Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 09:07 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 1.4 16V SENSOR ΤΙ ΗΡ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΩΣΕΙ Κ ΠΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 15 Μαρ 2009, 15:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 17:31
Δημοσιεύσεις: 2112
Τοποθεσία: ειμαι απλα και γαμω τα ατομα
αρχικα κοιτα να κανεις τις σωστες επιλογες στο στησιμο. με λιγα λογια και το σε2 και το σε3 ειναι αυτοκινητα που πιο ευκολα στριβους παρα βγαζουν αλογα. οποτε πας για ενα καλο σεταρισμα αναρτησεων(φθηνες λυσεις ειναι το κιτακι της ΚΟΝΙ, ειτε για καποιο coilover), στη συνεχεια παλι μια τετραδα ζαντολαστιχα(17ρια η προσωπικη μου αποψη με 205/40-17) και τελος βαρελακι και εξατμιση απο το "διχαλο" και πισω χωρις μεσσαιο καζανακι. για προγραμμα μην το σκεφτεσαι δεν θα δεις και τπτ, αλλωστε οι χαρτες του ατοκινητου σε τετοιες απλες μετατροπες ανταποκρινονται τελεια. απο εκει και περα αν θες να πας σε κατι ποιο extreme το οποιο εχει και ουσια η λυση ειναι μια http://www.dp-engineering.nl/ . αυτα απο μενα και απο την εμπειρια μου(ευρω) που εχω ξοδεψει!






νομιζω επισης θα μπορουσες να χρησιμοποιησεις το 1600ρι μπλοκ με την δικια σου κεφαλι και περιφεριακα αλλα αυτο θα το διευκρινησουν καλυτερα καποια ατομα απο εδω μεσα που ασχολουνται πιο ενατικα και σε εππαγγελματικο επιπεδο με το αυτοκινητο.

_________________
citroen c3 μαμα...ειχα

ανατροπη και πεναλτι στην γκομενα απεναντι :)

GET A FUCKING LIFE


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 1.4 SENSOR ΤΙ ΗΡ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΩΣΕΙ Κ ΠΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 15 Μαρ 2009, 19:15 
Άβαταρ μέλους
τι εινε το μπλοκ? το εχω ξαναακουσει αυτο κ μπενει απο 1600 σε 1400? για εκεντροφορους περνει η θα προβληματησει τη λειτουργεια του κηνιτηρα? συγνωμη για τις ερωτησεις ειμε λιγο ασχετος με τα αυτοκινιτα.
παντος κ εγω για να το στρηβω το πηρα αυτο το αμαξακι :shift κ οντος χρειαζετε αναρτηση κ ζαντα.

-- Κυρ 15 Μαρ 2009, 19:22 --

DMTRS έγραψε:
τι εινε το μπλοκ? το εχω ξαναακουσει αυτο κ μπενει απο 1600 σε 1400? για εκεντροφορους περνει η θα προβληματησει τη λειτουργεια του κηνιτηρα? συγνωμη για τις ερωτησεις ειμε λιγο ασχετος με τα αυτοκινιτα.
παντος κ εγω για να το στρηβω το πηρα αυτο το αμαξακι :shift κ οντος χρειαζετε αναρτηση κ ζαντα.


στο λινκ που μου εστειλες μηλαει για τουρμπισμα? κ ποσο μπορει να κοστησει?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Βελτίωση 1.6
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 11 Ιουν 2009, 14:39 
Άβαταρ μέλους
καλησπερα παιδες
εχω ενα C3 1.6..

θα ηθελα να το φτασω στα αλογα του C2 vts.τι ακριβως χρειαζομαι για να γινει κατι τετοιο..??επισης τι διαφορες εχουνε τα μοτερ (saxo vts-c3110ps-c2vts)..??

επισης ηθελα να βελτιωσω την αποδοση του γκαζιου.εχω ακουσει οτι με το sprint booster κανει δουλεια.Το εχει δοκιμασει κανεις ή ξερει κανεις τιμη..??

ευχαριστω προκαταβολικα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βελτίωση 1.6
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 17 Ιουν 2009, 23:45 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
fotis power έγραψε:
καλησπερα παιδες
εχω ενα C3 1.6..

θα ηθελα να το φτασω στα αλογα του C2 vts.τι ακριβως χρειαζομαι για να γινει κατι τετοιο..??επισης τι διαφορες εχουνε τα μοτερ (saxo vts-c3110ps-c2vts)..??

επισης ηθελα να βελτιωσω την αποδοση του γκαζιου.εχω ακουσει οτι με το sprint booster κανει δουλεια.Το εχει δοκιμασει κανεις ή ξερει κανεις τιμη..??

ευχαριστω προκαταβολικα


Γεια σου Φωτη. Να φτασεις τα 125 αλογα περιπου ειναι ψιλο ευκολο. Μπορεις να ξεκινησεις απο τα κλασικα, αλλαγη εξατμισης απο το μοτερ σε συνδυασμο με ενα πιο ελευθερο καταλυτη. Αλλαγη φιλτρου, μπορεις να βαλεις μια σκουπα, που ειναι και η πιο ευκολη λυση. Ολα τα αμαξια εχουν κατι φιλτροκουτια πραγματικες πνιχτρες ;)
Αυτα θα σου δωσουν καποια αλογα, υπολογιζε γυρω στους 10 ιππους πανω κατω πιστευω. Επισης για κατι παραπανω, μπορεις να κοιταξεις για καποιο προγραμμα, κυκλοφορουν πολλα after market για το μοτερ σου.

Τωρα οσο αφορα για την διαφορα των μοτερ αυτων, ειλικρινα θα σε γελασω γιατι και γω παντα αυτη την απορεια ειχα. Καλυτερα να σου απαντησει καποιος αλλος. Με το μικρο μου το μυαλο ομως, νομιζω οτι ειναι τα ιδια, μπορει να χει κανει καποιες μικρο διορθωσεις η Citroen γι αυτο και η διαφορα ιπποδυναμης.

Τελος για το sprint booster θα σου πω οτι, γνωμη μου ειναι να μη το βαλεις. Εχω οδηγησει στο παρελθον C3 και σε σχεση με αλλα ηλεκτρονικα γκαζια, βρισκεται σε πολυ καλυτερη κατασταση. Που να δεις και τιποτα χειροτερα. Δεν αξιζει να δωσεις 180 ευρω απλα για να εχεις λιλο καλυτερη αισθηση. Οπως και να το κανουμε, ποτε δε θα γινει μηχανικο, απλα βελτιωνεις λιγο την αποκριση.
Καλο ειναι να ξεκινησεις πρωτα με τα μηχανικα και μετα βλεπεις, αν θες ακομα να το βαλεις. :salute :salute :salute

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Βοήθεια για βελτίωση c3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Αύγ 2010, 02:38 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 23 Μαρ 2010, 19:44
Δημοσιεύσεις: 74
Γεια σας παιδιά...έχω ένα c3 exclusive 2002 1400 κ.ε. με 93000 χιλιόμετρα...θέλω να του κάνω κάποιες βελτιώσεις τόσο μηχανολογικά αλλά και εμφανισιακά...δεν θέλω πράγματα που μπορει να προκαλέουν βλάβη στην λειτουργία του αυτοκινήτου, όχι ψεύτικα πραγματα,όχι υπερβολες.....Αν μπορείτε να βοηθήσετε καλώς γιατί δεν τα πολύ γνωρίζω αυτά τα θεματα.. τώρα αρχίζω να ψάχνομαι...(με λίγα λόγια θέλω να το κάνω λίγο ποιο σπορ, ποιο νεανικό μιας και είμαι 21 ετών...)

Για αρχή σκέφτηκα ενα chip tunning και συγκεκριμένα αυτό...με αυτά που διάβασα φαίνεται καλό και αξιόπιστο...

οποιοδήποτε γνώμη ή συμβουλή καλοδεχούμενη...

_________________
Citroen C3 1.4i 2002 exclusive


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βοήθεια για βελτίωση c3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Αύγ 2010, 06:46 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 24 Οκτ 2009, 12:12
Δημοσιεύσεις: 759
Καλημέρα, άποψή μου είναι ότι αν δεν τουρμπίσεις θες μοτέρ.Μία περιφερειακή βελτίωση είναι πολύ χρήμα για μικρό κέρδος σε αυτό το μοτέρ...Επίσεις να ξέρεις ότι ο S2000 εγκέφαλος που φοράς δεν είναι σαν των saxorallων και δεν του αρέσουν οι αναπρογραμματισμοί και τα τσιπάκια...Σκούπα εξάτμιση για +8% το πολύ είναι το κόστος αρκετό...

_________________
www.drakonakis.gr


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε Drakonakis για την δημοσίευση του/της: kaparo
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βοήθεια για βελτίωση c3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Αύγ 2010, 09:31 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Κανε αυτο που σου λεει ο Νικος, θα κερδισεις σε ηχο και θα σου δωσει μια αλλη αισθηση το αυτοκινητο! Ουσιαστικη βελτιωση δε θα δεις ομως...και γω 22 ειμαι και κινουμε με 75 αλογα (τα μισα ψωφια), οποτε cool! :mrgreen

Αν θες κατι σοβαρα πιο γρηγορο, πας σε αλλο αυτοκινητο... :cool

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε Blanc για την δημοσίευση του/της: kaparo
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βοήθεια για βελτίωση c3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Αύγ 2010, 10:07 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 24 Οκτ 2009, 12:12
Δημοσιεύσεις: 759
Blanc Ange έγραψε:
Κανε αυτο που σου λεει ο Νικος, θα κερδισεις σε ηχο και θα σου δωσει μια αλλη αισθηση το αυτοκινητο! Ουσιαστικη βελτιωση δε θα δεις ομως...και γω 22 ειμαι και κινουμε με 75 αλογα (τα μισα ψωφια), οποτε cool! :mrgreen

Αν θες κατι σοβαρα πιο γρηγορο, πας σε αλλο αυτοκινητο... :cool


Βασιλάκι άμα οδηγήσεις c3 1.4 8v θα νομίζεις ότι σε αυτό έχουν πεθάνει γ@mw την ταχνολογία και τα ηλεκτρόγκαζα...!

_________________
www.drakonakis.gr


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βελτίωση 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Αύγ 2010, 10:12 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Το χω οδηγησει και να σου πω την αληθεια? ...ισως ηταν και ιδεα μου επειδη ηταν καινουργιο το αυτοκινητο, οτι πηγαινε καλυτερα απο μενα! Ισως να ταν ιδεα μου! :erm
Το βρηκα ομως εξαιρετικο αυτοκινητακι πολης, εξαιρετικο!!!

Υ.Γ: Ηταν το δευτερο αυτοκινητο που εδωσαν στο θειο μου απο την εταιρια...και το πρωτο Citroen του, κυπαρισι χρωμα 1.4 exclusive παρακαλω...το ειχα αγαπησει, ημουν τοτε 17-18 χρονων...καπου τοσο... :mrgreen

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βελτίωση 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Αύγ 2010, 12:43 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 19:08
Δημοσιεύσεις: 1576
Τοποθεσία: ΝΙκαια
.

_________________
Εικόνα


Τελευταία επεξεργασία από antonios16v και Δευτ 23 Αύγ 2010, 18:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βοήθεια για βελτίωση c3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Αύγ 2010, 18:02 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 23 Μαρ 2010, 19:44
Δημοσιεύσεις: 74
Nik_ZX έγραψε:
Καλημέρα, άποψή μου είναι ότι αν δεν τουρμπίσεις θες μοτέρ.Μία περιφερειακή βελτίωση είναι πολύ χρήμα για μικρό κέρδος σε αυτό το μοτέρ...Επίσεις να ξέρεις ότι ο S2000 εγκέφαλος που φοράς δεν είναι σαν των saxorallων και δεν του αρέσουν οι αναπρογραμματισμοί και τα τσιπάκια...Σκούπα εξάτμιση για +8% το πολύ είναι το κόστος αρκετό...



Να ρωτήσω κάτι.... ο S2000 είναι τις SAGEM; Εγώ έχω εγκέφαλο SIEMENS.... παράξενο; γιατί σε οποία site έχω ψάξει τα περισσότερα έχουν Bosh και sagem....

_________________
Citroen C3 1.4i 2002 exclusive


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βοήθεια για βελτίωση c3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Αύγ 2010, 18:05 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 24 Οκτ 2009, 12:12
Δημοσιεύσεις: 759
Να ρωτήσω κάτι.... ο S2000 είναι τις SAGEM; Εγώ έχω εγκέφαλο SIEMENS.... παράξενο; γιατί σε οποία site έχω ψάξει τα περισσότερα έχουν Bosh και sagem....[/quote]

Κάτι λάθος μας λες 2002 και siemens???

_________________
www.drakonakis.gr


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε Drakonakis για την δημοσίευση του/της: kaparo
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βοήθεια για βελτίωση c3
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Αύγ 2010, 18:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 23 Μαρ 2010, 19:44
Δημοσιεύσεις: 74
Nik_ZX έγραψε:
Να ρωτήσω κάτι.... ο S2000 είναι τις SAGEM; Εγώ έχω εγκέφαλο SIEMENS.... παράξενο; γιατί σε οποία site έχω ψάξει τα περισσότερα έχουν Bosh και sagem....


Κάτι λάθος μας λες 2002 και siemens???[/quote]

όχι ρε φίλε....η άδεια γράφει 08/2002... και είναι 1,4 κ.ε. ...
Το πήρα βέβαια μεταχειρισμένο από μια κοπέλα....λέτε να τον έχει αλλάξει;Δεν νομίζω... ο εγκέφαλος μου είχε κολλήσει δυο φορές πριν καν' δυο χρόνια (αλλά μάλλον πρέπει να έφταιγε το ραδιοσιντί που είχε γιατί με το που το άλλαξα δεν μου το ξανάπαθε...δικιά μου εικασία..).... άμα ήταν καινούργιος γιατί να κόλλαγε;Συγγνώμη αν λέω κοτσάνες αλλά συγχωρέστε με...

_________________
Citroen C3 1.4i 2002 exclusive


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βελτίωση 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Αύγ 2010, 18:45 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 19:08
Δημοσιεύσεις: 1576
Τοποθεσία: ΝΙκαια
Βασικα εχω δει 8αβαλβιδο 4αμπεκο ντιζατο σε 106 απο τα 75 το ειχε φτασει 97 με εκκεντροφορο,καργα συμπιεση,χταποδοεξατμιση και προγραμμα.
Για εμενα φιλε ρωτα πρωτα καποιο προγραμματιστη να σου πει τι δυνατοτητες εχει ο εγκεφαλος σου με το ηλεκτρογκαζο και αν σου δωσει το οκ μπορεις να κανεις την παραπανω μετατροπη.
Τωρα αν αξιζει απο την στιγμη που υπαρχει το 1.6 με τα 110 ειναι αλλη ιστορια.

_________________
Εικόνα


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε antonios16v για την δημοσίευση του/της: kaparo
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βελτίωση 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Αύγ 2010, 18:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 23 Μαρ 2010, 19:44
Δημοσιεύσεις: 74
ρε παιδιά εσείς στις θέση μου τι θα κάνατε; ξέρετε κανα σίτε να δω ενδεικτικά τιμές; Ευχαριστώ πάντως όλους για τις απαντήσεις σας...

_________________
Citroen C3 1.4i 2002 exclusive


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 3 από 4 [ 47 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο



Συναφή θέματα

Βελτιωση φρενων
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις C1
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 7
βελτιωση 1.4 απορια
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις Saxo
Συγγραφέας: καζαμιας
Απαντήσεις: 7
DS3 1.6 THP - Βελτίωση πρώτου σταδίου από Etuners
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις DS3
Συγγραφέας: salex
Απαντήσεις: 212
Προβλημα και βελτιωση...
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις C2
Συγγραφέας: antonisss
Απαντήσεις: 2
Βελτίωση 1.1
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις C2
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 86
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ