Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 01:53 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 12 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: χταποδι και a/c
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 26 Σεπ 2020, 15:48 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 26 Σεπ 2020, 14:36
Δημοσιεύσεις: 8
καλησπερα παιδια εχω ενα Citroen Xanthia II 1.800cc 16v του '99 μοντελο,το πηρα μεταχειρισμενο απο γνωστο πριν ενα χρονο σε καλη κατασταση εχει 245.000 χιλιομετρα,εχω αλλαξει μπρος πισω ολες τις σφαιρες,εχω αλλαξει και καποια επιστρεφομενα γιατι ειχα συνεχεια διαρροες,ειχα χαζεψει καθε 3 και λιγο πηγαινα συνεργειο που ο μηχανικος μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο λογο παλαιοτητας να ξερενονται και να σπανε ολα αυτα,μου ειχε κανει και ενα μπαλωμα στο χταποδι πριν 7 μηνες ,το οποιο αρχισε σιγα σγια να σταζει ξανα,το πηγα χθες εβαλε ακομα ενα σφυγκτηρα και μου ειπε θα κρατησει για λιγο ακομα,αλλα μου ειπε οτι εφτασε η ωρα να αλλαξω το χταποδι,το οποιο μπορω να το προμηθευτω μονο με παραγγελια απο την αντιπροσωπεια της citroen,γνωριζει κανενας περιπου ποσο κοστιζει ολh αυτο αγορα??επισης μου ειπε οτι οταν θα αλλαξουμε το χταποδι καλο θα ηταν να μου καθαρισει ολο το συστημα απο τα σωληνικια που υπαρχουν (αυτο δεν εχει γινει σιγουρα πανω στο αμαξι) μου εβγαλε ενα κοστολογιο εργατικων περιπου 150-200 ευρω..επισης απο τοτε που το πηρα ειχε θεμα απο την αρχη με το a/c,οταν παταω το κουμπακι να αναψει ακουγεται το βεντιλατερ οτι αναβει αλλα δεν βγαζει κρυο αερα,λογικα θα χρειαζεται φρεων το οποιο εχει χασει,αλλα απο την στιγμη που το εχασε σημαινει οτι καπου εχει διαρροη,ξερει κανενας κανεναν καλο μηχανικο που να επισκευαζει a/c που να μην μας παρει το κεφαλι?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: χταποδι και a/c
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 26 Σεπ 2020, 20:03 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
ποσο σου ειπε κοστος για τιυς σωληνες χταποδια κλπ κλπ για τις επιστροφες?....150 με 200 ευρω για α σου αλλαγει τους σωληνες ειναι παρα πολλα λ7...εκτος και α περιλαμβανει μεσα και καποια ανταλακτικα....

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: χταποδι και a/c
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 26 Σεπ 2020, 23:03 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 26 Σεπ 2020, 14:36
Δημοσιεύσεις: 8
το χταποδι θα το παρω εγω και θα του το παω,απο εκει και περα τα 150-200 που μου ειπε αυτος ειναι για τα περαστικα του χταποδιου και τον καθαρισμο του συστηματος με τα υδραυλικα θα αδειασει το lhm θα το καθαρισει και θα βαλει καινουργια lhm (τα ποιο πολλα επιστρεφομενα τα εχω αλλαγμενα)....αυτη η ολη διαδικασια δεν ξερω ποσο παει γενικα στην αγορα να σου πω την αληθεια και γενικα ειτε με τα επιστρεφομενα ειτε με τις αλλαγες σε σφαιρες για εργατικα ποσο παιρνουν αλλοι μηχανικοι δεν γνωριζω δεν εχω κανει ερευνα αγορας που λενε,εδω και ενα χρονο που αγορασα το αμαξι,ενας γνωστος με ειπε να παω στον συγκεκριμενο μηχανικο και οτι εχω αλλαξει ειναι εκει δεν εχω ρωτησει καπου αλλου,εδω περα στο σαιτ εκανα εγγραφη σημερα και ειπα να ρωτησω μπας και παρω και καμια αλλη γνωμη απο ατομα που γνωριζουν σιγουρα παραπανω απο εμενα...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: χταποδι και a/c
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 26 Σεπ 2020, 23:09 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16612
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Θεσσαλονίκη είσαι?
Πέρνα από το citroen xantia club gr στο fb για προτάσεις για μηχανικό.
Θεωρώ πολλά αυτά που ζητάει.
Ένα καλό συνεργειο που τα ξέρει είναι οι
Τζιλης-Πολυχρονοπουλος στο 3km Χαριλαου-Θερμης.

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 148.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: χταποδι και a/c
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 27 Σεπ 2020, 13:57 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 26 Σεπ 2020, 14:36
Δημοσιεύσεις: 8
ναι ναι θεσσαλονικη ειμαι και ειναι και κοντα σε εμενα ο συγκεκριμενος,θα περασω την επομενη βδομαδα να ρωτησω και εκει τιμη και τετοια και θα σας ενημερωσω....οπως ειπα επειδη ειμαι και καινουργιος κατοχος του συγκεκριμενου αυτοκινητου με τις υδροπνευματικες δεν γνωριζω πως πανε οι τιμες (ο πατερας μου που ειχε ενα bx 1400 του '93 στον μαστορα που το πηγαινε βγηκε συνταξη αλλα και τοτε θυμαμαι πληρωνε αρκετα για την εποχη μιλαμε για 2005-2006,αλλα εχει και καμια 10αρια χρονι πυ το πουλησε κιολας,το σκυλομετανιωσε) μεχρι στιγμης τα εργατικα που εχω δωσει (γιατι τα περισσοτερα ανταλακτικα τα πηγαινα εγω) για τις 2 πισω σφαιρες εδωσα 40 ευρω,για τις 2 πλαγιες μπροστα και την κεντρικη μπροστα ειχα δωσει 50 , και για επιστρεφομενα εχω πληρωσει απο απο 10 εως 20 ευρω που αλλαξα ξεχωριστα τα 2 μπροστα και μια φορα του ειχα αφησει το αμαξι 2-3 μερες γιατι εχανε απο 3-4 διαφορετικα σημεια και εκανε το μπαλωμα στο χταποδι και αλλαξε 2 επιστρεφομενα ακομα και κατι εκανε και στην κρεμαγιερα γιατι εχανε και απο εκει ειχα δωσει 100....γενικα το αμαξι το γουσταρω στ φουλ αλλα σε ενα χρονο με εχει βγαλει το λαδι ειδικα με το συστημα των αναρτησεων καθε 3 και λιγο στο συνεργειο,στον προηγουμενο επειδη τον ηξερα κιολας δεν εβγαλε τιποτα και ολα τα εφαγα εγω χαχαχαχααχχα αλλαξα μπροστα δεξια ενα επιστρεφομενο και φαντασου σε 2 μηνες εσπασε ξανα το ιδιο το καινουργιο,μιλαμε για γκαντεμης οχι αστεια πραγματα και δεν σου βαζω τα υπολοιπα δεν θα σταματησω να γραφω....παντως ευχαρστω πολυ για την αμμεση ανταποκριση και βοηθεια...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: χταποδι και a/c
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 28 Σεπ 2020, 23:56 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16612
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Οι τιμές που γράφεις ακριβώς παραπάνω πάντως είναι πάρα πολύ καλές. Στα εργατικά αναφέρομαι.
Οι άποψη μου είναι ότι τις επιστροφές τις κάνει σετ όλες μαζί και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για 15 χρόνια. 240.000km δεν ειναι και λίγα...

Αν πας απο το συνεργείο που σου είπα να πεις ότι είσαι από το παιδί που ήταν να πάρει τη μαύρη citroen cx το περασμένο Νοέμβρη. Ξέρω πολλούς ευχαριστημένους από εκει :thumb Ξέρουν από παλιό υδροπνευματικο.. :thumb

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 148.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: χταποδι και a/c
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 12 Οκτ 2020, 11:39 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 26 Σεπ 2020, 14:36
Δημοσιεύσεις: 8
καλησπερα παιδια ξανα ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια που μου δωσατε,λογω δουλειας σημερα κατααφερα και πηγα σε αυτον στην θερμη μου εδωσε και τιμη 100 ευρω εργατικα για ολο αυτο +τα ανταλακτικα...αλλα σε ολο αυτο εχω να κανω μια ερωτηση ακομα, διαβασα εδω περα μεσα στο σαιτ για Total Hydraurincage,θα ηταν προτιμοτερο να βαλω το συγκεκριμενο καθαριστικο lhm για ολο το συστημα ,η να το παω στον μηχανικο και να το πλυνει με βενζινη???


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: χταποδι και a/c
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 12 Οκτ 2020, 15:33 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16612
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Μη χρησιμοποιήσεις το hydraurincage και "πλύνεις" το κύκλωμα. Να καθαρίσεις το δοχείο πληρώσης και τα φίλτρα του μέσα. Οτιδήποτε άλλο μεσο-μακροπροθεσμα θα προκαλέσει διαρροές.

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 148.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: χταποδι και a/c
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 12 Οκτ 2020, 17:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 26 Σεπ 2020, 14:36
Δημοσιεύσεις: 8
Ευχαριστώ πολυ και παλι για την βοήθεια έγραψα και στο σαι στο φεισμπουκ πηρα την ίδια ακριβώς απάντηση, απλά η ερώτηση μου σε αυτό το θέμα είναι η μουργα που μαζευει μέσα στα σωληνακια , πουαν βάλεις το καθαριστικο θα δημιουργηθούν διαρροές, δεν δημιουργεί στο συστημα κάποια βλάβη η επί φόρτιση που θα βγει σε κάποια φάση μεταγενέστερα? Απλά το ρωτάω επειδή δεν είμαι μηχανικός και δεν γνωρίζω πανω σε αυτό το θέμα και πολλα πραγματικα ότι έχω διαβάσει εδώ περα μεσα και γενικά ότι έχω ρωτήσει δεξιά και αριστερά ώστε να παιρνω και 2-3 γνώσεις παρσπανω


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: χταποδι και a/c
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 12 Οκτ 2020, 18:59 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16612
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Τη βασική βρωμιά τη μαζεύουν τα φίλτρα στο δοχείο τα οποία θα καθαριστούν με βενζίνη και δεν είναι φίλτρα που αλλάζονται. Αυτό που μπορείς να κανεις είναι μετά από κάποιες λίγες χιλιάδες χιλιόμετρα να ξανακάνεις μια αλλαγή υγρών και να δείτε σε τι κατάσταση ειναι τα φίλτρα ώστε αν κριθεί αναγκαίο να ξανακαθαριστουν. Γενικά το βασικο που μπορεί να σου κάνει η βρωμιά στα φίλτρα είναι να έχεις πολύ βαρύ τιμόνι. Φυσικά επηρεάζει και τη μαλακοτητα της ανάρτησης. Αλλά με αλλαγή, καθάρισμα φίλτρα και εξαέρωση του κυκλώματος από το μηχανικό θα είσαι μια χαρα :thumb
Ξαναλέω, αν θέλεις να έχεις μια ένδειξη καθαριότητας του κυκλώματος μετά από 5000km πχ, δείτε σε τι κατάσταση είναι τα φίλτρα και αλλάξε LHM προληπτικά.

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 148.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Τελευταία επεξεργασία από nonos και Δευτ 12 Οκτ 2020, 20:49, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: χταποδι και a/c
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 12 Οκτ 2020, 20:04 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
nonos έγραψε:
Μη χρησιμοποιήσεις το hydraurincage και "πλύνεις" το κύκλωμα. Να καθαρίσεις το δοχείο πληρώσης και τα φίλτρα του μέσα. Οτιδήποτε άλλο μεσο-μακροπροθεσμα θα προκαλέσει διαρροές.

εγω το χρησιμοποιησα διαρροες οπως λενε δεν ειχα απλα κοπηκαν τα σωληνακια απο σαπισμα λογω θερμοκρασιων και χρονων.....
αν το εβρισκα θα το ξαναχρηστιμοποιυσα βεβαια αλλαζοντας ολα τα σωληνακια και χρησιμοποιωντας το καθαριστικο δεν εχεις κανενα προβλημα

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: χταποδι και a/c
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 13 Οκτ 2020, 14:43 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 26 Σεπ 2020, 14:36
Δημοσιεύσεις: 8
Εγώ θα αλλάξω το χταπόδι αν είναι θα κάνω ένα καθαρισμα το δοχείο του lhm και θα το παραγγειλω από εξωτερικό οποίος θέλει μου λέει και παιρνω και για αυτόν.... Θα παρω 2 για εμενα, ο κουμπάρος μου ειναι Γερμανία και εκεί το έχουν 35 ευρώ τα 5 λίτρα,έχω έναν από την πολυκατοικια μου νταλικιέρης και ανεβαίνει κάθε τρεις και λίγο με την νταλίκα θα τον ρωτήσω αν μπορει να τα φέρει αυτός, αλλιώς θα πω τον κουμπάρο μου να τα στείλει τον ειπα ήδη να ρωτήσει τι μεταφορικά θα έχει επειδή είναι βαριά και είναι λάδια, σίγουρα άλλη τιμή θα δω τις επόμενες μέρες


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 12 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

χταποδι και σωληνας
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: czx93
Απαντήσεις: 5
σκουπα και χταποδι
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις C2
Συγγραφέας: gianniCc2vts
Απαντήσεις: 10
χταποδι saxo.1.4
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: msaxovts
Απαντήσεις: 1
Χταπόδι πολλαπλής εξαγωγής
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση Xsara
Συγγραφέας: joxsara
Απαντήσεις: 1
Ερώτηση για καλό χταπόδι και σκούπα...
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 12
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ