Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 10:29 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: προβληματα σε Xantia I
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 03 Δεκ 2010, 19:49 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 19:35
Δημοσιεύσεις: 125
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ-ΡΙΟ
Καλησπερα.Εχω και εγω μια xantia 96 1.8 16v και ειμαι γενικα ευχαριστημενος αν εξαιρεσουμε την υψηλη καταναλωση,αλλα εχω 1 προβλημα.Μενω λιγο εξω απο την πολυ και καθε μερα κανω γυρω στα 2 χιλιομετρα χωματοδρομο,καλα μεχρι εκει (και μαλιστα πιο ανετα απ ολα τα αυτοκινητα που ειχα,(10)αν εξαιρεσουμε το ford focus που ηταν το κατι αλλο)Απο ολα λοιπον τα οχηματα που ειχα στην xantia μου εχει σπασει το καρτερ 3 φορες σε 3 μηνες(απο 120 ευρω η επισκευη)Και αναρωτιεμαι αν μπορω να την ψηλωσω λιγο,εστω και με αλλα λαστιχα,η αν υπαρχει ποδια????


Τελευταία επεξεργασία από maragos78 και Παρ 17 Δεκ 2010, 19:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Υψος xantia
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 03 Δεκ 2010, 19:54 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 19:35
Δημοσιεύσεις: 125
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ-ΡΙΟ
Ξεχασα να αναφερω οτι τελευταια οταν πεφτω σε γουβα η μπροστινη αναρτηση κοπαναει παρολο που εχω αλλαξει σφαιρες(ειχα παρει απο μια χαντια τρακαρισμενη παρατημενη και μαλιστα γκρι σφαιρες)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Υψος xantia
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 03 Δεκ 2010, 20:21 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Ο γκουρου του συγκεκριμενου αυτοκινητου,ειναι εκτος συνδεσης,αργοτερα που θα μπει θα σε ενημερωσει παλικαρι.
Εγω το συγκεκριμενο auto δεν το γνωριζω,για να σου πω.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Υψος xantia
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 03 Δεκ 2010, 21:58 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16612
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Συγγνωμη τερμα σηκωμενη η xantia και παλι εβρισκε? :scratch :surprised :eek

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 148.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Υψος xantia
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 03 Δεκ 2010, 23:25 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 19:35
Δημοσιεύσεις: 125
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ-ΡΙΟ
οχι δεν ειναι σηκωμενο το αυτοκινητο.Κανω αυτη τη διαδρομη 3-4 φορες την ημερα οποτε δεν γινεται να το εχω σηκωμενο(και να πηγαινω σιγα)θα μου σπαγαν τα νευρα.Κανονικα το εχω το οχημα και θεωρω οτι ειναι χαμηλο.Και μαλιστα παρατηρουσα αλλες xantia και μου φαινονταν πιο ψηλες.Παντως η δικια μου εχει λαστιχα 185-65-14 αν εχει σημασια.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Υψος xantia
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 04 Δεκ 2010, 22:48 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 19:35
Δημοσιεύσεις: 125
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ-ΡΙΟ
δεν βλεπω και πολυ ενδιαφερον για το θεμα μου.καλα κανεις δεν ξερει κατι?????


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Υψος xantia
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 04 Δεκ 2010, 22:49 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Δεν σου απαντησε ο γκουρου?

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Υψος xantia
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 04 Δεκ 2010, 23:02 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 19:35
Δημοσιεύσεις: 125
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ-ΡΙΟ
Mπα,αλλα θα περιμενω


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Υψος xantia
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 04 Δεκ 2010, 23:05 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Μαλλον δεν μπηκε,περιμενε ομως.
Εδω ο ενας βοηθαει τον αλλο,μια οικογενεια ειμαστε,μην αγχωνεσαι.
Μακαρι να ηξερα να σου πω,αλλα στο συγκεκριμενο αυτοκινητο δεν ξερω τιποτα. :scratch

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Υψος xantia
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 05 Δεκ 2010, 01:04 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 04 Φεβ 2008, 12:22
Δημοσιεύσεις: 2081
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής
Εικόνες: 0
φίλε μαραγκέ καλησπέρα :salute
πράγματι υπάρχουν κάποιοι που ξέρουν περισσότερα :thumb
αλλά επειδή τυγχάνει να έχω και εγώ xantia θα προσπαθήσω να βοηθήσω όσο μπορώ :razz
καταρχάς αν την κυκλοφορείς συνέχεια σε χώμα όπως λες και σου κοπανάει τότε πρέπει να κοιτάξεις επειγόντως τα τοπ μάουντ γιατί αν σπάσουν θα έχεις μεγάλο πρόβλημα :s
2ον ξέρω ότι ο μάστορας (αν ξέρει από xantia φυσικά) μπορεί να ρυθμίσει λίγο το ύψος από το ρομπότ :razz
και 3ον υπάρχει ποδιά για το Κάρτερ που έχω βάλει και εγώ πριν από 5-6 χρόνια αλλά δεν θυμάμαι από που :erm

ελπίζω να βοήθησα :thumb

_________________
Εικόνα CITROEN XANTIA 1.6 cc 1996 Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Υψος xantia
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 05 Δεκ 2010, 09:16 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 13:04
Δημοσιεύσεις: 7375
Τοποθεσία: αθηνα
κοπαναει σιγουρα απο βασεις,αλα το θεμα ειναι οτι μπορεις να την σικωσεις λιγο και να προσεχεις τις πετρες.τωρα αν επιμενεις να μην τοτε πας και φιαχνεις μια ποδια καρτερ απο αλουμηνιο που ειναι γερη και ελαφρια και την βαζεις,αλα μετα προσεχε οταν βρεχει τις λιμνες γιατι θα απογιωνετε.τωρα το υψος σιγουρα μπορει να στο ριθμισει απο τα ρομποτ αλα εγω ειμε κατα γιατι ετσι χανεις της ευσταθεια σου στις μεγαλες ταχητητες.αν και η απορια ειναι πως γινετε να μην εβρισκε το φοκους και να βρισκεις με το ξανθια?

_________________
SAY YES TO A SAFE RACE
SAY NO TO A STREET RACE!!!
CITROEN ZX COUPE 2000 EE11
CITROEN BERLINGO MULTISPACE
CITROEN C3 FURIO
Εικόνα Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Υψος xantia
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 05 Δεκ 2010, 12:20 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 19:35
Δημοσιεύσεις: 125
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ-ΡΙΟ
zxpanos έγραψε:
κοπαναει σιγουρα απο βασεις,αλα το θεμα ειναι οτι μπορεις να την σικωσεις λιγο και να προσεχεις τις πετρες.τωρα αν επιμενεις να μην τοτε πας και φιαχνεις μια ποδια καρτερ απο αλουμηνιο που ειναι γερη και ελαφρια και την βαζεις,αλα μετα προσεχε οταν βρεχει τις λιμνες γιατι θα απογιωνετε.τωρα το υψος σιγουρα μπορει να στο ριθμισει απο τα ρομποτ αλα εγω ειμε κατα γιατι ετσι χανεις της ευσταθεια σου στις μεγαλες ταχητητες.αν και η απορια ειναι πως γινετε να μην εβρισκε το φοκους και να βρισκεις με το ξανθια?

το focus ηταν το κατι αλλο.πρωτον ηταν πιο ψηλο,δευτερον ειχε πιο σκληρες αναρτησεις και ενω δεν τερματιζαν τοσο ευκολα οπως στην xantia ειχε τρομερη ανεση και πολυ μικρες κλισεις στις στροφες.Παντως δεν καταλαβα το θα απογειωνεται οταν βρεχει.Μηπως μπορω να ρυθμισω τα ρομποτ μονος μου????


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Υψος xantia
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 05 Δεκ 2010, 12:52 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Αν εχεις αναβατωριο τοτε το ρυθμιζεις και εσυ. Και δεν ειναι καθολου δυσκολο για εναν μηχανικο που ξερει. Αλλα με ποσα πας στον χωματοδρομο, και σε τι χωματοδρομο πας και εχεις σπασει το καρτερ; :jaw :eek Αυτοκινητο για ραλλυ δεν ειναι, και νομιζω ουτε το φοκους... Αν χτυπα κατι εμπρος, αν πηγαινες με πολλα, πρεπει να δεις τtop mount επειγοντως γιατι θα τα πεταξει και μετα καταθετεις 800 ευρω σε συνεργειο.
Επισης αν πας παλι με πολλα, θες σχεδον σιγουρα ζαμφορακια (μπαρακια αντιστρεπτικης εμπρος ζαμφορ) και μαλλον μπαλακια. Αν το κανεις καιρο ισως και σινεμπλοκ ψαλιδιων (αν σε φρεναρισμα εντονο χανεις λιγο το τιμονι ή τα μουτρα εχουν ασταθεια).
Το να το σηκωσεις οπως ειπε και ο Πανος, εκτος του οτι χανει σε ευθυβολια, κατευθυντικοτητα και αποτελεσματικοτητα φρενων, θα σου τρωει διαφορετικα τα λαστηχα, και χανεις και σε ανεση και ταλαιπορεις το συστημα παραπανω, αρα θα ξεκινησει αλλο πανηγυρι με διαρροες απο σημεια που δεν ειναι φυσιολογικο...
Και εγω εχω μπει μερικες φορες χωματοδρομο, αλλα πηγαινω ηρεμα με 1η-2α ρελαντι αν εχει μεγαλες γουβες, και το μονο που εχει βρει, ειναι 1 φορα ο δεξιος μασπιες εμπρος εκει που μπαινει ο γρυλος, και 3-4 φορες ο προφυλακτηρας (μια φορα οταν καβαλησα ψηλο πεζοδρομιο για να κανω παρακαμψη...).
Το αμαξι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΓΡΟΤΙΚΟ. Τα Hilux ειναι καλυτερα. ;) Δεν το λυπασαι να τριζομανα μεσα στα χωματα; Κριμα δεν ειναι;
Το θεμα καταναλωσης, δλδ ποσα σου μασουλα; :scratch Εγω με το ιδιο μοτερ και επειδη εχω Xantia II ειναι και 80 κιλα βαρυτερο απο το δικο σου, ταξιδι απο 7-7,5-9 αναλογως ατομων και ποδιου, πολη απο 9-12 και μερικες φορες 14-15 αν το σκιζω ή εχω κλιματισμο στο φουλ. Αν εχεις παραπανω απο αυτα, ελεγχεις αν διορθωνει ο "λ" σε μηχανημα για καυσαερια, και καθαριζεις μπεκ-πεταλουδα.

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Υψος xantia
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 05 Δεκ 2010, 13:08 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 19:35
Δημοσιεύσεις: 125
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ-ΡΙΟ
Κριμα ειναι αλλα ειναι το μοναδικο που εχω,και ο δρομος που οδηγει στο σπιτι μου μοναδικος οποτε δεν εχω επιλογη.ασε που και να το πουλησω σε αυτα τα χρηματα δεν υπαρχει κατι καλυτερο.παντως ασταθειες στα φρεναρισματα δεν εχω ουτε χτυπαει τιποτα οταν δοκιμαζω και στιβω δεξια αριστερα το τιμονι(τελευταια κανει θορυβο οταν εχω στριμενο τερμα το τιμονι και ξεκιναω(κανα ημιαξονιο)αλλα γενικα εχω καλο τιμονι)ουτε ευθηγραμιση δεν θελει..παντως το κοπανιματο κανει σε μεγαλες γουβες οχι σε απλο χωματοδρομο.Που μπορω να δω πως ρυθμιζουν τα ρομποτ??????


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Υψος xantia
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 05 Δεκ 2010, 13:13 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 19:35
Δημοσιεύσεις: 125
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ-ΡΙΟ
καταναλωση μες την πολη εχω 12λιτρα με πολη προσοχη στο γκαζι,αλλα το κακο ειναι οτι κινουμε αποκλιστηκα στην πολη.μηπωσ το 1.6 ειναι πιο οικονομικο??


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 6 [ 78 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο



Συναφή θέματα

Picasso C4 Άλυτα Προβλήματα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 15
Θερμοστατης xantia 1.8 16v 1996
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xantia
Συγγραφέας: georgios
Απαντήσεις: 3
Μέγεθος ζαντών αλουμινίου σε Xantia II
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xantia
Συγγραφέας: Xantia Serres
Απαντήσεις: 11
προβληματα ΒΧ
Δ. Συζήτηση: BX
Συγγραφέας: Giorgos
Απαντήσεις: 374
Xantia 1.6(X1)
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xantia
Συγγραφέας: citroen 50
Απαντήσεις: 1
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ