Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 22:05 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 13 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Εγκατάσταση Υγραερίου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 13 Νοέμ 2013, 01:14 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 13 Νοέμ 2013, 01:04
Δημοσιεύσεις: 21
Γεια σας,
το ξερω πως υπαρχει κιαλλο ιδιο θεμα απλα εχω καποιες ερωτησεις γιατι ειμαι και λιγακι ασχετος με αυτα τα θέματα.εχουμε ενα c3 1400cc 75 αλογα.
ψαχνομαι τωρα να του βαλουμε υγραεριο.εχω βρει καποια συνεργεια εδω στο χαιδαρι που μενω που το βαζουν με 600 - 750ευρω.απλα η ερωτηση μου ποια ειναι ! το συγκεκριμενο αυτοκινητο(οπως το βλεπω κιεγω) με 6 λιτρα βενζινη βγαζει καθαρα 60χιλιομετρα περιπου (το προβλημα μας εδω ειναι οτι ΟΠΟΥ και να πας ειναι ανηφορα....)αν βαλουμε υγραεριο π.χ παλι με 10ευρω υγραεριο( σαν να λεγαμε τωρα που βαζω 10ευρω-6λιτρα βενζινη) θεωρητικα ποσα χιλιομετρα θα μπορουσε να κανει? σε κανονικο δρομο δηλαδη .ο κατασκευαστης λεει οτι καιει στην πολη 6-7λιτρα / 100χιλ.ουσιαστικα αν βαλω υγραεριο η καταναλωση ειναι καπως μεγαλυτερη απλα το γεγονος οτι ειναι φτηνο το υγραεριο το κανει πιο οικονομικο?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εγκατάσταση Υγραερίου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 13 Νοέμ 2013, 01:44 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
καταρχας ο κινητηρας δουλευει τελεια το υγραεριο...
για να υπολογιζεις σε κανονικες συνθηκες εχεις οικονμια σε ευρω περιπου στο 35-40%
εαν καις με βενζινα 6,5 λιτρα υπολογιζε με υγραεριο οτι με τα βιας θα φτασεις τα 8 λιτρα
σε απλη αριθμητικη:
6,5χ1,60= 10,4 ευρα αξια με βενζινα στα 100 χλμτρα
8Χ0,88= 7,04 ευρα αξια σε υγραεριο στα 100 χλμτρα
οι τμες καυσιμων ειναι αυτες που εχουμε εδω στην πρεβεζα....ισως εχω υπερτιμησει προς τα επανω την καταναλωση στο υγραεριο....
το ποσα χλμτρα θα κανεις εξαρτατε τι δ/ξ σε λιτρα θα βαλεις που κινησε κλπ κλπ εαν κανεις πανω απο 15.000-18.000 χλμτρα συμφερει.....
τωρα τι μοντελο ειναι το αμαξι σου? εαν ειναι απο 2004 να βαλεις με συστημα ελεγχου μεσω OBD παντως να ξερεις οτι υπαρχουν κατασκευης συστηματα βουλγαριας με τιμες ιταλιας
Πχ η λοβατο που εχω εγω και στα 2 αμαξια στην οικογενεια απο οτι ξερω κυκλοφορουν κατασκευης ιταλιας και βουλγαριας ισως τα βουλγαρικα βγουν καλα ισως οχι παντως να ξερεις οτι τα συστηματα ειναι ολα ιδια απλα παιζει ρολο ο μαστορας
αρα ψαξε να βρεις μαστορα οχι με κριτηριο τα 100-150 ευρα αλλα να κανει σωστη δουλεια.....

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εγκατάσταση Υγραερίου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 13 Νοέμ 2013, 15:27 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
nikoslykos έγραψε:
Γεια σας,
το ξερω πως υπαρχει κιαλλο ιδιο θεμα απλα εχω καποιες ερωτησεις γιατι ειμαι και λιγακι ασχετος με αυτα τα θέματα.εχουμε ενα c3 1400cc 75 αλογα.
ψαχνομαι τωρα να του βαλουμε υγραεριο.εχω βρει καποια συνεργεια εδω στο χαιδαρι που μενω που το βαζουν με 600 - 750ευρω.απλα η ερωτηση μου ποια ειναι ! το συγκεκριμενο αυτοκινητο(οπως το βλεπω κιεγω) με 6 λιτρα βενζινη βγαζει καθαρα 60χιλιομετρα περιπου (το προβλημα μας εδω ειναι οτι ΟΠΟΥ και να πας ειναι ανηφορα....)αν βαλουμε υγραεριο π.χ παλι με 10ευρω υγραεριο( σαν να λεγαμε τωρα που βαζω 10ευρω-6λιτρα βενζινη) θεωρητικα ποσα χιλιομετρα θα μπορουσε να κανει? σε κανονικο δρομο δηλαδη .ο κατασκευαστης λεει οτι καιει στην πολη 6-7λιτρα / 100χιλ.ουσιαστικα αν βαλω υγραεριο η καταναλωση ειναι καπως μεγαλυτερη απλα το γεγονος οτι ειναι φτηνο το υγραεριο το κανει πιο οικονομικο?


Για να σε βοηθήσω να αποφύγεις τίς πράξεις,μιάς και καταλαβαίνω οτι είσαι θεωρητικός τύπος.
Εάν κάνεις πάνω απο 15.000-17.000 χλμ το χρόνο,βάλε γκάζι,αν δεν τα κάνεις,μην το βάλεις.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εγκατάσταση Υγραερίου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 18 Νοέμ 2013, 14:03 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 22 Ιουν 2009, 10:09
Δημοσιεύσεις: 158
Εικόνες: 0
Tzakos έγραψε:
nikoslykos έγραψε:
Γεια σας,
το ξερω πως υπαρχει κιαλλο ιδιο θεμα απλα εχω καποιες ερωτησεις γιατι ειμαι και λιγακι ασχετος με αυτα τα θέματα.εχουμε ενα c3 1400cc 75 αλογα.
ψαχνομαι τωρα να του βαλουμε υγραεριο.εχω βρει καποια συνεργεια εδω στο χαιδαρι που μενω που το βαζουν με 600 - 750ευρω.απλα η ερωτηση μου ποια ειναι ! το συγκεκριμενο αυτοκινητο(οπως το βλεπω κιεγω) με 6 λιτρα βενζινη βγαζει καθαρα 60χιλιομετρα περιπου (το προβλημα μας εδω ειναι οτι ΟΠΟΥ και να πας ειναι ανηφορα....)αν βαλουμε υγραεριο π.χ παλι με 10ευρω υγραεριο( σαν να λεγαμε τωρα που βαζω 10ευρω-6λιτρα βενζινη) θεωρητικα ποσα χιλιομετρα θα μπορουσε να κανει? σε κανονικο δρομο δηλαδη .ο κατασκευαστης λεει οτι καιει στην πολη 6-7λιτρα / 100χιλ.ουσιαστικα αν βαλω υγραεριο η καταναλωση ειναι καπως μεγαλυτερη απλα το γεγονος οτι ειναι φτηνο το υγραεριο το κανει πιο οικονομικο?


Για να σε βοηθήσω να αποφύγεις τίς πράξεις,μιάς και καταλαβαίνω οτι είσαι θεωρητικός τύπος.
Εάν κάνεις πάνω απο 15.000-17.000 χλμ το χρόνο,βάλε γκάζι,αν δεν τα κάνεις,μην το βάλεις.


Γιατί το λές αυτό; Με κάπου 20.000 χλμ δεν αποσβένει κάποιος κάπου 1000 € ;

... άρα αν έχει παντρευτεί μια ξανθούλα ... :)

_________________
Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα (Xantia Activa CT '96 1500EUR) Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εγκατάσταση Υγραερίου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 18 Νοέμ 2013, 19:20 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Για ξαναδιάβασε τι γράφω σε παρακαλώ.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απ: Εγκατάσταση Υγραερίου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 19 Νοέμ 2013, 09:13 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
Tzakos έγραψε:
nikoslykos έγραψε:
Γεια σας,
το ξερω πως υπαρχει κιαλλο ιδιο θεμα απλα εχω καποιες ερωτησεις γιατι ειμαι και λιγακι ασχετος με αυτα τα θέματα.εχουμε ενα c3 1400cc 75 αλογα.
ψαχνομαι τωρα να του βαλουμε υγραεριο.εχω βρει καποια συνεργεια εδω στο χαιδαρι που μενω που το βαζουν με 600 - 750ευρω.απλα η ερωτηση μου ποια ειναι ! το συγκεκριμενο αυτοκινητο(οπως το βλεπω κιεγω) με 6 λιτρα βενζινη βγαζει καθαρα 60χιλιομετρα περιπου (το προβλημα μας εδω ειναι οτι ΟΠΟΥ και να πας ειναι ανηφορα....)αν βαλουμε υγραεριο π.χ παλι με 10ευρω υγραεριο( σαν να λεγαμε τωρα που βαζω 10ευρω-6λιτρα βενζινη) θεωρητικα ποσα χιλιομετρα θα μπορουσε να κανει? σε κανονικο δρομο δηλαδη .ο κατασκευαστης λεει οτι καιει στην πολη 6-7λιτρα / 100χιλ.ουσιαστικα αν βαλω υγραεριο η καταναλωση ειναι καπως μεγαλυτερη απλα το γεγονος οτι ειναι φτηνο το υγραεριο το κανει πιο οικονομικο?


Για να σε βοηθήσω να αποφύγεις τίς πράξεις,μιάς και καταλαβαίνω οτι είσαι θεωρητικός τύπος.
Εάν κάνεις πάνω απο 15.000-17.000 χλμ το χρόνο,βάλε γκάζι,αν δεν τα κάνεις,μην το βάλεις.


Τα χιλιόμετρα "ανά χρόνο" δεν μας ενδιαφέρουν. Δε γίνεται reset η απόσβεση και φτου κ απ την αρχή...Τα συνολικά χιλιόμετρα μας ενδιαφέρουν που θα διανύσει το αμάξι. Πρώτου όμως αναφέρουμε αυθαίρετα νούμερα (15.000-17.000-20.000 χλμ) για να κάνουμε έναν στοιχειώδη υπολογισμό, θέλουμε τιμή βενζίνης και υγραερίου, καταναλώσεις με βενζίνη και υγραέριο, και φυσικά κόστος αγοράς και εγκατάστασης υγραερίου. Τότε θα μιλάμε με βάσιμα στοιχεία.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απ: Εγκατάσταση Υγραερίου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 19 Νοέμ 2013, 09:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
nikoslykos έγραψε:
Γεια σας,
το ξερω πως υπαρχει κιαλλο ιδιο θεμα απλα εχω καποιες ερωτησεις γιατι ειμαι και λιγακι ασχετος με αυτα τα θέματα.εχουμε ενα c3 1400cc 75 αλογα.
ψαχνομαι τωρα να του βαλουμε υγραεριο.εχω βρει καποια συνεργεια εδω στο χαιδαρι που μενω που το βαζουν με 600 - 750ευρω.απλα η ερωτηση μου ποια ειναι ! το συγκεκριμενο αυτοκινητο(οπως το βλεπω κιεγω) με 6 λιτρα βενζινη βγαζει καθαρα 60χιλιομετρα περιπου (το προβλημα μας εδω ειναι οτι ΟΠΟΥ και να πας ειναι ανηφορα....)αν βαλουμε υγραεριο π.χ παλι με 10ευρω υγραεριο( σαν να λεγαμε τωρα που βαζω 10ευρω-6λιτρα βενζινη) θεωρητικα ποσα χιλιομετρα θα μπορουσε να κανει? σε κανονικο δρομο δηλαδη .ο κατασκευαστης λεει οτι καιει στην πολη 6-7λιτρα / 100χιλ.ουσιαστικα αν βαλω υγραεριο η καταναλωση ειναι καπως μεγαλυτερη απλα το γεγονος οτι ειναι φτηνο το υγραεριο το κανει πιο οικονομικο?


Πως ακριβώς μετράς την κατανάλωση;

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εγκατάσταση Υγραερίου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 19 Νοέμ 2013, 09:35 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 22 Ιουν 2009, 10:09
Δημοσιεύσεις: 158
Εικόνες: 0
@Tzakos Δεν αναφέρω για 20,000 χλμ τον χρόνο. Απλά 20,000 σκέτο.
Από την άλλη από άλλου μου είπαν πως η κατανάλωση με υγραέριο πάει 30% πάνω ώστε να έχεις τις ίδιες επιδόσεις :sad Ισχύει; Μιλάω για λίτρα/100.


Άρα το όφελος αντί 40% που υπολόγιζα πάει στο 25% και τα χλμ πάνε στα σχεδόν 30,000 που με βλέπω να τα κάνω χοντρά χοντρά σε 3-4 χρόνια.

Υπολογίζω αυθαίρετα εγκατάσταση 1,000€

_________________
Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα (Xantia Activa CT '96 1500EUR) Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εγκατάσταση Υγραερίου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 19 Νοέμ 2013, 12:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Δημήτρη τα νούμερα δεν είναι αυθαίρετα.
Τα έχω πραγματοποιήσει 10 φορές μέχρι τώρα.
Πάντα μιλάω για "μέσο όρο"γιατί ποτέ δεν ξέρει κανείς τις μελλοντικές τιμές.
Ποτέ δεν ξέρει κανείς,αν το αυτοκίνητό του θα δουλεύει τέλεια,ή θα καίει παραπάνω.΄
Μας ενδιαφέρει πότε ο καταναλωτής θα κάνει απόσβεση άμεση,όχι μακροπρόθεσμη.
Οπότε μετά θα μπορεί να μετράει τα λεφτά που του μένουν.
Κάνουμε λοιπόν reset και ξαναξεκινάμε.
Μιλάω πάντα πρακτικά και όχι θεωρητικά.

Εσένα φίλε με την ξανθιά που σου είπαν οτι έχει αυξημένη κατανάλωση 30%,να τους πείς να πάνε στη γωνία να δούν αν έρχομαι.
Με καλορυθμισμένο αυτοκίνητο και καλό καύσιμο,αυτό το νούμερο δεν ισχύει.
Η διαφορά στην τσέπη είναι του 40 με 45%.
Η αυθαίρετη τιμή που αναφέρεις δεν είναι καθόλου αυθαίρετη,είναι μια πολύ σωστή τιμή,για να δουλεύει το αυτοκίνητό σου άψογα.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε Tzakos για την δημοσίευση του/της: mesastou
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εγκατάσταση Υγραερίου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 19 Νοέμ 2013, 14:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
Tzakos έγραψε:
Δημήτρη τα νούμερα δεν είναι αυθαίρετα.
Τα έχω πραγματοποιήσει 10 φορές μέχρι τώρα.
Πάντα μιλάω για "μέσο όρο"γιατί ποτέ δεν ξέρει κανείς τις μελλοντικές τιμές.
Ποτέ δεν ξέρει κανείς,αν το αυτοκίνητό του θα δουλεύει τέλεια,ή θα καίει παραπάνω.΄
Μας ενδιαφέρει πότε ο καταναλωτής θα κάνει απόσβεση άμεση,όχι μακροπρόθεσμη.
Οπότε μετά θα μπορεί να μετράει τα λεφτά που του μένουν.
Κάνουμε λοιπόν reset και ξαναξεκινάμε.
Μιλάω πάντα πρακτικά και όχι θεωρητικά.


Αυτή είναι η διαφορά μας... Εγώ μιλάω ΠΡΑΚΤΙΚΑ και όχι θεωρητικά. Πρακτικά ξέρεις τι σημαίνει ? Σημαίνει ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΕΜΙΣΜΑ, να κρατας σημειώσεις. Λίτρα που έβαλες, και χιλιόμετρα που έκανες. Κατόπιν να έχεις φτιάξει ενα Excel στον υπολογιστή σου, και μέσω μαθηματικών τύπων να δίνεις τρέχουσα τιμή υγραερίου, τρέχουσα τιμή βενζίνης της περιοχής σου, μέσο όρο της κατανάλωσης που προκύπτει απο τα λίτρα που έβαλες και την απόσταση που διάνησες, και τέλος ενα ΕΝΤΕΛΩΣ ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ (αλλιώς δεν βγαίνει η εξίσωση) ΠΟΣΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΕΚΑΙΓΕΣ ΜΕ ΒΕΝΖΙΝΗ ΓΙΑ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΩΡΑ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΟ ΣΥΜΠΑΝ.
Για να πετύχεις το τελευταίο, πρέπει ΑΠΟ ΠΡΙΝ να έχεις συμφωνήσει με τον εαυτό σου, οτι το αμάξι σου κάει Χ λίτρα ανα 100 χιλιόμετρα. Αυτο το Χ λίτρα βέβαια, δεν είναι τόσο αυθαίρετο όσο ακούγεται, γιατι και αυτό θέλει το γνωστό "Παρατήρηση - Πείραμα - Απόδειξη". Δηλαδή θα πρέπει να ξέρεις απο πρίν τι καταναλώσεις έχεις, εντός και εκτός πόλης.

Επι του πρακτέου.... Εγώ ξέρω κατόπιν παρατήρησης και στοιχείων, οτι εντός πόλης ΜΕ ΒΕΝΖΙΝΗ πλησιάζω τα 12 λίτρα μέσο όρο. 11,7 για την ακρίβεια. Με το υγραέριο, εντός πόλης πάλι, κάνω κοντά στα 14 με 15 λίτρα. Αρα έχω στάνταρ μια απόσταση 2 λίτρα παραπάνω. Όσο μου είχε πεί και ο εγκαταστάτης μου δηλαδή, σε ενα ποσοστό 20%.
Δημιουργώντας τώρα το excel, στο πεδίο της κατανάλωσης βενζίνης, έθεσα όρο "ό,τι λέει ο μέσος όρος υγραερίου + 2 λίτρα". 10 λίτρα βενζίνη? 12 υγραέριο. 13,5 λίτρα βενζίνη? 15,5 υγραέριο.
Πάμε να δούμε πως λειτουργεί αυτό στη δική μου περίπτωση :

Εστω οτι απο το τελευταίο φουλάρισμα υγραερίου, έκανα 315 χλμ και το βενζινάδικο φούλαρα με 45 λίτρα. Αυτό μας κάνει μια κατανάλωση της τάξεως του 14.2 λίτρα ανα 100. Αρα, αν το λίτρο υγραερίου έχει 0,90 λεπτά χρεώθηκα 12,78 ευρώ για αυτά τα 100 χιλιόμετρα. Σωστά? Σωστά....
Αν όμως αυτή την απόσταση την είχα κάνει με βενζίνη, θα είχα μια κατανάλωση 2 λίτρα μικρότερη, δλδ 12,2, και με τιμή βενζίνης 1,60 θα ήθελα 19,52 ευρω ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΣΤΑΣΗ.

Αρα κέρδος απο αυτό το γέμισμα, 19,52 - 12,78 = 6,74 ευρώ.

Το κέρδος και οι παραπάνω τιμές είναι ΠΑΝΤΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ κάθε φορά που γεμίζεις. Γι'αυτό και αυτό που κάνεις εσυ, δλδ να προτρέχεις σε πόσα χλμ θα κάνει κάποιος απόσβεση, είναι λάθος γιατι δεν ξέρεις πώς οδηγεί ο καθένας, αν κάνει πολλά ταξίδια (εγω πχ δεν κάνω) και δεν ξέρεις πως συμπεριφέρεται το αυτοκίνητό του. Και γιατι δεν ξέρεις πόσο και πότε αλλάζουν οι τιμές υγραερίου και βενζίνης. Γι αυτό όποιος ενδιαφέρεται, κάθεται και φτιάχνει ενα excel, και για 2.5 χρόνια κάνει την "αγγαρεία" (για μένα ήταν ευχαρίστηση) να σημειώνει τιμές και φουλαρίσματα. Γι'αυτό εγω ξέρω οτι έκανα απόσβεση ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ μετά απο 24.400 χλμ (με τιμή εγκατάστασης κιτ 1600 ευρώ).

Για το Xanthia τώρα. Για να μην τα πολυλογούμε, με 10 λίτρα κατανάλωση βενζίνης εντός, και τιμή για τα καύσιμα 0,90 - 1,60, θές 19.200 χλμ περίπου. Με αρχική τιμή κίτ στα 1000 ευρώ. Για ποιο λεπτομερή διερέυνηση, χρειαζόμαστε πιο ακριβή στοιχεία κατανάλωσης βενζίνης, και φυσικά υγραερίου όταν και όποτε αυτο μπεί.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εγκατάσταση Υγραερίου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 19 Νοέμ 2013, 23:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Καλά,αν είναι αυτό το πρακτικό........στραβά αρμενίζουμε,άστο.
Περιοχή στάνταρ δεν έχω,γιατί φουλάρω σε όλη την Ελλάδα.
Εξελάκι έχω φτιάξει,όχι απο τότε που έβαλα γκάζι,αλλά απο πολύ πρίν μιάς και το αυτοκίνητο δουλεύει για την εταιρεία μου,οπότε χρειαζόμουν στοιχεία.

Καί όλα αυτά με 100.000 χλιάδες χλμ το χρόνο και με 120 χιλιάδες χλμ,με αέριο.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εγκατάσταση Υγραερίου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Νοέμ 2013, 04:47 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
Και αφού έχεις φτιάξει Excel τί γράφεις μέσα; Μόνο πόσα λίτρα έβαλες και τί χρήματα πλήρωσες; Κάνεις δηλαδή μια απλή καταγραφή;

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εγκατάσταση Υγραερίου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Νοέμ 2013, 20:41 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Θα στο πω απο κοντά,ξεφύγαμε απο το θέμα,θα φωνάζουν οι "πράσινοι".

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 13 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Εγκατάσταση συναγερμού και parktronic
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C3
Συγγραφέας: Christaras23
Απαντήσεις: 6
ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: kolokithaki
Απαντήσεις: 16
ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ XENON-ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΗΡΑΣ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 6
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ