Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 17:24 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 7 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Φρένα - δαγκάνες επισκευή ή αντικατάσταση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 29 Ιαν 2010, 10:53 
Άβαταρ μέλους
Φίλοι γειά σας,
ενώ το αμάξι φρενάρει πολύ καλά μέχρι τα 80-90 χλμ/ωρα, στα περισσότερα το πεντάλ θέλει πολύ δύναμη.Στο ΚΤΕΟ επίσης δείχνει δεξι έμπροσθεν φρένο 12% λιγότερο. Έγινε εξαέρωση και στο κύκλωμα και στις ρόδες και τα ίδια.Πήγα συνεργείο να βάλω τακάκια καλύτερα έμπροσθεν (Ferrodo) στην Xantia και η δεξιά δαγκάνα είχε ένα δακτυλο μάκα από διαρροή LHM, ευτυχώς χωρίς να λερώσει τακάκια και δίσκους. Ο μάστορας λέει πως έχουν φθαρεί λαστιχάκια από μέσα και χρειάζεται αντικατάσταση. Πριν από δίμηνο χάλασε και λαστιχάκι στην "τρόμπα" του πεντάλ και έβγαζε LHM στο δάπεδο. Κατά τα άλλα τα υδραυλικά είναι μια χαρά. Παιζει καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει? (μιλάμε για 132.000 χλμ).Για αγορά καινούριας δαγκάνας δεν το βλέπω. Να κινηθώ προς επισκευή υπάρχουσας η αγορά μεταχειρισμένης? Υπάρχουν γνήσια εξαρτήματα επισκευής ή μόνο ιμιτασιόν και πατέντες? Τον μάστορα δεν τον βλέπω ζωηρό να κάτσει να τη λύσει να τη φτιάξει.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φρένα - δαγκάνες επισκευή ή αντικατάσταση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 29 Ιαν 2010, 11:08 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Υπολογισε περιπου 50-60 ευρω το καθε σετ με λαστηχακια ανα δαγκανα τα γνησια, για ιμιτασιον δεν ξερω αν υπαρχουν, και δεν θα στο συνηστουσα, αλλα μετα η δαγκανα σου θα ειναι αστερι. Απο το να αγορασεις μια μεταχειρισμενη, που συνηθως τις πετανε εξω στην βροχη, και θα εχει κολλησει ουτως ή αλλως και θα την επισκευασεις......σε συμφερει αν φτιαξεις την δικη σου. Ετσι εχω κανει εγω στο ΒΧ, και επισκευασα και τις 2 μπροστινες δαγκανες και τωρα ειναι ΟΚ.
Αν επισκευασεις παντως την 1 δαγκανα, καλο ειναι να την επισκευασεις και την αλλη, για να εχεις ομοιομορφια στο φρεναρισμα, και να μην σε τραβαει παλι μονοπαντα.
Πανω παντως απο 30-35 ευρω εργασια ανα δαγκανα κανονικα δεν πρεπει να σου παρουν.
Παντως πως και σου χαλασε σε τοσο λιγα χιλιομετρα; Εμενα εχει σχεδον 200000 και τρωει απιστευτα ομοιομορφα τα τακακια, και εχει απιστευτα δυνατα φρενα, παρολο που οι δισκοι και εμπρος και πισω ειναι στα τελευταια τους. LHM αλλαζεις τακτικα; Εξαερωση κανεις τακτικα στα φρενα;

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φρένα - δαγκάνες επισκευή ή αντικατάσταση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 29 Ιαν 2010, 14:31 
Άβαταρ μέλους
Φίλε Billaras,
ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και το άμεσο της απάντησης. Βρήκα στο Βόλο σετ λαστιχάκια γνήσια στα 53 ευρώ η δαγκάνα και στο ebay Γερμανίας ιμιτασιόν Δανίας στα 45 ευρώ (+10 μεταφορικά). Που είπα στο μάστορα για το σετ επισκευής μ' άρχισε "και που ξέρεις τι θα βρούμε όταν την ανοίξουμε, κανένα χαλασμένο έμβολο και θα πάνε τσάμπα τα λαστιχάκια και τα 53, τράβα πάρε μια μεταχειρισμένη να ξεμπερδεύεις, και άμα δεν είναι καλή τη δίνουμε πίσω, βάλαμε μια σε μια BX προχθές και κανένα πρόβλημα κτλ.". Ο βασικός προβληματισμός μου είναι αν έχει δίκιο με τα έμβολα και αν ο μέσος μάστορας (όχι απαραιτητα ο συγκεκριμένος, γιατί αυτός δεν έχει όρεξη, ούτε ήξερε ότι υπάρχει σετ επισκευής) έχει δυνατότητα να επισκευάσει δαγκάνα σωστά, γιατί πολλοί στην πραγματικότητα ούτε συμπλέκτη δεν ξέρουν να αλλάξουν, πάει ο λευγιές σαν κάτι παλιά ΚΤΕΛ και βάζεις ταχύτητα με τη μαντεψιά. Σχετικά με τη δική μου Xantia συγκεκριμένα, την πήρα το 2007 και ο προηγούμενος ούτε ξέρω τι έκανε, πάντως για τακτικός δε μου φάνηκε. Εγώ άλλαξα LHM πριν ενάμισι χρόνο, όσο για εξαέρωση στις 4 ρόδες, έκανα πριν από λίγες μέρες για πρώτη φορά. Τράβηγμα στα φρένα δεν καταλαβαίνω στην πράξη και όσα μαστόρια έχουν οδηγήσει το αμάξι λένε πως είναι πολύ καλό σε όλα (χωρίς να έχουν δει χαρτί ΚΤΕΟ). Τα λαστιχάκια δαγκάνας και τρόμπας από τι χαλάνε? Εσύ Billaras τι τακάκια προτιμάς? Σε περίπτωση επισκευής να προτιμήσω συνεργείο εξειδικευμένο Citroen ή φρενά?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φρένα - δαγκάνες επισκευή ή αντικατάσταση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 29 Ιαν 2010, 15:05 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Τωρα για τα φρενα, για Bendix, δεν μπορω να πω τα καλυτερα....... τα textar ειναι σκληρα και τρωνε τον δισκο. Για τα Ferrodo εχω ακουσει πολυ καλα λογια. Εγω προς το παρων "δοκιμαζω" με πολυ καλες εντυπωσεις τα feuvert ή καπως ετσι, και εχουν πολυ καλη αποδοση ακομα και σε πολυ σκληρη χρηση.........μονο που μυριζουν σαν δισκοπλατω....οταν τα βρασεις παρα πολυ.
ΓΙα το που θα το επισκευασεις......δεν ξερω να σου πω. Κανονικα ολοι πορουν. Μην ακους βλακειες του στυλ "χαλασμενο πιστονι" γιατι για να χαλασει, επρεπε να εχεις κολλησει με ηλεκτροσυγκολληση το πιστονι στην δαγκανα... Μια χαρα φτιαχνονται. Μυαλο, ορεξη και προσοχη θελει. Βαλε τα γνησια λαστηχακια, αφου σου ερχεται το ενα το αλλο. Τα λαστηχακια και γενικα τα υδραυλικα ελαστικα χαλανε απο παλαιοτητα υγρων, λαθος υγρα, βρωμικο κυκλωμα κτλ. ΑΛλαζε τα καθε το πολυ 20000 χιλιομετρα. Και μια φορα το εξαμηνο ή το πολυ τον χρονο εξαερωση στα φρενα. Για να ειναι παντα καθαρο το κυκλωμα τους, και παντα μετα απο καθε αλλαγη υγρων και τακακιων. :thumb

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φρένα - δαγκάνες επισκευή ή αντικατάσταση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 29 Ιαν 2010, 19:16 
Άβαταρ μέλους
Για να πω κι εγώ τη γνώμη μου (κατόπιν σχετικής δοκιμής), τα Ferodo, που είναι και πρώτη τοποθέτηση από το εργοστάσιο και πωλούνται σε κουτιά με το λογότυπο Citroen ως τα γνήσια τακάκια, είναι κλάσεις ανώτερα από τα Bendix (τα οποία δε δίνουν και τόσο δυνατό φρενάρισμα και κάνουν και θόρυβο από πολύ νωρίς).


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φρένα - δαγκάνες επισκευή ή αντικατάσταση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 15 Φεβ 2010, 19:46 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 09 Μαρ 2007, 13:50
Δημοσιεύσεις: 655
Τοποθεσία: Lund, Sweden
Σωστα, συμφωνώ και εγώ. περίεργη βλάβη όμως, έχω 280.000χλμ και δεν έχω πειράξει ποτέ τις δαγκάνες. Και έχω και εγώ πολύ ομοιόμορφη φθορά στα φρένα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φρένα - δαγκάνες επισκευή ή αντικατάσταση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 30 Μάιος 2010, 20:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 02 Νοέμ 2009, 11:19
Δημοσιεύσεις: 11
Eαν κι εφ'οσον συνεχιζεις να εχεις προβλημα και δεν εχεις βρει τη λυση ακομα,εχω να σου δωσω τις δαγκανες πανω απο τη δικη μου Ξανθουλα... Που απο τοτε που τρακαρε εδω και 1 χρονο την εχω στο υπογειο και δουλευε κανονικα... με 70 ευρω και για τις 2 δαγκανες (123.000 χλμ...) γινεσαι αρχοντας για τουλαχιστον αλλα τοσα,με τακτικες αλλαγες LHM


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 7 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

φρενα-τακακια
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 21
επισκευή DS
Δ. Συζήτηση: DS / Traction Avant
Συγγραφέας: KarlBarks
Απαντήσεις: 1
Αντικατάσταση Τμήματος Προφυλακτήρα
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό C2
Συγγραφέας: korcari
Απαντήσεις: 12
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια