Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 18:57 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 10 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Πρόβλημα με δυναμό
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 30 Δεκ 2017, 14:10 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 25 Αύγ 2016, 16:03
Δημοσιεύσεις: 12
Γεια σας και Χρόνια Πολλά.
Στο xantia 1600 του 1997, έχει πρόβλημα το δυναμό και θα ήθελα να το βγάλω μήπως και μπορέσω να το συντηρήσω. Μπορεί κάποιος να μου πει πως μπορεί να βγεί? Είδα ότι έχει γεμίσει με υγρό LHM γιατί έχει διαρροή η αντλία από πάνω του και έτσι δεν δουλεύει καθόλου.
Πιστεύω πως δεν είναι εύκολο αλλά με κάποια περιγραφή από εσάς, ίσως τα καταφέρω.
Ευχαριστώ πολύ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με δυναμό
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 31 Δεκ 2017, 09:23 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
αρχικα να σου πω οτι προετιμασου πιθανα και για αλλο δυναμο
η διαδικασια ειναι η εξης
βγαζεις τον εξω ιμαντα εντελως και ξεβιδωνεις τις βιδες...για να λυσεις το δυναμο βασικα θες και εξολκεα και πιθανα αλλα εργαλεια τα εχεις?
αλλα βασικα εμενα θα με εκαιγε πρωτα να στεγανοποιησω την αντλια μου και μετα ολα τα υπολοιπα....

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με δυναμό
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 31 Δεκ 2017, 16:09 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 25 Αύγ 2016, 16:03
Δημοσιεύσεις: 12
Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.
Επειδή δεν έχω ξανακάνει κάποια επέμβαση σε αυτό το σημείο του αυτοκινήτου, θα ήθελα αν μπορείς να μου πεις κάποιο σημείο να δω περισσότερες λεπτομέρειες, γιατί όπως το είδα δεν καταλαβαίνω τι πρέπει να κάνω. Εργαλεία έχω και εξολκέα αλλά χρειάζομαι περισσότερες οδηγίες, αν αυτό σου είναι εύκολο και αν υπάρχουν κάπου φωτογραφίες για βοήθεια.
Η στεγανοποίηση της αντλίας θα γίνει στο επόμενο βήμα, αλλά πρώτα πρέπει να φτιαχτεί το δυναμό για να μπορεί να μετακινηθεί το αυτοκίνητο, ώστε να το πάω σε ένα φίλο, είναι όμως λίγο μακρυά μου που μπορεί να αλλάξει από ότι μου είπε κάποια λαστιχάκια στην αντλία και να την στεγανοποιήσει, ώστε να μην τρέχει το LHM πάνω στο δυναμό. Επίσης μπορεί να δει αν υπάρχει και κάπου αλλού διαρροή, γιατί εδώ και κάποιες εβδομάδες, ήθελε μισό μπουκάλι LHM κάθε 20 ημέρες. Μήπως πρέπει να σηκωθεί το αυτοκίνητο για να βγει το δυναμό?
Έτσι το πρώτο βήμα εδώ στο σπίτι, είναι να μπορέσω να βγάλω το δυναμό και να δω αν μπορώ να το επισκευάσω και αμέσως μετά θα ακολουθήσει η επισκευή της αντλίας.
Αν δω ότι τίποτε δεν μπορεί να γίνει, θα φορτωθεί και θα πάει για ανακύκλωση, λυπάμαι πολύ αλλά αν δεν μπορέσω να κάνω κάτι εγώ, δεν θα μπορέσω να το επισκευάσω λόγω έλλειψης χρημάτων...
Καλή Χρονιά να έχουμε Όλοι μας, με ΥΓΕΙΑ
Ευχαριστώ


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με δυναμό
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 31 Δεκ 2017, 21:36 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
χτυπα στο γοογλε xantia olympe και ψαξου μεσα για την αντλια ακομα και για τα λαστιχακια σου δινει κωδικο ανταλακτικου και ειναι παμφθηνα
τωρα στο θεμα δυναμο εφοσον πιανουν τα χερια σου σου την ειπα παραπανω την διαδικασια για να βγαλεις το λουρι κανεις τα εξης βγαζεις δεξι τροχο το πλαστικο του θολου με μια καστανια 1/2 ιντζα την βαζεις στο τετραγωνο στο τεντωτηρα ξελασκαρεις το λουρι και με 2 η 3 βιδες ξεβιδωνεις και παιρνεις το δυναμο στο χερι
οταν κανεις αυτα που πιστευεις βαζεις το δυναμο σε μια μεγγενη και γυριζεις το ραουλο με ενα τρυπανι αν βγαλει 13,8+ βολτ εισε οκαν οχι πας για δυναμο και μιας θα εχεις κανει αυτη τη διαδικασια αφαιρεις και την αντλια υψηλης την πας στο φιλο σου στην επισκευαζει και εισε οκ ο δυναμος εχει κανα 90αρι περιπου αλλα αν ενδιαφερεσε ξερω που μποερεις να βρεις φτηνο δυναμο απο αμαξι που πεταχτηκε πριν λιγες μερες
για ενα προβλημα δυναμο ειναι κριμα να πεταξεις ολο το αμαξι
παντως αν τελικα αποφασισεις να τοπεταξεις στειλε μου πμ θελω να αγορασω καποια πραγματα

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε xantiamanolis για την δημοσίευση του/της: ABK62
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με δυναμό
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 02 Ιαν 2018, 11:08 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 11 Δεκ 2016, 00:57
Δημοσιεύσεις: 599
Το αυτοκίνητο έχει άλλο πρόβλημα?
Τα LHM που συμπλήρωνες κοστίζουν περισσότερο από την επισκευή αντλίας και δυναμού.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με δυναμό
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 02 Ιαν 2018, 18:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 25 Αύγ 2016, 16:03
Δημοσιεύσεις: 12
Ευχαριστώ για την βοήθειά σας. Είχα κάποιο πρόβλημα με τον υπολογιστή και δεν μπόρεσα να μπω πιό πριν.
Όντως το LHM κόστιζε αρκετά για να συμπληρώνω και τελικά πίστευα ότι θα μπορέσω να το κρατήσω έτσι έως βρώ την χρηματική ευκαιρία να δω τι πρέπει να γίνει για την αντλία. Δυστυχώς προέκυψε τώρα και το δυναμό. Από άλλα προβλήματα δεν έχει βγάλει τώρα, μιάς και είχε κάποια προβλήματα που τα έφτιαξα, αλλά αυτό με την διαρροή LHM θα πρέπει να δω τι θα το κάνω.
Έχω πάει τώρα το αυτοκίνητο στον γνωστό μου που θα δει αν μπορεί να συντηρήσει την αντλία και μου είπε ότι βγάζοντάς την θα μπορέσει εύκολα να βγάλει και το δυναμό, μάλλον altenator είναι. Έτσι θα δω πως θα το συντηρήσω το δυναμό, μιάς και είναι γεμάτο LHM και ελπίζω να μην έχει κάψει τίποτε παρά να θέλει μόνο καθάρισμα και ίσως αλλαγή στα καρβουνάκια.
Αύριο θα ξέρω την ζημία και ίσως να χρειαστώ πάλι την βοήθειά σας για την εύρεση ανταλλακτικών, όπως πολύ ευγενικά προσφέρθηκε και ο xantiamanolis.
Η ευκαιρία για παράδοση πινακίδων και μετά δεν έχω αποφασίζει ακόμη τι θα κάνω, είναι έως την Παρασκευή...
Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με δυναμό
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 03 Ιαν 2018, 00:56 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 11 Δεκ 2016, 00:57
Δημοσιεύσεις: 599
ABK62 έγραψε:
Ευχαριστώ για την βοήθειά σας. Είχα κάποιο πρόβλημα με τον υπολογιστή και δεν μπόρεσα να μπω πιό πριν.
Όντως το LHM κόστιζε αρκετά για να συμπληρώνω και τελικά πίστευα ότι θα μπορέσω να το κρατήσω έτσι έως βρώ την χρηματική ευκαιρία να δω τι πρέπει να γίνει για την αντλία. Δυστυχώς προέκυψε τώρα και το δυναμό. Από άλλα προβλήματα δεν έχει βγάλει τώρα, μιάς και είχε κάποια προβλήματα που τα έφτιαξα, αλλά αυτό με την διαρροή LHM θα πρέπει να δω τι θα το κάνω.
Έχω πάει τώρα το αυτοκίνητο στον γνωστό μου που θα δει αν μπορεί να συντηρήσει την αντλία και μου είπε ότι βγάζοντάς την θα μπορέσει εύκολα να βγάλει και το δυναμό, μάλλον altenator είναι. Έτσι θα δω πως θα το συντηρήσω το δυναμό, μιάς και είναι γεμάτο LHM και ελπίζω να μην έχει κάψει τίποτε παρά να θέλει μόνο καθάρισμα και ίσως αλλαγή στα καρβουνάκια.
Αύριο θα ξέρω την ζημία και ίσως να χρειαστώ πάλι την βοήθειά σας για την εύρεση ανταλλακτικών, όπως πολύ ευγενικά προσφέρθηκε και ο xantiamanolis.
Η ευκαιρία για παράδοση πινακίδων και μετά δεν έχω αποφασίζει ακόμη τι θα κάνω, είναι έως την Παρασκευή...
Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι


Η αντλία επισκευάζεται εύκολα το πολύ μέχρι 15 ευρώ, προσοχή στο μπροστινό κομμάτι που έχει την τσιμούχα γιατί δεν είναι μεταλλικό (φίμπερ) και σπάει εύκολα, για τον δυναμό λύνοντας και βλέποντας καλή επιτυχία.


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε SHERIF για την δημοσίευση του/της: ABK62
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με δυναμό
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 04 Ιαν 2018, 19:28 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 25 Αύγ 2016, 16:03
Δημοσιεύσεις: 12
Μετά από λίγο ψάξιμο βρήκα πως να ανεβάσω εδώ την φωτογραφία

Εικόνα


Τελευταία επεξεργασία από ABK62 και Σάβ 06 Ιαν 2018, 16:02, έχει επεξεργασθεί 4 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με δυναμό
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 04 Ιαν 2018, 23:54 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 11 Δεκ 2016, 00:57
Δημοσιεύσεις: 599
ABK62 έγραψε:
SHERIF έγραψε:
Η αντλία επισκευάζεται εύκολα το πολύ μέχρι 15 ευρώ, προσοχή στο μπροστινό κομμάτι που έχει την τσιμούχα γιατί δεν είναι μεταλλικό (φίμπερ) και σπάει εύκολα, για τον δυναμό λύνοντας και βλέποντας καλή επιτυχία.

Στέλνω μερικές φωτογραφίες για ενημέρωσή σας.


Στείλε μου το τηλέφωνό σου, φωτογραφίες δεν ανέβηκαν.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με δυναμό
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 06 Ιαν 2018, 13:07 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
kai η τσιμουχα υπαρχει αν θες σου στελνω τις διστασεις και κωδικο τσιμουχας

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 10 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Πρόβλημα Sensodrive
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 101
Πρόβλημα ραδιοφωνου
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 14
προβλημα με Α/C...
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 10
Πρόβλημα με κόμπιασμα κινητήρα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: scorer
Απαντήσεις: 29
ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Saxo
Συγγραφέας: mpampis
Απαντήσεις: 26
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια