Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Τετ 24 Απρ 2024, 04:44 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Citroen C3 και ηχοσυστημα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 18 Ιουν 2020, 21:31 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 15 Μαρ 2017, 10:18
Δημοσιεύσεις: 404
Τοποθεσία: Αθήνα
Αν και δεν είμαι καθόλου σίγουρος, δε νομίζω στο συγκεκριμένο να μπορείς να επέμβεις με lexia.
Για την κάμερα οπισθοπορείας υπάρχει ρύθμιση στο μενού του android που την απενεργοποιεί και ρυθμίζεις και τον ήχο να μην μειώνεται. Ψάξε στο car/driving setting και στο factory settings. (τουλάχιστον σε ένα android head unit που έχω, έτσι είναι). Αν δεν βρεις τίποτα από εκεί, συνήθως αυτά τα ηχοσυστήματα έχουν από πίσω ένα καλωδιάκι που λέγεται reverse camera trigger και στην ουσία αυτό παίρνει ρεύμα από την όπισθεν και ενεργοποιεί την κάμερα στην οθόνη. Αν αυτός που στο σύνδεσε το έχει ενώσει με την όπισθεν, απλά κόψε το και έτσι η οθόνη δεν θα καταλαβαίνει ότι έβαλες όπισθεν.
Για τον κλιματισμό αν δεν υπάρχει επιλογή στο factory settings να αλλάξεις το προφίλ νομίζω ότι θα πρέπει να συνηθίσεις την απεικόνιση του διζωνικού.

_________________
:)

Citroen C3 1.6 BlueHDi 100 S&S Shine (2017) - 100hp/254Nm
Kia Rio 1.4 CVVT Cosmic (2011) - 109hp/137Nm


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Citroen C3 και ηχοσυστημα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 18 Ιουν 2020, 21:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Μάιος 2014, 20:01
Δημοσιεύσεις: 283
Σε ευχαριστώ πολύ. Το έχω συνδέσει μόνος μου και τα καλώδια reverse και camera power είναι στον αέρα.
Από την φυσα του αυτοκινήτου πρέπει να λαμβάνει κάποια εντολή όταν μπαίνει όπισθεν.
Στα settings που λες όλα τα έχω ανενεργα ήδη όσον αφορά camera και parking sensors.
Επειδή τελικά πήρα μια camera οπισθοπορειας για να την συνδέσω στο camera video in θεωρώ πως λογικά θα παίξει..
Για την εμφάνιση του διζωνικου δεν θα με πείραζε αν φαινόταν και η αλλαγή που κάνω στην θερμοκρασία γιατί όλα τα άλλα απεικονίζονται (αλλαγή ταχύτητας ανεμιστήρα, on-off ανακύκλωσης και αλλαγή στην θέση εξόδου του αέρα).
Στα settings καμία αναφορά για προφίλ κλιματισμού.

Σχετικά με το lexia θα ήθελα να το δοκιμάσω γιατί και στο προηγούμενο κινέζικο rd45 υπήρχαν όλες οι ρυθμίσεις κανονικά. Βέβαια εκείνο δεν ήταν Android..


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Citroen C3 και ηχοσυστημα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 19 Ιουν 2020, 14:05 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 15 Μαρ 2017, 10:18
Δημοσιεύσεις: 404
Τοποθεσία: Αθήνα
Ωραία, αφού πήρες κάμερα τότε θα είναι μια χαρά. Σιγουρέψου αν υπάρχει υποδοχή που να λέει reverse camera, συνήθως αυτές που λένε σκέτο camera είναι για κάμερες DVR (μπροστά δηλαδή στον καθρέφτη). Αν δεν υπάρχει τέτοιο τότε λογικά είναι αυτή που λες.
Σε αυτά τα Android head units, συνήθως υπάρχει ένα μενού factory settings όπως σου είπα και πιο πάνω στο οποίο μπαίνεις με κωδικό που στον δίνει ο προμηθευτής, και έχει μέσα πολλές παραμετροποιήσεις όπως συχνότητες ραδιοφώνου, λειτουργίες πλήκτρων, λογότυπο στο boot και πολλά άλλα... Ψάξε μήπως εκεί βρεις και κάτι παραπάνω από όσα ρωτάς.
Πριν λίγο καιρό έβαλα ένα τέτοιο σε Opel Astra ενός φίλου και είχε και εκεί αντίστοιχες επιλογές διζωνικού και διάφορα άλλα που δεν υποστήριζε το αυτοκίνητο (υπήρχαν βέβαια στην πιο μεγάλη έκδοση του μοντέλου) αλλά δε γινόταν να τα απενεργοποιήσουμε ούτε να τα κρύψουμε. Ρώτησα και στο εργοστάσιο κατασκευής γι' αυτό και μου το επιβεβαίωσαν και αυτοί. Αν δεν υπάρχει ψηφιακός αισθητήρας θερμοκρασίας στο αυτοκίνητο, τότε πιθανότατα να μη στο εμφανίζει και σένα στην οθόνη.

_________________
:)

Citroen C3 1.6 BlueHDi 100 S&S Shine (2017) - 100hp/254Nm
Kia Rio 1.4 CVVT Cosmic (2011) - 109hp/137Nm


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Citroen C3 και ηχοσυστημα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 19 Ιουν 2020, 14:10 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Μάιος 2014, 20:01
Δημοσιεύσεις: 283
Βαγγέλη και πάλι σε ευχαριστώ. Όντως στο factory settings δεν μπόρεσα να μπω γιατί ζητάει κωδικό...
Η επιπλέον φυσα που σου λέω έχει τα εξής:Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Citroen C3 και ηχοσυστημα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 19 Ιουν 2020, 15:56 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Ιαν 2015, 10:12
Δημοσιεύσεις: 1760
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 15
Τα δύο RCA είναι για video από camera και AUX. Στο input της camera γυρνάει αυτόματα μόλις δει σήμα (από φως όπισθεν συνήθως) στη γραμμή Reverse, ενώ στο AUX γυρνάει από το πλήκτρο που -λογικά- έχει η οθόνη. Τέλος το CamPow είναι για να δίνεις παροχή στη κάμερα μόνο όταν είναι αναμένη η οθόνη, αντί για μόνιμα από το φως πινακίδας (που επίσης μπορεί να ενεργοποιεί την είσοδο Camera, χωρίς δηλαδή να συνδέσεις τη γραμμή Reverse)

_________________
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0EB Titanium


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Citroen C3 και ηχοσυστημα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 10 Αύγ 2020, 20:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Μάιος 2014, 20:01
Δημοσιεύσεις: 283
Τελικά ολοκληρώθηκε το project:Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Citroen C3 και ηχοσυστημα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 31 Αύγ 2020, 15:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 30 Ιούλ 2020, 23:13
Δημοσιεύσεις: 30
Έχω ένα τέτοιο σύστημα που κάνει τα πάντα με δυο κάμερες και ότι μπορεί κανείς να φανταστεί.
Είναι 6 μηνών σύστημα 7 ιντσων οθόνη, android, radio, dvd, 3 usb, βλθετοοτη, cast, wifi, φωτίζεται η πρόσσοψή του και διαλέγεις όποιο χρώμα θέλεις, έχει αρκετή μνήμη, μεγάλο αποθηκευτικό χώρο, playstore και έχεις όποια εφαρογή θέλεις, gps αυτόνομο και άλλα αρκετά καλούδια για εύρεση βλάβης μηχανής κλπ..... Επειδή δεν μπορώ να το βάλω στο νεο μου C3 aircross μιας και έχει οθόνη, το διαθέτω προς πώληση σε όποιον ενδιαφέρεται.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 3 από 3 [ 37 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3



Συναφή θέματα

Δυναμική πολιτική χρηματοδότησης από τη Citroën
Δ. Συζήτηση: Διάφορα
Συγγραφέας: souledge
Απαντήσεις: 0
Καθισμα Citroen
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό Xsara
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 12
ΝΕΟ CITROEN C3 AIRCROSS ΣΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΣΗ 2017
Δ. Συζήτηση: Δ.Τ. Citroen Hellas
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 0
Φώτα που στρίβουν στο καινούργιο Citroen C4
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: nrap
Απαντήσεις: 17
Citroen C4 φυσικό αέριο
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 8
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
 
cron