Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 16:19 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 8 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Τελικά… Ψυγείο, σφαίρες? και υγρό αναρτήσεων? Αρχισαμε.....
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 15 Μαρ 2010, 19:21 
Άβαταρ μέλους
το λαδάκι που έβλεπα να στάζει ήταν παραφλου! Το πήγα σε μάστορα της σιτροεν
συμπλήρωσε παραφλου, έδωσε λίγο πίεση με μια τρόμπα χεριού και αμέσως φάνηκε από πού στάζει!

Ο μάστορας είπε ότι το ψυγείο δεν φτιάχνεται είναι χάλια μέσα στα άλατα και ότι πρέπει να μπει καινούριο (90 έως 110 ευρώ) και καμιά 30 τα περαστικά!

Πέρα από αυτό μετά από πρωτοβουλία ΤΟΥ έλεγξε τις αναρτήσεις πιέζοντας πάνω κάτω το αμάξι στις 4 γωνιές του και συμπέρανε ότι το αμάξι είναι κούτσουρο μπροστά! Και πως οι σφαίρες δεν έχουν αλλαχτεί ποτέ!
Και εδώ τα πράγματα περιπλέκονται! Ο πρώην ιδιοκτήτης που δεν υπάρχει περίπτωση να λεει ψεματα λεει ότι άλλαξε πριν από κανα 3 μήνες 4 σφαιρες στη σιτροεν καστοριας με κοστος 120 ευρώ! Και ο δικος μου μαστορας στην καστορια λεει για τις σφαιρες ότι είναι ενταξει!

μου ειπε ακομα ότι θα μπορουσε να προσπαθήσει να γεμίσει τις σφαιρες αλλα είναι παλιες και μαλλον δεν θα κανουμε δουλειά……. Τι να πω?

Εικόνα

Εικόνα

Επίσης μου ειπε ότι θα χρειαστεί τουλαχιστον καμια 5 κιλα υγρο αναρτήσεων! Μου έδηξε τον μετρητή υγρών! Όντας το αμαξι στην ψηλή σκαλα μου λεει πως πρεπει να είναι αναμεσα στις 2 κοκκινες γραμμές ο φελλός ενώ ηταν κάτω! Στην κανονική σκαλα ο φελλός ηταν εκει που έπρεπε αλλα αυτό δεν εχει σημασία…. Κατι τετοια….

Ότι καταλαβα σας περιγράφω παιδια όπως καταλάβατε ειμαι ασχετος!!!
Να το ξαναπαω σε αυτους και να τους πω αυτά που σας ειπα η να παω κατευθείαν αλλου?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τελικά… Ψυγείο, σφαίρες? και υγρό αναρτήσεων? Αρχισαμε.....
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 15 Μαρ 2010, 19:33 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 05 Δεκ 2009, 17:57
Δημοσιεύσεις: 3167
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη - Παφος
Η Citroen και ο γνωστος σου μάστορας σου λένε αλήθεια, προφανώς. Όσον αφορά τις αναρτήσεις, αυτά που έκανε ο μαστορας δε λέω καλά ειναι αλλά πολύ εμπειρικά, υπάρχουν συνεργεια αναρτήσεων που έχουν μηχαν΄ληματα και στο μετράει ακριβώς, έτσι παρατρίχα θα την πατούσα και εγω με το προηγουμενο αμάξι και μου λέγανε και ελατηρια μαζί και ζητούσαν 500 ευρώ....πρόσεχε και ποτέ μην λες οτι εισαι άσχετος στον μάστορα αν δεν έχει φιλότιμο θα σε ...........

Α και τα ψυγεία των αυτοκινήτων δεν θεωρούνται οτι είναι αναλώσιμα σαν τα...τακάκια π.χ., αν ειναι τρύπιο το ψυγείο υπάρχει περίπτωση να σου το κολλήσουν, αν χάνει από σωληνάκι, σίγουρα αλλάζει, στην τελική αν θέλει αλλαγή , βρές μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση και βάλτο, μίλα με τον μάστορά σου, ή με αυτόν που παρακολουθούσε το αμάξι πρίν το πάρεις εσύ (από τον προηγούμενον ιδιοκτήτη)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τελικά… Ψυγείο, σφαίρες? και υγρό αναρτήσεων? Αρχισαμε.....
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 15 Μαρ 2010, 22:32 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 28 Απρ 2009, 17:29
Δημοσιεύσεις: 190
σφαίρες βάλε καινούργιες αν είναι 15 ετών :s
ψυγείο καινούργιο καλύτερα. Καλή αρχή αυτά δεν είναι τίποτα :thumb

_________________
κολλημένος xm-άκιας !!!!!

Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τελικά… Ψυγείο, σφαίρες? και υγρό αναρτήσεων? Αρχισαμε.....
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 16 Μαρ 2010, 00:29 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Λοιπον:
Και το δικο μου ψυγειο εχανε καποτε ακριβως στο ιδιο σημειο. Προς το παρων το μπαλωσα και θα το αλλαξω μαλλον το καλοκαιρι. Για γνησιο VALEO εχει περιπου στα 140 ευρω καινουριο. Αλλαξε το, μην βαλεις ιμιτασιον δεν αξιζει, εκτος αν κανεις φτιαχτο αλουμινενιο. :razz

Οι σφαιρες σου ειναι γκρι ή πρασινες; Αν ειναι γκρι ειναι καινουριες. Αν ειναι πρασινες....δεν ξερω. Βγαλε φωτο να δουμε. Εχει πανω σκαλισμενο το σημα του λοχια; Αν οχι, δεν ειναι γνησιες.

Αυτο που σου ειπε για την σταθμη, εχει δικιο, πρεπει στο τερμα πανω υψος το πανω κοκκινο δαχτυλιδι του φελλου να ειναι μεταξι των 2 κοκκινων δαχτυλιδιων. Μπορει αν ειναι σκληρο και απο λαθος σταθμη, συμπληρωσε υγρα στην κανονικη σταθμη και ελεγξε το μετα. Οταν το σηκωσες τερμα πανω τι σταθμη ειχε; Μαλλον επρεπε αν σου αναβει κανονικα στο τερμα πανω το λαμπακι της σταθμης, αν οπως ειπες, στο κανονικο ηταν αναμεσα στα δαχτυλιδια, που δειχνει ελλειψη λαδιου LHM...

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τελικά… Ψυγείο, σφαίρες? και υγρό αναρτήσεων? Αρχισαμε.....
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 16 Μαρ 2010, 07:15 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 13:04
Δημοσιεύσεις: 7375
Τοποθεσία: αθηνα
το ψηγειο παντος στο δινει πολη καλα λευτα!και οκ αν το εχεις παρει τωρα δεν εινε κακο να αλαξεις αλαξεις σφαιρες.δεν εινε και τοσο ακριβες τουλαχιστον θα ξερεις οτι βαζεις μια σειρα στο αμαξι.αν ειχαν αλαχτει στην citroen θα υπαρχει αρχειο εκει η θα εχει αποδιξη.ψαξτο ετσι

_________________
SAY YES TO A SAFE RACE
SAY NO TO A STREET RACE!!!
CITROEN ZX COUPE 2000 EE11
CITROEN BERLINGO MULTISPACE
CITROEN C3 FURIO
Εικόνα Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τελικά… Ψυγείο, σφαίρες? και υγρό αναρτήσεων? Αρχισαμε.....
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 16 Μαρ 2010, 20:20 
Άβαταρ μέλους
Έχουμε και λέμε

στην νορμαλ σκαλα
Εικόνα

στην τερμα πανω σκαλα
Εικόνα

σφαίρες με το λοχια... αλλα ποσο παλιες να ειναι? δεν υπαρχει αποδειξη
Εικόνα

Εικόνα

my girl
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τελικά… Ψυγείο, σφαίρες? και υγρό αναρτήσεων? Αρχισαμε.....
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 16 Μαρ 2010, 21:13 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Η σταθμη τωρα ειναι σωστη. Ετσι αν την ελεγχεις. :thumb
Παντος καλο θα ηταν αν εχουν πανω απο 2 χροναι να αλλαχτουν τα υγρα της αναρτησης αντικατεστησε τα, και κανε και μια καλη εξαερωση στα φρενα, αφου χρησιμοποιουν τα ιδια υγρα, οπως και το τιμονι.
Οι σφαιρες ειναι πρασινες, αλλα μπορει να ειναι απο την τελευταια "φουρνια" που ηταν μεσα του 2007, πριν γινουν γκρι χρωματος. Παντος αν εσενα σου αρεσει σαν "πατημα" και εχει μια αισθηση (οπως λεγεται και στα αγγλικα smooth) τοτε μπορει αν ειναι και καλες.
Ελεγξε τα top-mount μπροστα, μηπως και ειναι παλια και εχουν αρχισει να κοβονται, γιατι θα σου κλωτσισει τις μπροστινες μπουκαλες. Απαραιτητα ελεγξε τα.
Αν επιτρεπεται σε πια περιοχη "κυκλοφορει"; ;)

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τελικά… Ψυγείο, σφαίρες? και υγρό αναρτήσεων? Αρχισαμε.....
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 16 Μαρ 2010, 23:33 
Άβαταρ μέλους
θεσσαλονικη...αλλα μην φανταστεις οτι κυκλοφορει και πολυ! Δουλεια πηγεναι ελα και μικροαποστασεις χρησιμοποιω το σκουτερακι! Για ταξιδακια το πηρα το κοριτσι! Τα τοπ μαουντ ειναι καλα μου ειπαν προχθες στην σιτροεν! Δευτερα θα παω σε ενα αλλο μαστορα μιλημενο να δουμε το ψυγειο


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 8 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Έπεσε υγρό καθαρισμού A/C σε οθόνη και ραδιόφωνο
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό C4
Συγγραφέας: HLIAS PEIRAIA
Απαντήσεις: 15
Ψυκτικό υγρό - βαλβίδα θερμοκρασίας νερού
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: kostas21pgr
Απαντήσεις: 10
Τελικά αξίζει να αναβαθμίσει κανείς το ZX του;
Δ. Συζήτηση: ZX
Συγγραφέας: Edmond Dantès
Απαντήσεις: 16
τρυπιο ψυγείο
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: xristos1987
Απαντήσεις: 17
CITROEN C2 ΚΙΤΡΙΝΟ ΥΓΡΟ ΣΤΟ ΔΟΧΕΙΟ ΑΝΤΙΨΥΚΤΙΚΟΥ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: Nikolas1980
Απαντήσεις: 8
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια