Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 12:11 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Λάστιχα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 14 Ιουν 2008, 00:24 
Άβαταρ μέλους
Λοιπόν ο καιρός ήρθε και δεν περιμένω μέχρι το φθινόπορο αφού τα λάστιχα δεν την παλεύουν άλλο και το ABS διαμαρτύρετε πλέον σχεδόν σε κάθε φρενάρισμα.

Θα αλλάξω τα λάστιχα του Xantia το οποίο είναι μοντέλο 1994 και αυτήν την στιγμή φοράει 15άρες ζάντες.

Ακούω προτάσεις σε διαστάσεις, μοντέλο ελαστικού και για όποιον γνωρίζει και τιμές για να μπαίνω στο κλιμα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Λαστιχα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 14 Ιουν 2008, 01:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 04 Φεβ 2008, 12:22
Δημοσιεύσεις: 2081
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής
Εικόνες: 0
Καταρχάς τι cc είναι, η χρονολογία δεν παίζει κανένα ρόλο. hmmm Αν είναι 2000cc εχεις αρκετές επιλογές μεχρι και 18" ζαντα. hmmm Αν είναι 1800cc μέχρι 16" ζάντα. Εγω που εχω 1600cc δωκίμασα πρότα 17" :schraeg μετά 16" :schraeg και απέτιχα παταγωδός. Άλαξε η συμπεριφωρά του αυτοκινήτου πρός το χειρότερο :shock: και πάνω απ' ολα δεν συνεργαζώντουσταν με τις αναρτήσεις και κοπάναγε :bambam . :s Και ολα αυτά γιατί οι υδροπνευματικές δεν μπορούν να συνεργαστούν με σκλιρά λάστιχα (που αυτό προκίπτει απ' το χαμιλό πποφίλ του ελαστικού όταν είναι μεγάλη η ζάντα). :yhoo Έτσι κατέλιξα μετά απο πολύ ψάξειμο και δωκιμών σε διαφορετικές μάρκες και διαστάσεις ελαστικών και κατέλιξα στα μισελέν 205/55/15 και είμαι πολύ ικανοποιημένος. :thumbup Απο τιμές Αθήνα 580-700 Ε, εγω που τα έβαλα στα Τρίκαλα (εκι αλάζω πάντα λάστιχα) έδωσα τον Σεπτέμβρη 450Ε.

_________________
Εικόνα CITROEN XANTIA 1.6 cc 1996 Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 14 Ιουν 2008, 09:13 
Άβαταρ μέλους
Είναι 1600cc και τώρα φοράω 195/60 με το οποίο είμαι ικανοποιημένος όσον αφορά κοπανήματα κτλ αφού δεν κοπανάει το αυτοκίνητο όπως έκανε με τα προηγούμενα 195/55 τα οποία όμως ήταν και μάρκα με έκαψες και φαντάζομαι ότι παίζει ρόλο.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 14 Ιουν 2008, 22:54 
Άβαταρ μέλους
195/65/15...Εχει διασταση απο την μανα του αν δεν κανω λαθος...τουλαχιστον στο ΙΙ...hmmm


Οποτε για μενα πηγαινε στην ιδια διασταση...αλλα οχι michelin...continental premium contact 2...
Θα με θυμηθεις...Θα το πληρωσεις κατι παραπανω..αλλα τα αξιζει τα λεφτα του μεχρι το τελευταιο σεντς... ;)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 16 Ιουν 2008, 13:07 
Άβαταρ μέλους
Ενημερωτικά η σωστή διάσταση για το Xantia I σε 15άρηδες τροχούς είναι 195/55 και ταχύτητα Η ή V (V μάλλον μόνο για το 2λιτρο).

Άρα από Michelin είναι μονόδρομος το Energy (σε Η) και το Pilot Exalto (σε V) λόγω διαθεσιμότητας.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 16 Ιουν 2008, 18:40 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 23 Οκτ 2007, 20:01
Δημοσιεύσεις: 547
Τοποθεσία: Aθήνα-Λόφος Σκουζέ Citroen C4 1,6 Turbo
To δίλιτρο φοράει 205/60/15

_________________
ΕικόναΕικόνα
1:Activa_____ 2: BMW 5
Οσο με σπρώχνεις στον γκρεμό τόσο με κρατας......


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Λαστιχα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 18 Ιουν 2008, 00:05 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 04 Φεβ 2008, 12:22
Δημοσιεύσεις: 2081
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής
Εικόνες: 0
Εγω πάντος οπως έγραψα και πιο πάνω εχω δωκιμάσει αρκετές μάρκες ελαστικών. Λυπόν με continetall και toyo πέταγε κόλο με goodyear, pireli και brinjeston δούλεβε συνέχεια το abs και με τα πρότα mishelin (πρίν απο 5 χρόνια) αλλά τώρα με τα καινούρια mishelin exalto 205/55/15 πάει σαν τρένο. Προσωπική εμπιρία έτσι !!!! :party:

_________________
Εικόνα CITROEN XANTIA 1.6 cc 1996 Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 18 Ιουν 2008, 20:05 
Άβαταρ μέλους
Εγω δεν λεω οτι τα michelin δεν ειναι καλα ισα ισα...Ειδικα στην αρχη ειναι κορυφη οπως τα περισσοτερα καινουργια λαστιχα...

Απλα για μενα ξεραινονται πολυ γρηγορα...Σε αντιθεση με τα continental...που εχουν τουλαχιστον τα τελευταια 2 χρονια που τα εχω εγω...Σταθερη αποδοση... ;)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 19 Ιουν 2008, 18:38 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 09 Μαρ 2007, 13:50
Δημοσιεύσεις: 655
Τοποθεσία: Lund, Sweden
Στο δικό μου, μόνο με μισελέν έμενα ικανοποιημένος. Απλά για πιεσμένη οδήγηση τα πετάς σύντομα. Το θέμα κράτημα και ασφάλεια όμως δεν κοστολογείται, σωστά; έτσι και εγώ κάθε 2ο Σεπτέμβρη τα πετάω (με 40.000κμ) και παίρνω άλλα.

Και φυσικά τρώγονται, αφού ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ. ;)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 19 Ιουν 2008, 18:40 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 06 Μάιος 2008, 18:02
Δημοσιεύσεις: 1625
Τοποθεσία: VOLOS
Goldfish έγραψε:
Στο δικό μου, μόνο με μισελέν έμενα ικανοποιημένος. Απλά για πιεσμένη οδήγηση τα πετάς σύντομα. Το θέμα κράτημα και ασφάλεια όμως δεν κοστολογείται, σωστά; έτσι και εγώ κάθε 2ο Σεπτέμβρη τα πετάω (με 40.000κμ) και παίρνω άλλα.

Και φυσικά τρώγονται, αφού ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ. ;)


+1 σωστος

_________________
C4 2.0 VTS 223ps


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 20 Ιουν 2008, 22:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
Οπως το κινητο θελει τον γερμανο του ετσι και η ΧΑΝΤΙΑ θελει τα γαλλικα του ελαστικα michelin παντα απο το visa που ειχα στο ΒΧ του πατερα μου
στι δικο μου το ΧΑΝΤΙΑ αλλα και στo XSARAII του πατερα μου μην βαλετε τιποτα αλλη μαρκα δε στηνετε καλα στο δρομο

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Ιουν 2008, 10:05 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 05 Ιαν 2008, 20:07
Δημοσιεύσεις: 27
Τοποθεσία: Αθηνα
Ειμαι οδηγος με ηπια συμπεριφορα χωρις ακραιες αντιδρασεις, χωρις δυνατα φρεναρισματα, χωρις να πιεζω το αμαξι στις στροφες, κλπ.
Αυτη την εποχη κανω περιπου 500-700 χλμ το μηνα λιγο-πολυ ολα μεσα στην Αθηνα, αντε και μερικα ταξιδια 2-3 φορες το χρονο προς Λαρισα και Θεσσαλονικη.

Τι λαστιχα μου συστηνεται να βαλω?

Οπως και να εχει εξαιτιας της μικρης χρησης θα εχω κανει 20.000-30.000χλμ τα επομενα 3 χρονια οποτε θα απαιτειται να τα αλλαξω λογω παλαιοτητας. Σκεφτομαι να δοκιμασω CONTINENTAL. Θα μετρησει πολυ η γνωμη σας. Σε μικρη ερευνα αγορας και στις διαστασεις 195/65/R15 βρηκα τις παρακατω τιμες:
MICHELIN-340 euro
CONTINENTAL-330 euro
PIRELLI-290 euro(σε προσφορα)

Ευχαριστω πολυ
Βαγγελης


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Ιουν 2008, 14:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 09 Μαρ 2007, 13:50
Δημοσιεύσεις: 655
Τοποθεσία: Lund, Sweden
Ποια μισελεν;; Προτίμησε τα ενερτζι με το σκληρο πλαινο για βαρια αυτοκίνητα αν τελικά πας σε μισελεν. Για τα άλλα δεν έχω άποψη.

Το μόνο που ξέω είναι ότι στο κόρσα που είχα κάποτε, τα κοντι, έκαναν το ΑΒΣ να δουλεύει υπερωρίες. Τα άλλαξα με μισελεν και απέκτησε πιο καλό πάτημα.

Τωρα σε ένα άλλο αμαξι που έχω, φοράω TOYO τα οποία νομίζω ότι αργουν να ζεσταθούν. Μόλις ζεσταθούν δείχνουν πρόθυμα, αλλά νομίζω ότι μετά τη φθορά τους θα πάω σε μισελεν κλασσικά.



ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΣΕΛΕΝ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 16 Ιούλ 2008, 15:56 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 25 Σεπ 2006, 19:26
Δημοσιεύσεις: 160
Τοποθεσία: Μπουρδελιστάν Ελλάδος
Εγω, μόλις έβαλα τη νέα σειρά Energy saver 205/60/15V, αντικαθιστώντας τα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ Primacy που είχα 4 χρόνια !

Γενικά, προτείνω και συστήνω Michelin και ειδικα αυτα που προτεινει ο κατασκευαστης για το καθε μοντελο. (Αυτό ως απαντηση στους φιλους με τις ερωτησεις)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 17 Ιούλ 2008, 14:08 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 09 Μαρ 2007, 13:50
Δημοσιεύσεις: 655
Τοποθεσία: Lund, Sweden
Δημήτρη σε τι τιμή;; Τα primacy τα έχουμε στο C5, αλλά δεν έχω άποψη καθώς... το οδηγάω σπάνια πλεον το αυτοκίνητο.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 4 [ 54 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο



Συναφή θέματα

Τί λάστιχα να διαλέξω??
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 42
Λάστιχα για το Citroen saxo vts 1600
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Saxo
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 32
ΛΑΣΤΙΧΑ
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις C2
Συγγραφέας: VAGOS
Απαντήσεις: 31
Citroen c3 2021 1.2cc Shine Αισθητήρες για τα λάστιχα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: thodoris20vt
Απαντήσεις: 13
Λάστιχα για xsara
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: gongisone
Απαντήσεις: 17
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια