Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 01:46 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΑΝΤΛΙΑ ΥΨΗΛΗΣ ΠΙΕΣΗΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 17 Σεπ 2009, 23:18 
Άβαταρ μέλους
δυστηχως τα μπουτον στο κλειδι εχουν αρχισει και σ'εμενα να φθειρονται και δεν τα βλεπω να ζουν για πολυ καιρο ακομα.βεβαια οταν το πηρα πριν κανα δυο χρονια ηταν σε αριστη κατασταση αλλα εγω ειμαι και ψιλοατσουμπαλος και τα πεταω οπου βρω.εχεις κανα link στο internet για λαστιχακια οπως λες?θελω να την ψαξω λιγο γιατι για να βρω τα δικα μου για την επισκευη(φοραει 10 o'ring και μια τσιμουχα) με εφαγαν οι δρομοι.οντως το κιτ επισκευης υπαρχει σαν κωδικος στο parts list της αντιπροσωπειας αλλα δεν ασχολουνται.σου λενε παρε μια αλλη και βαλτη πανω για να κινειται και η αγορα.αυτη δεν ειναι λογικη.εγω τη βρισκω να ψαχνομαι και σιγουρα ο καθε μηχανικος κοιταει να βγαλει το μεροκαμματο του οσο το δυνατον πιο γρηγορα και ανωδυνα.αλλα και λιγο ψαξιμο δεν εβλαψε ποτε κανεναν.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΑΝΤΛΙΑ ΥΨΗΛΗΣ ΠΙΕΣΗΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 17 Σεπ 2009, 23:31 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Για τα λαστηχα της τρομπας , δεν εχω κωδικο. Αλλα για τα μπουτονακια της σειρας ΙΙ εχω, γιατι το αντικατεστησα φετος την ανοιξη :razz .

Εχουν περιπου 8 ευρω (αν και σε αλλους εχουν 10, 11 κτλ :angry ) και ο κωδικος τους ειναι 9926.FE. Το σακουλακι εχει 2 και ενα βιδακι για το κλειδι :razz γιατι το ιδιο σετ ειναι και για το κλειδι της Xsara (που εχει 2 ηλεκτρομαγνητικα κλειδια με μπουτον) και ετσι για εμας περισσευει 1 για καβατζα...... :thumb :mrgreen

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΑΝΤΛΙΑ ΥΨΗΛΗΣ ΠΙΕΣΗΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 18 Μαρ 2011, 20:49 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ 2011, 20:04
Δημοσιεύσεις: 10
Καλησπέρα!Μιας και μιλάμε για την αντλία,να πω οτι η δικιά μου εδώ και κανα χρόνο είναι δακρυσμένη,αλλά το πιο περίεργο είναι ο θόρυβος που κάνει.Να γίνω λίγο πιο συγκεκριμένος.Γυρω στις 1800 με 2000 στροφές,ακούγεται ένας μεταλλικός θόρυβος,ένα κροτάλισμα να το χαρακτηρίσω,το οποίο εντοπίστηκε από τον μηχανικό μου.Φορώντας ακουστικά ο τύπος,έλεγχε όλα τα πιθανά μέρη και κατέληξε οτι ο θόρυβος αυτός προέρχεται από την αντλία υψηλής.Δεδομένου οτι η ανάρτηση μου δουλεύει άψογα και λόγω το οτι οι σφαιρες αλλάχτηκαν όλες πριν ένα χρόνο,μου είπε οτι δεν είναι κάτι το ανησυχητικό.Σε ερώτηση μου μήπως είναι κάποιο ρουλεμάν της αντλίας,μου είπε πως μάλλον ο θόρυβος προέρχεται από στραγγαλισμό του υγρού ανάρτησης,λόγω λέει κακής κυκλοφορίας του!΄Αντε τώρα τί να του πεις!Γνωρίζει κανείς τίποτα επί του θέματος;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΑΝΤΛΙΑ ΥΨΗΛΗΣ ΠΙΕΣΗΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 19 Μαρ 2011, 18:43 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Αυτο πρωτη φορα το ακουω!
Τι αμαξι ειναι βασικα; Με τι μοτερ δλδ και τι γενιας;
Λαστηχακια αντλιας υπαρχουν, μονο ενα δεν δινει το συστημα (σκοπιμα μαλλον.... :angr ) αλλα το παιρνεις απο μαγαζι εμ στεγανωτικα ελαστικα τυπου VITON και εισαι τζαμι!
Οσο για τον θορυβο, λαδια αναρτησης εχεις αλλαξει; :hmm
Τα φιλτρα του δοχειου τα εχεις καθαρισει ποτε; Μηπως ειναι βουλωμενο το φιλτρο αναρροφισης και την στεγνωνει απο λαδι; :hmm

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΑΝΤΛΙΑ ΥΨΗΛΗΣ ΠΙΕΣΗΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 19 Μαρ 2011, 20:02 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ 2011, 20:04
Δημοσιεύσεις: 10
Καλησπέρα!Τα υγρά ανάρτησης αλλάχτηκαν μαζί με τις σφαίρες πέρυσι.Το δοχείο δεν έχει καθαριστεί ποτέ ούτε και κάποιο από τα φίλτρα.Για να καθαριστεί το φίλτρο πρέπει να βγεί προφανώς,έτσι;Τα φίλτρα που λες,είναι κάτω από το δοχείο;Yπάρχει και κάποιο ειδικό καθαριστικό για αυτή τη δουλειά;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΑΝΤΛΙΑ ΥΨΗΛΗΣ ΠΙΕΣΗΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 19 Μαρ 2011, 20:34 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ 2011, 20:04
Δημοσιεύσεις: 10
Πάντως,το αμάξι είναι 1600 8v του 97΄.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΑΝΤΛΙΑ ΥΨΗΛΗΣ ΠΙΕΣΗΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 19 Μαρ 2011, 20:49 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Πλακα κανεις τωρα, ε; Δεν καθαριστηκαν ποτε; :hmm :surprised :surprised :surprised :surprised :surprised

Τοτε, για να μην πεταξεις το αμαξι επειδη βουλωσαν τα παντα ή καηκε η τρομπα λογω ελλειψης λιπαντικου, απλα βγαλτε το δοχειο και καθαριστε τα 2 φιλτρα. Και το δοχειο. Αφου ο γαματος που το πας δεν το εχει κανει ποτε, θα βρειτε θυσαυρο μεσα.
Επισης, και καινουρια υγρα να εβαλες, με το "πεντακαθαρο" δοχειο, παλι σαν τα παλια εγιναν....

Καθαριστε δοχειο και φιλτρα επειγοντως!!!!!!


Τιμονι εχει το αμαξι; Ή εχει βαρυνει;
Τα φιλτρα καθαριζονται με πινελιο και βενζινη, και μετα τα φυσας με αερα αναποδα απο την φορα αναρροφισης τους. Κια τα σκουπιζεις με πανι. Το ιδιο και το δοχειο. Οσο για το καθαριστικο ναι υπαρχει για ολη την αναρτηση.

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΑΝΤΛΙΑ ΥΨΗΛΗΣ ΠΙΕΣΗΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 20 Μαρ 2011, 17:04 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ 2011, 20:04
Δημοσιεύσεις: 10
Μου κάνει εντύπωση πάντως,γιατί το αμάξι δείχνει καθ ΄όλα του άψογο!Να έχει σκληρύνει το τιμόνι ελαφρώς και να μην το έχω πάρει είδηση λόγω καθημερινής χρήσης;Μπορεί!Σε λίγο καιρό πάντως,είμαι για μεγάλο σέρβις,ιμάντες,αντλία νερού προληπτικά,λαστιχάκια αντλίας υψηλής και μάλλον με βλέπω για καμμιά μεταχειρισμένη αντλία να ψάχνω,μήπως και τα έχει φτύσει αυτή!Σίγουρα θα καθαριστούν δοχείο και φιλτράκια πάντως,να μην πω οτι θα επιδιώξω να είμαι και παρών,για να ελέγξω τελικά τί γίνεται από όλα όσα θα έπρεπε να γίνουν!Ευχαριστώ για τις πολίτιμες πληροφορίες και συμβουλές σου!Θα σας ενημερώσω για όποια εξέλιξη.Ευχαριστώ και πάλι!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΑΝΤΛΙΑ ΥΨΗΛΗΣ ΠΙΕΣΗΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 20 Μαρ 2011, 23:41 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Δεν τα εχει φτυσει. Αν ητνα δεν θα σηκωνονταν καν. ΑΠλα κανει θορυβο λογω ελειψης λαδιου και κακης ποιοτητας λαδιου. Καθαρισε συντομα μην σου πω αυριο, γιατι τοτε δεν θα αλλαξεις μονο την τρομπα.... Επηρεαζει και αλλασ σημεια. Ζοριζει τιμονι, μπορει να ξεμεινεις και απο φρενα. Καθαρισε τα γρηγορα. Μεταχειρισμενη επισκευασμενη (αλλαγμενα λαστηχακια) συνηθως δεν βρισκεις κατω απο 200 ευρω.... Αντε το πολυ κανα 120-150αρι. Αν πας σε διαλυτηριο, αν βρεις, ισως με κανα 50αρικο.

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΑΝΤΛΙΑ ΥΨΗΛΗΣ ΠΙΕΣΗΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 26 Ιούλ 2012, 07:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 30 Μάιος 2011, 10:30
Δημοσιεύσεις: 192
Το κροταλισμα μπορει να προερχεται απο τον προφυλακτηρα της τροχαλιας της τρομπας (αν εχει) λογω vibration!Εμενα απο εκει προερχεται,χρονια τωρα.Του Βασιλη δεν εχει προφυλακτηρα η τρομπα γιαυτο δεν το εχει ακουσει ποτε.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΑΝΤΛΙΑ ΥΨΗΛΗΣ ΠΙΕΣΗΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 02 Νοέμ 2021, 11:45 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 12 Δεκ 2015, 20:17
Δημοσιεύσεις: 13
xantia II 1.8 tou 2001 σύμφωνα με τον μηχανικό χάνει υγρά η τρόμπα υψηλής όχι στις βίδες αλλά από πίσω λέει στο '' πλακάκι '' και πρέπει να αντικατασταθεί με άλλη μεταχειρισμένη, που δύσκολα θα βρώ πλέον. Αυτά τα σετ στεγανοποίησης που διαβάζω καλύπτουν και αυτό το ''πλακάκι'' για να λύσω το πρόβλημα η όντως πρέπει να βρω μεταχειρισμένη ?

_________________
Citroen XantiaΙΙ - 1.8i 16V, 2001 LPG


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΑΝΤΛΙΑ ΥΨΗΛΗΣ ΠΙΕΣΗΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 02 Νοέμ 2021, 14:00 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16612
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Με το γνωστο σετ στεγανοποιησης που ηξερα καποτε κανεις δουλεια :thumb Δε ξερω τι κυκλοφορει πλεον σαν κιτ στεγανοποιησης γιατι η δουλεια αυτη εγινε απο τον προηγουμενο οδηγο πριν 10 χρονια στη δικη μου. Προσωπικα θεωρω τη στεγανοποιηση προτιμητεα λυση γιατι και μεταχειρισμενη να βαλεις δε ξερεις αν και ποτε θα το ζητησει παλι.

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 148.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε nonos για την δημοσίευση του/της: panosmp
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΑΝΤΛΙΑ ΥΨΗΛΗΣ ΠΙΕΣΗΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 04 Νοέμ 2021, 22:47 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
panosmp έγραψε:
xantia II 1.8 tou 2001 σύμφωνα με τον μηχανικό χάνει υγρά η τρόμπα υψηλής όχι στις βίδες αλλά από πίσω λέει στο '' πλακάκι '' και πρέπει να αντικατασταθεί με άλλη μεταχειρισμένη, που δύσκολα θα βρώ πλέον. Αυτά τα σετ στεγανοποίησης που διαβάζω καλύπτουν και αυτό το ''πλακάκι'' για να λύσω το πρόβλημα η όντως πρέπει να βρω μεταχειρισμένη ?

οταν λες το πλακακι εννοεις μπροστα στον αξονα εχει και τσιμουχα και ορινγκ στεγανοποιησης στεγανοποιησετην δεν ξερεις η αλλη σε τι κατασταση ειναι

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε xantiamanolis για την δημοσίευση του/της: panosmp
Κορυφή 
 
 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 2 από 2 [ 28 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2



Συναφή θέματα

Νέα αντλία ουρίας
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Κωστας Παπ.
Απαντήσεις: 2
Αντιμετωπιση λικωματος τρομπας πιεσης
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 4
Αντλια τιμονιου...
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: Chrisk6
Απαντήσεις: 3
ΛΑΘΟΣ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΣΤΑΘΜΗΣ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΑΝΤΛΙΑ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 0
Ενδειξη πίεσης ελαστικών ...
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 40
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια