχα πληρώσει κανονικά.....


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα (?) με συμπλέκτη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 24 Μάιος 2012, 14:13 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 17 Μάιος 2012, 14:33
Δημοσιεύσεις: 7
Τελικά το έψαξα όσο γινόταν (σε εξουσιοδοτημένα και εξειδικευμένα) και οι γνώμες συγκλίνουν στο εξής:
Το σετ δίσκου-πλατό είναι ανακατασκευής!!!!!
Τώρα τρέχουμε για νέο σετ..........αφού όπως μου είπαν (πάλι συμφωνούν οι γνώμες) αν το αφήσω έτσι πιέζονται αρκετά οι βάσεις μηχανής από τις ξερές αντιδράσεις του κουμπώματος και ενδέχεται να φτάσει σε σημείο να τις ραγίσει ή να κόψει και κάποια από αυτές.
Και κάτι τελευταίο: Η ντίζα είναι αυτορυθμιζόμενη υδραυλική και δεν επιδέχεται ρύθμισης από χέρι. Μου το επιβεβαίωσαν σε όλα τα συνεργεία.

Αυτά λοιπόν...........
Πάντως σας ευχαριστώ για τις συμβουλές........


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα (?) με συμπλέκτη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 24 Μάιος 2012, 18:47 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Υδραυλικη; Για εξηγησε μας το αυτο... Μηχανικη ντιζα αυτορυθμισομενη ειναι με ελατηριο στην φυσουνα που βλεπεις πανω της.

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα (?) με συμπλέκτη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 24 Μάιος 2012, 19:01 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Αυτορυθμιζόμενη υδραυλική,δεν υπάρχει.
Αυτορυθμιζόμενη μηχανική,υπάρχει.
Δεν ξέρω όμως τι φοράει το αυτοκίνητό σου.
Ανακατασκευής αντ/κά(ειδικά σε αμπραγιάζ),δεν βάζουμε ποτέ.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα (?) με συμπλέκτη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 24 Μάιος 2012, 19:11 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Μανθο, μηχανικη φοραει ρε, μην μασας. :P

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα (?) με συμπλέκτη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 24 Μάιος 2012, 19:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Δεν το γνωρίζω Βασίλη το συγκεκριμένο αυτοκίνητο και όπως ξέρεις όταν δεν γνωρίζω κάτι,μούγκα.
Απλά του εξήγησα τις διαφορές των δύο, καταστάσεων της ντίζας.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα (?) με συμπλέκτη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 25 Μάιος 2012, 15:56 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 17 Μάιος 2012, 14:33
Δημοσιεύσεις: 7
Όντως έκανα λάθος στην πληκτρολόγηση.
Η ντίζα είναι αυτορυθμιζόμενη και όχι υδραυλική.

Όσο για το σετ που είναι ανακατασκευής, είναι μεν της Citroen αλλά είναι ανακατασκευής.
Και για του λόγου το αληθές, ο κωδικός του σετ που μου είχαν βάλει ήταν 205188 (οι τελευταίοι 8 αριθμοί του πλαισίου είναι: 73681116). Σε όσα συνεργεία το πήγα το έλεγξαν και μου είπαν (από μόνοι τους χωρίς να τους πω κάτι) ότι είναι γνήσιο μεν αλλά ανακατασκευασμένο από την Citroen. Από κει και πέρα, δεν είμαι μηχανικός ούτε γνωρίζω και πολλά αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι είμαι ένας ταλαιπωρημένος κάτοχος Citroen που πληρώνω τα σπασμένα. Και αυτό γιατί όταν το πηγαίνω για service δεν ζητάω φτηνά ή ημιτασόν ή ανακατασκευασμένα ανταλλακτικά αλλά πάντα τα γνήσια!!! Το αποτέλεσμα είναι ότι εγώ θα πληρώσω τα σπασμένα (γιατί τα ανταλλακτικά έχουν 1 χρόνο εγγύηση και έχουν περάσει τουλάχιστον 2).
Δεν κατηγορώ (γι'αυτό και δεν δημοσίευσα ονόματα ή έγγραφα), αλλά κοινοποιώ το τι έπαθα για να καταλάβουν όλοι όσοι μπαίνουν σε αυτό το φόρουμ πόσο εύκολο είναι από μια λάθος κίνηση (δεν μπορώ να γνωρίζω αν υπήρχε δόλος) να δημιουργήσουν ένα τόσο μεγάλο πρόβλημα στον πελάτη...........


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα (?) με συμπλέκτη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 25 Μάιος 2012, 20:14 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 27 Μαρ 2010, 13:21
Δημοσιεύσεις: 226
Τοποθεσία: Πατρα
Εικόνες: 1
mavrosipotis έγραψε:
Όντως έκανα λάθος στην πληκτρολόγηση.
Η ντίζα είναι αυτορυθμιζόμενη και όχι υδραυλική.

Όσο για το σετ που είναι ανακατασκευής, είναι μεν της Citroen αλλά είναι ανακατασκευής.
Και για του λόγου το αληθές, ο κωδικός του σετ που μου είχαν βάλει ήταν 205188 (οι τελευταίοι 8 αριθμοί του πλαισίου είναι: 73681116). Σε όσα συνεργεία το πήγα το έλεγξαν και μου είπαν (από μόνοι τους χωρίς να τους πω κάτι) ότι είναι γνήσιο μεν αλλά ανακατασκευασμένο από την Citroen. Από κει και πέρα, δεν είμαι μηχανικός ούτε γνωρίζω και πολλά αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι είμαι ένας ταλαιπωρημένος κάτοχος Citroen που πληρώνω τα σπασμένα. Και αυτό γιατί όταν το πηγαίνω για service δεν ζητάω φτηνά ή ημιτασόν ή ανακατασκευασμένα ανταλλακτικά αλλά πάντα τα γνήσια!!! Το αποτέλεσμα είναι ότι εγώ θα πληρώσω τα σπασμένα (γιατί τα ανταλλακτικά έχουν 1 χρόνο εγγύηση και έχουν περάσει τουλάχιστον 2).
Δεν κατηγορώ (γι'αυτό και δεν δημοσίευσα ονόματα ή έγγραφα), αλλά κοινοποιώ το τι έπαθα για να καταλάβουν όλοι όσοι μπαίνουν σε αυτό το φόρουμ πόσο εύκολο είναι από μια λάθος κίνηση (δεν μπορώ να γνωρίζω αν υπήρχε δόλος) να δημιουργήσουν ένα τόσο μεγάλο πρόβλημα στον πελάτη...........

Μην πηγαινεις σε συνεργεια στα τυφλά! Εγω προσωπικα σου προτεινα να πας στον πανο γιατι ειναι απο τα κλαμπ και εχω ακουσει τα καλυτερα λογια απο τα παιδια του φορουμ! Τουλαχιστον θα σου πει τι εχει και τι οχι το αμαξι σου και θα καταληξεις στο τι φταιει. Μεχρι στιγμης απ'οτι εχω καταλαβει, τα διαφορα συνεργεια σου που εχεις παει σου εχουν πει διαφορες αποψεις!

_________________
Citroen C5 AIRCROSS 1.2 PURETECH 130CV 2019
Citroën Xsara II 1.6 16V Exclusive 2004 245000χλμ
VW Polo III 1.3 Confort 1995..........πεθανε!!!!!


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 15 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Πρόβλημα με ντίζα παραθύρου.
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: alejandros1967
Απαντήσεις: 0
Προβλημα με κεντρικο κλειδωμα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C5
Συγγραφέας: johni41
Απαντήσεις: 0
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΕNG MAN SYSTEM
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 16
προβλημα με βιντιλατερ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Saxo
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 2
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια