Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 18:00 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 9 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Διαρροή σε τρόμπα φρένων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 02 Μαρ 2010, 16:31 
Άβαταρ μέλους
Το Xantia I 1.6 του πατέρα μου παρουσιάζει διαρροή LHM στην τρόμπα φρένων ή σε έναν μεταλλικό διακλαδωτήρα για σωληνάκια LHM κάτω από το δοχείο υγρών ανάρτησης (το πιθανότερο, μου είπαν με μια πρώτη ματιά, είναι τρόμπα φρένων). Μου λένε ότι κάνει 215 ευρώ καινούργια και περιμένω να μου πουν τιμή για μεταχειρισμένη.

Αν ξέρει κανείς (billaras π.χ. ή οποιοσδήποτε άλλος), επισκευάζεται η τρόμπα και με τί κόστος; Thanks!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διαρροή σε τρόμπα φρένων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 02 Μαρ 2010, 22:37 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Επισκευαζεται, αλλα τα λαστηχακια θα αργησουν να ερθουν αν παραγγελθουν (μπορει να κανουν καμια εβδομαδα). Δεν κανει 215 ευρω καινουρια, εχει 185 καινουρια στο κουτι της. Ειστε σιγουροι οτι δεν φταιει καποια απο τις 2 επιστροφες της που εχει και κανει ολο το κακο ή το λαστηχακι (σαν φουσκα μικρη, αυτο που ειναι το No6) που πιεζεται οταν πατας το φρενο και ειναι εσωτερικα προς την μερια της καμπινας; Γιατι ειναι κριμα για 20 ευρω ζημια να δωσετε 180.....
Το συστημα δινει το εξης: Εικόνα . Αν μπορεσεις να πας να τα παραγγειλεις καπου με τους κωδικους.......μακαρι.

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διαρροή σε τρόμπα φρένων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 02 Μαρ 2010, 23:11 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 28 Απρ 2009, 17:29
Δημοσιεύσεις: 190
μεταχειρισμένη κανένα 80άρι θα έχει αλλά εγώ δεν τα εμπιστεύομαι να σου πω τα μεταχειρισμένα. Τι έχουν πάθει ολονών μας οι τρόμπες και τα παίζουν αυτό τον καιρό :scratch

_________________
κολλημένος xm-άκιας !!!!!

Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διαρροή σε τρόμπα φρένων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 02 Μαρ 2010, 23:24 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Πλακα πλακα και εμενα τετοια περιοδο πριν καριβως 2 χρονια (το 2008...) τα επαιξε η δικη μου τρομπα φρενου. Τοτε μου ειχαν πει οτι δεν υπαρχουν τα λαστηχακια και δεν επισκευαζεται (κατι που δεν ισχυει ομως......) και ετσι τα εκσασα σε καινουρια μαζι με τις 2 επιστροφες των μπροστινων μπουκαλων και 1 δοχειο LHM και συνολικο κοστος μαζι με εργασια 220 ευρω. :razz :thumb

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διαρροή σε τρόμπα φρένων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 02 Μαρ 2010, 23:24 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 09 Φεβ 2007, 19:48
Δημοσιεύσεις: 969
Τοποθεσία: Μέγαρα
Εικόνες: 0
16βάλβιδος έγραψε:
Το Xantia I 1.6 του πατέρα μου παρουσιάζει διαρροή LHM στην τρόμπα φρένων ή σε έναν μεταλλικό διακλαδωτήρα για σωληνάκια LHM κάτω από το δοχείο υγρών ανάρτησης (το πιθανότερο, μου είπαν με μια πρώτη ματιά, είναι τρόμπα φρένων). Μου λένε ότι κάνει 215 ευρώ καινούργια και περιμένω να μου πουν τιμή για μεταχειρισμένη.

Αν ξέρει κανείς (billaras π.χ. ή οποιοσδήποτε άλλος), επισκευάζεται η τρόμπα και με τί κόστος; Thanks!

Επισκευαζεται ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ και κυριως χωρις πολυ κοπο !!!! Με 18-20 ευρω εχεις ολα τα απαραιτητα λαστιχακια για να γινει καινουρια!!! Ανοιγει απειρως ευκολοτερα απο συσσωρευτες διακλαδωτηρες υδρ τιμονιου κλπ εικονα εντος ολιγου!

_________________
GS Club 1.0 1972, GS X3 1.3 1979, GSA X3 1.3 1982, BX GTi 16Valve 1.9 1989, Saxo LX 1.1 2000, Xsara Exclusive 1.6 2003, C3 1.4 HDi 2007. Εχω LHM στις φλεβες μου.....
http://www.imageshack.gr/view.php?file= ... gldkx1.jpg
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διαρροή σε τρόμπα φρένων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 03 Μαρ 2010, 09:01 
Άβαταρ μέλους
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Billara, το λαστιχάκι (φούσκα) Νο 6 που αναφέρεις το είχα αλλάξει και στο δικό μου Xantia στον ίδιο μάστορα που πηγαίνει και ο πατέρας μου το δικό του με χαμηλό κόστος (δε θυμάμαι πόσο). Ελπίζω να είναι μόνο αυτό.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διαρροή σε τρόμπα φρένων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 03 Μαρ 2010, 10:40 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Και εγω ελπιζω να ειναι αυτο, αν και αρκετες φορες αν αρχισει να χανει η φουσκιτσα αυτη (αν δεν εχει σκισιμο καποιυ.....) τοτε η τρομπα σου εχει φθαρει αρκετα και δεν προλαβαινει να συγκρατησει την πλημύρα υγρων που γινεται απο πισω της και χανει. Φαντασου οι επιστροφες της τι περνανε εκεινη την ωρα και τι ποσοτητες υγρων ερχονται....
Ελεγξε παντως τι φταιει, και αν ειναι η τρομπα που κανει το προβλημα, με ταχυπληρωμη, μπορει να μας ερθουν τα λαστηχακια σε 3 μερες. Η φουσκιτσα αν την παρεις απο την εδω αντιπροσωπεια την χρεωνει 20 ευρω, οταν ολο το σετ με τα λαστηχα 20-25 ευρω.....

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διαρροή σε τρόμπα φρένων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 06 Μαρ 2010, 16:25 
Άβαταρ μέλους
Τελικά το πρόβλημα ήταν ένα σπασμένο μεταλλικό σωληνάκι σε μεταλλικό διακλαδωτήρα κάτω σχεδόν από το δοχείο LHM. Ο μάστορας (όπως μου είπε ο πατέρας μου) έκανε κοπτική-ραπτική με κομμάτι από άλλο σωληνάκι και χρησιμοποίησε και κόλλες (σούπερ κόλλα και μια άλλη που γίνεται σαν λάστιχο για στεγανοποίηση). Πάντως, λέει, παιδεύτηκε πάρα πολύ, καθώς χωρούσε να βάλει μόνο το ένα χέρι και το σημείο ήταν και αρκετά πισω στο χώρο του κινητήρα. Τελικά τον χρέωσε 65 ευρώ (δεν ξέρω πόση ακριβώς ώρα έκανε). :scratch


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διαρροή σε τρόμπα φρένων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 06 Μαρ 2010, 23:14 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Δλδ τον χρεωσε τοσα λεφτα για.......κολλα; Παντος αποκλειεται να κρατησει με τα 55+ bar πιεσης του κυκλωματος. Απλα ερπεπε να το αντικαταστησει το σωληνακι με αλλο....

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 9 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

ΑΛΛΑΓΗ ΦΡΕΝΩΝ C1
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C1
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 13
Τρόμπα βενζίνης
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: scientist
Απαντήσεις: 70
Φωτα φρενων(δεξια -αριστερα-κεντρικο)Citroen C5 2001
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C5
Συγγραφέας: georgios
Απαντήσεις: 9
Περι φρένων
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: micras
Απαντήσεις: 0
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ