Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 19 Απρ 2024, 09:23 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 9 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Ενισχυτής σε C3 με εργοστασιακό RD4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 11 Φεβ 2016, 14:38 
Άβαταρ μέλους
Γεια χαρά.
Έβαλα εχτές στην ωμέγα ελλάς το bluetooth kit της parrot το mki9200. 'Όλα ωραία όλα καλά. Ρώτησα το παιδί που το εγκατέστησε αν γινότανε να εγκατασταθεί και ένας παλιός ενισχυτής που έχω και κάθεται, και που δεν έχει χρησιμοποιηθεί ποτέ, ένα σχετικά καλό μηχάνημα της marantz. Το παιδί μου απάντησε ότι δεν γίνεται, ότι δεν έχει aux, μάλιστα τον ρώτησα 2 φορές, και ισάριθμες εισέπραξα τη ίδια απάντηση. Εγώ όμως έχω διαβάσει διαφορετικά πράγματα, συγκεκριμένα ότι απλά χρειάζεται με κάποιο μηχάνημα να ενεργοποιηθούν τα pre final amp outs. Έχω το RD4, το εργοστασιακό.
Ευχαριστώ για την βοήθεια.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενισχυτής σε C3 με εργοστασιακό RD4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 11 Φεβ 2016, 15:16 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 14 Μαρ 2014, 22:58
Δημοσιεύσεις: 168
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη-Σέρρες-Λιβαδειά
Πήγαινε σε καλό εγκαταστάτη car audio και άσε τις αντιπροσωπείες σε τέτοια θέματα. Μπαίνει ο ενισχυτής απλά θέλει ένα high low converter...

ps. Πρώτη φορά ακούω για ενισχυτή αυτοκινήτου marantz...Μπορείς να βάλεις μια φωτό ?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενισχυτής σε C3 με εργοστασιακό RD4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 11 Φεβ 2016, 22:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 18 Μαρ 2015, 18:57
Δημοσιεύσεις: 386
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Σωστα γινετε . Το ειχα κανει στο προηγουμενο μου αυτοκινητο colt cz3 γιατι ηθελα να κρατησω την μαμα πηγη μιας και ειχε επανω της το κουμπι για το trip .
Απλα να ξερεις οτι δεν θα ειναι το ιδιο ποιοτικα (οσο αφορα τον ηχο) σε σχεση με μια after market πηγη. Το μονο προβλημα ειναι τα αρκετα εξτρα καλωδια που θα βαλεις .
Αν θελεις περισσοτερες πληροφορίες σου δεινω και τι θα χρειαστεις σε περιπτωση που θελεις να το κανεις μονος.

Υ.Γ. οχι δεν εχεις Aux δεν εχεις line out

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενισχυτής σε C3 με εργοστασιακό RD4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 11 Φεβ 2016, 22:25 
Άβαταρ μέλους
kostasSC έγραψε:
Πήγαινε σε καλό εγκαταστάτη car audio και άσε τις αντιπροσωπείες σε τέτοια θέματα. Μπαίνει ο ενισχυτής απλά θέλει ένα high low converter...

ps. Πρώτη φορά ακούω για ενισχυτή αυτοκινήτου marantz...Μπορείς να βάλεις μια φωτό ?


Γεια σου. Ευχαριστώ για την απάντηση!
Ο ενισχυτής αυτός είναι πραγματικά πολύ παλιός, βασικά είναι graphic eq και ενισχυτής. Το είχε πάρει ο πατέρας μου πριν πάρα πολλά χρόνια και καθότανε στην αποθήκη, ώσπου μία μέρα το βρήκα εγώ και το έκανα ενισχυτή...σπιτιού, εξού και τα χλρ που βλέπεις στην φωτογραφία, τώρα όμως θα ήθελα να το βάλω στο c3.
Υπόψιν ότι τώρα έχω εγκατεστημένο και το parrot, θα δουλέψουν όλα μαζί? Απ'ότι κατάλαβα πρέπει να το έχει εγκαταστήσει περνώντας το από το line in που διαθέτει αυτό το αμάξι, διότι πλέον το input αυτό δεν ανταποκρίνεται πια.
Για πες φίλε μου, εσύ που θα με συμβουλεύεις να πάω?
Ευχαριστώ
https://drive.google.com/open?id=0BzSOp ... XNnWjZMWjQ
https://drive.google.com/open?id=0BzSOp ... HNJclhGZnM
https://drive.google.com/open?id=0BzSOp ... DV4RVJxTEU


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενισχυτής σε C3 με εργοστασιακό RD4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 11 Φεβ 2016, 22:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 14 Μαρ 2014, 22:58
Δημοσιεύσεις: 168
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη-Σέρρες-Λιβαδειά
Φίλε μου αυτό δεν είναι ενισχυτής, είναι εκουαλάιζερ όπως είπες...Προσωπικά δεν θα το έβαζα γιατί δεν θα σου βελτιώσει τον ήχο...απλά σου προσφέρει κάποιες παραπάνω ρυθμίσεις..Και θες να το βάλεις στο ταμπλό του αυτοκινήτου? Αισθητικά νομίζω είναι πολύ φάουλ...Μην ασχολείσαι...φιλικά...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενισχυτής σε C3 με εργοστασιακό RD4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 11 Φεβ 2016, 23:39 
Άβαταρ μέλους
kostasSC έγραψε:
Φίλε μου αυτό δεν είναι ενισχυτής, είναι εκουαλάιζερ όπως είπες...Προσωπικά δεν θα το έβαζα γιατί δεν θα σου βελτιώσει τον ήχο...απλά σου προσφέρει κάποιες παραπάνω ρυθμίσεις..Και θες να το βάλεις στο ταμπλό του αυτοκινήτου? Αισθητικά νομίζω είναι πολύ φάουλ...Μην ασχολείσαι...φιλικά...


εντάξει ναι, δεν είναι τίποτα σπουδαίο, αλλά εντάξει, όπως είπα το χρησιμοποιούσα σπίτι με κάτι passive ηχεία, ξέρω πως ακούγεται και δεν είναι κακό. Ήθελα ενισχυτή γιατί μερικές φορές με την εργοστασιακή πηγή φτάνει ο η΄χος να παραμορφώνει χωρίς ιδιαίτερη ένταση.

Επίσης πριν λίγο έγραψα ότι πρέπει να εγκατέστησαν το Parrot χρησιμοποιώντας το aux in του rd4 γιατί παρατήρησα ότι πλέων to aux in δεν δουλεύει πια, αλλά τώρα που το σκέφτομαι όταν παίζει κάτι μέσω του parrot h ένταση του rd4 δεν επηρεάζει τον ήχο!

Πάντως απ'ότι καταλαβαίνω από αυτά που έγραψες πριν, γίνεται γενικά να βάλω ενισχυτή μετατρέποντας το σήμα που βγαίνει από τον τελικό του εργοστασιακού σε line με high-low converter, όποτε δεν υπάρχει line out στο συγκεκριμένο εργοστασιακό, σωστά?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενισχυτής σε C3 με εργοστασιακό RD4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 12 Φεβ 2016, 01:28 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 14 Μαρ 2014, 22:58
Δημοσιεύσεις: 168
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη-Σέρρες-Λιβαδειά
Ναι, γίνετε να βάλεις ενισχυτή παρόλο που το εργοστασιακό ηχοσύστημα δεν έχει εξόδους (και κανένα εργοστασιακό δεν έχει)..Βέβαια το αποτέλεσμα θα είναι χειρότερο από το να είχες ένα aftermarket cd-player με εξόδους για να συνδέσεις τον ενισχυτή..


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενισχυτής σε C3 με εργοστασιακό RD4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 26 Ιαν 2018, 15:32 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 21 Νοέμ 2017, 21:57
Δημοσιεύσεις: 8
Καλησπέρα και απο εμένα,
Έχω την εξής απορία:Το εργοστασιακό Cd player εχει 2 κουμπακια ,το menu και το esc.Αυτα σου δινουν την δυνατοτητα να μπεις σε καποιες ρυθμισεις του αυτοκινητου ,που αλλιως δεν θα μπορούσες.Στην περίπτωση που βαλεις aftermarket cd player, χανεις πλεον την δυνατοτητα να πειραξεις αυτες τις ρυθμισεις;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενισχυτής σε C3 με εργοστασιακό RD4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 26 Ιαν 2018, 18:30 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Ναι.

Στάλθηκε από το G3212 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 9 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

εργοστασιακο gps c4
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 3
Προσθηκη USB-in στο εργοστασιακο ηχοσυστημα
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-Εξωτερικό DS3
Συγγραφέας: Tricky78
Απαντήσεις: 4
Τιτλοι τραγουδιων στο εργοστασιακο RD4
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 19
εργοστασιακο ραδιοσιντι
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: john4925
Απαντήσεις: 15
Φιλτροκουτι με σωληνα εργοστασιακο c4 1.400 2008
Δ. Συζήτηση: Σχετικές με αυτοκίνητα (Ζήτηση)
Συγγραφέας: Haris_c4_1.4
Απαντήσεις: 8
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ