Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 22:32 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 11 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Αλλαγη Λαμπας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 16 Σεπ 2012, 22:49 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 31 Ιούλ 2012, 17:50
Δημοσιεύσεις: 54
Καλησπερα παιδες!! Επειδη βλεπω οτι οικονομικα δεν σηκωνει η τσεπη μου να βαλω συστημα ξενον πανω στο αυτοκινητο σκεφτηκα τις λαμπες ξενον, οπως μου ειχατε πει και σε ενα αλλο post!! Βρηκα κατι ωραιες λαμπες, μου της προτεινε δηλαδη ενας φιλος που τις εχει βαλει πανω στο αυτοκινητο του καπου στα 4,500-5,000 κερια νομιζω!! Επισης σκεφτηκα να αλλαξω και τα φωτα θεσεως, να τα κανω μπλε led!! Παρολα αυτα, ανοιξα καπο και ειδα οτι οι λαμπες δεν αλλαζουν ευκολα!!! Το φιλαρακι μου (κατοχος ενος seat ibiza) μου ειπε οτι στο δικο του εχουν τα φωτα απο πισω κατι καπακια με κατι κλιψακια και τα ανοιγεις και βγαινει το καπακι οπως ειναι, αλλαζεις τις λαμπες και το ξαναβαζεις!! Στο xantia μου ομως δεν ειναι ετσι..!! Τα καπακια ειναι σφηνομενα εκει μεσα ουτε καν τα εβλεπα καλα καλα! Πως βγαινουν τα καπακια?? Υπαρχει καποιος αλλος τροπος?? Η πρεπει να βγαλω ολα αυτα που με εμποδιζουν να ανοιξω τα καπακια?? Επισης τα θεσεως ειδα οτι η λαμπα τους βγαινει και αν ανοιξω το κρυσταλλο απο μπροστα!! Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση??? Ευχαριστω..


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγη Λαμπας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 17 Σεπ 2012, 10:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 30 Μάιος 2011, 10:30
Δημοσιεύσεις: 192
Πιο ευκολο ειναι να βγαλεις τα φαναρια,για να δουλεψεις ανετα.Πρεπει πρωτα να βγαλεις τα γωνιακα φλας και να λυσεις τα ρελακια κατω απο τα φαναρια (σειρα 2)για να εχεις προσβαση στις κατω βιδες των φαναριων.Ετσι θα κανεις την αλλαγη.Ευκολο ειναι.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγη Λαμπας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 17 Σεπ 2012, 12:14 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 09 Μαρ 2007, 13:50
Δημοσιεύσεις: 655
Τοποθεσία: Lund, Sweden
Μη βγάλεις φανάρια. Έχουν καπάκια από πίσω και κλιπσ για να πιάνονται οι λάμπες. με λίγη υπομονή θα το κάνεις.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγη Λαμπας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 17 Σεπ 2012, 21:51 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 30 Μάιος 2011, 10:30
Δημοσιεύσεις: 192
Χρυσοψαρε,αν εχεις χερια τιραμολα γινεται.Αν εισαι τοσο μινιον να βαλεις χερι εκει,πανε στη Κρητη να βοηθησεις το Βυρωνα.....


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγη Λαμπας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 17 Σεπ 2012, 21:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 30 Μάιος 2011, 10:30
Δημοσιεύσεις: 192
georgios έγραψε:
Χρυσοψαρε,αν εχεις χερια τιραμολα γινεται.Αν εισαι τοσο μινιον να βαλεις χερι εκει,πανε στη Κρητη να βοηθησεις το Βυρωνα.....
:laugh :clap
Εισαι φαινομενο..... :D
Μονο να μας πεις ποτε το επιχειρισες και πως τα καταφερες.....ΟΟΟΟΟλοι ξερουμε οτι υπαρχουν καπακια,πισω απο τα φαναρια και κλιπς για τις λαμπες.
Ποσοι ομως επιχειρησαν να τις αλλαξουν μονοι τους.ΟΟΟΟλοι τα ξερουμε ολα γιατι απλα δεν ξερουμε τιποτα.Σε περιμενω να αλλαξεις τις λαμπες
απο το δικο μου,χωρις να βγαλεις φαναρι.Αν το κανεις δικο σου το αυτοκινητο........ :angr
Και μη μου πεις πρεπει να βγουν μπαταριες ΑΡ,να τραβιχθουν καλωδια ΔΕ,κλπ,να σπασουμε 2-3 λαμπες κλπ,να χασουμε τη σειρα απο τα καλωδια κλπ...
Ασε ρε χρυσοψαρε μας ψαρωσες.Πες στον ανθρωπο με λεπτομερειες τον τροπο σου,να μαθω και γω. :scratch


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγη Λαμπας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 17 Σεπ 2012, 23:15 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Γιωργο, αν στα αλλαξω εγω, θα μου δωσεις το αμαξι; Μεχρι και τις ψειρες θα σου αλλαξω. :P

Θελει εοιδεξιοτητα και υπομονη. Α και να μην σε πονα η μεση...

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγη Λαμπας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 18 Σεπ 2012, 10:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 30 Μάιος 2011, 10:30
Δημοσιεύσεις: 192
Βασιλη μου καλημερα.Φανταζομαιοτι τα χερακια σου πολλα μπορουν να καταφερουν.
Ομως Βασιλακη μου αναφερεσαι σε επιδεξιοτητα και υπομονη.Σωστοοοοοος.Δεν εχουν ολοι φιλε μου την επιδεξιοτητα,ουτε τη υπομονη σου.
Βασιλη μου,κρινοντας τον χρονο και το γ@μοστ@υρισμα που θα ριξεις επιχειροντας το συγκεριμενο,ετσι οπως ειναι απανω,εγω τουλαχιστον(σειρα 1 βεβαια)
προτιμω να βγαλω τα φαναρια,παρα να τρεχω για γαζες και μπεταντιν.
Ισως-γιατι δε ξερω το Σειρα 2,να ειναι πιοευκολο το ολο σκηνικο.
Ομως,επιδη εχω επιχειρισει πολες φορες στο δικο μου(αν θυμασαι με ολοκληρωμενα λεντ κλπ),ο ασφαλεστερος,ανοδυνος και θα ελεγα...σιγουρος τροπος να αλλαχθουν οι λαμπες,ειναι να βγουν τα φαναρια.-Στα σειρα 1 τουλαχιστον-Και η μεση να πονα,το ανεβαζω τελειως επανω,οποτε κανενα προβλημα.
Σπαταλη χρονου για εξαρμωση φαναριων,αλλαγη λαμπτηρων,αρμωση...ουτε μιση ωρα.
Αν ειναι να φαω ενα μεροκαματο ειδικα για το αριστερο....κατουρατα.Αυτα!
Βεβαια οπως βολευει τον καθενα.
Το αμαξι στο δανειζω οποτε θες γιατι ξερω οτι εισαι ο μονος που το εκτιμα.ΝΑ ΣΤΟ ΠΑΡΑΧΩΡΙΣΩ ΟΜΩς ΟΟΟΟΧΙ.Πρεπει να περασουν 60 χρονια και βλεπουμε...χεχε.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγη Λαμπας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 20 Σεπ 2012, 09:20 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Στην σειρα ΙΙ οχι δεν εχει διαφορα το βαθος που ειναι το πισθιο μερος του φαναριου, εξαλλου φορανε τον ιδιο ακριβως φανοστατη. Η μονη διαφορα ειναι το τι κουμπωνει πανω του. :) Αρα οτι δυσκολια εχει το ενα εχει και το αλλο. Απλα πρεπει να ξερεις να κανεις καποιες κινησεις για να μην "μαχαιρωθεις" απο διαφορα κλιψακια που χωρου του κινητηρα. Θελει και πολυ φαντασια να ξερεις πως ειναι για να μην κοιτας και πολυ, και να τα σκεφτεσαι αναποδα, αν με καταλαβαινεις τι εννοω.
Οποτε ξαναβρεις στερια εδω, ριξε τηλεφωνο να δουμε. :)

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγη Λαμπας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 20 Σεπ 2012, 12:11 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 30 Μάιος 2011, 10:30
Δημοσιεύσεις: 192
Tελος παντων Βασιλη μου,ειναι θεμα του καθ'ενως,το πως θα διαχειριστη τις βλαβες η' τις ομορφιες στο Ξαντια του.Εγω ετσι...εσυ αλλοιως...ο Βυρωνας αλλοιως.
οπως βολευει τον καθενα.Εγω κατα τη γνωμη μου λεω τον ευκολο τροπο.Αν καποιος θελει να παει Γιαννενα μεσω Θεσσαλονηκης...δικαιομα'του.Ευκολη και η εγνατια....
Αφετηρια Κυθνος....ας πουμε.
Βασιλη μου θα τα πουμαι συντομα και με πμ.Ευχομαι να'σαι καλα,να πασχιζεις για να δινεις λυσεις,πρεπει να κρατησουμε τα Ξαντια μας ακεραια,γιατι η μαμα σιτροεν,
μονο σε αυτα τα αυτοκινητα εκανε το θαυμα της...Οπως βλεπεις οοοολα τα επομενα,η' τα προηγουμενα...Απλα χωλενουν.


Κορυφή 
 
 
ΔημοσίευσηΑυτή η δημοσίευση διαγράφηκε μέσω Goldfish στις Κυρ 14 Οκτ 2012, 12:57.
Αιτία: ...
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγη Λαμπας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 14 Οκτ 2012, 12:59 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 09 Μαρ 2007, 13:50
Δημοσιεύσεις: 655
Τοποθεσία: Lund, Sweden
georgios έγραψε:
Tελος παντων Βασιλη μου,ειναι θεμα του καθ'ενως,το πως θα διαχειριστη τις βλαβες η' τις ομορφιες στο Ξαντια του.Εγω ετσι...εσυ αλλοιως...ο Βυρωνας αλλοιως.
οπως βολευει τον καθενα.Εγω κατα τη γνωμη μου λεω τον ευκολο τροπο.Αν καποιος θελει να παει Γιαννενα μεσω Θεσσαλονηκης...δικαιομα'του.Ευκολη και η εγνατια....
Αφετηρια Κυθνος....ας πουμε.
Βασιλη μου θα τα πουμαι συντομα και με πμ.Ευχομαι να'σαι καλα,να πασχιζεις για να δινεις λυσεις,πρεπει να κρατησουμε τα Ξαντια μας ακεραια,γιατι η μαμα σιτροεν,
μονο σε αυτα τα αυτοκινητα εκανε το θαυμα της...Οπως βλεπεις οοοολα τα επομενα,η' τα προηγουμενα...Απλα χωλενουν.


Georgios κρίμα να σου πάρω τόσο όμορφη ξανθούλα. Αν θέλεις μπορούμε να βρεθούμε και να βάλω-βγάλω τις λάμπες από το δικό μου ξάντια για να πεισθείς πως δεν χρειάζεται να σταματήσεις στα Γιάννενα για να πας Λαμία (εκτός αν θέλεις να απολαύσεις τη λίμνη).

Αυτά, πάω να αλλάξω λάμπες στο σκούτερ. εκεί να δεις λύσιμο. Κατεβάζεις όλο το μηχανάκι κάτω για να μπορέσεις να αλλάξεις λάμπες. Και δεν γίνεται αλλιώς....:(


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 11 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Αλλαγή εγκεφάλου bosch 745 σε 744
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 0
Αλλαγή κινητήρα σε Xantia II
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xantia
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 18
Αλλαγή σφαιρών και εξαέρωση σε XANTIA II 1,8 16V
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xantia
Συγγραφέας: ΜΑΚΗΣ 66
Απαντήσεις: 37
Αλλαγη ηχειων DIY
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: karydis
Απαντήσεις: 12
αλλαγη λαμπας εμπρος δεξιο φαναρι σε C4 VTS 1600/05
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: shadowman
Απαντήσεις: 19
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ